Recommended Posts

Evo da dam moja "dva centa" a ujedno se odnosi i na pitanje koje je postavio Lukic pre tebe, sa zakasnjenjem...

Kažeš nećeš da pališ gume ali voliš da nagaziš pa ti treba za bolja ubrzanja, a ja ti kažem pošto znam kako ide 320d i koliko mu je 150 Ks i 330 Nm i više nego dovoljno da ubrzava kao blesav i u "stock" varijanti, tako da tih dodatnih 40-50 Nm i 15-20 KS više teško da će da naprave "revoluciju". Tim pre što, ponavljam, taj auto već ide sasvim lepo i ubrzava i više nego dobro za svoju kubikažu.

Sa druge strane, moderni common rail motori su do te mere već napregnuti i pod ogromnim stresom da im dodatno opterećenje sigurno neće ni malo prijati, pa ako ti je motor u baš "perfektnom" stanju moj ti je savet da ga očuvaš takvim. Mimo toga, ono što će prvo biti na udaru je plivajući zamajac koji je već ionako slaba tačka naročito kod modernih 4-cilindričnih dizelaša zbog visokih udarnih impulsa motora, a mislim da je svima ovde poznata okvirna cena za njegovu zamenu...

Vozi auto takav kakav je i ne "čačkaj mečku"... Da ne znam kako 320d ide pa da te razumem i podržim, ovako rekao bih da bacaš pare na kratkotrajno zadovoljstvo koje ćeš osetiti (kao neku razliku) jedva i retko, ali zato eventualne posledice ćeš osetiti jako i nezgodno, po svoj džep ali i duševni mir :lol:

Ponavljam, moja dva centa, tvoj auto, tvoj novac, tvoja volja ;)

Pozz

Link to post
Share on other sites
  • 1 month later...
  • Replies 307
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Mozes cipovati i benzinca i dizela, ali samo ako ima turbinu onda ima efekta. Benzinac bez turbo-a nema efekta cipovati...

Ja sam cipovao VW boru 1.9 tdi PD 100ks 240Nm, na nekih 130ks i 300Nm. Auto nije mogao da se prepozna posle cipa. Sto se tice potrosnje ista je ostala, ali je isao mnogo bolje.

Drug vozi Leon Fr TDI 150KS. Moj bora je posle cipa isao isto kao leon do 100ks/h. Cak je bio zivahniji od leona na nizim obrtajima. A sto se tice izdrzljivosti, presao sam sa njim, tako cipovanim 20.000 km, i nikakvih problema. Onda sam ga prodao i kupio E46

Jedino nepreporucujem chip ako vam je kvacilo naceto, onda cete ga brzo dotuci

Ma nisam ja ni mislio da cu podici KS i jacinu ,ali sam cuo da se ponasa bolje u nizim obrtajima i popravlja obrtni momenat .E sad ako su meni izlupali gluposti i ja lupam sada vama,prastajte:pleasantry:

Link to post
Share on other sites
  • 3 weeks later...

Ja sam razmisljao o cipovanju mog e91 320d 163ks, koliko bi s moglo dobiti jos na snazi i obrt momentu i gde je to najbolje uraditi i za koliko para ,ako neko zna svaki savet bi mi dobro dosao :)

Link to post
Share on other sites
  • 2 weeks later...

Evo da dam moja "dva centa" a ujedno se odnosi i na pitanje koje je postavio Lukic pre tebe, sa zakasnjenjem...

Kažeš nećeš da pališ gume ali voliš da nagaziš pa ti treba za bolja ubrzanja, a ja ti kažem pošto znam kako ide 320d i koliko mu je 150 Ks i 330 Nm i više nego dovoljno da ubrzava kao blesav i u "stock" varijanti, tako da tih dodatnih 40-50 Nm i 15-20 KS više teško da će da naprave "revoluciju". Tim pre što, ponavljam, taj auto već ide sasvim lepo i ubrzava i više nego dobro za svoju kubikažu.

Sa druge strane, moderni common rail motori su do te mere već napregnuti i pod ogromnim stresom da im dodatno opterećenje sigurno neće ni malo prijati, pa ako ti je motor u baš "perfektnom" stanju moj ti je savet da ga očuvaš takvim. Mimo toga, ono što će prvo biti na udaru je plivajući zamajac koji je već ionako slaba tačka naročito kod modernih 4-cilindričnih dizelaša zbog visokih udarnih impulsa motora, a mislim da je svima ovde poznata okvirna cena za njegovu zamenu...

Vozi auto takav kakav je i ne "čačkaj mečku"... Da ne znam kako 320d ide pa da te razumem i podržim, ovako rekao bih da bacaš pare na kratkotrajno zadovoljstvo koje ćeš osetiti (kao neku razliku) jedva i retko, ali zato eventualne posledice ćeš osetiti jako i nezgodno, po svoj džep ali i duševni mir :lol:

Ponavljam, moja dva centa, tvoj auto, tvoj novac, tvoja volja ;)

Pozz

Voleo bih da od M54 cujem sta misli o remapiranju modela e 46 318d?

