Motorna ulja za duzi vek motora


Recommended Posts

  • Replies 286
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Ok slazem se i ja sa tobom. Mada su misljenja mnogo podeljena, ne znam koga vise da slusam. Elem, jedni kazu gusce star motor a i ide toplije vreme, a drugi pa sipaj sto redje nema veze sto idu vrucine. A onda mi kazu pa dosta ti je i preso da ne probije negde redje ulje. P ti budi pametan!!

Link to post
Share on other sites

99,9 ljudi kod nas ne znaju sto te oznake znace.

Reci ti njima da 0-40 ima istu gustinu kao 15-40, pri radnoj temperaturi.

0-40 je rjedji samo kad je motor hladan, a to znaci da pri hladnom startu ulje brze dodje do svih tacaka, to znaci da motor se vrti krace brz ulja.

Link to post
Share on other sites
  • 2 weeks later...

Meni su prosle godine u Deltinom servisu sipali neko ulje SAE 5W-30(na kantici nema oznake proizvodjaca samo znak BMW). Kompjuter ne registruje da je nesto potroseno na predjenih 10000km. BMW528iA sta mislis o ovome i da li da trazim nesto drugo

Link to post
Share on other sites

To je Castrol TXT LL, sae 5-30 ali u BMW-u su dodali aditive da bi ispunio BMW normu - 12+ cst/

To je vrhunsko ulje i sipaj slobodno.

Ako ti je to skupo, onda sipaj Mobil 1 0-40.

Link to post
Share on other sites
  • 2 weeks later...

pitanje za majstore: ovih dana treba da promenim ulje i filter vazduha............koje ulje i filter preporucujete a da cena nije sex :lol: ............................................masina je e34 525 td

Link to post
Share on other sites

Moje preporuka je Motul,e sad redji ili gusci u zavisnosti od toga sta si sipao i koliko je toga trosio...10w-40 4100 turbo light ili 15w50 6100(vazi za najbolje polusinteticko ulje),i da...cene Motul ulja u odnosu na druge jesu malo sex ali je original!!!

Link to post
Share on other sites
  • 1 month later...
  • 5 weeks later...
API SL/SJ/CF

ACEA: A3/B3/B4

ili

API SL, CI-4, CF

ACEA A3/B3

BMW Synth 5w-30 ili Castrol TXT Softec

Castrol LL04 za znackom BMW-a

Amsoil 5-30

Mobil 1 0-40

Valvoline 5-40

Za M motore:

Castrol 10-60

Note that Mobil 1 0w-30, 5w-30, and 10w-30 are NOT ACEA A3 or BMW LL approved oils.

Dali ovo znaci da svako ulje koje na ambalazi ima ove oznake

API SL/SJ/CF

ACEA: A3/B3/B4

ili

API SL, CI-4, CF

ACEA A3/B3

odgovara i za BMW? Ili treba obratiti paznju i na gradaciju?

Link to post
Share on other sites
  • 1 month later...
Lepo je sto brinu o vlasnicima vozila koja proizvode.Dali su preporuku za BMW ulje ali su i rekli da se moze sipati i drugo koje je odobreno od strane BMW-a.Svidjalo se nama ili ne logicno je da preporuce Delta Motors kao generalnog zastupnika i distributera za nasu zemlju.Ne znam da li neko ovde zna da li BMW ima svoju fabriku ulja ili npr. Castrol za potrebe BMW-a pravi ulje koje nosi ime BMW?Kod kocione tecnosti na konzervi pise BMW Group pa se otvara pitanje da li ga je radio npr. Ate za potrebe BMW-a.Npr BMW nije proizvodjac klipova nego npr Mahle,amortizera vec Bilstein i Boge,stakala vec Soliver i Sicursiv,auto guma...Ne znam da li bi dali odgovor da li BMW proizvodi ulje jer ako npr. Castrol radi ulje za BMW oni bi isekli granu na kojoj sede!!!!

Napisao si da ti uopšte nemaš potrošnju ulja međutim ona na tom modelu ima veze i sa štelovanjem ventila ako su ti ventili preštelovani da uopšte ne troše ulje onda to nije dobro za motor kao što sam gore pročitao pri malim gustinama 5-10w realna potrošnja je do 0.5l na hiljadu kilometra kažem do jer je optimalna potrošnja litar do zamene (5000 do 7000 km).Dalje od komercijalnih ulja zs BMW je po meni najbolje MOBILe jer je proizvedeno za evropska vozila koja imaju fabrički solidnu potrošnju ulja.Nije reklama samo odnos cena i kvaliteta i nalepnica uvoznik DELTA meni mnogo znači DELTA je zadnjih deset godina simbol postojanog kvaliteta robe koju uvozi što je malo koja domaća uvoznička firma.

