Recommended Posts

ali problem hladnog starta nije moguće rešiti konvencionalnim putem ili nekim inventivnim rešenjem,

Moguce je ugraditi elektricnu pumpu koja ce da razgreje i tera ulje pre paljenja do svih delova motora, to se cesto koristi u severnim oblastima ;)

Link to post
Share on other sites
  • Replies 110
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Interesantno rešenje, ali svakako nije konvencionalno kao što rekoh :)

Ali si dao odličan primer kao potvrdu ovog ranije napisanog - ljudi znaju zašto to rade i imaju dobar razlog da na ovakav način eliminišu ili minimiziraju štetne posledice koje hladan start ostavlja na motor. Imajući u vidu da su tamo zimi temperature bez problema po par desetina u minusu, ta njihova praksa dobija još više na smislu.

A ova tema se bavi upravo suprotnim - kako motoru što duže onemogućiti da se zagreje. Živimo u umerenom klimatskom pojasu, umesto da koristimo prednosti toga mi radimo upravo ono suprotno. A vidi se iz Hermesovog primera da postoje ljudi koji moraju da izmišljaju "toplu vodu" da bi dobili ovo što je nama dato prirodom. Izvucite neku pouku iz toga :)

Link to post
Share on other sites

Mislim da je prica otisla na drugu stranu ;)

Koja je razlika u pitanju, za koliko ce radnu temperaturu na 0 stepeni napolju dostici auto sa blokiranim viskom,

a za koliko auto sa ispravnim viskom?

Mislim da je u pitanju neka zanemarljiva razlika u vremenu, a visko vrti i zimi itekako :prankster2:

i opet bolje i ovako napunjen visko, ako covek nema para da kupi original koji je stotinak evra,

najgore je kupiti neki turski koji mozda i kad treba ne vrti

Link to post
Share on other sites

Pa i nije prica otisla na drugu stranu, jer dotice nuspojave samostalnog punjenja viska. Koliko vise ili manje takav visko ``hvata``, to niko ne moze tacno da izmeri, mozemo samo da se oslanjamo na zdrav razum ( ko kakav ima).

Ovo je zanimljivo i jeftino resenje, ali nisam siguran da dugorocno gledano nema veci trosak nego ustedu

Link to post
Share on other sites

Postoje dva "normalna" načina za rešenje principa rada ventilatora hladnjaka - ventilator kojeg pogoni elektromotor i koji radi tj. adekvatno hladi samo ONDA kada treba, i visko ventilator koji je uvek u pogonu ali sa progresivnom brzinom, tako da uvek hladi ali samo ONOLIKO koliko treba. Ventilator koji uvek radi na maksimumu (ili vrlo blizu toga) uvek i stalno je izuzetno loše rešenje iz ranije navedenih razloga, da se ne vraćam...

Ako već treba i mora da se improvizuje, onda bih imao razumevanja da je ovakvo rešenje odradjeno tako da se ventilator aktivira samo povremeno, tj. da radi na principu ventilatora pogonjenim elektromotorom. Ovako, konstantno pothladjivanje motora, u to budite sigurni, donosi više štete nego koristi, utoliko više što smo pred zimom za koju najavljuju da će biti jedna od "oštrijih" u poslednjoj bliskoj nam istoriji. Opet, zašto tako mislim sam napisao u prethodnom komentaru, da se ne ponavljam...

Imam razumevanja za prinudna rešenja iz ovog ili onog razloga, ali ne i kad su ta rešenja takva da donose veću štetu nego korist, jer upravo efekti ovakvih "rešenja" su suprotni od onoga što njihovi autori žele i imaju za cilj. Ja samo skrećem pažnju na tu činjenicu, a naravno svako može da radi sa svojom imovinom (autom) šta god hoće.

:hi:

Link to post
Share on other sites
  • 1 month later...

