Recommended Posts

Zdravo svima.

Izvinjavam se ako ovom postu nije ovde mesto, ali mislim da se radi o interesantnoj stvari.

Naime, već duže vreme ne mogu naći odgovor na pitanje vezano za skrivene OBC funkcije.

Radi se o BMW compaktu, e36 316i M43TU, ali i mnogi drugi modeli limaju isti princip pristupa

funkcijama preko instrument table.

Znam da većina vas zna za ovaj trik, ali jedna stvar mi nije jasna.

E ovako. Kada pritisnem dugme za resetovanje kolimetraže i dam kontakt, na displeju se ispiše "TEST...1"

Sada morma doći do "TEST.....19", tako da mi na displeju piše " LOCK.... ON/OFF"

Kada otključam ovu funkciju, dolazim do "TEST...21" tako da na displeju piše " RESET ... YES/NO"

Može li mi neko reći šta bi se desilo kada bi resetovao , jer nigde na netu nisam našao odgovor na to pitanje.

Možda glupo zvuči, ali ne znam da li bi se obrisao program u ECU, ili bi resetovao već nešto drugo?

Hvala unapred i sorry zbog opširnosti.

Link to post
Share on other sites

Ako na testu 21 izbabereš "Yes" onda ćeš resetovati (izbrisati) sve kodove grešaka koji se trenutno čuvaju zapisani u memoriji OBC-a. Dakle, ako odradiš niz testova i OBC registruje neke greške, on će memorisati kod/kodove greške (ili grešaka) sve dok se problem ne ispravi. Resetovanje briše sve ove memorisane kodove grešaka ali ako problem nije zaista rešen onda će OBC vrlo brzo (verovatno na prvom ponovnom davanju kontakta) ponovo registrovati problem i ponovo memorisati grešku tj. kod koji se odnosi na istu.

Sem toga, resetovanje OBC-a briše i sve trenutno uskladištene podatke vezane za poslednje očitane parametre iz vožnje koje OBC prati. Znači resetuješ/brišeš uskladištene podatke o poslednjoj očitanoj prosečnoj potrošnji, kilometraži koju možeš da predješ sa preostalim gorivom, prosečnoj brzini u poslednjem ciklusu itd, dakle brišeš sve podatke iz putnog računara uključujući i štopericu, časovnik i sve ostalo, zavisno od toga koju verziju OBC-a imaš.

Dakle ako resetuješ OBC neće se ništa strašno desiti, samo ćeš morati ponovo da šteluješ časovnik i neko vreme nećeš očitavati precizne podatke sa bord kompa. Ali ne znam zašto bi to radio, nemoj popravljati ono što dobro radi.

Pozz :wub:

Link to post
Share on other sites

Hvala puno M54

Zaista nisam imao herca da to uradim.

Mislio sam da mogu da napravim veliki problem i da necu moci da upalim auto.

Naime, upalila mi se lampica za kontrolu motora, pa sam mislio da li cu moci ovim putem da je izbrisem.

Medjutim, sama se ugasila jutros kada sam krenuo na posao.

Hvala jos jedanput na brzom odgovoru.

Pozz, vlada

Link to post
Share on other sites