Recommended Posts

Pozdrav ljudi. Treba mi vasa pomoc.

Imam e34 M20 motor 2.0 90.godiste, presao oko 350000km. Dok je radio na benzin nije trosio ni gram ulja, medjutim posle ugradnje plina (venturi sistem Londirenco) poceo da trosi ulje oko 1 litar na 5000 km. Kompresija merena po cilindrima 8.9 ; 5.5 ; 7.5 ;7 ;8; 7.5; Po autodati fabricka kompresija za taj motor je 8.8. Mehanicar kaze da je za tu kilometrazu kompresija dosta dobra. Jedino me po malo zabrinjava ta potrosnja ulja. Da li mi mozete reci zbog cega je odjenom motor poceo da trosi ulje po ugradnji plina i da li je to vec ozbiljna potrosnja ulja, onosno da li vec treba razmisljati o nekakvim radovima oko motora? Inace motor lepo radi, lepo vuce, ne dimi na auspuhu... Da li su mozda gumice ventila u pitanjau ili ipak uljane karike ili nesto trece??? Inace ulje koristim SELENIA GAS 15/40, menjam na 5000km.

Pozdrav svima

Link to post
Share on other sites

i meni auto trosi ko lud...jos vise nego tebi, ne smem ni da kazem koliko...imam plin, u pitanju je e34, 525, 24

a ulje koje sam sipao je polusibtetika mobile, neki mi kazu da je zbog toga, da je navodno ulje koj etreba sipati u bmw samo castrol????

Link to post
Share on other sites

@DakPN

To uopste nije dramaticno ako potrosi 1l na 5000km, jel ti palo mozda napamet da je to zbog te Selenie ??

Znam za slucajeve koji su imali 2-3x vecu potrosnju ulja ako je lose ulje ili jednostavno ne pase bmw-u ga trosi ga i to je to....

Mislite da ovo stoji tek tako na cepu za ulje ??

2658807644_b504bec612.jpg

Link to post
Share on other sites
Kompresija merena po cilindrima 8.9 ; 5.5 ; 7.5 ;7 ;8; 7.5; Po autodati fabricka kompresija za taj motor je 8.8. Mehanicar kaze da je za tu kilometrazu kompresija dosta dobra.

Dal sam ja ovde lud ili vi niste videli ove brojke? To ne da je lose nego katastrofa. Po autodati je kompresija 8.8, ali to nema nikakve veze sa ovim brojkama sto si ti naveo. Kad odes kod majstora da meris kompresiju ti onda meris pritisak u cilindrima koji se izrazava u bar-ima! Taj motor kad je ispravan mora da ima preko 10bara na svakom cilindru i da budu minimalne razlike. Prvo ja bih promenio majstora, kad ovako lupeta i kad ne zna sta je kompresioni odnos a sta pritisak u cilindru. Inace nije plin kriv za ovo... Da ne bude ja ugradio plin i sjebao motor.

Link to post
Share on other sites

Ja imam isto e34 m20 2.0 motor i jos je moja petica starija od tvoje.

Ja koristim Likvi Moli 15-40 i menjam ga na 7-8 hiljada. Do 7-8 hiljada trosi zanemarljivo a cim predje tu kilometrazu tj. dodje mu vreme zamene zna da potrosi i litar na 2000 hiljade.

Tako da je moje misljenje da to nema nikakve veze sa plinom (i ja vozim na plin) nego jedino sa izborom ulja, tj. kao sto kazu kolege, izabrao si ulje koje mu izgleda nikako ne odgovara!