Link to post
Share on other sites

Posto nisam dobio odgovor na pitanje ya preporuku dobrog cip tjunera licno sam se poyabavio tom problematikom, tjunirao auto i auto toliko dobro ide da je to neverovatno, bukvalno mi otima volan iz ruku. Jeste da kosta, ali i vredi. A delovi su ya trosenje, pa i taj cuveni yamajac, ko ga .ebe, uyitak je neverovatan:))). Kome auto ne sluzi ya cepanje guma i ko odradi kvalitetan tjuning verujem da nece imati nikakvih problema, samo ce moci da nagazi recimo sa stotke i da poleti kao da je u drugoj. Dobrog ubrzanja nikad naodmet, izbegavanje makazica i davanje siurnosti kad imate munjevito ubrzanje. Potrosnja po bordu se dobrano smanjila, videcu realno stanje kad napunim rezervoar, pa javljam situaciju. Pozdrav:)))))

Link to post
Share on other sites
  • 3 weeks later...

Posto nisam dobio odgovor na pitanje ya preporuku dobrog cip tjunera licno sam se poyabavio tom problematikom, tjunirao auto i auto toliko dobro ide da je to neverovatno, bukvalno mi otima volan iz ruku. Jeste da kosta, ali i vredi. A delovi su ya trosenje, pa i taj cuveni yamajac, ko ga .ebe, uyitak je neverovatan:))). Kome auto ne sluzi ya cepanje guma i ko odradi kvalitetan tjuning verujem da nece imati nikakvih problema, samo ce moci da nagazi recimo sa stotke i da poleti kao da je u drugoj. Dobrog ubrzanja nikad naodmet, izbegavanje makazica i davanje siurnosti kad imate munjevito ubrzanje. Potrosnja po bordu se dobrano smanjila, videcu realno stanje kad napunim rezervoar, pa javljam situaciju. Pozdrav:)))))

I kakvi su utisci sa tunning-om? Koliko je smanjio potrosnju? :D

Link to post
Share on other sites

Osecam se veoma mocno u autu, cini mi se da mogu da uradim sta god pozelim i da ce on ispuniti te zadatke. Ide kao mecava, ali je mnogo "neznije" rasporedio snagu, sad vuce vec od 1300 obrtaja, gde se ranije vec gusio i terao me da prebacim u visu brzinu. Vuce linearnije, ali jako, kao da su mu produzene brzine recimo i 30% mi ga je lakse voziti po gradu bez stalnog menjanja brzine. Potrosnja mi nije bila prioritet u zadnje vreme, ali u normalnoj voznji mi trosi litar manje po bordu, nisam merio direkt sipanjem goriva do cepa jos uvek. Bitnije mi je da mi nije povecao potrosnju, a jos bitnije da ide kao munja i ima neverovatno ubrzanje u odnosu na ranije koje je takodje bilo respektabilno. Vec par puta sam susretao zacudjene poglede vozaca koji su dali po gasu pokusavajuci da se nadigravaju sa mnom, ali su na kraju ostali u dobroj prasinici, posto mi auto ne dimi ni pri velikom gasu sto ce reci da je chip dobro uradjen. Jos je to mala kilometraza, imao sam obaveza i nisam mnogo vozio auto ovih dana, ali da je podivljao ,jeste i to na moje veliko zadovoljstvo.

Jbg. jednom se zivi, stegnite srce i cipujte auto, ko misli da mu nije doivoljno jak onaj koji vec ima, oni koji ce stalno biti u strahu od kvara turbine, zamajca, kvacila, motora bolje da to ne cine, jer u strahu nema uzitka. Kazu da kad se dobro uradi chip nema problema, osim ako covek ne vozi u crvenom cesto i divlja, ako vozi normalno i po potrebi da zisku nema problema nikakvih. Merio sam mu na dijagnostici, recimo normalan usis mu je bio oko 3000 nemampojmacega, sada je oko 5000, a zeleno podrucje je izmedju 2000 i 8000, to je neki pritisak, verovatno koliko ima bari u turbini. Svi ostali parametri su isti osim ubrizavanja goriva i ne secam se jos cega, ali sve razlike su minimalne i sve je u zelenom podrucju sto me je veoma obradovalo. Ko sme neka ciuje, ko ne sme neka vozi to sto ima i gleda kako ga cipovani auti "deru" na putu ;) :P :lol:

Link to post
Share on other sites

Mogu reci da sam u zivotu imao nekoliko cipovanih automobila koji su u mom vlasnistvu prelazili preko 100.000km sa chip tuningom bez ikakvih problema. Ako je po pravilima foruma mogu da navedem ljude gde sam radio chip i gde je po meni provereno dobro... Sci neka je sa srecom i neka te dugo sluzi munja!

