BMW Fan Club Srbija: Kruzni tokovi - BMW Fan Club Srbija

Jump to content

BMW Line Stefanovic Auto BMW Lule BMW Mitic Company Gume Felne Danko Auspuh Servis Pirke BMW Klinik BMW otpad FABRI
  • (3 Pages)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

Kruzni tokovi

Posted 30 January 2012 - 11:23 PM (#21) User is offline   Cika Sima 

• bmw ucenik
  • PipPip
  • Group: Members
  • Ime i prezime:Ime i prezime
  • Automobil:BMW E91 330d, Peugeot 307 2.0 HDI, VW T4 2,5 TDI, Fiat Panda Van 1,1 MPI
  • Moj auto

Tako je Hermes. I ne sme se izlaziti iz KT iz leve/unutrasnje trake. Ako ides paralelno sa nekim autom koji ide desnom trakom, a ti si u levoj, aj objasni mi molim te kako ces biti siguran da ce taj auto skrenuti desno. Desni zmigavac mu ne vidis.
Sta ako ti pocnes da skreces desno u unutrasnjoj traci, a on produzi dalje???

Veruj mi kad je letos otvoren prvi KT u NS na raskrsnici Bulevara Vojvode Stepe i Bul. Evrope, na tu foru je bilo po nekoliko sudara dnevno. Jednostavno majstor iz leve trake isece ovoga u desnoj. I Krivica je obostrana.

A pravilo leve strane ne postoji. Postoji obrnuti trougao na ulasku u kruzni tok. Znaci nailazis na put koji ima prvenstvo prolaza, isto kao kad se ukljucujes na obican put koji ima prvenstvo, jer imas znak, obrnuti trougao.
0

Posted 30 January 2012 - 11:37 PM (#22) User is offline   bgsinger 

• bmw ucenik
  • PipPip
  • Ime i prezime:Vesko Vučković
  • Automobil:X5 E53 Restyle Sport-paket
  • Moj auto

View Postzmajsm, on 30 January 2012 - 10:52 PM, said:

Konkretno je decko pitao za pravila u KT sa DVE TRAKE! U svakom kruznom toku vazi pravilo LEVE STRANE sto znaci da pre ulaska u KT DUZAN SI DA PROPUSTIS VOZILA KOJA SU U KRUZNOM TOKU SA TVOJE LEVE STRANE. A sad za unutrasnja i spoljasnja traka, (opet ponavljam KT sa 2 trake) kojom udjes tom trakom izlazis. Da se ne bi tu sad klali :) mozete otici do najblize auto skole i uzeti knjigu saobracajnih pravila i uveriti se o ovome sto pricam.

Ne postoji pravilo leve strane... Postoje SAMO znakovi i pravilo desne strane u kombinaciji!
0

Posted 31 January 2012 - 02:13 PM (#23) User is offline   nsvlada1 

• bmw ucenik
  • PipPip
  • Group: Clan BMW Fan Kluba
  • Ime i prezime:Vlada Sich
  • Automobil:BMW E46 320d touring, 320i, Seicento 1,1
  • Interests:AUTOMOBILI

Pravilo "leve strane",pravilo DESNE STRANE.Koje li postoji ?
OK budimo precizni a ne plasticni,pardon "plasticni"u objasnjavanju teme.
Vozis bulevarom,pomenut je Novi Sad,majstor iz jedne trake te isece i krivica je obostrana.Da, malo morgen.