Link to post
Share on other sites

I da promenis ulja neces dobiti nista znacajno. Najvise 200-300gr gore-dole. Tebi je motor ovde zreo za osvezavanje ili pak ful generalnu. Neka najjeftinija varijanta da resis problem je da sredis glavu komplet. Ventili, sicevi, gumice ventila. I da se molis da je ovako losa kompresija uzrok nezaptivanja ventila a ne potrosenost hilzni i karika. Sledeca varijanta koja je nesto skuplja je da odradis tzv. osvezavanje motora. Tipa pored glave da zamenis karike, lezajeve i da to lepo spakujes nazad i definitivno onda potrosnja ulja mora biti manja. Sve ostalo je skuplje od ovoga. Posle svega sipas Mobil 10w40 i problem resen. Ja bih licno, ukoliko je blok u solidnom stanju odradio jedno osvezavanje i vozio se kao covek barem 100k ako ne i vise. Naravno podrazumeva se da to sve odradis kako treba i sa kvalitetnim delovima.

Link to post
Share on other sites
Dal sam ja ovde lud ili vi niste videli ove brojke? To ne da je lose nego katastrofa. Po autodati je kompresija 8.8, ali to nema nikakve veze sa ovim brojkama sto si ti naveo. Kad odes kod majstora da meris kompresiju ti onda meris pritisak u cilindrima koji se izrazava u bar-ima! Taj motor kad je ispravan mora da ima preko 10bara na svakom cilindru i da budu minimalne razlike. Prvo ja bih promenio majstora, kad ovako lupeta i kad ne zna sta je kompresioni odnos a sta pritisak u cilindru. Inace nije plin kriv za ovo... Da ne bude ja ugradio plin i sjebao motor.

To sam i ja pitao majstora posto su mi se ove brojke o kompresiji ucinile male ali on je rekao da je to aparat sa drugacijom vrstom skale t.j. nije u barima nego nekim drugim jedinicama koji se poklapaju sa ovima iz autodate. E sad stvarno neznam, ovaj majstor vazi za jednog od boljih i jako sam dobar sa njim... Uglavnom auto sasvim lepo vuce i na uzbrzici i na ravnom stvarno nemam nikakvih problema i potrosnja nije suvise velika, kada ga pustim nizbrdo u petoj brzini i pustim gas on usporava i to na malim obrtajima sto mi daje veru da je kompresija dobra. Inace ni na meracu ni na cepu ulja nema da pirne a kamoli da duva, niti baca ulje. Motor suv ko barut...Glavnu sumnju bacam na ventile???

Link to post
Share on other sites

Apsolutno je nemoguce da ne pirne ili duvka na cepu za dosipanje ulja pri ovakvim rezultatiima. Citajuci sad ovo sto pises, ispada da je neispravan taj uredjaj kojim je merena kompresija. Probaj kod drugog, sto meri pritisak u barima i vidi rezultat.

Link to post
Share on other sites

Proverio sam za kompresiju, u pitanju su brojke koje oznacavaju pritisak u kilogramima po centimetru kvadratnom. E sada da li je to isto sto i "bar" stvarno neznam, mislim da nije, da one brojke sto sam naveo prestavljaju komresiju u barima auto bi verovatno jedva isao posto je to bas slaba kompresija a auto sasvim lepo ide. Ovo su su verovatno drugacije mere kompresije... Ranije sam imao Passata kome je kompresija bila bas slaba, u barima je bila oko 9 i on je na nizbrdici sam kretao ako se ostavi u 2 brzini. Po toj logici ovaj bi sa prosecnom kompresijom 7.5 treba da se gura malim prstom u prvoj brzini???

Link to post
Share on other sites

Moracu da izgleda da odem do drugog majstora da mi izmeri kompresiju, moguce da je onaj aparat produvao, a sto jest, jest video sam u startu da je neki prastarinski... Ali mislim da je komresija dobra jer zaista motor ni da pirne ni na cepu ni na meracu ulja i dobro vuce!!! Moracu ipak kod drugog majstora...

Link to post
Share on other sites

Google kaze 1kg/cm2 ti dodje 0.981bara sto mu maltene dodje na isto... Tako da racunaj da su te brojke u barima. Opet ostaje da na drugom mestu izmeris, nema druge.

