Kupovina X5 E53


Recommended Posts

Pozdrav svima, moj prvi post nakon predstavljanja pa ce mozda biti malo opsirniji, zbog cega se izvinjavam, ali sve u nadi da budem adekvatno shvacen zasto trazim ovaj auto.

Oduvek sam se vodio u glavi filozofijama "best buy" i "allround" i u svakoj kupovini bilo cega pokusavao da za razumne pare uzmem maksimum upotrebljivosti, pouzdanosti i luksuza. Nakon skoro 30 godina skole i naizgled uzaludne edukacije i odricanja dosao sam tek od skoro u priliku da radim posao koji mi moze omoguciti kupovinu luksuznog SUV-a.

Auta jako retko menjam, u proseku na po 7,8 godina, ne vozim puno, perfekcionista sam i nisam miran dok apsolutno svaka stvar na autu nije funkcionalna, resena ili zamenjena ali ne do tolikog fanatizma da ne bih hleba jeo zarad novih alufelni ili spojlera. Volim da mi na autu sve bude "stock". Prelazim malo, oko 10000 km godisnje, cesto u auto natovarim svasta i treba mi veliki prtljazni prostor. Treba mi auto koji moze cesto da ode na planinu, povuce dosta, da ode po losem terenu, ali ne bih ni da ga pentarim kao divokozu po jarugama i razvalinama niti mi to realno treba. Po meni su tome namenjene Lada Niva i slicne poljoprivredne masine. A mislim da se realno puno preteruje sa tim specifikacijama pogotovo po forumima, gde kad god neko spomene termin "dzip" neko drugi odmah krene da pametuje sta je SUV a sta je terensko vozilo, sta valja a sta ne i od takvih stvari mi bude muka kada citam, jer se uglavnom svode na puka prepucavanja ko je pametniji. Tako da , sa BMW-ovom definicijom X5 kao SAV-a se apsolutno slazem i u njoj apsolutno pronalazim.

Dakle, treba mi luksuzan pouzdan auto sa pedigreom, limuzina sa velikim klirensom koja se nece puno pozaliti na rupe po Srbiji, zakaciti ivicnjak, zaglavljivati se u snegu. Koji moze da sluzi kao udobna krstarica na duzim putovanjima a po potrebi da se natovari svim I svacim, da povuce prikolicu, umaze se blatom u offroadu a predvece opere i izadje sa njim u pozoriste. Sportske performance su mi malo bitne, pre bih trazio adekvatne. Motocikl imam, znam sta su ubrzanja i brzine od 250 na sat i to me na 4 tocka ne zanima.

Jasno mi je da je u pitanju skup auto za nase prilike ali bih trazio dizel varijantu koja mi je kompromis po pitanju registracije,i potrosnje.

X5 je po meni jedini kompromis koji bi za mene zadovoljio potrebu vrhunskog luksuza, prakticnosti i pouzdanosti a koja uopste ne mora da bude nerazumna. Auto sa kojim mozes da vozis decu u skolu jednog dana, ili tvoja supruga,da potrpas bakaluk u gepek, povuces prikolicu, sve. I da jednostavno uz svu tu prakticnost i pouzdanost ali i umerene sportske perofrmanse pokazes oko sebe ogromnu dozu individualizma i ukusa .

Razmisljao sam jos i o (samo dizel varijante):

-Audi A6 allroad: Jako pametan izbor ali po meni samo karavan sa vecim klirensom i nema mi tu pojavu kao X5

-Grand Cherokee: bolji u offroadu sto meni realno ne treba I to je jedina stvar kojoj je uopste bolji, po meni:, dalje, enterijer izgleda kao jeftina plastika koju je Amerikanac lenjirom premeravao

-Volvo XC90: Odlican auto ali vise za porodicu I prevoz ljudi, nema mi tu harizmu kao BMW, a i bojim se skupih servisa tim pre sto za razliku od BMW a ima zupcasti remen za razliku od lanca a to mi je fobija zbog drugih auta koje sam imao. Drugo, manje se ponasa kao limuzina na putu I mislim da je u offroadu slabiji