PS. Neko me pitao za vozacku dozvolu.Da li je to ono roze boje sto imam 37 g.?
Neko rece da predstavljam opasnost.Za 43g. koliko vozim nikada nisam prouzrokovao
saobracajnu nesrecu.Izuzimam prevrtanje fice na bok pri vezbanju zanosenja na suvom.
Samo da se zna da ni jedna zivotinja nije stradala u gore pomenutom incidentu!
0

Posted 31 January 2012 - 05:05 PM (#24) User is offline   Cika Sima 

• bmw ucenik
  • PipPip
  • Automobil:BMW E91 330d, Peugeot 307 2.0 HDI, VW T4 2,5 TDI, Fiat Panda Van 1,1 MPI
  • Moj auto

Ako iz kruznog toka skreces desno, prestrojis se pre toga u desnu traku, a ako ne skreces tj ides pravo (ostajes u KT). ides levom trakom. Kao na bulevaru Oslobodjenja. Sta je nejasno? Mada, ne moze se tek tako porediti bulevar i kruzni tok (KT).
Kad ulazis u KT, ako postoji obrnuti trougao ili STOP, oni u KT imaju prednost i takvi su skoro svi kruzni tokovi. Ako ni jednog znaka nema, onda ide "pravilo desne strane", i onda TI imas prednost, a ovi u kruznom toku cekaju. Medjutim ja na takav KT bez znakova nisam naisao. Ustvari bio je jedan kod Mlecne Pijace u Subotici, ali su ga pre 10-tak godina izmenili u ovaj prvi tip. Mada to nije ni bio pravi kruzni tok.
0

Posted 31 January 2012 - 07:18 PM (#25) User is offline   bgsinger 

• bmw ucenik
  • PipPip
  • Moj auto

View PostCika Sima, on 31 January 2012 - 05:18 PM, said:

Ako iz kruznog toka skreces desno, prestrojis se pre toga u desnu traku, a ako ne skreces tj ides pravo (ostajes u KT). ides levom trakom. Kao na bulevaru Oslobodjenja. Sta je nejasno? Mada, ne moze se tek tako porediti bulevar i kruzni tok (KT).
Kad ulazis u KT, ako postoji obrnuti trougao ili STOP, oni u KT imaju prednost i takvi su skoro svi kruzni tokovi. Ako ni jednog znaka nema, onda ide "pravilo desne strane", i onda TI imas prednost, a ovi u kruznom toku cekaju. Medjutim ja na takav KT bez znakova nisam naisao. Ustvari bio je jedan kod Mlecne Pijace u Subotici, ali su ga pre 10-tak godina izmenili u ovaj prvi tip. Mada to nije ni bio pravi kruzni tok.

Pri ulasku važe znakovi a u samom kružnom toku isključivo pravilo desne strane ;)
0

Posted 31 January 2012 - 08:23 PM (#26) User is offline   GrujaBG 

• bmw majstor
  • PipPipPipPip
  • Ime i prezime:Jovan
  • Automobil:316i e36 coupe

U Bg kada ulazite na autokomandu iz pravca Fransa imate predost jer vazi desna strana. I to je jedino mesto za ulaz na kruznom toku koje ja znam da nije regulisano znakom
0

Posted 31 January 2012 - 08:33 PM (#27) User is offline   bgsinger 

• bmw ucenik
  • PipPip
  • Moj auto

View PostGrujaBG, on 31 January 2012 - 08:36 PM, said:

U Bg kada ulazite na autokomandu iz pravca Fransa imate predost jer vazi desna strana. I to je jedino mesto za ulaz na kruznom toku koje ja znam da nije regulisano znakom

Tačno!
0

Posted 31 January 2012 - 10:26 PM (#28) User is offline   Cika Sima 

• bmw ucenik
  • PipPip
  • Moj auto

Neko mazno znak. Ako nema znaka onda je pravilo desne strane.
0

Posted 31 January 2012 - 11:43 PM (#29) User is offline   iradic 

• bmw ucenik
  • PipPip
  • Ime i prezime:Igor Radic
  • Automobil:328IA E36 Leonov ;)
  • Moj auto

Mislim da je ovde sve nacrtano.
0

Posted 01 February 2012 - 12:33 AM (#30) User is offline   Sicko 

• Levo Smetalo
  • PipPipPipPip
  • Ime i prezime:Vladan Vojinovic
  • Automobil:MB W210 T e220cdi i našao je BMW
  • Moj auto

Napraviste nauku od ovoga...

