Alko-test postao obavezan prilikom zaustavljanja


Recommended Posts

Od ovog prvog oktobra novine u saobraćaju, tačnije, pored vozačke i saobraćajne dozvole kao neophodnih dokumenata, svakog puta kada policija zaustavi vozača obavezan je i alkotest.

Alko-test više nije izuzetak nego pravilo. Takozvani pasivni test je postao obavezan prilikom svakog zaustavljanja.

Za policiju je, čini se, preventiva prevaziđena pa se zbog toga prešlo na represiju:

"To je još jedna od akcija, jedan pokušaj da policija uradi u tom represivnom delu sve što je moguće, da sprečimo da ljudi pod uticajem alkohola sedaju u vozila i da time ugrožavaju svoju i tuđu bezbednost i živote. Nadam se da će me ljudi poslušati: nemojte voziti pod uticajem alkohola, nemojte voziti preko ograničenja brzine i vežite pojas!", kaže ministar unutrašnjih poslova Nebojša Stefanović.

Baš kao što su se vozači prethodnih godina navikavali na pojas, tako će sada više paziti na čašice

"Ljudi će izbegavati da čine prekršaje zbog kojih će ih policija zaustavljati jer kada ih zaustavi, onda će ih kontrolisati i na alkohol. Mislim da ova novina diže opšti nivo bezbednosti saobraćaja, vrlo jednostavno, a na mnogo viši nivo“, kaže Milan Vujanić profesor Saobraćajnog fakulteta.


Kazne za vožnju u pijanom stanju su drakonske

manje 0,3 promila - dozvoljeno

0,3 do 0,5 promila – 5.000 din.

0,5 do 1,2 promila - od 6.000 do 20.000 din.

1,2 do 2,0 promila - od 15.000 do 30.000 din.

Više od 2 promila - od 100.000 din.

Link to post
Share on other sites

Drugar Svajcarska 1.8 promila,5000e kazna,svaki razgovor sa psihijatrom 1000e(imao ih 3 posto se smatra alkosom odma),ne znam koliko analiza vadjenja pramena kose da vide da opet nema alkohol naravno sve o njegovom trosku,godinu dana dozvola

Jeftino pijanstvo 10.000eura

Link to post
Share on other sites
  • 5 weeks later...

po meni su kazne dovoljne velike za nase standarde. ionako je prosecna plata u srbiji oko 250-300 eura. natera svakog da pomisli pre nego sedne pod dejstvom alkohola za volan (ukoliko nije toliko pijan da i ne moze da misli). a to sa alko testom pri svakom zaustavljanju je po meni dobra stvar, i ja sam prvi za to da se kaznjavaju vozaci koji sednu pijani ili pripiti za volan. taxi je i dalje mnooooog jeftinijia i bezbednija varijanta.

Link to post
Share on other sites