Link to post
Share on other sites
koji ti je to majstor,idi kod ZZucce on kod vas u PN-u vazi za dobrog majstora usto ima i ovlasceni servis za bmw

"Zuca"!!! Zuca dobar majstor ali sine dere kozu. Za servis zamene ulja i filtera koji traje 15 minuta ti naplati ko da je radio polugeneralnu na motoru. On to komentarise: "... BMW je luksuzan auto zato je servis skup..." E sad uredu je da ja vozim BMW 2008, god. znaci imam para pa neka me i dere, nebi mi bilo zao ali ja vozim auto star 20 godina preso 350000 km i on to racuna u luksuz. Zato ja odem kod svog majstora i za 300 dinara mi zameni filtere i ulje, sto mislim da je neka realna cena za 15 minuta posla...

Link to post
Share on other sites

Evo sad sam citao neke postove o kompresiji koji kazu da je izmerena kompresija mnogo manja kada je motor hladan... ja koliko se secam kada mi je majstor merio kompresiju motor je bio hladan, taj dan nije bio paljen uopste. Verovatno su zbog toga ovako male vrednosti... No ipak ce morati ici na proveru...

Link to post
Share on other sites

Ne mogu da verujem da ste katalosku vrednost 8,8 u uporedjivali sa pritiskom u cilindrima,,,,menjaj tog sto ti je to merio/sramota da kazem majstor/ te dve vrednosti nemaju veze jedna sa drugom niti mogu da se uporedjuju jer su im razlicite merne jedinice tj cm3-bar.Na tom motoru trba bar da imas min13-14 bar na svakom cilindru sa ne vecim odstupanjima od 0,5 do 1 bar po cilindru.Premeri to pa kad budes imao ponovne rezultate javi pa da vidimo sta dalje,,,,,ps koliko god da produva on nece dimiti i pusiti na cep ;)

Link to post
Share on other sites
Ne mogu da verujem da ste katalosku vrednost 8,8 u uporedjivali sa pritiskom u cilindrima,,,,menjaj tog sto ti je to merio/sramota da kazem majstor/ te dve vrednosti nemaju veze jedna sa drugom niti mogu da se uporedjuju jer su im razlicite merne jedinice tj cm3-bar.Na tom motoru trba bar da imas min13-14 bar na svakom cilindru sa ne vecim odstupanjima od 0,5 do 1 bar po cilindru.Premeri to pa kad budes imao ponovne rezultate javi pa da vidimo sta dalje,,,,,ps koliko god da produva on nece dimiti i pusiti na cep ;)

Hvala ti brale, izgleda da se i on bas nesto ne razume u kompresiju, ili mu je taj instrument produvao ili je produvao moj motor, nesto ima, videcemo. Ostaje da proverim. Hvala svima i sve najbolje

Link to post
Share on other sites

Što se tiče problematike "duvkanje"motora nema veze sa otvorom na poklopcu za ulje ili slično.To je laički pristup problemu 10 evra auto moto društvo bilo koji grad u srbiji,izmere ti ljudi lepo kompresiju i rešio si problem.Primer za to auto :Fiat brevo 2.0 20v crevo za iber lauf (izbacuje plavičasti dim) auto troši ulje otvor za poklopac ulja "duvka" po malo.Prva asocijacija loš motor (greška)Simptomi auto loše vuče neravnomeran rad motora (jedan klip ne radi).U mom slučaju otišao dihtung na poklopcu smotora s obzirom da je auto multi point kao bmw 520(24v)(bombina na svakom klipu)dihtung je dvo parcialni oko prstenova svećica i po obodu motora (kod BMW nije to slučaj)posle zamene dihtunga i svećica motor ima perfektan rad i odličnu vuču

Zaključak : Prve znake o lošem motoru utvrđuješ isključivo aparatom za kompresiju.Bolje dati 10 nego 510 evra.Moje mišljenje o problematici

Link to post
Share on other sites
A odakle ti to da BMW ima multipoint??????

