Recommended Posts

Pre jedno nedelju dana dam caletu auto da mi otera do majstora, posto nisam mogao ja, radio sam. Znate ono, ide zima pa ajd da ga spremim.

Promenio sam aku i to uzeo veci nego sto mi treba al nema veze. I tako meni majstor kao sto smo se dogovorili, zameni grejace, sipa g-12, podesi ugao paljenja pregleda bosh pumpu i malo je sta ti ja znam remontuje i postavi u tacku.

Medjutim, video da mi nije dobar visko i blokira ga. Rece mom starom da to moram da zamenim i da je sve sa rukama 60e.

Naravno cale nije hteo nista bez mene i kada sam dosao sa posla to mi i rece. Kaze da mu ovaj rekao da zbog njega nece sljakati klima, i hladjenje nece biti bas naj.

Ja kao i svi mi probam, auto radi kao sat, pali kao mina i sta cu, zaboravim na to.

E sad, odjednom mi skocila potrosnja na negde 12-13 litara, inace bilo 10. To je ono kada ga cimam preko 120 a ja toliko uvek i idem sem u centru.

Pitanja: Utice li visko na potrosnju?

Ovaj sto mi nudio sa ugradnjom, jel ta cena ok?

Link to post
Share on other sites
  • Replies 60
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Ja sam zamenio na svojoj bembari 3 viska sada napokon radi kako treba. Sto se tice blokade viska to ti je samo radi u "drugoj brzini" bolje hladi ali za zimu moras na prednjoj masci da postavis parce kartona kako ti ne bi toliko hladio (ja sam to radio zimi dok mi je bio blokiran) znaci kad imas kintu bolje ga zameni inace nece dugo da ti drzi ta blokada. A sto se tice potrosnje cisto sumnjam da se povecava od viska.

Link to post
Share on other sites

potrosnja nema veze sa viskom

blokada viska ce ti smetati zimi , tesko ce postizati radnu temperaturu

cena novog je 50e

Link to post
Share on other sites

potrosnja nema veze sa viskom

blokada viska ce ti smetati zimi , tesko ce postizati radnu temperaturu

cena novog je 50e

OK, ali odakle onda ta potrosnja, ima li veze sa paljenjem. Tacnije, kada ga upalim, on sam dodaje i spusta gas nije nesto drasticno ali cujem, tacnije i kada ga stisnem on ga sam menja. Tako jedno minut, i kada krenem, onda sve radi normalno. Predpostavljam da je to dok se ne ugreje, ustvari sigurno, jer cim postigne radnu temperaturu, ide ok. Isto tako kada je napolju toplo onda ler radi normalno, tacnije nema tih znakova. Nakon voznje, mogu ga paliti koliko hocu, on radi potpuno mirno.

Moze li taj nepravilan rad samo na startu povuci litar benzina (nafte)

Ako dobro zakljucujem, on hladi cim se upali, jer ga visko ne zaustavlja.

Ako nije to onda mi jedino na pamet pada protokomer ili ler lauf.

Link to post
Share on other sites

moguce da je i to , ali moguce da je i automatski sauh.... on kad radi onda ubacuje mnogo vise goriva nego vazduha ......

Link to post
Share on other sites

E ja sam cuo od mog majstora da ima neki lik u Mirijevu koji reparira visko. Cena je kako sam ja njega razumeo oko 900 dinara a sto se tice promene to i nije neka velika mudrost ja sam ga pre par dana menjao na svom autu i za mene je u Alone-u kostao 3800 dinara. Naravno bio sam glup i kupio sam nov a tek posle dan-dva sam saznao za to repariranje. jbg.

Link to post
Share on other sites

Potrosnja IMA veze sa blokiranim viskom, jer je on onda stalno ukljucen, a ne progresivno, a s obzirom na to da je direktno prikljucen na motor, oduzima mu od 3 do 10 konja, zavisno od toga koliko je ukljucen, pa se to direktno odrazava na potrosnju, a plus auto ne moze da ti dostigne radu temperaturu, pa i zbog toga trosi vise.

Blokiranje viska je samo privremeno resenje, za krajnju nuzdu, nemoj tako da vozis dugo.

Link to post
Share on other sites

Potrosnja IMA veze sa blokiranim viskom, jer je on onda stalno ukljucen, a ne progresivno, a s obzirom na to da je direktno prikljucen na motor, oduzima mu od 3 do 10 konja, zavisno od toga koliko je ukljucen, pa se to direktno odrazava na potrosnju, a plus auto ne moze da ti dostigne radu temperaturu, pa i zbog toga trosi vise.

Blokiranje viska je samo privremeno resenje, za krajnju nuzdu, nemoj tako da vozis dugo.

OK hermes. Nesto tako sam i razmisljao ali nisam bio siguran.

Hvala na info i savetu.

Link to post
Share on other sites

ne bi da ulazim u raspravu , ali jedina tezina koju visko ima je nekih 200gr sa sve propelerom , i ne verujem da to moze da oduzimo toliko konja i utice toliko na potrosnju......

Link to post
Share on other sites

I ja sam vrlo nepoverljiv dok mi neko dobro ne objasni.... :fool:

Visko ventilator nema fiksne brzine vec kontinuirano promenljivi prenosni odnos sa bezbroj brzina prema trenutnoj potrebi motora za hladjenjem, a po osnovu promene viskoziteta posebne tecnosti u kvacilu.

Na hladnom motoru treba da proklizava i da se ventilator lako zaustavi dok na dovoljno visokoj temperaturi ispod haube treba da kvacilo izvrsi potpuni spoj i da se ventilator vrti punim brojem obrtaja bez ikakvog proklizavanja. Normalno je da prilikom starta hladnog motora visco povuce sa vecim momentom ako se turira.

