Recommended Posts

Kako pravilno koristiti automatik na BMW 520i 1997g. (P,R,D,S,3,2):

1. Smem li u toku voznje da prebacim iz D u 3 ili 2 uz podrazumevano smanjenje brzine ukoliko je veca od normalne brzine za 3?

2. Kada u toku voznje prebacujem iz D u 3 ili iz 3 u D treba li da koristim prekidac na rucici menjaca?

3. Kada je auto zaustavljen 1min ili vise treba li da se prebaci u N ili P radi ocuvanja menjaca?

4. Da li je normalno da dok je auto zaustavljen, malo cimne prilikom prelaska iz P u D, R, 3, 2?

Unapred hvala!

Link to post
Share on other sites

Kako pravilno koristiti automatik na BMW 520i 1997g. (P,R,D,S,3,2):

1. Smem li u toku voznje da prebacim iz D u 3 ili 2 uz podrazumevano smanjenje brzine ukoliko je veca od normalne brzine za 3?

2. Kada u toku voznje prebacujem iz D u 3 ili iz 3 u D treba li da koristim prekidac na rucici menjaca?

3. Kada je auto zaustavljen 1min ili vise treba li da se prebaci u N ili P radi ocuvanja menjaca?

4. Da li je normalno da dok je auto zaustavljen, malo cimne prilikom prelaska iz P u D, R, 3, 2?

Unapred hvala!

1. Smes.

2. Ne treba.

3. Cim zaustavis prebacis u N ili P sve jedno. Bitno je da ne bude u D.

4. Nije normalno, proveri kardan gumu.

Link to post
Share on other sites

Kako pravilno koristiti automatik na BMW 520i 1997g. (P,R,D,S,3,2):

1. Smem li u toku voznje da prebacim iz D u 3 ili 2 uz podrazumevano smanjenje brzine ukoliko je veca od normalne brzine za 3?

2. Kada u toku voznje prebacujem iz D u 3 ili iz 3 u D treba li da koristim prekidac na rucici menjaca?

3. Kada je auto zaustavljen 1min ili vise treba li da se prebaci u N ili P radi ocuvanja menjaca?

4. Da li je normalno da dok je auto zaustavljen, malo cimne prilikom prelaska iz P u D, R, 3, 2?

Unapred hvala!

1. Smeš.

2. Ne znam, kod mene je malo drugačiji menjač - steptronic.

3. Za kratka zaustavljanja na semaforima, slobodno ostavi u D. Jeste, prebacivanjem u N malo se rasterećuje motor/menjač (koje je predviđen da radi i u tom režimu), ali se drnda spojnica. Otpilike kao pitanje da li gasiti televizor kad ideš na 2 minuta u WC. Možda malo uštediš struje, ali naškodiš televizoru :) Noviji automatici inače imaju automatsku declutching funkciju, tako da ako stojiš neko vreme u D, on sam prepoznaje situaciju i rastereti menjač/motor već nekako.

4. U principu ne bi smeo primetno da baš cimne. Ali jedva primetni trzaj je normalan - inercija, težak auto a krećeš iz mirovanja.

Za kraj, skrenuo bih ti pažnju na jednu VRLO VAŽNU stvar kod automatika. Nikad ne prebacuj iz N u D ili R ukoliko auto nije u potpunom mirovanju. To je oproban recept da zezneš menjač u relativno kratkom vremenskom periodu!

Takođe, naročito prilikom parkiranja na nagibu, OBAVEZNO uvek prvo podgni rucnu (dok još držiš nožnu) a tek onda u P i gasenje motora. Zato sto prilikom parkiranja na nagibu ako se prvo ne podigne rucna kocnica cela težina automobila ce ostati oslonjena na zupcanike automatskog menjaca (isto kao kada manuel ostavimo u brzini da ne ode) ali najveci problem dolazi kada se auto startuje a posto automatik nema kvacilo onda je prebacivanje iz P u D sok za menjac i to vozac jasno moze da cuje i oseti kako zupcanici grubo stradaju prilikom takvih starovanja.

Link to post
Share on other sites

@sigtran

hvala puno za ovo sa rucnom i P.

ja prvi put imam automatic,tako se plasim da nesto ne zezenm da ga toliko cuvam da sam sebi samom dosadan.

nisam stigao da postavim to pitanje jer sam ovde dosao vodjen drugim problemom ali ovo mi je jako olaksalo.

citao sam da menjac koji ima moj E61 automatic je jako kvalitetan i dobar.

kada sam ga kupio,u salonu mi je prodavac rekao da rucnu i ne moram da koristim na ravnim parkinzima vec samo na strminama.

ja je ipak skoro svakodnevno potegnem,cisto da radi malo...

ja vozim samo u D

u DS i na TipTe sam vozio sam koda sam ga kupio da isprobam...

evo jedno pitanje,trebam li cesce da vozim u te dve opcije i ako nemam potrebe ili...?

hvala unapred svima na pomoci...

Link to post
Share on other sites

Treba li taster kada ga prebacujem iz D u N,P i obrnuto?

Ako ne treba, zasta se koristi?

U P ne mozes prebaciti bez stiskanja tastera, jer ide preko R, a onda bi sve izlomio. Taster koristis samo za prebacivanje u P i R iz N.

Redosled je P R N D. Sto znaci iz P u D, P u R, R u D i za sve tri varijante i obrtuno.

Najprostije gde nemoze da ulje bez tastera tu ga stiskas, probaj sam ne mozes nista ostetiti i lako ces se privici. meni je ovo drugi automatic i od sada samo njih kupujem.