-Tuareg: super auto ali po meni anemican spolja u dizajnu a I unutra me ostavlja ravnodusnim

-Nissan Xtrail: fantastican auto, vozio sam se u njemu cesto i uopste mi nije jasno zasto ih kod nas nema vise. Jedno tako potcenjeno vozilo koje se sjajno ponasa na auto putu pri velikim brzinama, u offroadu je I bolji od X5 a u maksimalnom paketu opreme sa kozom I krovnim prozorom I silnim prakticnim pregradama i sitnicama mislim da je gotovo kao X5. Prostora pozadi malo manje ali sasvim dovoljno.Split tale gate nema kao X5. Ali, ali….izgleda previse kutijasto i anemicno, jedno tako skromno vozilo koje je namenjeno sanmo da sluzi I da se nanjegq niko ne zali, ali ne moze d ate natera da se zaljubis u njega

-Land Rover Discovery: skup, nedovoljno pouzdan, agregat nista bolji nego X5, cak I losiji. Kutijast I bez preterano stila, posebno pozadi. Ne volim britanska vozila niti dizajn uopste. Plus, zaista mi ne treba tolika tehnologija I gedzeti da se pentarim po planinskim vrhovima, svaka cast ali me ne zanima.

- Ove nove plastikance dzipove ,Kie i Hyundaije sa blablatruc garancijama od puno godina ne zelim. Ja sam dete devedesetih, po meni su se najkvalitenije stvari u autoindistriji rodile sredinom i krajem tog perioda, kada je Mercedes Slon bio pojam kvaliteta kao I bmw 5 serije a znate kakve su poluge I prekidace I tastere I kvalitet izrade unutra imala ta vozila.X5 je po meni poslednji potomak te filozofije.

Tako sam sveo izbor na X5.

Sta mi konkretno treba:

Auto bih uvezao iz Italije I to iz njenog severnog dela, smatram da su price o nebrizi Italijana o kolima malo predimenzionirane a i da su auta iz tih regija sasvim solidnog kvaliteta.

Trazim 3.0d Sporttronic automatic sa full opremom, nominalnih dimenzija felni I pneumatika. Kazem da auto nije za show off vec da me verno sluzi a to znaci udobna voznja sa mogucnoscu da se povremeno gazi makadam I blato a to sa 19 ili 20 inca felnama I letnjim sirokim gumama nece da moze I toga sam svestan.

Mislim da je realno za ocekivati da kilometraza auta bude negde oko 200000km, svemu ostalom ne verujem kao realnom za auto tog godista i namene. Opet, smatram i da ta kilometraza za jedan od najpouzdanijih dizel motora ikada napravljanih nije preveliki teret, pogotovo zbog moga umerenog stila voznje I ne prevelike godisnje voznje.

Skontao sam otprilike razlike izmedju facelift I prefacelift verzija pa neka me neko ispravi ako gresim I li doda:

-Facelift je krenuo poslednjih par meseci 2003 ako se ne varam

-Spolja: drugaciji migavci I svetla napred I nazad, veci gril napred

-Unutra:Vise konja I obrtnog momenta, sa 184 na 210konja cini mi se. Ubacen xdrive sistem, jer je ranije u pitanju bila prosta raspodela vucne sile izmedju prednjih I zadnjih tockova prema proklizavanju. Koliko to znaci u praksi, nemam pojma.

-Automatski menjac je od 2004 6 stepeni ZF-ov, do tada je bio 5 stepeni GM-ov.Nemam pojma sta je bolje u voznji ili pouzdanije.

Auta obe generacije izgledaju gotovo jednako impresivno spolja, mozda je noviji malko agresivniji.

Ono sto mene zanima je najvise pouzdanost I potrosnja, sta bi trebalo izbegavati kod jednog ili kog drugog modela. Sta je realno, pametnije kupiti sa zeljom da se sto manje ili nimalo provede vremena na servisima i popravkama I sta ce bolje sluziti iz perspective nekoga ko zeli dugotrajan porodicni auto uz umereno koriscenje.