80% vas na e30 nema pravu radnu tenmperaturu,tacno na sredini,zimi,ljeti,uzbrdo nizbrdo......na 60% temp nedođe nikad na sredinu.

opet ponavaljam:kad je dobar termostat moze visko da duva kolko oce razlika u vremenu potrebnom za postizanje radne temp u odnosu na fabricki visko je zanemarljiva,jer i fabricki se zavrti odma i kad je vani -10 i duva i on bogami poprilicno jako a vi pametujte do sutra ako hocete....

opet ponavljam i ovo:hladan motor,vi upalite,imate fabricki visko i krenete na voznju,vozite se 80kmh ili koliko god...opet imate jako duvanje kroz hladnjak bez obzira sto se vas viko ''ne vrti onoliko brzo koliko i ''punjeni visko''

x puta sam vozio 200kmh na -10 autocestom....po vasem trebao bi čok da mi se upali i da se smrznem u autu...dajte ljudi.....

juce se vozim sa frajerom u kocki koju prodaje za 5000km i temp mu na cetvrtini,ja ga pitam sta je to..a once ''pa zima je''...... kako da ne.

Link to post
Share on other sites

Naslov topika je VISKO VENTILATOR - OVO NE MOZE DA SKODI

Covek ga je otvorio, dao savet kako nesto moze da se "premosti", ko hoce neka proba,

kome se ne svidja neka kupi novi i gotovo :prankster2:

Jedna od svrha foruma je da razmenimo neke cake, savete i slicno,

ocigledna resenja su vec to sto i jesu - ocigledna :prankster2:

ps: Uz duzno postovanje ostalim clanovima :)

Link to post
Share on other sites

Mesec dana si smisljao odgovor :pleasantry:

Pametovali ne pametovali, poenta koju ne shvatas nije u tome koliko ce se motor hladiti, nego koliko brzo ce se zagrejati i koliko snage ce mu visko bespotrebno oduzeti.

nije mi trebalo mjesec dana da smislim odgovor,nego sam sad vidio temu.

Link to post
Share on other sites

Postovana gospodo...sada poslusajte mene i nesto sto sam ucio(dipl.na SUS mpotorima) i malo iz prakse,dugogodisnje...a najjj....jesam i to nekoliko puta,i opet cu,verovatno :blink:

1. Razlika u motorima koji se konstruisu da ih hladi elekt.ventilator(fiat,peugeot,opel..itd)ili visko ventilator(BMW,mercedes,volvo,masseraty,ferary..itd) je ogromna bas zbog samo jedne stvari,koju nisam primetio da ste "registrovali".To je u terminima nazvana radna temperatura koja se deli na pasivnu temperaturu,vazi za prvu grupu pomenutih automobila i njihovih konstrukcija....i aktivnu radnu temperaturu vazi za drgu NASU grupu automobila.Radi se samo o tome da je za NAS potreban takav ventilator hladjenja koji je u stanju da "prati" nase rezime voznje,znaci da bude aktivan i "radan" i da po potrebi (kada otvori termostat npr na:88C) VRLO BRZO DELUJE tj.vec je u pogonu i drzi vodu u hladnjaku rashladjenu i u punom pogonu je spreman(znaci tvrd i ne balansira vec vrti 100%) i kakva god da je situacija i extremni rezimi on sa ulaskom takve vode iz bloka u hladnjak hladi i vraca je u blok bas kakvu zahteva motor.Zahteva se od viska da odreaguje tada,tj.da bude u pogonu a ne da "proklizava" i ima manje obrtaje.

Kod prvo-pomenutih,to nije bitno,takav im je motor i konstukcija da se oni polako pune vrelom vodom,pa temperatura raste,polako-nekada i brzo sto je propast za njih i penje.penje.penje,sa 60C,na 70C...pa 80C..venilator "cuti"...tek kada dodje na 90C on se ukljucuje....mnogi znaju kada recimo na Gazeli u leto ne ukljuci ventilator...skacu u Savu i auto i gazda :huh:

2.Hladan start neka Vas ne brine,ovo sto sam procitao je nesto sto ne poznajem i ne prihvatam...reci cu samo "doticnom" ako je tako onda je u Rusiji prosecna predjena kilometraza svakog auta negde oko 50.000km pa posle na generalku....a tek ako se "drznu" da kupe neki audi,bmw,mercedes....mozda ga upale par stotina puta ..pa u otpad....to su gluposti.

