Recommended Posts

Molim pomoc bmw specijalci,Koje svecice da stavim na bmw e36 316i m40 benzinac.Trenutno imam silver brisk sa 1 krakom ali imao sam pre plin tako da ne znam da li su jos uvek dobre ove svecice?Recite mi svoje mislenje... Hvala unapred.

Link to post
Share on other sites

Po onome sto sam zakljucio iz mnogo tekstova a i iskustava drugih jeste da je najbolje da uzmes ono sto preporucuje fabrika. Za BMW su to NGK i BOSCH i to iskljucivo broj po katalogu, trazi bas takve. POgledaj na bmwfans.info koja je tacna oznaka svecica za tvoj motor. Sve ostale varijante (platinske, iridijum, v line i sl) su za mene marketinski trikovi. Navodno visestruko duze traju, ali su i visestruko skuplje. Da bih bio siguran bas da li dobro rade i da li ce bas da izvuku toliki interval treba da platis 20 eur po svecici sto smatram nerazumnim s obzirom na starost i vrednost automobila. Stoga, ja sam iskljucivo za ono sto propisuje fabrika i miran si sigurno 50.000 km ako je motor iole u redu. Ako je BMW mogao da ugradi obicne  bakarne (cooper) svecice, iste takve mogu i ja. Nisu tad ni postojale varijante kao danas (v line, 4 kraka, iridijum itd...). 

Link to post
Share on other sites

Ja sam stavio NGK koje idu za moj motor i nemam nikakvih problema. A inace za Bosch klasične svecice po TecDoc katalogu piše interval zamene 15.000. Po pričama majstora NGK je dosta bolji od Bosch svećica, a i drugar koji ima Taxi vozila je ranije koristio Bosch i kaze da su NGK mnogo dugotrajnije.

Link to post
Share on other sites

Na trzistu se valja svakakva roba, a Bosch je upravo jedan od najkopiranijih brendova. Takodje i NGK se dosta falsira kod nas...zavisi na sta ko naleti. Interval od 15.000 km je premali za BMW, to ej sigurno. Obicna bakarna svecica mora da izgura 40-50.000 km bez problema ako je motor ispravan. Proveriti ko je uvoznik za NGK i Bosch i naruciti direktno od njih. Za NGK cini mi se da je Mass company.

Link to post
Share on other sites