Mislim da je na slici najbolje objasnjeno :P

Posted Image
0

Posted 01 February 2012 - 05:19 AM (#31) User is offline   zmajsm 

• bmw pocetnik
  • Pip
  • Ime i prezime:Branislav Jovanovic
  • Automobil:BMW 520i

Nije da se hvalim ali bio sam u pravu 97% :)))
0

Posted 01 February 2012 - 03:37 PM (#32) User is offline   bgsinger 

• bmw ucenik
  • PipPip
  • Moj auto

Rezultat ti je igrom slućaja bio tačan ali postupak dolaska do rezultata potpuno pogrešan.. Podsetiću te na tvoju izjavu pravila LEVE strane ;)
0

Posted 01 February 2012 - 07:34 PM (#33) User is offline   Ljilja 

• Lady
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Group: Moderator
  • Ime i prezime:Ljilja
  • Automobil:crveni
  • Moj auto

Saobracaj u kruznom toku nije posebno regulisan ZOBS-om, te se stoga primenjuju odredbe Zakona vezane za skretanje, prvenstvo prolaza i saobracaj u raskrsnicama:

Znaci, sve je isto samo sto je karakteristika Kruznog Toka u tome da prvenstvo prolaza imaju vozila koja su u Kruznom Toku...(na ulasku u KT postoji znak obrnuti trougao)....Ovo i nije neka posebna karakteristika s obzirom da imate znak Obrnuti trougao....Izuzetno, ako nema tog znaka (ili imate znak prvenstva prolaza) vi imate prvenstvo prolaza tj. ulaska u Kruzni Tok i vozila koja su u Kruznom Toku (sa vase leve strane) vas moraju propustiti...(to je primer kada se od "Bulevara Oslobodjenja" ulazi na KT "Autokomanda").

U samom KT se prestrojavate u zavisnosti od toga da li skrecete levo ili desno, kao i na svakoj raskrsnici..(tj. idete kracim putem)

U ZOBS-u pise:

Skretanje

Član 46.

Vozač vozila koji skreće udesno dužan je da skretanje izvrši krećući se krajnjom saobraćajnom trakom koja se proteže uz desnu ivicu kolovoza, ako saobraćajnim znakom nije drugačije određeno.

Vozač vozila koji skreće ulevo dužan je da skretanje izvrši krećući se krajnjom levom saobraćajnom trakom koja se proteže uz razdelnu liniju, odnosno saobraćajnom trakom koja se proteže uz levu ivicu puta sa jednosmernim saobraćajem, ako saobraćajnim znakom nije drukčije određeno.

Vozač vozila koji skreće udesno dužan je da propusti vozilo koje se kreće sa njegove desne strane, saobraćajnom trakom za vozila javnog prevoza putnika.

Prvenstvo prolaza

Član 47.

Na raskrsnici ili u susretu sa drugim vozilom, vozač je dužan da propusti vozilo koje dolazi sa njegove desne strane.
….
Vozač koji ulazi vozilom na put sa prvenstvom prolaza dužan je da propusti sva vozila koja se kreću tim putem. (ovo je osnovna karakteristika karakteristika Krznog toka)

Saobraćaj na raskrsnici

Član 48.

Vozač koji se približava raskrsnici dužan je da prilagodi vožnju uslovima saobraćaja na raskrsnici, a naročito da vozi brzinom pri kojoj može da se zaustavi i propusti vozila koja na raskrsnici imaju prvenstvo prolaza.