Viskozitet ulje,njegova tacka kapanja i prilagodljivost rezimima (na hladnoci je redji-na toploti u idealnoj gustini,ako znate sta znaci 15-40,ili 20-40..itd)je kljucna stvar i kakva god da je zima on (ULJE) je ostao na tim povrsinama,nije ispario i pri startu spreman je da se "skloni" i da na njegovo mesto dodje drugo,potisnuto ulje i podmaze i tako u krug.Vazno je ne silovati taj proces..vec prepustiti motoru koji u tom rezimu ima svoje potrebne obrtaje i sam (konstrukcijski) uz pomoc termostata i viska dovede temperaturu u zonu radne,ulje postigne svoju "tezinu" jer se ona menja kako se zagreva i podmazuje delove.

U menjacu su slicne stvari...pri polasku samo legano,bez cestih shaltovanja dok ne osetite da je palica "popustila" i da se drugacije ponasa.....

Link to post
Share on other sites

2.Hladan start neka Vas ne brine,ovo sto sam procitao je nesto sto ne poznajem i ne prihvatam...reci cu samo "doticnom" ako je tako onda je u Rusiji prosecna predjena kilometraza svakog auta negde oko 50.000km pa posle na generalku....a tek ako se "drznu" da kupe neki audi,bmw,mercedes....mozda ga upale par stotina puta ..pa u otpad....to su gluposti.

Pošto sam ja taj "dotični" jer sam ja priču malo skrenuo na problem pothladjenog motora i štetnih efekata hladnog starta, odgovoriću i to samo i jedino zbog ovog drugog boldovanog dela citata.

Hladan start itekako treba SVAKOG (normalnog) vozača i vlasnika automobila da brine, jer je problem koji taj termin podrazumeva vrlo jednostavne prirode i kao takav bi trebalo da je lako shvatljiv i učeniku osnovne škole.

To što ti nazivaš "glupostima" je najveći i glavni "ubica" ne samo automobilskih motora, nego svih mehaničkih, spregnutih sklopova koji koriste ulje kao sredstvo za podmazivanje, protekciju od habanja, ali i odvodjenje toplote sa spregnutih površina i uopšte radne atmosfere. Dakle, menjači, diferencijali, reduktori, prenosnici, lančanici, uzupčeni parovi... U uslovima niskih temperatura, kad je ulje u njima pothladjeno, samim tim i gušće, ono sporije "teče" kroz uljne kanale i teže stiže do spregnutih površina, i upravo to su uslovi kad je habanje ovih i ovakvih mehaničkih delova najveće. To što ti prijatelju nazivaš glupostima je posledica prirodnih zakona koje izučava fizika u osnovnoj školi.

Što se te tvoje konstatacije o Rusiji tiče... Kad si već problem pojednostavio na taj nivo, odgovoriću ti u istom "stilu". Ti kažeš da problem hladnog starta zaista postoji, onda motori u Rusiji ne bi trajali ni 50000 km, a ja ti kažem da problem hladnog starta ne postoji, motori u Rusiji bi trajali bez problema milion kilometara. Kao mašinskom inženjeru meni je ovakav vid "diskusije" neozbiljan ali pošto si pokušao da budeš "praktičan" odgovaram ti na isti način, pa se nadam da ćeš iz mog odgovora shvatiti poentu i uvideti o čemi je ovde zapravo reč.

