E39 tds turbo upgrade


Recommended Posts

Interesuje me da li je neko radio promenu turba na tds-u i sta je sve potrebno oko tog poduhvata. Ono sto mene konkretno interesuje je ne neka veca turbina jer ona povlaci dosta drugih (citaj skupih) stvari koje se moraju menjati, nego neka turbina sa varijabilnom geometrijom iste ili malo vece snage od fabricke. Poenta price je dobiti vise snage u nizim obrtajima i linearnije ubrzanje

Link to post
Share on other sites
  • Replies 60
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

jeftinije ti je remap da odradis nego da turbo menjas ako hoces malo vise snage

Link to post
Share on other sites

Remap je odradjen. A posto su mi losi propeleri na usisu turbine tj pocela je da se cuje i imam utisak da auto malo slabije vuce, razmisljam sta bi mi bila najbolja opcija u celoj prici posto ce se turbina svakako menjati u nekom narednom periodu. Da li bi se nekim varijabilnim turbom dobilo da auto bolje vuce u nizim obrtajima?

Link to post
Share on other sites

Nisam ja napisao da moj auto ide lose nego da imam utisak da ide nijansu losije od kad sam poceo da cujem turbinu, a mozda sam se i samo navikao pa mi se cini... Svako ko se vozio je odusevljen kako auto ide ali eto ako postoji mogucnost da ide jos bolje zasto da ne. Ja ovde pitam da li postoji opcija da ide jos bolje promenom turba. Da li je neko radio takav poduhvat ili ima barem teoretski neku varijantu sta bi i kako bi moglo biti radjeno. Znaci ne veci turbo jer veci turbo znaci veci IC, dizne, verovatno pumpa i ko zna sta sve jos nego neki turbo koji bi radio o u nozim obrtajima podjednako dobro kao i posle 2000 obrtaja

Link to post
Share on other sites

Ja bih te posavetovao da pokusas da nadjes turbo mapu od fabricke tds turbine i onda uporedis sa nekom drugom, novijom, efikasnijom koju bi mogao da postavis. Ali unapred da znas da ti je sve to pokusaj i popusaj metoda. Mozda od 320d turbo ako moze da se postavi, imas remontovan da kupis za oko 300e u poznatom turbo servisu iz Uzica. Mozda bi te oni mogli posavetovati koji da stavis.

Link to post
Share on other sites

Nemam ja ni para ni zivaca za pokusaj-popusaj medote nego sam postavio temu da vidim jel neko mozda do sad vec nesto radio po tom pitanju pa da se ogrebem za savet. Tema je interesantna, steta sto se ne ukljucuje neko ko je radio neke slicne projekte...

Link to post
Share on other sites

Nemam ja ni para ni zivaca za pokusaj-popusaj medote nego sam postavio temu da vidim jel neko mozda do sad vec nesto radio po tom pitanju pa da se ogrebem za savet. Tema je interesantna, steta sto se ne ukljucuje neko ko je radio neke slicne projekte...

mislim da je ZoranM stavljao veci turbo na jedan e36

Link to post
Share on other sites

Moze li neki link ka njegovom profilu ovde, ne mogu da ga nadjem. Ja sam malo istrazivao po netu i ono sto sam uspeo da iskopam je da m51 nosi mitsubishi turbinu td-04 13g. Volvo sa t5 motorom nosi td-04 15g, kao i neki subaru i saab ja mislim. Citao sam da moze i neka 16t turbina sa novijeg t5 motora. To je ono sto sam cito po netu da se savetuje kao neka bolja opcija i ocekivanih 200ks jer je pumpa ogranicavajuci faktor. Po volvo forumuma je cest takav upgrade da ko ima motor sa 13g turbom stavlja 15g i razlike su kazu bas velike u snazi. Ja cisto sumnjam da cu da odustanem od ideje jer svakako u skorijoj buducnosti ima da menjam turbo, pa kad vec menjam zasto da ne unapredim nesto...

