Vreme ili ne za zamenu ulja?


Recommended Posts

Ma sve zavisi koliko dobru kopiju kupis. Ovi sto rade divca ulja imaju svoje duvaljke za pet ambalazu, kupuju negde te ampule, stampaju nalepnice i samo pici. Platis mobil dobijes neku malu privredu, sipas u djuntu, sjebes djuntu, cudis se kako jbt, pa full ulje sam sipao. Jebo bi im mater ja.

Link to post
Share on other sites

Iskreno, ne bih eksperimentisao sa "majstorskim buricima" i njihovim pričama... BMW ulje se od skoro može naći i u "Kit commerce"-u, po ceni od 1420/l za 5W30. Za prethodni auto sam godinama kod njih kupovao ulja i delove i nikada nije bilo problema. Naravno, kao prvi izbor ostaju "Auto Line" i "Nino"...U velikom broju prodavnica forsiraju priču Shell-a, pa možda i to može doći u obzir ali samo od generalnih uvoznika. U pojedinim radnjama u NS su ostale stare zalihe BMW ulja (5W30 po ceni od 1050 dinara i 5W40 po ceni od 850 dinara), s datumom proizvodnje kraj 2014. godine. Imaju nalepnicu na kojoj piše da je uvoznik "Dva en"...Prošli put sam kod njih kupio i nije bilo nikakvih problema s uljem, ali mislim da ću sada preći na 5W30, obzirom da se BMW ulje 5W40 (koliko sam uspeo da saznam) više ne proizvodi.

Link to post
Share on other sites
  • 2 weeks later...
  • 1 year later...

Procitah vasa iskustva vezana za odabir ulja. Da... Uvek je pitanje da li je ulje original, ili nije. Seleniu Racing za Alfu sam bas iz tih razloga kupovao u metalnim kanticama od 2L (pretpostavljam da su malo teze za falsifikovanje od plasticnih) i obracao paznju da serijski broj na kanticama u prodavnici bude razlicit. To nije neka garancija da je original, ali ako je serijski broj na kanticama u prodavnici isti, onda je to stopostotna garancija da je u pitanju kopija...

Za Novu Bubu (2.0 benzinac) sam nabavku Castrola prepustao svom proverenom serviseru za VW. Za BMW X3 nabavku BMW ulja takodje prepustam svom proverenom servisu (BMW Servis Leon - Nis). Pre ce neko da predje mene nego iskusnog servisera (mada su plagijati u svemu dovedeni do savrsenstva).

Nazalost, ovo je takva zemlja da su mucke svake vrste moguce. Nema leka... E sad, ako zelimo da budemo bas, bas, BAS sigurni u originalnost, onda :-D :

 

Link to post
Share on other sites

Kad kazete BMW ulja, to ne znaci da ga pravi BMW, vec za njih radi Castrol, Shell itd...tako da je i to relativno. Svakako da je 5w-30 sintetika bolja od 5-40 koja je najcesce polus-sint, mad aima i full sintetik ulja 5w-40 gradacije. treba obratiti paznju. Sintetika je prvi izbor, ali za vec pohabane motore sa istorsenim zaptivkama ne znaci da ce biti bolje resenje,zbog curenja zaptivki i dr. Skupo je da bi se tako arcilo :D

Takodje, nakon koriscenja polu-sint ulja, sa manjom dozom aditiva, moze doci do malog trosenja sintetickog, ali to samo nakon prve zamene, pa ne bi trebalo u startu zakljucivati da je neka sintetika losa, ili neki brend los... Tesko je na osnovu jedne ili dve zamene u startu ensto zakljuciti, ali je sigurno d aje na trzistu gomila falsa i loseg kvaliteta, i da je bolje i takticnije drzati se "originalnih" pumpadzijskih ulja ili kupovati ulje u inostranstvu. Sve ostalo je macka u dzaku. 

Neo je pitao za Nisotec ulja. StuntSM msm, Moja iskustva su dobra, koristio sam u tri zamene na m50 motoru njihovu 10w-40 polusintetiku, i sasvim ok, nista znacajno nisam primetio, ni bolje ni losiije, sasvim sam bio zadovoljan, a  obzirom na cenu koja je bagatelna, 400 din za lit + neke akcije 20% i bodovi bla bla, bes buy kupovina. Pre toga koristio Lukoil Lux PS, takodje dobra ulja, samo nesto skuplja. Motor i psole 300.000 km ne trosi ulje, medjutim oba pomenuta negde na 8-9.000 pocinju da se trose. Do tog intervala na meracu ne pokazuje znake opadanja nivo, tek negde na 8-9000 km. MAda ni tad nista drasticno, vec vrlo postepeno. Tako da ih psutim do 12.000 km da se spusti taj nivo i onda ga zamenim. Verovatno do tog intervala zadrzavaju svoju viskoznost, nakon toga aditivi verovatno prestanu sa dejstvom...

