Recommended Posts

Nedavno sam morao da polazhem opet za vozhnju B kategorije, mjenjao sam vozachku u stranoj drzhavi, i ne priznaju Srpsku, pa sam morao na polaganje vozhnje opet mad.gif.

U kruzhnom toku vozish unutrashnjom trakom sve do izlaska, ako zhelish izaci, prestrojish se u vanjsku prije zheljenog izlaza.

Morao sam chak i da imam par sati obuke za "B" opet blink.gif, i izmedju ostalih stvari i da vjezhbam kruzhni tok laugh.gif.

Pao sam prvi put na opshte veselje i zajebanciju svih kolega i prijatelja, a vozim 20 godina heheh.

Ali "osvetio" sam se kolegi za zajebavanje, jer je i on polagao par mjeseci opet poslije mene i on pao takodje prvi put biggrin.gif.

Link to post
Share on other sites

da vozis unutrasnjom trakom do izlaza ali ako pricamo o vecim kruznim tokovima a za ove manje gradske nemas zbog cega da ulazis u unutrasnju kada ionako skreces skoro odmah ,ali ispred kruznog toka imas prestrojavanje kao za pravo i levo -leva traka (unutrasnja) a za pravo i desno -desna traka (spoljasnja)

Link to post
Share on other sites
  • 4 weeks later...

Kruzni tok sa 2 trake... Pravilo je sledece: Onom trakom kojom udjes u kruzni, tom trakom treba i da izadjes (od momenta kad udjes po propisu treba da je upaljen levi migavac, a pred iskljucenje se daje desni migavac). Naravno pazite na pravilo LEVE strane pre nego sto udjete u kruzni :)))

Link to post
Share on other sites

Za početak, NE POSTOJI pravilo kružnog toka!

Tj, regulisano je naravno pravilom desne strane koje važi za sve učesnike koji su već u kružnom toku a za one koji ptek pristupaju postoje znakovi trougao ili stop...

Inače što se tiče samog znaka za kružni tok, da ga nema, mogli bismo da krenemo u kontra smeru ili ti levo od centra ;)

Zato u najvećem broju sudara na Slaviji dolazi do otkrića da je obrnuta odgovornost jer se vozi logikom da ko je bliži krugu, ima prednost, a upravo je obrnuto zato što onaj ko prilazi samom centru ( kada je već u kružnom toku) dolazi sa desne strane vozilu koje je već do linije centralnog kruga... ;)

Link to post
Share on other sites

Kruzni tok sa 2 trake... Pravilo je sledece: Onom trakom kojom udjes u kruzni, tom trakom treba i da izadjes (od momenta kad udjes po propisu treba da je upaljen levi migavac, a pred iskljucenje se daje desni migavac). Naravno pazite na pravilo LEVE strane pre nego sto udjete u kruzni :)))

Odakle ti ta ideja? Auuu sedi 1 :)

Spoljna-desna traka sluzi za prestrojavanje radi izlaska iz kruznog toka. Unutrasnja-leva traka, sluzi za voznju u kruznom toku.

Znaci ako ne planiras da se iskljucis na prvom izlazu, onda vozis unutrasnjom - levom trakom. Kad hoces da se iskljucis prestrojis se u desnu i onda izlazis iz KT.

U praksi je to sasvim drugacije i malo je neprakticno prestrojavati se u kruzno toku. Uglavnom ako neko iz unutrasnje trake krene da izlazi iz kruznog toka i sudari se sa nekim ko je u spoljnoj traci ali nije skretao, obojica su napravili prekrsaj. Znaci nema sta da trazis u desnoj traci ako ne napustas kruzni tok, a isto tako ne smes iz leve trake da napustas kruzni tok. Pa sad ti vidi sta ces. Ako treba da napustis kruzni tok a nalazis se u unutrasnjoj traci, ne smes to da uradis, nego vozis jos jedan krug u kom ces se prestrojiti u desnu traku. Glupo ali je tako

Pravilo LEVE STRANE??? Sta ti je to pobogu??? Kad nailazis na kruzni tok, pre ulaska stoji znak obrnuti trougao. A to znaci da nailazis na put sa prvenstvom prolaza... Kakvo crno pravilo LEVE STRANE???

Link to post
Share on other sites

Pravilo leve strane vazi u kruznom toku!

Ako neko iz unutrasnje trake krene da izlazi iz kruznog toka i sudari se sa nekim ko je u spoljnoj traci ali nije skretao, kriv

je onaj iz unutrasnje trake.

Bez ikakvih problema moze da se izlazi iz unutrasnje trake,ali moras gledati sta smera ili radi onaj u spoljasnjoj traci.

U principu najjednostavnije je da drzis spoljasnju traku,osim ako nema nikoga-onda samo "preseces".

Link to post
Share on other sites

Pa, ako sam ja dobro shvatio, to je pravilo desne strane. :dance3: :dance3:

Spoljna traka je desno od unutrašnje trake.

Ako ja iz unutrašnje trake (levo), zviznem nekoga u spoljnoj traci (desno), kriv sam.

Pravilo desne strane. :D

Inače, prvi put čujem za pravilo leve strane. :huh:

Ne znam da li je to nešto po novom zakonu, ako stvarno postoji.

Jedino za šta sam čuo da ima novo, je pravilo "rajsfešlusa" kad je gužva.

Naravno, niko se ni toga ne pridržava, niti iko piše kazne za to.

A materijala ima.

Link to post
Share on other sites

Pravilo leve strane vazi u kruznom toku!