Malo udavih ali mislim da je bilo potrebno ipak, jer kada god pitam nekoga odgovor je: “Sta ce ti pobogu X5?”

Znam da je ovde vise ljudi koji ce razumeti pa sam smatrao da je uvod bio neophodan.

Pozdrav i hvala unapred svima koji su raspolozeni da ucestvuju u diskusiji! :)

Link to post
Share on other sites

Od tolikog pisanja, popusti koncentracija pred kraj i zaboravih u stvari ono najbitnije: facelift modeli su znacajno u startu skuplji od onih starijih i glavna je dilema zapravo da li to sve novo sto je uvedeno 2004 zaista donosi vise i vredi te razlike u ceni koja je i cak 30% veca od cene starijih modela. To mi je zapravo i najveca dilema u celoj prici.

I ispravka lapsusa u brzini u prethodnom postu, X5 automatski menjac se zove Steptronic ane Sporttronic kako sam ga ja u brzini prekrstio,mada ko se bolje razume, shvatice sta je pisac hteo da kaze.

Link to post
Share on other sites

sa X5 3.0d neces pogresiti,relativno mala registracija,potrosnja oko 10-12 litara,udobnost i kvalitet si vec iskusio...vrlo bitno da ga je vlasnik pre tebe odrzavao kako treba i da nije planinario sa njim...puno srece u potrazi...

Link to post
Share on other sites

Ja nisam imao u planu da kupujem X5 ali kada sam seo u njega, ništa me više ne interesuje u funkciji svakodnevnog vozila! Koliko sam skapirao (a neka me neko ispravi ako nisam u pravu) BMW radi po principu da kada izbaci facelift, unutra se nalazi kompletno elektronika i motori naredne generacije. Onda izbaci novu liniju a zadrži elektroniku (više manje) i motore. Drugim rečima, ako kupiš E53 facelift, praktično kupuješ E70 koji se ne krade :) ( naravno ne u potpunosti ). Ja posedujem E53 facelift i apsolutno sam prezadovoljan po bilo kojoj stavci! Takođe je u full opremi i stvarno ti preporučujem kupovinu takvog vozila. Savršen je za duža putovanja a automatski menjač (6-stepeni) je nezamenjiv za gradsku vožnju. Savršeno se ponaša po snegu i ledu i jako je udoban.

Link to post
Share on other sites

To je bas konkretna preporuka kakvu sam i trazio i puno mi znaci. Hvala puno.

Link to post
Share on other sites

P.S. Pored X5 posedujem još dva automobila sa mnogo manjim kilometražama i oba u fabričkom stanju (npr. 330xi e46 facelift unikatan održavan isključivo sa originalnim delovima iz Delte ) ali mi se iz X5-ice ne izlazi...

Link to post
Share on other sites

Uvek je bolje kupiti restajling model, u fabrici su ispravili sve sto su tokom eksploatacije primetili da nije najsrecnije reseno.

Evo jos jedan razlog zasto sam onako laicki, razmisljao o starijem modelu pa nekako neko kaze da li ispravno mislim.

Kako mi se do sada cinilo u toku razvoja dizel motora, zapremina agregata se ne bi menjala a inzenjeri bi iz nje u svakoj novoj seriji izvlacili vise konja i obrtnog momenta. Pretpostavljam da su u pitanju veci radni pritici turbine i njena geometrija i uopste slicni parametri zbog kojih motor radi pri vecim opterecenjima.

Da li je onda pravilno razmisljati da je stariji motor dugovecniji,tolerantniji na losije gorivo, jednostavno jel ne radi pod vecim specifikacijama kao ovi noviji?

Kao sto su to nekada bile prve serije common rail motora.

Pitam zbog toga sto mi maksimalna brzina i ubrzanje nisu bitni, a ni vizuelno ne bi insistirao na novijem.Dakle, mozda je bolje uzeti stariji u izuzetnom stanju nego noviji restyle u nesto slabijem za isti novac, sem ako nema izrazitih poznatih boljki.