Link to post
Share on other sites

Ne znam da li je dozvoljena reklama, koga zanima pisacu mu na pp. Moj je auto, imas potpis ispod avatara, 320d e46 restyling. Gliso, tebi se ne bi ni isplatio cip, jer bi veoma malo dobio sa benzincem...

Link to post
Share on other sites

Ne znam da li je dozvoljena reklama, koga zanima pisacu mu na pp. Moj je auto, imas potpis ispod avatara, 320d e46 restyling. Gliso, tebi se ne bi ni isplatio cip, jer bi veoma malo dobio sa benzincem...

Kazem za bilo koji auto(koji ima turbinu i elektronsko ubrizgavanje),da je trebalo nasvirali bi njega cim je izaso iz fabrike. Ja to tako gledam,svako ima svoj stav....vidjao sam mnoge nasvirane sa probijenim glavama,riknulim turbinama,svasta nesto ali cujem i mnogi voze...e sad da trosi manje to mi ne pije vodu...to mora da srci dobro ako treba da idee. Pa te price sa cipom mannja potrosnja od 1l do 2l su mi za decu do 13 godina i osnovnu skolu :D

Link to post
Share on other sites

Gliso, mozda su price za decu, ali su sasvim logicne i naucno dokazane. Zasto? Zato sto auto bez cipa ide na 2800 obrtaja 140kmh, a sa cipom na 2700 ide 150. Sta to znaci? Znaci da je motoru lakse, a ide brze i logicno kao posledicu ima smanjenje goriva. Nadam se da sam pojasnio stvar oko potrosnje. Ima cipovanih sa probijenim glavama, ima i necipovanih sa probijenim glavama, tako da ta prica za i protiv nema kraja. Ko hoce neka stavi cip, ko nece ne mora, demokratija vlada itd, itd...ko ima i zeli neka kupi M, ko nece ne mora, svako sa svojim novcem raspolaze kako hoce i kako moze. Ovo je moje iskustvo sa cipom za sada, ne pisem ovo da bih nekog ubedjivao da stavi cip ili ne, vec kao cinjenicno stanje, mozda nekom pomogne da se odluci. Pozdrav svima.

Link to post
Share on other sites

Gliso, mozda su price za decu, ali su sasvim logicne i naucno dokazane. Zasto? Zato sto auto bez cipa ide na 2800 obrtaja 140kmh, a sa cipom na 2700 ide 150. Sta to znaci? Znaci da je motoru lakse, a ide brze i logicno kao posledicu ima smanjenje goriva. Nadam se da sam pojasnio stvar oko potrosnje. Ima cipovanih sa probijenim glavama, ima i necipovanih sa probijenim glavama, tako da ta prica za i protiv nema kraja. Ko hoce neka stavi cip, ko nece ne mora, demokratija vlada itd, itd...ko ima i zeli neka kupi M, ko nece ne mora, svako sa svojim novcem raspolaze kako hoce i kako moze. Ovo je moje iskustvo sa cipom za sada, ne pisem ovo da bih nekog ubedjivao da stavi cip ili ne, vec kao cinjenicno stanje, mozda nekom pomogne da se odluci. Pozdrav svima.

hoces da kazes da kad cipujes auto promene se odnosi u menjacu :lol:

Link to post
Share on other sites

Taman htedoh reci, odnos rpm/kmh mora da ti ostane uvek isti osim ako ne petljas nesto oko menjaca/diffa... Sve ostalo sto se odnosi na pojacanje snage samo ti omogucava da do zeljenih obrtaja i brzina lakse stignes i motor sa manje gasa ide vecom brzinom nego inace... Sto se tice smanjene potroanje goriva tu je i istina i laz, tj istina je ako lagano vozis automobil trosice nesto manje goriva nego inace ali chip uglavnom vuce na gas pa onda potrosnja i raste. Mapa koju ozbiljni tjuneri urade je efikasnija od fabricke pa je samim tim i motor efikasniji, daje vise snage sto rezultira smanjenjem potrosnje na istom rezimu voznje

Link to post
Share on other sites

Nisam inzenjer, samo znam da auto manje trosi u normalnoj voznji. Naravno da niko ne ocekuje jurnjavu, a da mu auto manje trosi. Dovoljno mi je to sto auto mnogo bolje ide, da li je sve to posledica veceg pritiska u turbini, dizni, motora, ili kvacila me apsolutno ne inteeresuje. Potrosnju sam gledo na bordu, tek cu da je merim na par stotina km, pa cu javiti koji su rezultati. Samo onaj ko je vozio cipovan auto moze razumeti o cemu pricam i kakva je to razlika u samom uzitku voznje.

Link to post
Share on other sites

Koliko znam ne postoji, sem da sednes u njega i da osetis razliku. Inace da ga u Bubanj Potoku ispregledas, dovede majstore itd, itd. nema sanse da se provali da li je cipovan tek uvezeni auto (posto su takvi najcesci).

Link to post
Share on other sites