Ako neko iz unutrasnje trake krene da izlazi iz kruznog toka i sudari se sa nekim ko je u spoljnoj traci ali nije skretao, kriv

je onaj iz unutrasnje trake.

Bez ikakvih problema moze da se izlazi iz unutrasnje trake,ali moras gledati sta smera ili radi onaj u spoljasnjoj traci.

U principu najjednostavnije je da drzis spoljasnju traku,osim ako nema nikoga-onda samo "preseces".

:blink:

Auuu Brate jel ti imas vozacku? Ti si bre opasnost u saobracaju!

Link to post
Share on other sites

Konkretno je decko pitao za pravila u KT sa DVE TRAKE! U svakom kruznom toku vazi pravilo LEVE STRANE sto znaci da pre ulaska u KT DUZAN SI DA PROPUSTIS VOZILA KOJA SU U KRUZNOM TOKU SA TVOJE LEVE STRANE. A sad za unutrasnja i spoljasnja traka, (opet ponavljam KT sa 2 trake) kojom udjes tom trakom izlazis. Da se ne bi tu sad klali :) mozete otici do najblize auto skole i uzeti knjigu saobracajnih pravila i uveriti se o ovome sto pricam.

Link to post
Share on other sites

Tako je Hermes. I ne sme se izlaziti iz KT iz leve/unutrasnje trake. Ako ides paralelno sa nekim autom koji ide desnom trakom, a ti si u levoj, aj objasni mi molim te kako ces biti siguran da ce taj auto skrenuti desno. Desni zmigavac mu ne vidis.

Sta ako ti pocnes da skreces desno u unutrasnjoj traci, a on produzi dalje???

Veruj mi kad je letos otvoren prvi KT u NS na raskrsnici Bulevara Vojvode Stepe i Bul. Evrope, na tu foru je bilo po nekoliko sudara dnevno. Jednostavno majstor iz leve trake isece ovoga u desnoj. I Krivica je obostrana.

A pravilo leve strane ne postoji. Postoji obrnuti trougao na ulasku u kruzni tok. Znaci nailazis na put koji ima prvenstvo prolaza, isto kao kad se ukljucujes na obican put koji ima prvenstvo, jer imas znak, obrnuti trougao.

Link to post
Share on other sites

Konkretno je decko pitao za pravila u KT sa DVE TRAKE! U svakom kruznom toku vazi pravilo LEVE STRANE sto znaci da pre ulaska u KT DUZAN SI DA PROPUSTIS VOZILA KOJA SU U KRUZNOM TOKU SA TVOJE LEVE STRANE. A sad za unutrasnja i spoljasnja traka, (opet ponavljam KT sa 2 trake) kojom udjes tom trakom izlazis. Da se ne bi tu sad klali :) mozete otici do najblize auto skole i uzeti knjigu saobracajnih pravila i uveriti se o ovome sto pricam.

Ne postoji pravilo leve strane... Postoje SAMO znakovi i pravilo desne strane u kombinaciji!

Link to post
Share on other sites

Pravilo "leve strane",pravilo DESNE STRANE.Koje li postoji ?

OK budimo precizni a ne plasticni,pardon "plasticni"u objasnjavanju teme.

Vozis bulevarom,pomenut je Novi Sad,majstor iz jedne trake te isece i krivica je obostrana.Da, malo morgen.

PS. Neko me pitao za vozacku dozvolu.Da li je to ono roze boje sto imam 37 g.?

Neko rece da predstavljam opasnost.Za 43g. koliko vozim nikada nisam prouzrokovao

saobracajnu nesrecu.Izuzimam prevrtanje fice na bok pri vezbanju zanosenja na suvom.

Samo da se zna da ni jedna zivotinja nije stradala u gore pomenutom incidentu!

Link to post
Share on other sites

Ako iz kruznog toka skreces desno, prestrojis se pre toga u desnu traku, a ako ne skreces tj ides pravo (ostajes u KT). ides levom trakom. Kao na bulevaru Oslobodjenja. Sta je nejasno? Mada, ne moze se tek tako porediti bulevar i kruzni tok (KT).

Kad ulazis u KT, ako postoji obrnuti trougao ili STOP, oni u KT imaju prednost i takvi su skoro svi kruzni tokovi. Ako ni jednog znaka nema, onda ide "pravilo desne strane", i onda TI imas prednost, a ovi u kruznom toku cekaju. Medjutim ja na takav KT bez znakova nisam naisao. Ustvari bio je jedan kod Mlecne Pijace u Subotici, ali su ga pre 10-tak godina izmenili u ovaj prvi tip. Mada to nije ni bio pravi kruzni tok.

Link to post
Share on other sites

Ako iz kruznog toka skreces desno, prestrojis se pre toga u desnu traku, a ako ne skreces tj ides pravo (ostajes u KT). ides levom trakom. Kao na bulevaru Oslobodjenja. Sta je nejasno? Mada, ne moze se tek tako porediti bulevar i kruzni tok (KT).

Kad ulazis u KT, ako postoji obrnuti trougao ili STOP, oni u KT imaju prednost i takvi su skoro svi kruzni tokovi. Ako ni jednog znaka nema, onda ide "pravilo desne strane", i onda TI imas prednost, a ovi u kruznom toku cekaju. Medjutim ja na takav KT bez znakova nisam naisao. Ustvari bio je jedan kod Mlecne Pijace u Subotici, ali su ga pre 10-tak godina izmenili u ovaj prvi tip. Mada to nije ni bio pravi kruzni tok.

Pri ulasku važe znakovi a u samom kružnom toku isključivo pravilo desne strane ;)

Link to post
Share on other sites