Link to post
Share on other sites
Ima ili prvu ili drugu.

I treba da obratis paznju na gradaciju, recimo u tvoj motor ide plafon 5-40.

Bitna činjenica prilikom izbora ulja je da trebaš da obratiš pažnju na stanje motora BMW je spoj kvaliteta i postojanosti ali ima svoje nedostatke treba obratiti pažnju na radilicu i stanje glave motora to se može i po zvuku ustanoviti u takve motore bi trebalo sipati gušće ulje sa više viskoziteta da bi radni vek do reparacije bio duži preporuka 200000 km na instrument tabli ,proveri motor i sipaj gušće ulje zimi ako mu je gustina veća dodaj malo aditiva i po meni to je sasvim ok.AKO MI NEKO SPOMENE DA ADITIVI NISU DOBRI UBIĆU SE LJUDI ADITIVI NE SMANJUJU RADNI VEK MOTORU MOTOR KOJI RIKNE POSLE ZAMENE ULJA NIJE BIO MOTOR NI PRE ADITIVA

Link to post
Share on other sites
Bitna činjenica prilikom izbora ulja je da trebaš da obratiš pažnju na stanje motora BMW je spoj kvaliteta i postojanosti ali ima svoje nedostatke treba obratiti pažnju na radilicu i stanje glave motora to se može i po zvuku ustanoviti u takve motore bi trebalo sipati gušće ulje sa više viskoziteta da bi radni vek do reparacije bio duži preporuka 200000 km na instrument tabli ,proveri motor i sipaj gušće ulje zimi ako mu je gustina veća dodaj malo aditiva i po meni to je sasvim ok.

:dance3: :dance3: :dance3: :P :) :wacko: :wacko: :wacko: :wacko: :wacko: :wacko: :wacko:

Link to post
Share on other sites
Ubi se, sasvim dovoljno aditiva ulje vec ima inicijalno.

:bye:

Proizvođač ulja ne zna unapred da li je za volanom nekog automobila penzioner od 60 i kusur ili manijak od 20 i kusur da li je tvoj auto ostajao bez ulja i vode da li si menjao ulje pre ili posle propisane kilometraže ,da li su ti taruće površine na klipovima radilici i glavi menjane reparirane stavljane nove ili jednostavno te boli k..išobran za auto.Tako da za vrednost uzima optimalne vrednosti pa po tome i aditive koje stavlja u ulja.Postoje različite vrste aditiva.Ma ti ne znaš ni zašta služi ulje nije to "Dijamantov" proizvod kojim ti keva prži jaja ujutru.Ma ubiću se ALI POSLE TEBE MAJKE MI!!! ;)

Link to post
Share on other sites
;) :bye: :D :wacko: :wacko: :wacko: :wacko: :wacko: :wacko: :wacko: :wacko: :wacko:

Tekst koji sam napisao ne ide bez zadnje rečenice samo kao takvog ga ima smisao citirati na post ću da ti odgovorim činjenicom da Castrol od prošle godine ima celu paletu ulja od 5-40 do 15-40 koja je namenjena motorima čiji radni vek je vezan za otežane uslove, rada stalno izlaganje niskim temperaturama(Kanada,Švedska Danska Finska,Rusija Mongolija) dalje za visoke temperature (Afrika i sve Južno Američke zemlje).U ovu paletu ulja se u prvom slučaju dodaju takozvane magnetne čestice koje omogućavaju da i nakon mirovanja izvesna količina ulja ostane na tarućim površinama te da prilikom startovanja motora ulje koje se slilo u karter i zgusnulo usled niske temperature dok dođe do podmazivanih površina ove mogu nesmetano da rade sa manje bojazni od habanja usled ne podmazivanja istih.Opšte poznata činjenica je da prilikom startovanja motora u zimskom periodu pumpi za ulje treba viševremena da pošalje ulje u radni deo motora. :P

Link to post
Share on other sites
Opšte poznata činjenica je da prilikom startovanja motora u zimskom periodu pumpi za ulje treba viševremena da pošalje ulje u radni deo motora. :bye:

Pa sto coveku ranije preporuci da sipa gusce ulje? Pa ako je mnogo gusto, uzmi aditiv... ;) A sad ovde ovaj komentar. Malo si kontradiktoran, odluci se za jedno.