Mono point i multi point je sistem za ubrizgavanje goriva (reč mono-jedna reč multi-više dizni za ubrizgavanje goriva)Mono point je prisutan kod starijih m30 motora sa jednom diznom i pumpom na obodu rezervoara multipoint se koristi kod šesto cilindričnih motora M40 i M50 generacije(možeš ih prepoznati po plinu gde za svaku bombinu i svaku diznu imaš kompjuter koji simulira rad benzina stim što su dizne isključene)pumpa je u ovom slučaju potapajuća.Nađi e34 520 i 24v sa plastičnom granom otvori haubu i videćeš ispod zaštitnog poklopca šest pločica zašrafljenih imbus ključem br8 to su ti bombine).Na štapu pozicioniranom iznad motora videćeš šest snopva kablova koji se kreću od podnapnskog releja do dizni na krajevima tih kablova pričvršćene za štap nalaze se dizne.

Zadovolan odgovorom? :)

Link to post
Share on other sites

Ajde da se ukljucim i ja u kompresiju...

"8.9 ; 5.5 ; 7.5 ;7 ;8; 7.5; Po autodati fabricka kompresija za taj motor je 8.8. "

Po AUTODATI, 8.8 nije kompresija vec KOMPRESIONI ODNOS. Vidim da su ovde svi izbrljali ta dva pojma. Dakle pre nego sto napljujes svog majstora procitaj ovo:

KOMPRESIONI ODNOS nema veze sa PRITISKOM.

8.8 STO PISE U AUTODATI JE KOMPRESIONI ODNOS ZA TAJ MOTOR kada je masina nova a to znaci odnos zapremina komore za sagorevanje kada je klip u donjoj mrtvoj tacki i kada je klip u gornjoj mrtvoj tacki.....PRIMER:

Kada je klip u DONJOJ mrtvoj tacki zapremina komore za sagorevanje je 880cc gde je 780cc zapremina hoda samog klipa a 100cc zapremina gornjeg dela komore(racunajuci i debljinu dihtunga glave.)

Kada je klip u GORNJOJ mrtvoj tacki zapremina komore za sagorevanje je 100cc.

Tako da je odnos ove dve zapremine 880cc : 100cc -matematicki skratis po dve nule i dobijes KOMPRESIONI ODNOS od 8.8 : 1. To ti pise u AUTODATI, a ta cifra nema veze sa pritiskom u komori - koliko treba da bude pritisak nemam pojima.

Mozda taj majstor nema manometar koji pokazuje jacinu pritiska (vidi da li na njemu je skala u BAR ili PSI) ili pokazuje kompresioni odnos.

Kod tebe je na jednom cilindru 8.9 - mozda su naslage na celu klipa uslovile da kada je u gornjoj mrtvoj tacki smanji komp prostor i tako je taj odnos povecan. Ako su ti na ostalim cilindrima te iste naslage sagorevanja po sicevima i glavama ventila onda ventili ne "zatvaraju" kako treba i dobijas "curenje" kompresije. Posto mi se ucinilo da si napisao kako ti je taj majstor ortak, pokusaj da sipas malo motornog ulja kroz otvor za svecicu pa premeris ponovo kompresiju. Ako se poboljsaju rezultati- verovatno su karike u pitanju a ako ostanu isti onda su ventili (izgoreli ili naslage na sicevima pa ne zatvaraju).

For example, if an engine running on gasoline has a compression ratio is 10:1, the cylinder pressure at top dead center (TDC) is 25.1bar.

Ne mogu da je iskopiram ovde ali iz teksta se vidi da se formulom izracunava pritisak na osnovu kompresionog odnosa.

Moj savet da nadjes podatak koliko treba da je pritisak u BAR ili PSI (Paskal po kvadratnom incu) pa da nadjes manometar koji meri kompresiju u barima. Pisi mail BMW-u pa pitaj, sto da ne - Ljilja je pisala da pita za ulje pa pitaj i ti za kompresiju....ili neko ovlasceni servis ili znalac da ti da tacan taj podatak koliki treba da bude pritisak u cilindrima za tvoju masinu.

E sad ocekujem prozivke za ovaj tekst ali ....jebiga, valjda je to cena clanstva! ;)

A tebi srecno sa tom kompresionom problematikom

Link to post
Share on other sites