Visko ventilator konstantno radi??


Recommended Posts

Naslov kaze sve, znaci sve vreme u toku voznje se ne gasi.Vode ima Ok,ne greje se......samo baksuz nece da se ugasi kad ohladi motor?Termostat je mislim OK ...ali ..ima li neko slican problem?

Hvala

Link to post
Share on other sites

hahahahaha,aj da ja probam da ti objasnim drugar,mada ni ja nisam strucnjak :pleasantry: visko ventilator ne pokrece elektro-motor,i ne radi preko termo prekidaca,kao na nekim vozilima,pokrece ga kais preko remenice,sto znaci cim startujes motor,dok motor radi,on konstantno vrti,a brzinu obrtaja mu odredjuje ulje koje se nalazi u njemu,sto je temperatura veca,to je ulje redje i visko se vrti brze i obrnuto :acute: :preved:

Link to post
Share on other sites

Malo čačkao pa ću dodati: Viskoventilatori služe za hlađenje motora i sastoje se od elise i viskospojnice. U zavisnosti od konstrukcije spojnica može biti mehanička ili elektro upravljana. Mehanički upravljani viskoventilatori temperaturu dobijaju od hladnjaka a upravljanje sklopom je preko bimetala postavljenim na viskosklopki, dok se elektro upravljani upravljaju preko kontrolne jedinice motora. Upravljivo hlađenje motora kao krajnji rezultat ima smanjenje buke i smanjenje potrošnje goriva.

Viskoventilatori novije generacije u zavisnosti od potreba motora mogu imati više različitih nivoa rada, odnosno više brzina okretanja.

Pogon za okretanje mogu dobiti direktno sa radilice motora ili preko sistema kaiševa.

Pored viskoventilatora za hlađenje motora se koriste i elektomagnetne spojnice, elektrohidraulične spojnice, obične elise i električni ventilatori.

na hladnom motoru treba da proklizava i da se ventilator lako zaustavi,Visko spojnica ventilatora je osmisljena tako da kada "ode" prestaje da odvaja ili spaja u zavisnosti od temperature vec "prespoji" , pa ventilator radi maximalnim br. obrtaja u direktnoj zavisnosti sa br.obrtaja motora , bez obzira na temperaturu motora ... (bolje da ladi nego da prokuva).

kaffeetrinker_2.gif U svakom slucaju naisao sam na toliko kontradiktornih podataka da je to uzas!reading.gif

Link to post
Share on other sites

@strahinja

Pazi samo da ti se ne razlete peraja, mogu da naprave kurshlus okolo. . .

Po meni, visko je jedna od vecih inzenjerskih gresaka u auto industriji, jel cim moras da gledas u pasulj da li nesto "ukljucuje" ili ne, to po automatizaciji izludjuje... (

Ova verzija kad ukaci i ne pusta nije losa, bar znas da je crkao i kupuj drugi, ali ona verzija kad mislis da je ukacio a njega boli k***c..., to je vec problem!!!

Stari dobri elektro fen je majka, plus jedan sigurnosni prekidacic pored prekidaca za svetlo i miran san, nema glava da boli. . .

Link to post
Share on other sites

Onda je poceo da se cuje bogami.Sad procitah temu koju ste mi predlozili(Hvala) eto ja nisam imao pojma da se to sranje sve vreme okrece unutra :rolleyes:

Poceo da se cuje.....prvi znaci cega?

Link to post
Share on other sites

Pri prvom paljenju (kad je motor hladan tzv. hladan start) uzmi novinu , sklopi je u "tubu" i probaj polako da zaustavis peraja... NE KORISTI PRSTE ZA TO!!! Ako se peraja zaustave, onda je sve OK. Ako ne uspes da zaustavis peraja onda treba da se menja, non stop je ukacen....

Link to post
Share on other sites

A mozes da probas i sa prstima, ipak je sigurnija i preciznije tehnika, ako pri hladnom pokusaju zaustavljanja ostanes bez njih, znaci da je visko 100% za zamenu. . .