P.S. to sto je motor presao 200.000km ili vise ne znaci da je los, tj. ne znaci da automatski moras da predjes na gusce ulje.

Link to post
Share on other sites
Pa sto coveku ranije preporuci da sipa gusce ulje? Pa ako je mnogo gusto, uzmi aditiv... ;) A sad ovde ovaj komentar. Malo si kontradiktoran, odluci se za jedno.

P.S. to sto je motor presao 200.000km ili vise ne znaci da je los, tj. ne znaci da automatski moras da predjes na gusce ulje.

Ne znam šta ti smatraš gušćim uljem 10-40 uopšte nije gusto ulje gušće je od 5-40 ali prijatelju moj 200000 km je mnoooooooogo nemci prodaju svoja vozila već posle zadnjeg fabričkog servisa a to je na 100000 km .Neki od nas godišnje pređu nekih 4000-6000 km.Jel ti to preporučuješ čoveku da pred svaku sezonu što će reći na 3000km menjaju ulje zbog gustine.Zato pričam o aditivima leti je ulje 15-40 sasvim ok međutim zimi takvom ulju treba aditiv (OPET PONAVLJAM DA POSTOJE RAZLIČITE VRSTE ADITIVA ZA RAZLIČITE NAMENE NISU ADITIVI KOD ULJA NAMENJENI SAMO ZA POBOLJŠANJE KOMPRESIJE)dase ulje koje je inače gusto nebi usled male temperature još više zgusnulo.O tom aditivu pričam razlika 3000 dinara + filter za ulje protiv 380 dinara Lubricant aditiv pa ti vidi.I čitaj ceo tekst nemoj da mi citiraš deo teksta to znači u prevodu da neznaš da čitaš.

Link to post
Share on other sites
Ne znam šta ti smatraš gušćim uljem 10-40 uopšte nije gusto ulje gušće je od 5-40 ali prijatelju moj 200000 km je mnoooooooogo nemci prodaju svoja vozila već posle zadnjeg fabričkog servisa a to je na 100000 km .Neki od nas godišnje pređu nekih 4000-6000 km.Jel ti to preporučuješ čoveku da pred svaku sezonu što će reći na 3000km menjaju ulje zbog gustine.Zato pričam o aditivima leti je ulje 15-40 sasvim ok međutim zimi takvom ulju treba aditiv (OPET PONAVLJAM DA POSTOJE RAZLIČITE VRSTE ADITIVA ZA RAZLIČITE NAMENE NISU ADITIVI KOD ULJA NAMENJENI SAMO ZA POBOLJŠANJE KOMPRESIJE)dase ulje koje je inače gusto nebi usled male temperature još više zgusnulo.O tom aditivu pričam razlika 3000 dinara + filter za ulje protiv 380 dinara Lubricant aditiv pa ti vidi.I čitaj ceo tekst nemoj da mi citiraš deo teksta to znači u prevodu da neznaš da čitaš.

Al si bre ti neki nezgodan lik. 200k km za motor bilo kog proizvodjaca koji drzi do svog renomea je nista. Maltene se tek razradio. Pogotovu ova prica vazi za BMW redne sestake. Prelaziti posle te km na gusce ulje tipa 15w40 je nista drugo do budalastina. Na stranu sto su 15w40 ulja mahom mineralna, nije cak ni polusintetika u pitanju. Zadovoljava standarde koji su napisani jos proslog veka. ;) E kad lepo nekog nagovoris da to sipa, sad jos treba da sipa aditiv. I hoces da kazes da je to ispravno razmisljanje, nego da se kupi u startu 10w40 ili 5w i da se ne misli nista do sledece zamene?

E da, i odgovori @BMW 528iA na pitanje kad si vec expert za ulja i podmazivanje.

Link to post
Share on other sites

Treba znat koja je funkcija ulja u motor i kako ulje radi, kako seta kroz motor.

Napisao sam ovo jedno 20 puta ali ajde, napisacu jos jednom, tako da, Mixajlo, nema vise slajfovanja bezveze:

Ulja 0W 40 i 15W 40 imaju razlike samo kad je motor hladan. Pri radnoj temperaturi viskozitet/gustina je ista.

Ujutro, kad je motor hladan, ulje je dolje u karter. Ako imas 10W ili 15W - 40, to ulje ce bit gusto kao med, sto nikako nije preporucljivo za BMW motore. Kad upalis auto, pumpa ce da gura ulje do svih tacaka ali problem je sto ulje je pregusto pa pumpi je teze, sto znaci da motoru oduzima snagu i tada motor trosi vise. Ulje traje da dodje do svih tacaka sto znaci da je trosenje motora najvece. Dalje, podizaci ventila, podizaci ventila nikako ne vole takvo ulje i onda lupaju sto nije dobro za njih. Onda, kreces polako, opet motoru je tesko, cirkulacija ulja kroz motor je slaba. Kad ulje dobije radnu temperaturu, onda je sve OK.

