Fabricki xenon na e36 - da li se ugradjivao?


Recommended Posts

  • Replies 100
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Ja sam imao e39 98" god sa fabrickim xenonima i sa automatskom nivelacijom,znaci ugradjivali su xenone te godine a posto se e36 proizvodio do 2001 god trebalo bi da su i na tom modelu ugradjivali...

Link to post
Share on other sites
Izgleda da ipak nije imao fabricki. Pitam ovo zbog novih propisa sa tehnickim. Sacekacu da vidim kako ce sve da funkcionise da se ne zalecem sa xenonima...

Kojih propisa??? Znam da je na zapadu sem za auto show-e, zabranjena je upotreba od 10000K pa na gore, za 4300, 5000, 6000 i 8000 nigde nije zabranjeno da se postavljaju.

Link to post
Share on other sites

"- Ksenonska svetla

U slučaju da je vozilo opremljeno svetlima sa gasnim izvorom svetlosti obavezan deo opreme je i uređaj za čišćenje farova.

Vozila kategorije M i N moraju imati uređaj za nivelaciju snopa glavnih svetala…koji može biti sa ručnim ili automatskim podešavanjem.

U slučaju da je vozilo opremljeno oborenim svetlima sa gasnim izvorom svetlosti ovaj uređaj mora biti automatski."

E ovo je najveci problem. Prskalice Boze moj, da se ugraditi, ali automatska nivelacija je jako slozen sistem, senzori su i na trapovima i u gepeku... A pogotovo je kretenski sto postoje kola sa fabrickim xenonima i manuelnom nivelacijom a ovi se nasli pametni da traze automatsku!!!

Link to post
Share on other sites

Ali je problem sto imas niz kola za fabricki ugradjenim xenonima a imaju manuelnu nivalciju. Npr. Pug 406, E39, Laguna 2, prva E klasa... Sta sad, ovi nasi prepisivaci su pametniji od fabrika i ljudi koji su kupili takva kola nova ce morati na prepravke ili da vade xenone? Ja nisam cuo da se u EU prepravljju fabricki xenoni...

Link to post
Share on other sites

ima brdo novih automobila sa fabrichkim xenonima, koji nemaju ni automatsko ni manuelno nivelisanje snopa svetlosti, tako da ne znam kako ce da im prodje taj zakon...

samo trpaj xenon, i u zadnje maglenke :) :)

Link to post
Share on other sites
ima brdo novih automobila sa fabrichkim xenonima, koji nemaju ni automatsko ni manuelno nivelisanje snopa svetlosti, tako da ne znam kako ce da im prodje taj zakon...

samo trpaj xenon, i u zadnje maglenke :) :)

Cek bre, mora da ima nekakvo nivelisanje snopa??

Link to post
Share on other sites
Cek bre, mora da ima nekakvo nivelisanje snopa??

SVI automobili u EU koji imaju xenon svetla MORAJU po zakonu imati automatsku nivelaciju visine farova i pranje istih. jedino je ova kombinacija moguca i NIJEDNA druga kada se kupuje novo vozilo u EU. ukoliko postoje xenoni na autu a nema i pranja i aut. nivelacije znaci da je neko nesto radio na svoju ruku.

Link to post
Share on other sites
Ali je problem sto imas niz kola za fabricki ugradjenim xenonima a imaju manuelnu nivalciju. Npr. Pug 406, E39, Laguna 2, prva E klasa... Sta sad, ovi nasi prepisivaci su pametniji od fabrika i ljudi koji su kupili takva kola nova ce morati na prepravke ili da vade xenone? Ja nisam cuo da se u EU prepravljju fabricki xenoni...

Sta sa ovime?

Link to post
Share on other sites
Sta sa ovime?

Ovo se odnosi samo na nadogradnju......Niko nece moci da ti ospori nesto sto je proslo sve moguce testove u fabrici koja proizvodi automobile.Naravno sve je u novom zakonu osmisljeno tako da neko zavuce ruku u vas dzep.Nedugo po izlasku zakona usvojice se izmene i dopune gde ce biti dozvoljena nadogradnja koje kakvih gluposti ali ce iste te gluposti morati da pregleda nekakva privatna firma ili ti institut koji ce to sve morati da odobri.....i naravno naplati.

Tako da svi vi koji ste narucili ksenone nemojte da brinete....moci cete da ih legalizujete samo je pitanje po kojoj ceni!!!

Istina je ovo sto navodi diselpower da na zapadu nema nadogradnje ksenona.....u maglenke i koje kude.....Ja sam pokusao da legalizujem ksenone u maglenkama ali nisam uspeo.

Tri su razloga:

1.Ne postoji automacka nivelacija snopa (niti je istu moguce naknadno ugraditi)

2.Ne postoji uredjaj za pranje

3.Sama fabrika nije predivedela ni u prethodnim modelima tako ni u potonjim ugradnju ksenon sijalice u svetla za maglu.

Naravno i ovde se voze koje kakve ksenon kombinacije (poslednji hit je led sijalica sa bojom kao ksenon samo je 2x jeftinija)sve dok ne naletis na patrolu koja ce da izvali da to sve nije po JUSI i ISO-I i onda si najebo...Prvo te odma iskljuce iz saobracaja (skidanje tablica),drugo placas kaznu odmah ako imas kod sebe 135 eura a ako nemas onda placas mandatnu kaznu kod sudije koja je za 70 eura uvecana.

Tehnicki je jednom godisnje za vozila preko 4 god starosti i nema sanse da ga prodjes posto tamo gledaju sve....(Zadnju put su mi napisali da su mi srafovi na selnama od auspuha malko zardjali).Znaci nema sanse da im promakne ne ispravna sijalica ili naknadno ugradjen ksenon.

Ovo naravno nece biti slucaj u zemlji Dembeliji........

Link to post
Share on other sites

Au je*ote... Prskalice cu da ugradim ( i onako sam planirao ), a imam manuelnu nivelaciju, pa ako prodje, prodje, a ako ne, ne skidam xenone i tacka. Balaste cu da stavim u podkrila i to je to, ili jos bolje kada krenem na tehnicki jednostavno stavim halogenu sijalicu umesto xenona.

Link to post
Share on other sites

drugar ima toyotu auris 2007god, kupio novu, u prodavnici...

taj i taj paket opreme + xenoni naknadno...

ima prskalice za pranje, al u gepek mozes da mu stavish slona, da se dignu prednji tochkovi, on nece spustiti snop svetlosti farova...??

Link to post
Share on other sites
drugar ima toyotu auris 2007god, kupio novu, u prodavnici...

taj i taj paket opreme + xenoni naknadno...

ima prskalice za pranje, al u gepek mozes da mu stavish slona, da se dignu prednji tochkovi, on nece spustiti snop svetlosti farova...??

Pa sve si reko........Ksenoni ugradjeni naknadno.Znaci nije fabricka varjanta i nema automacku nivelaciju.

Link to post
Share on other sites

Ima tockic u kabini sa polozajima 0,1,2,3 i uputstvu pise kako se podesava...

@Nikolaus

Ali ako striktno gledas ovde propis nigde ne pise da se to ne odnosi na fabricku instalaciju. Pise u slucaju da je vozilo opremljeno. Znaci ne pravi razliku izmedju fabrcike i naknadne ugradnje...

Link to post
Share on other sites