Visko konstrukcija zahteva malo vishe mesta nego fixni ventilatori.

Tipican kvar visko kvacila je kada se potrosi da proklizava, pa se ventilator ne ukopca potpuno i motor se pregreva pri kreni stani sporoj voznji.

Za polovan visko je važno da je stajao vertikalno, a ne položeno kada je skinut sa auta.

Visko se postavlja iz razloga sto ima veci nivo operativne sigurnosti nego sto ima elektricni ventilator, a uzima efekat od motora samo pod uslovom da je ulje u visko kvacilu zagrejano; preko osovine vodene pumpe se greje ulje u zavisnosti od temperature vode u sistemu.

Postoje verzije sa elektromagnetnom lock funkcijom, klasika za Mercedes ranijih godina gde je visko imao i funkciju totalnog zakljucavanja, korisceno cesto u kombinaciji sa klimom na autu.Takav sistem tradicionalno koriste Mercedes,BMW, Volvo, Nisan, cest na pravim terencima i poznat je po pouzdanosti i efikasnosti pokretanja velike zapremine vazduha, jer obicno ima dosta sira i jace zakrivlljena peraja nego obicni elektro ventilator.

Prednost elektricnih ventilatora, koji se ukljucuju po potrebi, a ne rade kontinuirano je ta sto motor okrece jedan agregat manje, tj. teorijski do tockova dolazi nesto vise KS, samim tim je motor manje opterecen, pa je i potrosnja manja.

Visko je prakticno stalno ukljucen, nekad vise , nekad manje, pa shodno tome stalno oduzima snagu motoru.Podatak koliko tacno oduzima konja ne mogu da nadjem ( negde se zaturio), ali po secanju je oko 3 do 10 konja.

Ko i dalje ne veruje, nek blokira visko i vozi malo, a onda nek odblokira, pa ce jasno primetiti da mu auto bolje ide :cray:

P.S. Ne sekirajte se oko tog manjka konja, pored viska, i zadnja vuca oduzima vise konja nego prednja, a opet BMW-i lepo idu.

Link to post
Share on other sites

sinoc sam diskutovao sa KLINIKOM o tome , bem li ga .... i on kaze da moze da trosi vise , ali da je to tako malo da ne mozes ni da primetis.......

Link to post
Share on other sites

Pa zar je moguce da toliko svi nerazmisljate, batalite ntu pricu o visku jer je sam nirvana rekao da je cackana bosch bumpa i eto vam razloga za potrosnju, pogotovo sto ima nemiran rad na leru dok je hladan :)

Link to post
Share on other sites

Nema veze to sto je prica otisla u nekom drugom pravcu, moze neko nesto novo da nauci.

Sto se povecane potrosnje zbog blokiranog viska tice, evo jednog razmisljanja.

Zasto auto vise trosi zimi ( bez obzira sto uvlaci bolji, hladniji vazduh, vece gustine - ali to je za neku drugu pricu, da ne sirimo temu)?

Odgovor: zato sto sporije dostize radnu temperaturu.

Zakljucak je prost, kad blokiras visko, sporije dostize radnu temperaturu, pa je potrosnja veca, i to i u hipotetickom slucaju da visko ne uzima snagu od motora.

Link to post
Share on other sites

Generalno prihvatam Dragančetovo mišljenje, ali ovaj put se ne slažem sa njegovom konstatacijom da visko ne utiče na potrošnju. Upravo je to osnovni razlog što je BMW ukinuo navedeni način hlađenja motora i uveo staro dobro hlađenje - kada se ventilator pali isključivo po potrebi. Na ovaj način je smanjio troškove izrade i poboljšao efikasnost motora (vjerovatno u nijansama).

Mnogo sam sajtova posjetio u zadnje vrijeme tako da nisam siguran sa kojeg sam skinuo ove detalje, što ne znači da neću prihvatiti drugo mišljenje ukoliko ga neko iznese.

Link to post
Share on other sites
  • 2 weeks later...

ja sam imao problema sa viskom na svojoj kockici ali nisam mogao naci za nju kupiti nidje pa sam ugradio od ford sierre 2.0 benzin i sve funkcionira kao podmazano vec 2 godine bez ikakvi problema

Link to post
Share on other sites
  • 2 weeks later...

nije samo tezina viska u pitanju nego i otpor okretanja koji prave lopatice !!!

...ima razlike i u potrosnji i u snazi !!! nekom zanemarljive nekom zlata vredne !!! :D

Link to post
Share on other sites

kad smo kod viska slažem se i sa jednom i sa drugom tezom tačno je da više troši zato što teže postiže radnu temperaturu ali to nije drastično tebi više troši jer je čačkana pumpa a ne zbog viska

i imam jednu svoju sramotu da ispričam :D

kad sam kupio prvog e 34 bio sav happy što nema onaj tromi zvuk pri nižim stepenima i svima se hvalio

ta radost je trajala dok jednom prilikom nisam zabio glavu pod haubu i video da se isto vrti i na leru i na punom gasu :D :D

molim bez smejanja (ok bar nemojte mnogo ipak sam tek bio počeo da vozim bmw)

Link to post
Share on other sites
  • 8 years later...

Da ozivimim temu. Na koliko bi trebalo stepeni da se pali tj blokira visko.  Ja sam ga jednom cuo proslo leto i to je bilo na 98 stepeni. Ali posle 10sekundi obori temeraturu za oko 5 stepeni. Kakva su vasa misljenja i iskustva.

Kako napolju ispitati visko, mozda ugrejati sraf pa videti steze li ga ili ne?

Link to post
Share on other sites