Do sad nisam nikada dolivao ulje. Preporuka i ako dolivate, putite da nivo padne na skoro donju crtu pa onda uspite malo manje od litar, tako cete zancajno osveziti ulje u motoru. DOlivanje pomalom svakih mesec dana, nema takav efekat. 

Msm da su MOL i Lukoil odlicna resenja ako nemate pare za originalno ili ne verujete raznim MObilima, Motulima i Castrolim a (koji je btw made in EU, a to moze biti i Bugarska), tako da i Nisotec moze da bude ok, narocito za starije motore, svakako ispunjava standarde. Modrica takodje ok, samo je jaka cena, a nista bolje od krusevacog FAMa npr. Fam ima sjajna sinteticka i polusint ulja, serije Prista. Probajte i uvericete se. Njih barem niko ne falsira a cenom su vrlo konkurentna. G-Energy na Nisovim pumpama je bivsi Chevron , pravi se u Italiji, pa je i to ok resenje, za one koji bi ipak "strano" ulje. 

Filter za ulje je takodje vrlo bitan, kao i vazduh. Moj izbor su Knecht, Mann i Filtron (sasvim ok, a cena najniza moguca). Na filterima kabine se moze ustedeti.

Link to post
Share on other sites

BMW-ova fabricka preporuka je 5W-30 (barem za X3 2.0D) i sa tim nema potrebe experimmentisati dok motor ne pocne da trosi ulje. Pretpostavljam da oni u fabrici nisu ludi... Ako se javi nekakav primetan gubitak ulja (a nije na nekom dihtungu, turbini itd. vec ga motor zaista trosi) tek onda treba prelaziti na 5W-40, pre toga ne.

@cokanovic Jel' to proveren podatak da da ulja za BMW proizvodi Castrol, ili je u pitanju pretpostavka? Jesu li se negde izjasnili po tom pitanju? Naravno da ih proizvodi neko. BMW nema sopstvenu proizvodnju ulja, samo ne znam ko im to radi. Doduse, nije ni bitno... Cista radoznalost...

Link to post
Share on other sites
50 minutes ago, cokanovic said:

Filter za ulje je takodje vrlo bitan, kao i vazduh. Moj izbor su Knecht, Mann i Filtron (sasvim ok, a cena najniza moguca). Na filterima kabine se moze ustedeti.

Mala digresija: Filter kabine je jedino u toj priči što kupuješ za sebe :) Sve ostalo za kantu lima koja će postati kokošinjac za par godina :) 

Link to post
Share on other sites
On 5/19/2017 at 2:11 PM, idekius said:

BMW-ova fabricka preporuka je 5W-30 (barem za X3 2.0D) i sa tim nema potrebe experimmentisati dok motor ne pocne da trosi ulje. Pretpostavljam da oni u fabrici nisu ludi... Ako se javi nekakav primetan gubitak ulja (a nije na nekom dihtungu, turbini itd. vec ga motor zaista trosi) tek onda treba prelaziti na 5W-40, pre toga ne.

@cokanovic Jel' to proveren podatak da da ulja za BMW proizvodi Castrol, ili je u pitanju pretpostavka? Jesu li se negde izjasnili po tom pitanju? Naravno da ih proizvodi neko. BMW nema sopstvenu proizvodnju ulja, samo ne znam ko im to radi. Doduse, nije ni bitno... Cista radoznalost...

Koliko znam, dugo godina je radio Castrol... I sam BMW je preporucivao Castrol, cak i na poklopcima i cepovima... A u zadnje vreme, cuju se galsine da je posao preuzeo Shell. U svakom slucaju, prolazi najstrozu mogucu kontrolu kvaliteta. inacem velike kompanije poput BMWa kupuju od najvecih i najboljih, pa i sama cena moze samo da bude visa, ne i niza...Na taj nacin stite sam brend. Opet kazem, najbitnije je da je i to "BMW" ulje originalno, da nije neka kantice made in Draginje i sl...koje god da je unutra. :)

Link to post
Share on other sites
On 5/19/2017 at 2:45 PM, smg said:

Mala digresija: Filter kabine je jedino u toj priči što kupuješ za sebe :) Sve ostalo za kantu lima koja će postati kokošinjac za par godina :) 

Haa...da, to je tacno! :) 

Link to post
Share on other sites