Porez na "luksuz"


Recommended Posts

S obzirom da ova gay populacija u parlamentu donisi odluke za povecanje svega i svacega,po hitnom postupku naravno,tesko da ce biti smanjenja. Ja bih to voleo ali...

Послато са SM-N910F уз помоћ Тапатока

Link to post
Share on other sites

Nikako da izadje zvanican info u vezi toga, a ono sto se navodno prica, a mnogi i potvrdjuju, jeste da ce se porez obracunavati po snazi motora, a ne po zapremini kao sada. Porez na luksuz nece postojati u ovakvom obliku. Sto u prevodu zanci koliko KS tolika registracija. E sad, da li ce i cene osiguranja ispratiti to, kako ce biti podeljene kategorije itd, ostaje da vidimo, ali da ce za nas "bemweiste" biti jeftinije - teeesko da hoce. Bice samo skuplje ovim malim motorima sa turbo punjacima, tsi, cuda muda koji imaju soldnu snagu (danas je vecina takvih) dok ostalima preti slicna cena kao sad. 

Link to post
Share on other sites

Do nedavno sam bio vrlo zainteresovan za tu temu. Pisao sam ministarstvu, dobio odgovor koji nije odgovor i na kraju resio da ih ne cekam i kupio auto do 2000 ccm.


"Postovani,
interesuje me da li ce se i kada znati nesto vise o vec najavljenim promenama vezanim za oporezivanje automobila prilikom registracije (porez na luksuz).
U procesu sam kupovine polovnog automobila pa ne bih da kupim nesto cemu sutra necu moci da platim registraciju.
Unapred hvala na odgovoru.

Dejan"

Mail je poslat 4.12.2016. Odgovor je stigao 6.12.2016.:

"Postovani,
U Ministarstvu finansija obrazovana je Radna grupa za izradu Nacrta zakona o izmenama I dopunama Zakona o porezima na upotrebu, drzanje I nosenje dobara,  u okviru koga ce se razmotriti kriterijumi za oporezivanje porezom na upotrebu motornih vozila.
S postovanjem"

E sad... Procedura je (ukratko) ovakva:

-Radna grupa donosi nacrt zakona, Vlada usvaja nacrt i tako nacrt postaje predlog zakona i on bi trebalo da bude predmet javne rasprave da bi strucna javnost i zainteresovani mogli da kazu sta misle i eventualno predloze neke izmene. To kod nas vrlo cesto nije slucaj, posto zurimo da na brzinu usvojimo sto vise zakona, pa je moguce da zakon bez javne rasprave ide u skupstinu na usvajanje "po hitnom postupku". Onda je sve u rukama poslanika. Mogu da ospore zakon (sto se nece desiti jer vlada ima vecinu u parlamentu), moze da se usvoji neki amandman itd. Kada ce doci na red na usvajanje, to zavisi od rasporeda u parlamentu i toga koliko im je taj zakon bitan.

Kako god bilo... Za sve ovo treba neko vreme. Ne previse, ali... Moja procena je bila da oni to, cak i kada bi radili punom parom, ne mogu da usvoje do kraja marta, auto mi je bio potreban, pa sam se ipak odlucio za 2.0. Ono sto je u svemu dobro je to sto ce oni ovo pitanje u skorije vreme morati da rese. Po kataloskoj vrednosti automobila ili kako god, ali morace. Doduse pitanje je kako ce da ga rese. Znam da novca koji su uzimali nece da se odregnu, tako da je moguce da kod nas zastupljenije automobile (one ispod 2.0) rebnu nekim procentom vise...

Link to post
Share on other sites

ma samo ce razdeliti u vise kategorija pa ce se neko malo provuci za koju hilladu,recimo nece biti od 1.6 do 2.0 nego od 1,6 do 1,8,pa 1,8 do 2,0,pa 2,0 do 2,3,pa 2,3 do 2,6 itd znaci podicice malo tamo gde je najvise vozila a to je 1,8 do 2,0,a malo spustiti 2,0 do 2,3.kad navuku ljude da kupe jace automobile onda ce napraviti po kilovatima i opet isto

Link to post
Share on other sites

Prosle godine sam platio registraciju XC-a 90 D5(2.4) 55000(ne racunam nove tablice i saobracajnu-doterao sam ga iz CH), juce me sve kostalo 59.980, klosari poskupeli treba propaloj mafijaskoj drzavi jos para

Link to post
Share on other sites

59.000,00 dinara, 525 ia 2004. godiste, placeno 12. novembra 2016. godine.

P.S. Neki su me savetovali da sacekam, ali znajuci gde zivimo, nisam hteo, jer sam znao da od toga bar za sada nema nista.

Link to post
Share on other sites

Meni ide reg.sada u februaru, 525d i za sada bice isto tj.skuplje malo nego prosle godine jer je drzava poskupela da li reg.ili osiguranje za 1.5 ili 2%.Posto postoji onaj luft od mesec dana mozda sacekamm malo

Послато са LG-D855 уз помоћ Тапатока

Link to post
Share on other sites

ma banana drzava, placam porez na luksuz a kad me je cuknuo jedan, u osiguranju kazu pa ne moze nov deo, vas auto je izasao iz luksuza posle 5 godina. Govna

Link to post
Share on other sites
  • 1 month later...

Ovih dana se prica o promeni zakona. Promene ce verovatno biti, ostaje da vidimo na sta ce da ona da lici.

Nisam optimista, a pomenuto "uvodjenje veceg broja grupa po kubikazi negosto ih je bilo do sada" me plasi...

Link to post
Share on other sites

Ma nije stvar u mozgu, nego su to uglavnom penzioneri koji se loze da redove, besplatan gradski prevoz i slicno. I naravno da je luksuz za njih preko 2000ccm, ma sta 2000 preko 1200 je luksuz! Sto veca akciza na gorivo, i sto veca registracija za sve

Link to post
Share on other sites

Pa zar ne bi vise para islo u budzet kad bi smanjili te poreze preko 2 litre, bilo bi vise automobila koji bi bili registrovani a trose dosta vise goriva?

Ili oni imaju drugu racunicu?

 

Link to post
Share on other sites

Nemaju oni nikakvu racunicu, sede ljudi koji ne rade nista i nisu strucni nego podignu neki procenat i racunaju to je to. A da su pametni i da znaju da rade kalkulacije, gorivo ne bi bilo ovako skupo pa ceo zapad, jug i istok sipaju van zemlje.

Link to post
Share on other sites