Slazem se da je restyle svakako bolji i hvala svima na preporukama za njega.

Link to post
Share on other sites

Evo jos jedan razlog zasto sam onako laicki, razmisljao o starijem modelu pa nekako neko kaze da li ispravno mislim.

Kako mi se do sada cinilo u toku razvoja dizel motora, zapremina agregata se ne bi menjala a inzenjeri bi iz nje u svakoj novoj seriji izvlacili vise konja i obrtnog momenta. Pretpostavljam da su u pitanju veci radni pritici turbine i njena geometrija i uopste slicni parametri zbog kojih motor radi pri vecim opterecenjima.

Da li je onda pravilno razmisljati da je stariji motor dugovecniji,tolerantniji na losije gorivo, jednostavno jel ne radi pod vecim specifikacijama kao ovi noviji?

Kao sto su to nekada bile prve serije common rail motora.

Pitam zbog toga sto mi maksimalna brzina i ubrzanje nisu bitni, a ni vizuelno ne bi insistirao na novijem.Dakle, mozda je bolje uzeti stariji u izuzetnom stanju nego noviji restyle u nesto slabijem za isti novac, sem ako nema izrazitih poznatih boljki.

Slazem se da je restyle svakako bolji i hvala svima na preporukama za njega.

Bitan je dobar primerak dal bio restyl ili ne nemoj se voditi time!

misija izduvnih gasova je ta koja diktira sve,ne mora se pomerati geometrija turba da se poveca snaga,struja je tu presudan faktor

Link to post
Share on other sites

Da li je onda pravilno razmisljati da je stariji motor dugovecniji,tolerantniji na losije gorivo, jednostavno jel ne radi pod vecim specifikacijama kao ovi noviji?

Po pravilu stariji motor jeste nešto tolerantiji na lošije gorivo, ali sa dobrim gorivom može i noviji biti dugovečniji.

Puno zavisi i kako se auto održava, prvenstveno redovni servisi (oil, inspection I i II), da li su korišćeni originalni kvalitetniji delovi ili zamene, ali puno zavisi i gde se i kako vozi. Nije svejedno ako je vožen prevashodno na duže ture po autoputu ili je korišćen za kraće relacije po putevina punih rupa, prašine, prljavštine itd.

Link to post
Share on other sites

Što se tiče razlike između restyle-a, prvenstveno očekuj zbog menjača i snage da će noviji model imati manju potrošnju tj. bolju iskorišćenost. Takođe poseduje mnogo ozbiljniji sistem 4x4. Generalno, sve mane koje je posedovao stari su ispravljene i td..... Opet nije rešenje da kupiš krša samo da bi bio restyle! Po meni je rešenje da kupiš naravno facelift u dobrom stanju jer dobijaš praktično E70 koji se ne krade ( u toj meri) a ima slična rešenja. Ipak je prvi X5 mnogo davno konstruisan za toliku količinu elektronike... Opet sa druge strane, mislim da ti je povoljnije da ga sada u ovoj krizi pazariš u Srbiji jer za keš možeš da dobiješ svašta po nerealno niskim cenama. Znam da planiraš da uvezeš iz Italije ali je po meni Nemačka mnogo relevantnija što se tiče odnosa kvalitet-cena i u slučaju da ga uvoziš iz D, izaćićete te osetno skuplje... Pored toga, mnogo ti je lakše ovde da saznaš pravu istoriju održavanja vozila jer i u Italiji muljaju za sve pare.. Kada izbaciš keš, ovde si u izuzetno povlašćenom položaju za pregovore ;)

Srećno u kupovini!

Link to post
Share on other sites

Hvala vam svima puno na lepim zeljam pri kupovini a i iskrenoj pomoci.

Kupovinu planiram na prolece a mozda i malo rastegnem ako se ipak odlucim da sacekam restyle, odnosno sredstva za njega.