Link to post
Share on other sites

1. Smeš.

2. Ne znam, kod mene je malo drugačiji menjač - steptronic.

3. Za kratka zaustavljanja na semaforima, slobodno ostavi u D. Jeste, prebacivanjem u N malo se rasterećuje motor/menjač (koje je predviđen da radi i u tom režimu), ali se drnda spojnica. Otpilike kao pitanje da li gasiti televizor kad ideš na 2 minuta u WC. Možda malo uštediš struje, ali naškodiš televizoru :) Noviji automatici inače imaju automatsku declutching funkciju, tako da ako stojiš neko vreme u D, on sam prepoznaje situaciju i rastereti menjač/motor već nekako.

4. U principu ne bi smeo primetno da baš cimne. Ali jedva primetni trzaj je normalan - inercija, težak auto a krećeš iz mirovanja.

Za kraj, skrenuo bih ti pažnju na jednu VRLO VAŽNU stvar kod automatika. Nikad ne prebacuj iz N u D ili R ukoliko auto nije u potpunom mirovanju. To je oproban recept da zezneš menjač u relativno kratkom vremenskom periodu!

Takođe, naročito prilikom parkiranja na nagibu, OBAVEZNO uvek prvo podgni rucnu (dok još držiš nožnu) a tek onda u P i gasenje motora. Zato sto prilikom parkiranja na nagibu ako se prvo ne podigne rucna kocnica cela težina automobila ce ostati oslonjena na zupcanike automatskog menjaca (isto kao kada manuel ostavimo u brzini da ne ode) ali najveci problem dolazi kada se auto startuje a posto automatik nema kvacilo onda je prebacivanje iz P u D sok za menjac i to vozac jasno moze da cuje i oseti kako zupcanici grubo stradaju prilikom takvih starovanja.

Nije dobro u opste drzati na bilo kakvom zaustavljanju menjac u D, to ce ti svaki majstor reci i imas dosta po americkim forumima oko toga, a komparacija sa TV-om po meni nema nikakve slicnosti.

Ovo oko rucne si 100% u pravu.

Link to post
Share on other sites

Da rezimiramo,

iz P u R ili D treba taster i obrnuto iz R ili D u P takodje treba taster uz obavezno zaustavljen auto.

u toku voznje iz D u S, 3, 2 i obrnuto ne treba taster.

zaustavljanje prvo rucna, pa P, pa gasenje motora.

Jel to to?

Link to post
Share on other sites

Nije dobro u opste drzati na bilo kakvom zaustavljanju menjac u D, to ce ti svaki majstor reci i imas dosta po americkim forumima oko toga,

To važi za automatske menjače starijih, čisto mehaničkih konstrukcija. Noviji su kontrolisani od strane svog računara, i kao što rekoh, samo rade declutching ako stojiš u D. Takvi su sigurno svi 6-stepeni automatici kod BMW-a i noviji. Nisam baš siguran za 5-to stepene... Ali ako ćeš za 10-15 sekundi na semaforu da ga cimaš na N pa opet na D, prilično sam ubeđen da će to manje da prija menjaču nego da 10-15 sekundi stoji na D.

Link to post
Share on other sites

Namjeravam da uzmem 530d 2002.god tiptronik a posto bukvalno pojma nemam o automaticima zanima me kakvi su ti mjenjaci,kako se koristi taj manuelni mod i uopste koriscenje tog mjenjaca jednom sam samo vozio automatik bila je vw jetta 2008.god ali kratkoo tako da zaista nemam nikakvog iskustva ako neko zna bio bih zahvalan :D

Link to post
Share on other sites

Neko ih voli neko ih nevoli....stvar izbora i ukusa.Meni je odlican i sluzi me sad ce 5 godina bez ikakvih problema.Na satu imam 248.000km.Menjac kao menjac je dobar ako je odrzavan i nije preterano akan....Manuelni mod meni licno samo za povremena izivljavanja na nekim nizbrdicama i uzbrdicama.Ali od prilike ubacis u D i zaboravis.Elektronika je kod njega dobro nastimovana tako da ti ne mozes bolje i brze da menjas brzine od nje.Koristi se tako sto se ubaci u D pa na levu stranu cimnes da udjes u Sport i onda cimnes rucicu na gore ili dole i tako menjas brzine.

Link to post
Share on other sites

Neko ih voli neko ih nevoli....stvar izbora i ukusa.Meni je odlican i sluzi me sad ce 5 godina bez ikakvih problema.Na satu imam 248.000km.Menjac kao menjac je dobar ako je odrzavan i nije preterano akan....Manuelni mod meni licno samo za povremena izivljavanja na nekim nizbrdicama i uzbrdicama.Ali od prilike ubacis u D i zaboravis.Elektronika je kod njega dobro nastimovana tako da ti ne mozes bolje i brze da menjas brzine od nje.Koristi se tako sto se ubaci u D pa na levu stranu cimnes da udjes u Sport i onda cimnes rucicu na gore ili dole i tako menjas brzine.

Ovaj je presao oko 220 000 km a sta da gledam da znam da li valja posto zaista oko tih automatika bukvalno pojma nemam pa da ne ispadnem duduk :D

Link to post
Share on other sites

Sada je bio razgovor o tome

http://www.bmwclubserbia.com/forum/index.php?showtopic=22122

Ne znam baš za 530d te serije, ali u načelu tiptronic koristiš kao svaki automatic,

kako kaže i Nikolaus u "D" i cepaj, manuelni mod ti je dobar na serpentinama, uzbrdicama,

kada si natovaren, tu gde bi više opteretio automatski koristiš manuelni, a malo ti i smanji

potrošnju (naročito kod slabijih motora).

E sada pošto je ovo 530d, vozi kako hoćeš. :pilot:

Link to post
Share on other sites