Recommended Posts

Oil Catch Can ili u prevodu hvatac ulja,se najvise koristi kod turbo motora jer oni imaju veci pritisak u karteru zbog produvavanja pored karika,narocito na visokim turama. E sad problem je u tome sto taj pritisak izlazi kroz crevo za iberlauf (kako ga mi zovemo inace) i sa sobom nosi uljana isparenja iz motora,ponekad cak i kapi ulja i sve to se vraca u usisnu granu i ponovo sagoreva u motoru. Ova pojava moze prouzrokovati detonacije u motoru. Pored ovog problema postoji i jos jedan jer kod turbo motora crevo iberlaufa se kaci pre interkulera i ta uljana magla moze "zaprljati" interkuler i smanjiti njegovu funkcionalnost. Upravo iz ovih razolga se koristi OCC da bi iz tog nazovimo vazduha sto izlazi iz motora odstranio ulje i sakupio u jednoj kantici,a u motor bi se vratio cist vazduh bez ostatka ulja u njemu. Na neki nacin ovo cisti i motor.

Inace recirkulacija tih uljanih para prvi put se koristi 60-tih godina zbog ekoloskih razloga.

E sad druga stavka je da li je potrebno i moguce staviti OCC na obicne atmosferske motore?

Odgovor je moze,ako neko zeli i ima sredstava za to. Jer svaki motor pa cak i nov ima produvavanje pored karika i moguce je da se javi isti problem kao kod turbo motora,samo se ovde to vise izrazuje na visokim turama nego na manjim. Takodje ako je motor prikraju svog "zivota" on gura ulje i dim na iberlaufu pa se moze sakupiti ulje da se nebi bacale nepotrebno pare na ulje (mada kod istrosenog motora je nebitno,jer ionako trosi ulje na drugom mestu) pa bi sa ovim samo malo smanjili izdatak na ulje.

Dakle ako neko ima para da kupi ili alata da namesti cebi OCC,moze slobodno da stavi na auto je neskodi,a cim neskodi znaci da koristi!!! :haha:

Link to post
Share on other sites
  • 1 year later...

Ako uskoro na tehnickom pregledu uvedu Obavezno ispitivanje izduvnih gasova ovo bi bilo jedno od dobrih resenja za smanjenje stetnosti. ;-)

Link to post
Share on other sites
  • 2 years later...

Da li je neko pravio OCC? Tj zanima me da li ima to neko vozilo fabricki pa da se moze iskoristiti ili da li postoji nesto sto bi moglo da se malo modifikuje pa da se iskoristi za ove potrebe i da bude ekonomski isplativo ili mi negine pravljenje od nule? ;)

Link to post
Share on other sites