E sad, ako imamo 0W ili 5W - 40 (ja imam 0W), ulje u karter uvijek ima istu gustinu, pumpi nikada nije tesko da gura ulje, ulje cirkulise kao kad je motor vruc, cak i kad je hladan, isto. Pri vrglanju ulje stize do svih tacaka a to znaci da trosenje motora je minimalno. Podizaci vole ovakvo ulje.

Ispravi me ako grijesim, ali ne bez dokaza.

Link to post
Share on other sites

DOKAZ

EVO DOKAZA BMW 320 MODEL E30 ŠESTAK 88 GODIŠTE UZET OD PRVOG VLASNIKA IZ BEČA JA I MOJ STARI SMO GA DOVEZLI 196000 KM PRAVE KILOMETRAŽE ZADNJI SERVIS NA 180000KM ODPRILIKE ZADNJIH 7 GODINA GA VOZIO NJEGOV SIN STIGNEM DO BUDIMPEŠTE POTROŠNJA ULJA 1L ŠTA JE TO ZA ŠESTAKA A.STIGNEMO U SRBIJU MAJSTOR POGLEDA AUTO KAŽE POLU GENERALNA POD OBAVEZNO U TO VREME POLU GENERALNA KOD RADULOVIĆA 1000 MARAKA 100 MARAKA GORE DOLE.AUTO PLAĆEN 2100MARAKA REALNA VREDNOST KOD NAS 4000-DO 6000 MARAKA PRVA SERIJA SA ŠIROKOM ŠTOPKOM.SIPAM MOBILE 10-40 I ADITIV MISLIM DA JE FIRMA US. LUBRICANT DONESE MI GA ROĐAK IZ SOFIJE.PREĐENO JOŠ 20000KM ČETVRTA ZAMENA ULJA STARI SIPA 10 -40 MART MESEC GODINA 2000 PREĐE SA NJIM JOŠ 5000KM(KUPILI SMO DRUGI AUTO) DOĐE ZIMA PRVE NISKE TEMPERATURE 26 ILI 27 DECEMBAR -15 NAPOLJU ZAVERGLA AUTO LAMPICA ZA ULJE SE NE GASI UGASIMO AUTO PREGLEDAMO NIVO ULJA MALO MANJE OD MAKSIMUMA .STARTUJEMO AUTO LAMPICA I DALJE GORI UGASI SE KROZ POLA MINUTA.PRILIKOM SVAKOG SLEDEĆEG STARTA BILO TOPLO ILI HLADNO JAVLJA MI SE REZAK ZVUK MALO IZNAD KARTERA RASTURIMO MOTOR POŠTO JE VEĆ ZREO ZA GENERALNU POVUKLI LETEĆI LAGERI.CARINIMO NOVI MOTOR SAMO BLOK CENA 500 EVRA .ZAKLJUČAK IMAO SAM OD TROŠKOVA SAMO ZAMENU ULJA VOZIO AUTO JOŠ 27000KM INAČE ULJE KOJE JE BILO SIPANO U NEMAČKOJ ZNAM PO NALEPNICI NA KOŠU 5-40 .AKO ŽELIŠ SLIKU SERVISNE KNJIŽICE MOŽEŠ DA DOBIJEŠ NA PM BROJ MOG STAROG TAKOĐE KAO I BR MAJSTORA KOJI JE POREKLOM IZ VRANJA A INAČE RADIO U RADULOVIĆU NARAVNO SERVISNA IDE BEZ BROJA ŠASIJE I MOTORA

NEĆU VIŠE DA SE UBEĐUJEM SA VAMA PRIZNAJEM VAM ZNANJE ILI ŠTA VEĆ POZZ SVE OSTALO PREKO PM

Link to post
Share on other sites

Drug ne voze svi E 39 ovde imaš članova koji su za svog ljubimca jedva izdvojili 1000 evrića sa mukom stečenih možeš da zamisliš auto koji je plaćen te pare to su auto sa 300000 -400000 km pređenih mnogi nikad ne otvarani sipati takvom autu 5-40 je osuditi ga na generalnu za koju mnogi od njih nažalost nemaju novac .Razmisli malo o tome.Pozzdrav

Link to post
Share on other sites