Link to post
Share on other sites

Ja gledao po youtube da mu i kamionski turbo stavljaju... Ali tu ide dorada pumpe i ko zna sta sve jos, tu je verovatno velika turbo rupa i td sto meni u principu uopste ne treba i ne zanosim se nekom preterivanju. Ja ne razmisljam o tome da budzim ovo do neke iznemoglosti nego nekih solidnih i stabilnih 200 konja ako se izvuce bio bi pun pogodak

Link to post
Share on other sites

Verovatno da moze, ne znam, ali kazem pitanje je upotrebljivosti na duže staze, imao sam nekad tds ide on lepo kad je sve ok, da ne napravis sebi problem pokuavajući da mu naguras tih 50 konja a cisto sumnjam da moze a da valja

Link to post
Share on other sites

Istrazujem jos uvek pa cemo videti sta ce ispasti na kraju, to ce ionako biti radjeno tek septembra otprilike. Meni u principu ne treba preterano jaci turbo nego neki koji se lakse vrti i postize maximum ranije od ovog mog. Tds bio cipovan ili ne je pre 2000 obrtaja lenj pa je lenj, doduse cipovan i fabrika su poprilicna razlika ali je idalje lenj, barem meni

Link to post
Share on other sites

Imas na forumu coveka sa nick-om Ivan13,neka ti snimi klip kako ide tds sa cipom.Naravno u pitanju je zdrav tds i dobar chip,veruj da ne treba nikakav hibridni turbo i budzena pumpa....... :)

Link to post
Share on other sites

Zanimljiva tema :-) nisam se nikad vozio u obicnog tds-a,ali ljudi koji su vozili e39 sa ovim motorom posle vozznjeg mog tds-a kazu da u odnosu na e39 leti. Koliko se secam da sam na nekom stranom forumu citao da od novijih modela turbo je slican kao sa a4 2.5 tdi,tj. Moze da se ubudzi ali potrazi na netu ima dosta tema ali na stranim forumima.

Sto se tice snimka,imam snimak kako ide auto od 0-100 ali nije nesto jer kad sam se konacno resio da napravim snimak tih dana je pocela lamela da proklizava,pa i nije nesto merodovan snimak,kad se prolepsa vreme napravicu novi,a ovaj cu da izbacim ovde u toki dana.

Link to post
Share on other sites

Vidi ako nisi kadar da odradis servis bosch pumpe i turba, nemoj da pomisljas o tom budzenju turba nekog koji si nasao kod drugara iz skanije iz orenovca. Dobar remap i ISPRAVAN auto je odlicna kombinacija, kao sto je kod Ivana slucaj. Ja i dalje tvrdim da ti je auto neispravan, tj polu ispravan

Link to post
Share on other sites

Ko god se vozio i u mom tds-u je iznenadjen kako ide pocev od coveka koji ga je cipovao pa sve do mehanicara koji mi odrzava auto i svih koji su se vozili obicnih smrtnika :) Ne kazem ja da mi auto ide lose, u 2. Brzini u laganijoj krivini i pun gas vrti i baca dupe. Nego od kad sam poceo da cujem da turbo zvizdi (ostetile se lopatice na usisu)imam utisak da ide nekih 10% losije. Auto idalje ide neupotedivo bolje od obicnog tds-a ali ja sam picajzla koja trazi da auto uvek bude 100% perfektan. I posto mi smeta to sto je turbo poceo da zeza ja cu svakako da ga menjam. A kad ga vec menjam onda hocu nesto bolje :) Jer iste pare ce da me kosta neki hibridni turbo i drugi isti kao moj tako da kad vec dajem pare, zasto da ne unapredim nesto. Nisam nailazio nigde na audijeve turbine kao preporuku nego turbo sa volvo t5 motora. Ako je neko nesto citao nek mi pusti linkove da istrazujem

Link to post
Share on other sites

A kako si utvrdio da su se usis lopatice ostetile, turbina je inace u vrlo malim zazorima tako da me interesuje kako ste to utvrdili, ja mislim da bi pre zakovala nego sto bi radila sa otećenim lopaticama

Link to post
Share on other sites

Nemam pojma mislim da nema jos uvek. Ne trosi ulje samo se pomalo cuje da zvizdi. Majstor mi je reko da ce situacija samo da se pogorsava i da ce vremenom da pocne da trosi ulje kad se jos vise pogorsa situacija sa tim lopaticama

Link to post
Share on other sites