Moja je procena da bih mogao da ako pazljivo odaberem imam ovde uvezen ocarinjen stariji model u dobrom stanju iz Italije za oko 15000 eura, verovatno bez registracije. Je li to realna procena? Koliko bi bilo za restyle?

Nisam nesto odusevljen cenama i ponudom ovde, vidim da se neki modeli sa manje opreme bas skupo prodaju a opet, nisam u ubedjen da ovde ljudi zaista uredno vode racuna o autima uglavnom jer veliki broj njih prodaje auto zbog finansijskih problema koji sigurno nisu isli uz adekvatan servis auta, dakle, auto je trpeo puno zarad prestiza vlasnika koji ga je drzao do poslednjeg trenutka pred prodaju dok je mogao,tako barem procenjujem, mozda gresim.

Link to post
Share on other sites

Hvala vam svima puno na lepim zeljam pri kupovini a i iskrenoj pomoci.

Kupovinu planiram na prolece a mozda i malo rastegnem ako se ipak odlucim da sacekam restyle, odnosno sredstva za njega.

Moja je procena da bih mogao da ako pazljivo odaberem imam ovde uvezen ocarinjen stariji model u dobrom stanju iz Italije za oko 15000 eura, verovatno bez registracije. Je li to realna procena? Koliko bi bilo za restyle?

Nisam nesto odusevljen cenama i ponudom ovde, vidim da se neki modeli sa manje opreme bas skupo prodaju a opet, nisam u ubedjen da ovde ljudi zaista uredno vode racuna o autima uglavnom jer veliki broj njih prodaje auto zbog finansijskih problema koji sigurno nisu isli uz adekvatan servis auta, dakle, auto je trpeo puno zarad prestiza vlasnika koji ga je drzao do poslednjeg trenutka pred prodaju dok je mogao,tako barem procenjujem, mozda gresim.

Ne bih se baš složio sa tobom da u Srbiji X5 kupuju ljudi koji nemaju para za normalno održavanje.. Ima toga naravno ali mislim da je mnogo češći slučaj da se prodaje radi kupovine novijeg modela! Barem u mojoj okolini...

Činjenica je da skoro ne postoje keš kupci za ta vozila i zato sam ubeđen da imaš mnogo veće šanse da pazariš za iste pare mnogo ozbiljniji auto baš ovde... Ja bih trenutno za mog golfa dobio identično novca ako ne i više u Nemačkoj nego ovde... To baš i nije normalna situacija ;)

A o 330xi da i ne govorim. Tu je možda razlika i 60%... sve u svemu prvo nađi neke ozbiljne primerke pa probaj ovde ako ćeš već imati keš na gomili...

A što se tiče uvoza iz Italije, razmisli zašto su tamo mnogo jeftiniji automobili... Verovatno postoji razlog....

U svakom slučaju srećno sa kupovinom

Link to post
Share on other sites

Ne,nisam mislio na kupce vec na neke od prodavaca. Ljudi koji kupuju X5 uglavnom znaju unapred da li im treba i mogu li da ga odrzavaju i vecina ih zadrzava za sebe i koristi dugo, sem onog opet, kod nas,znacajnog broja ljudi koji ga dobije na kratko u nekoj kompenzaciji u sumnjivom stanju i ima zelju da ga malo vozi i sebi podigne imidz a zatim kada ga troskovi odrzavanja pritisnu uza zid, prodaje u bescenje.

Nije mi problem da kupim i E70 ali imam neku barijeru u glavi od ranije da za 4 tocka ne treba dati kao za omanji stan na periferiji ili osrednje domacinstvo. To je stvar nasledja iz porodice,tokom prethodnih zivotnih okolnosti i nacina na koji usled svega toga razmisljam. Drugo, imam takodje naviku da kupujem premium polovne stvari, odnosno stvari koje su jos pre nekoliko bile ultraskupe i kvalitetne a sada im je cena nekoliko puta manja, i nakon pazljivog odabira i informisanja ih uzmem i koristim, a koriscenje prilagodim svojim potrebama, koje su uvek bila relatovno skromne.Na taj nacin dobijam pouzdano sredstvo za koriscenje i nikada do sada nisam pogresio. Zasto bih uzeo Thinkpad laptop sada za 2000 eura kada cu ga za par godina uzeti za cetvrtinu toga ili manje, a kvalitet sa novim laptopovima koji isto kostaju je neuporediv.