I još nešto... Nadam se da si čuo za SAE (Society of Automotive Engineers) odnosno Udruženje automobilskih inženjera (ne misli se samo na automobile kao putničke automobile, nego na prevozna sredstva u širem smislu). E, po istraživanjima upravo SAE inženjera ( http://www.beslub.com/engwear.htm ) kao i na osnovu praktičnih testova koje su sproveli u ovom istraživanju, izmedju 80 i 90 % habanja automobilskog motora se dešava upravo pri hladnom startu, što znači da faktički najmanje 80 % "života" jednog automobilskog motora oduzmu upravo hladni startovi. Zato se ponovo vraćam na onu "ilustraciju" o automobilima u Rusiji - da nije hladnog starta, motori bi trajali najmanje milion kilometara, i to ne samo u Rusiji nego i na severnom polu.

Viskozitet ulje,njegova tacka kapanja i prilagodljivost rezimima (na hladnoci je redji-na toploti u idealnoj gustini,ako znate sta znaci 15-40,ili 20-40..itd)je kljucna stvar i kakva god da je zima on (ULJE) je ostao na tim povrsinama,nije ispario i pri startu spreman je da se "skloni" i da na njegovo mesto dodje drugo,potisnuto ulje i podmaze i tako u krug.

Bold 1: Na hladnoći je ulje redje ali samo u tvojim snovima prijatelju. Pišeš o ovakvim stvarima sa namerom da nekoga uveriš u nešto ili diksredituješ nekoga, a najelementarnije stvari ne poznaješ o tome što pišeš. Evo ti kako izgledaju ulja različitih gradacija kad se ohlade na nekoliko stepeni ispod nule:

viscositycomparison.jpg

- ako tebi ovakvo ulje (naročito ova 10W-30 i 15W-40) deluju "redja" nego što su na radnim temperaturama, onda ok... :huh:

Bold 2: ovo je moguće ali samo u svemiru, pošto na Zemlji deluje gravitaciona sila facepalm.gif Ovo ne bih dalje obrazlagao, toliko je ovde sve "self explaining" da komentar nije ni potreban...

Vazno je ne silovati taj proces..vec prepustiti motoru koji u tom rezimu ima svoje potrebne obrtaje i sam (konstrukcijski) uz pomoc termostata i viska dovede temperaturu u zonu radne,ulje postigne svoju "tezinu" jer se ona menja kako se zagreva i podmazuje delove.

Bold 1: Ne podižu termostat i visko temperaturu do "radne", to radi motor. :rolleyes:

Bold 2: Sa temperaturom se menja viskoznost ulja, i (ponajviše) od indeksa iste zavisi i mogućnost podmazivanja ulja u datoj temperaturi.

PS. Sledeći put razmisli malo pre nego nešto u šta se ne razumeš nazoveš "glupostima". facepalm.gif

Link to post
Share on other sites

SAE? Cuo sam za SAE 30 i SAE 90 :D

Salim se :)

Mada smo sad izmesali hladan start i pothladjen motor..

Ako mislite na start hladnog i nepodmazanog motora, to svakako jeste najveci krivac, ne znam sad tacno sa koliko predjenih kilometara se po habanju pokretnih delova izjednacuje jedno startovanje motora, ali u pitanju je velika cifra.. :prankster2:

Neki veliki (npr. veci brodski) motori imaju posebne manje motore odnosno pumpe koje prvo upumpaju ulje tamo gde treba pa se tek onda pokrece motor..

A sto se tice drugog problema, odnosno nedovoljno zagrejanog motora svakako da je tu bitan viskozitet ulja ali su bitne i mere delova, tj. zazori, koji su projektovani da optimalni budu na radnoj temperaturi motora

Link to post
Share on other sites

1. Razlika u motorima koji se konstruisu da ih hladi elekt.ventilator(fiat,peugeot,opel..itd)ili visko ventilator(BMW,mercedes,volvo,masseraty,ferary..itd)

nema tu "nasu ili vasu grupu", BMW itekako ima vozila sa elektricnim ventilatorom, primer m52b20tu

i jos nesto, cisto drugarski, "y" nema u italijanskim imenima ;)

Link to post
Share on other sites

-17 je -17....ambalaza za ulje bila u motornom prostoru zaglavljena.....hocu samo da kazem da ulje nije bilo ni priblizno zgusnuto kao na ilustracijama.....

