Recommended Posts

  • 1 month later...

Da resimo neke nedoumice oko pozicije, kratkih, dnevnih i svetla za maglu. Izecak iz ZOBS

15. Upotreba svetala u saobraćaju

Član 77.

Danju, na motornom vozilu za vreme vožnje u saobraćaju na putu, moraju da budu uključena kratka, odnosno dnevna svetla.

Noću, na motornom vozilu za vreme vožnje u saobraćaju na putu, moraju da budu uključena duga svetla.

Vozač je dužan da umesto dugih svetala upotrebljava kratka:

1) kad pri mimoilaženju sa drugim vozilom oceni da svetlom svog vozila zaslepljuje vozača vozila koje mu dolazi u susret, a uvek na odstojanju manjem od 200 m,

2) ako ometa vozača ispred,

3) na putu osvetljenom uličnom rasvetom,

4) u tunelu,

5) ako ometa upravljača šinskog vozila ili plovila,

6) za vreme magle,

7) kada je vozilo zaustavljeno.

Odredbe st. 2. i 3. ovog člana ne odnose se na vozača vozila za koje ne postoji obaveza ugradnje dugih svetala.

Član 78.

Poziciona svetla moraju biti uključena sve vreme kada je uključeno dugo, odnosno kratko svetlo, odnosno svetlo za maglu.

Noću i danju u uslovima smanjene vidljivosti, na vozilu na putu moraju biti uključena zadnja poziciona svetla.

Svetla, odnosno katadiopteri, za vreme vožnje ne smeju da budu zaklonjeni niti zaprljani u meri da su neuočljivi za ostale učesnike u saobraćaju.

Član 79.

Za vreme magle, na motornom vozilu moraju da budu uključena kratka svetla, odnosno svetla za maglu ili obe vrste svetala.

Zadnje svetlo za maglu upotrebljava se samo po magli ili u slučaju smanjene vidljivosti.

Ceo zakon http://www.parlament.gov.rs/content/lat/ak...Id=597&t=Z#

Link to post
Share on other sites
Dakle posto uskoro izlazi novi zakon koji obavezuje da svetla na automobilu moraju da budu ukljucena i u toku dana, da li moze da se ugradi reley ili sl. koji ce nekoliko sekundi nakon starta motora sam da ukljuci svetla?

Jedan moj prijatelj prodaje te uredjaje za paljenje svetla za 1200 din.... LINK

Nasao sam brdo oglasa na netu za ove uredjaje i cena im se krece od 1000 do 2900......u sustini ista stvar samo napumpali cenu pa mozda se neko i upeca...

Link to post
Share on other sites

to su sve djubrad

obični i vremenski releji...

imam ja ova govna sa linka za 20e

http://www.limundo.com/kupovina/Auto-i-Mot...svetlala/896880

najbolje je rešenje

postoje samo 3 žice

kontakt + (imate na prekidaču)

- (imate na prekidaču)

i + koji izlazi iz ovog govneta (ide na + za oborena (na prekidaču jelte))

znači nema drkanja nema provlačenja žica sa alternatora u kabinu i ostalih zajebancija

iščupate prekidač za svetla premerite unimerom koja je koja žica povežete, bacite modul iza prekidača i vratite prekidač.

ima neku elektroniku unutra uvek očitava nešto jede govna itd.

znači nema svetala na kontaktu nego tek kada ste upalili auto i kada se napon stabilizovao iznad odredjene voltaže bla, bla, bla...

prave ih neki ćurani (jagodinci) :)

Link to post
Share on other sites
  • 1 year later...

jbt,al ste vi u ovoj temi napravili od komarca magarca :huh: jel neko cuo za vremenski relej??? pali se posle onoliko sekundi na koliko ga podesite :pleasantry:

Link to post
Share on other sites
  • 3 years later...
  • 8 months later...