Tako sam razmisljao i o X5. Nije mi bitno da li sekund i po ubrzava brze, trosi pola litra manje ili ima 25 konja vise jer iz moje perspektive upotrebne vrednosti toga auta, bitno mi je samo relativno pouzdano vozilo, sa dozom nekog starijeg sika i prefinjenosti i emocijama koji mi je tak auto nekada budio. Dalje, ne volim kredite i zaduzenja, kada imam novac-kupujem, kada ga nemam-ne kupujem. Lakse mi je da sada uzmem vozilo od nekoliko plata nego da se mlatim po bankama sa kreditima i lizing kucama. Isto, niko me ne moze ubediti da su stvari kod nas predimenzionirano skupe u odnosu na okolinu u mnogim aspektima zivota. Proverite cene jednog automobila starog 20 godina ovde i u inostranstvu.Uporedite koliko placate putarine i za koji kvalitet puteva. Uporedite cene hrane.Ja sam ih poredio od Engleske,preko Slovenije pa do Juzne Afrike.I ne zivite u zabludi da je zemlja nebeska kao i njen narod, da je voda i hrana najcistija na svetu i da nam svi zavide i hoce da nas satru, otmu i istrebe. To je samo jedan izuzetno prefinjen mehanizam kontrole mase koji usvaja svaka nova vlast i svaka ideologija da bi ovde drzala nesto sto opstaje vekovima: zavist, ljubomora, nesloga, strah od gubitka minimuma koji se ima, mrznja prema ostatku sveta koji realno zivi bolje i nazivanje toga patriotizmom. Ja sam bio tvrdoglav i pobegao od svega toga i sada stvari gledam drugacije, pisao sam odakle mi pare za ovaj auto i cime se bavim,ali je to nebitno.

Da se vratim na temu: imam puno prijatelja koji uvoze automobile,rade sa italijanskim auto placevima kao i onih koji rade na carini i dosta informacija sam do sada sakupio i nekog okvira novca koji treba odvojiti, gore dole. Jednom sam vec i prolazio kroz celu proceduru uvoza vozila iz inostrasntva.

Da se ne bi ova tema nastavljala dalje kako ne zelim, u stilu "kiselog grozdja" , hejta i ostalog, jer sam se nadao da ovo nece biti tema za mene vec za svakoga ko zeli da uzme ovaj auto koji postaje sve dostupniji za kupovinu, moje sledece javljanje ocekujte kada postavim slike auta koji sam uzeo.

Hvala svima na ucescu, pogotovo bgsingeru koji se zaista potrudio i bio korektan i kulturan u svojim komentarima.

Link to post
Share on other sites
  • 4 years later...

Pošto mi se sve češće ljavlja ideja o kupovini ovog modela (odavno nisam vozio džip :-) ) ajde da malo dignem temu iz mrtvih?

Koliko je realno skuplje održavanje od recimo e39 restajla...

Bazirao bi se na 3.0 motore (dizel ili benzin).

Koliko sam se informisao prvi model (znači ne restajling) ima malo manje boljki zar ne?

Pa ako neko ima nešto pametno nek napiše, može i glupo nema veze...

Link to post
Share on other sites

Vozio sam, nemoj

Što bre, šta te mučilo?

Sicko,nema gepek

Послато са LG-D855 уз помоћ Тапатока

Ima Ivan krovni :rofl:

Link to post
Share on other sites

Veruj mi, neupotrebljiv a generalno dzip u pokusaju,niti je auto niti upotrebljiviji terenac.

Послато са LG-D855 уз помоћ Тапатока

Link to post
Share on other sites