Link to post
Share on other sites

pogresno sam se odrazio. ako je -17 na livadi u motornom prostoru je veca temperatura a u bloku je mozda par stepeni u minusu. da bi bilo -17 u bloku treba da bude dosta dugo, dovoljno niska i konstanta temperatura.

Link to post
Share on other sites

-17 je -17....ambalaza za ulje bila u motornom prostoru zaglavljena.....hocu samo da kazem da ulje nije bilo ni priblizno zgusnuto kao na ilustracijama.....

Suki, poenta je bila pokazati/dokazati dotičnom da sa smanjenjem temperature ulje menja svoju tečljivost i postaje gušće, a ne da je kako je on napisao obrnut slučaj, da postaje redje. :blink:

Ne sumnjam u to što ti kažeš, ali ja/mi ne znamo na koliko je tačno stepeni ispod nule ovo ulje na slici koju sam okačio ohladjeno pre nego je napravljena ova slika. Možda je u pitanju -20, možda -25, ali to nije poenta nego ovo ranije napisano.

Inače slika je preuzeta sa sajta za koji ostavljam link, gde je inače tema motornog ulja obradjena detaljno i u "sitna crevca", uz dodate relevantne linkove, odlične ilustracije i teorijske primere, pa svima koji se snalaze sa engleskim jezikom (tu je i online translator za "prvu pomoć") a koji imaju nedoumica na ovu temu toplo preporučujem da odvoje sat-dva i detaljno "prolistaju" ovo gradivo:

http://www.acccc.net/index.php?option=com_content&view=article&id=49%3Aengine-oil&catid=47%3Amaintenance&Itemid=37

Inače, Hermes je postavio ODLIČAN link ka temi na Cannonball forumu gde je problem hladnog starta tj. problem otežanog/usporenog podmazivanja pri istom vrlo stručno i eksplicitno pojašnjen, od strane vrlo relevantnih ljudi sa adekvatnim obrazovanjem i stručnim renomeom koji im daju sasvim dovoljno kredibiliteta, pa u ono što je tamo napisano ne treba nimalo sumnjati. Kao takvu, vrlo edukativnu i profesionalno obradjenu, i tu temu toplo preporučujem svima sa ovog foruma koji bi da malo "zagrebu" površinu problema i udju u srž istog.

Podvlačim još jednom poentu, da sam temu "malo" skrenuo na posledice hladog starta sa namerom da se stekne uvid i razume značaj što efikasnijeg/bržeg postizanja radne temperature motora, a sve sa ciljem da ukažem zašto "problem" viska ne treba "rešavati" na način kako je to odradjeno u konkretnom primeru, na početku ove teme. Pošto je problem hladnog starta od strane mnogih potcenjen i relativiziran, a neki čak tvrde da je to "glupost", nadam se barem da će se ti i takvi nakon čitanja ove teme na Cannonball forumu zapitati da li je i koliko zaišta štetno kad njihov motor pri hladnom startu minutima radi "na suvo", jer motorno ulje još uvek nije stiglo da zaulji sve elemente i delove istog. Ako i nakon toga ti i takvi veruju da je problem hladnog starta "glupost", onda im preporučujem da u daljoj praksi više i ne koriste motorno ulje u svojim automobilima - em će štedeti novac, em neće praviti gluposti :lol:

Link to post
Share on other sites

e ljudi meni se desava druga stvar...kad je auto na otvorenom putu i pod gasom temeratura se digne na prvu crtu iznad plave zone...a kad ,na primer, silazim sa zlatibora i ne dajem gas auto se ohladi i ne pusta grejanje i tad se smrznem :-) a u letnjim uslovima digne temperaturu do pola i ne prelazi,mada i leti na otvorenom putu kad vozim spadne temperattura ispod pola....sta me tu zeza? visko ili termostat? pozdrav iz Uzica

Link to post
Share on other sites