Vozač je dužan da, na dovoljnom odstojanju pred raskrsnicom, vozilom izvrši prestrojavanje i zauzme položaj na saobraćajnoj traci predviđenoj za prolazak kroz raskrsnicu u smeru u kojem želi nastaviti kretanje.
0

Posted 01 February 2012 - 07:48 PM (#34) User is offline   bgsinger 

• bmw ucenik
  • PipPip
  • Moj auto

Meni samo nije jasno zašto se malo medijski ne proguraju pravila saobraćaja jer koliko vidim ni 20% vozača ne zna tačno pravila a kada je u pitanju kružni tok, tusje radi o možda 10% što se vidi i iz ove rasprave... Još se ovde nalaze ljudi koje stvarno interesuju automobili a nisu dovoljno upućeni a kamoli ljudi koji koriste vozila samo da bi se prevezli :(
P.S. Hvala Ljiljo na tumačenju
0

Posted 01 February 2012 - 10:29 PM (#35) User is offline   Cika Sima 

• bmw ucenik
  • PipPip
  • Moj auto

Nema potrebe jer se saobracaj u kruznom toku ni malo ne razlikuje od saobracaja u klasicnim ulicama. Jedino sto u KT ne postoji skretanje u levo. Sve je regulisano znakovima. Iz leve trake nema skretanja u desno, kao sto ga nema ni iz leve trake nekog bulevara. Da bi skrenuo iz KT, moras se prestrojiti u krajnju desnu traku i to je to. Kad nailazis na KT pratis znakove na koje nailazis. Ako ih nema, onda vazi pravilo desne strane.
0

Posted 04 February 2012 - 02:10 AM (#36) User is offline   Ljilja 

• Lady
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Group: Moderator
  • Ime i prezime:Ljilja
  • Automobil:crveni
  • Moj auto

U samom KT prestrojavanje iz unutrasnje u spoljnu traku i obrnuto se odvija kao i prilikom svakog drugog PRESTROJAVANJA...…(gledate i pustate one koji su u traci u koju se prestrojavate)...bilo da iz spoljne idete u unutrasnju traku, bilo da iz unutrasnje idete u spoljnu traku...
0

Posted 04 February 2012 - 11:25 AM (#37) User is offline   Suki 

• bmw znalac
  • PipPipPip
  • Ime i prezime:Sukara Branislav-Suki
  • Automobil:e30 Touring 2.5 aka Mamojebac
  • Interests:sve vezano za bmw
  • Moj auto

kome je nejasno neka pocijepa vozacku...

http://t1.gstatic.co...CNmtSfVQtSRgQUw
0

Posted 04 February 2012 - 12:23 PM (#38) User is online   FILIP-M3 

• -,..,- ONLY BMW -,..,-
  • PipPipPipPipPip
  • Ime i prezime:Filip Govedarovic
  • Automobil:e34 520i & e36 320i
  • Interests:Bmw e30 320i -x
    Bmw e36 316i -x
    Bmw e34 520i +
    Bmw e36 320i +
  • Moj auto

View PostSuki, on 04 February 2012 - 11:38 AM, said:

kome je nejasno neka pocijepa vozacku...

http://t1.gstatic.co...CNmtSfVQtSRgQUw

to na slaviji nema...tu ide kako ko hoce,dok se jedan dan ne razlupaju svi
0

Posted 04 February 2012 - 12:27 PM (#39) User is offline   Suki 

• bmw znalac
  • PipPipPip
  • Ime i prezime:Sukara Branislav-Suki
  • Automobil:e30 Touring 2.5 aka Mamojebac
  • Interests:sve vezano za bmw
  • Moj auto

tako je i u bosni nazalost...
0

Posted 16 February 2012 - 03:17 PM (#40) User is offline   nsvlada1 

• bmw ucenik
  • PipPip
  • Ime i prezime:Vlada Sich
  • Automobil:BMW E46 320d touring, 320i, Seicento 1,1
  • Interests:AUTOMOBILI

Bezbedno kretanje ucesnika u saobracaju na kruznim raskrsnicama: Slika 1 Slika 2
0

Share this topic:

• (3 Pages)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

1 User(s) are reading this topic
0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Enter your sign in name and password