Link to post
Share on other sites

e da dodam i ja jednu moju majstoriju na sve ovo,posto sam to skoro radio.razlog zasto,pa pre 2 meseca mi je crko visko dok sam bio u NS,pa sam se nasao u ku.....cu,temperatura da raste,a bila je vrucinaaaaaaa,sreca jedan od nasih drugara sa foruma je imao drugi visko,pa mi ga je na licu mesta zamenio i spasio me ( jos jednom hvala,prepoznace se on :rolleyes: )e da se to nebi ponovo desilo,dobio sam ideju i odradio je,jer sam vec imao sve potrebno kod kuce.izbacio njegov hladnjak i preradio na drugi,koji kapacitivno prima 1l tecnosti vise,a vec na sebi ima termo prekidac,elektro-ventilator od jedne lade sam preradio,obrnuo ga naopako,izvario nosace,napravio difuzor i montirao ga napred na vezni lim ispred hladnjaka u donju tacku,tako da ne smeta strujanju vazduha kroz masku,izveo mu posebnu instalaciju,ubacio poseban osigurac,povezao na postojeci termo-prekidac na hladnjaku i opciono izvukao jedan zaseban prekidac paralelno sa termo-prekidacem u kabinu.jos nisam imao problem sa pregrevanjem motora,ali ideja je sledeca:u slucaju da zakaze visko,termo-prekidac hladnjaka bi trebao da aktivira elektro-ventilator na odredjenoj temperaturi da duva na hladnjak,a ako slucajno zakaze i termo prekidac,uvek imam opciju da ga sam upalim preko prekidaca u kabini :pleasantry: iskreno se nadam da necu biti optuzen za ovu moju majstoriju,jer ipak realno,koristio sam delove koje sam imao,a ne nose svi oznaku bmw :e30:

Link to post
Share on other sites

e da dodam i ja jednu moju majstoriju na sve ovo,posto sam to skoro radio.razlog zasto,pa pre 2 meseca mi je crko visko dok sam bio u NS,pa sam se nasao u ku.....cu,temperatura da raste,a bila je vrucinaaaaaaa,sreca jedan od nasih drugara sa foruma je imao drugi visko,pa mi ga je na licu mesta zamenio i spasio me ( jos jednom hvala,prepoznace se on :rolleyes: )e da se to nebi ponovo desilo,dobio sam ideju i odradio je,jer sam vec imao sve potrebno kod kuce.izbacio njegov hladnjak i preradio na drugi,koji kapacitivno prima 1l tecnosti vise,a vec na sebi ima termo prekidac,elektro-ventilator od jedne lade sam preradio,obrnuo ga naopako,izvario nosace,napravio difuzor i montirao ga napred na vezni lim ispred hladnjaka u donju tacku,tako da ne smeta strujanju vazduha kroz masku,izveo mu posebnu instalaciju,ubacio poseban osigurac,povezao na postojeci termo-prekidac na hladnjaku i opciono izvukao jedan zaseban prekidac paralelno sa termo-prekidacem u kabinu.jos nisam imao problem sa pregrevanjem motora,ali ideja je sledeca:u slucaju da zakaze visko,termo-prekidac hladnjaka bi trebao da aktivira elektro-ventilator na odredjenoj temperaturi da duva na hladnjak,a ako slucajno zakaze i termo prekidac,uvek imam opciju da ga sam upalim preko prekidaca u kabini :pleasantry: iskreno se nadam da necu biti optuzen za ovu moju majstoriju,jer ipak realno,koristio sam delove koje sam imao,a ne nose svi oznaku bmw :e30:

samo: dobar posao B) :good:

Link to post
Share on other sites

Zaustavio sam ga (gumenom stanglom) jako lako....odmah po paljenju automobila.

Tako i treba,probaj kad je zagrejan auto da ugasis motor i da ga zavrtis rukom,ako ide tesko-ispravan je :preved:

Link to post
Share on other sites

Ko ima klimu ima sve to vec fabricki ugradjeno, sem prekidaca u kabini...

slazem se,ali nemaju svi aute sa klimom,a gomila nas vozi kockice stare po 20 i kusur godina,tako da mislim da ova moja majstorija nije preterano skupa,ako uzmemo u obzir sta se sve moze desiti sa motorom,ako prokuva :preved: mala investicija,ne pravi smetnju u voznji,a moze i te kako da zatreba i sacuva motor od kuvanja :pleasantry:

Link to post
Share on other sites

Pogresno si me shvtio. Tvoja majstorija je skroz OK.

Ali decko cija je tema vozi e39 pa cisto da ga podsetim.

;) :unsure:

Link to post
Share on other sites