Recommended Posts

Planiram da u toku leta mozda promenim auto za neki mladji,poceo sam da pratim oglase i vidim da u ponudi ima dosta vozila sa auto.menjacem pa me ineresuju vasa misljenja i iskustva na tu temu.Zanima me sve, od ponasanja u voznji,dugotrajnosti,servisa,isplatlivosti itd.Licno volim automatske menjace i imao sam automobile sa njima ali nikad bmw.

Link to post
Share on other sites

ja vozima automatik trenutno tj prvi mi je auto sa aut.menjacem, i mislim da vise nikad necu preci na manuelni menjac. Za sada nisam imao problema, videcemo u buducnosti kako ce se pokazati.

Link to post
Share on other sites

imo 2 komada i nadam se da necu nikad vise imati.....a jebiga sve zavisi od stila voznje...

Link to post
Share on other sites

Nemoj, ne valja...kakvi su vam to saveti? Zasto ne, sta ne valja?

Da li je taj automatik u BMW-u, Audiju, Mercedesu ili gomili drugih automobila, u poslednjih 10+ godina ionako se radi o manje-vise istim ZF ili Getrag menjacima, svi koriste maltene istu osnovu, detalji su varijancija na temu, tako da ako si vec vozio automatik u kakvom svapskom autu, verovatno te ne ceka nista drugacije niti novo kod BMW-a. Ako se radi o starijem autu, tipa 15+ godina, i starim tipovima automatika, istina je da nisu tako pouzdani i mekani kao moderni automatski menjaci, i da se nesto cesce kvare, ali to je posledica iskljucivo godina i kilometraze koje taj menjac vuce za sobom, kao i loseg odrzavanja. Uostalom, za novac koji dajes za setove kvacila na manuelnom menjacu, sasvim lepo mozes da odrzavas taj automatik u savrsenom stanju. Pouzdani su taman koliko i manuelni menjaci tog godista, pod uslovom da vec nemaju neki kvar koji se bez sanacije vuce vec dugo, ali za bilo koju pricu podrazumeva se da uzimas ispravan auto.

Sto se tice novijih automobila, recimo 10 godina i manje, sta fali tim automatskim menjacima, zasto ne? Po cemu su losiji i kakvi problemi to postoje na njima? Uostalom, zavirite malo u bilo koji BMW u poslednjih 10 godina, klase vise nego serija 3, pa recite koji menjac vidite unutra. Vozila malo vise klase je mnogo TEZE prodati BEZ automatskog menjaca, jednostavno ide jedno uz drugo.

Dakle automatik treba izbegavati ako trazis auto za jurcanje, star jedno 10+ godina. Za sve ostalo, znaci normalna voznja, putovanje, grad itd. u nesto novijem autu, nema apsolutno nikakvog razloga da izbegavas automatik.

Link to post
Share on other sites
Nemoj, ne valja...kakvi su vam to saveti? Zasto ne, sta ne valja?

Da li je taj automatik u BMW-u, Audiju, Mercedesu ili gomili drugih automobila, u poslednjih 10+ godina ionako se radi o manje-vise istim ZF ili Getrag menjacima, svi koriste maltene istu osnovu, detalji su varijancija na temu, tako da ako si vec vozio automatik u kakvom svapskom autu, verovatno te ne ceka nista drugacije niti novo kod BMW-a. Ako se radi o starijem autu, tipa 15+ godina, i starim tipovima automatika, istina je da nisu tako pouzdani i mekani kao moderni automatski menjaci, i da se nesto cesce kvare, ali to je posledica iskljucivo godina i kilometraze koje taj menjac vuce za sobom, kao i loseg odrzavanja. Uostalom, za novac koji dajes za setove kvacila na manuelnom menjacu, sasvim lepo mozes da odrzavas taj automatik u savrsenom stanju. Pouzdani su taman koliko i manuelni menjaci tog godista, pod uslovom da vec nemaju neki kvar koji se bez sanacije vuce vec dugo, ali za bilo koju pricu podrazumeva se da uzimas ispravan auto.

Sto se tice novijih automobila, recimo 10 godina i manje, sta fali tim automatskim menjacima, zasto ne? Po cemu su losiji i kakvi problemi to postoje na njima? Uostalom, zavirite malo u bilo koji BMW u poslednjih 10 godina, klase vise nego serija 3, pa recite koji menjac vidite unutra. Vozila malo vise klase je mnogo TEZE prodati BEZ automatskog menjaca, jednostavno ide jedno uz drugo.

Dakle automatik treba izbegavati ako trazis auto za jurcanje, star jedno 10+ godina. Za sve ostalo, znaci normalna voznja, putovanje, grad itd. u nesto novijem autu, nema apsolutno nikakvog razloga da izbegavas automatik.

da,ja se slazem sa svim sta si rekao,ali zbog ovog boldanog sam rekao da nevalja i da sve zavisi od stila voznje....meni se pokazao kao los izbor... :prankster2:

ja ocu burnout,ocu drift...ocu start sa 4000rpm....sta da radim kad sam takav....nego da trazim manuelca.... :lol:

Link to post
Share on other sites

Pa onda lepo recite coveku moze automatik, ali ako bi da se izivljavas, uzmi lepo manuelca i deri. Sto ne znaci da automatiku nesto fali, naprotiv, imam nekoliko auta sa manuelnim menjacem, i 1 sa automatikom, u kom sam 95% vremena - manuelac je lepsi za neko drndanje i peglanje po krivinama, ali automatik za grad i normalna putovanja ne bih menjao ni za manuelca sa sve soferom.

Link to post
Share on other sites

e slazem se sa sukijem i sa onim boldovanim od 206.

znaci ako oces da przis i to... zaboravi.

ali opet neki feliki plus je masina. znaci kad imas automatik masina je sacuvana mnogo vise nego ona sa obicnim. nema potpisivanja, przenja i svega ostalog. ja cu uskoro kod mene da ubacim manuelni. nervira me automatik. za redovan servis koliko bi trebao da dam za njega. doplatim jos 100e i imam manuelni i vozim se ko covek.

Link to post
Share on other sites

Ja sam zadovoljan sa svojim menjačem i da kucnem u drvo već 6 godina je kod mene i radi kao sat.Kako ga je i ko vozio pre mene nemam pojma ali i dalje radi kako treba.Normalno da bude tu i tamo kick down-pun gas ali potpisivanje i driftovanje zaboravi.To se radi sa manuelnim.

Link to post
Share on other sites

Jos nisam video tog koji gura svog BMW-a da upali, sto se tice snega ja na mom imam Winter mod tako da po snegu krece daleko bolje nego manuelni dajes koliko hoces gasa on odvaja koliko mu je potrebno da ne prokliza. Sebe nisam mogo da zamislim sa automatskim menjacem to mi je bilo smesno i debilno auto za kretene, moj otac je vozac vise od 35 godina kada je pre 8 godina dobio automatik nije mogo da veruje sta je citav zivot vozio, toliko sam ga zezao za to, ali sada sam ja jedan od tih koji voze automatik i mogu samo da pohvalim, e sada druga je stvar sto se neko opeko sa automatikom i kvarovima pa mu vise nikad na pamet nece pasti, da kucnem u drvo jos nemam problema, a sto se tice novih automobila sa automatskim menjacem sa +/- manuelni menjaci nemogu da pridju.

Link to post
Share on other sites
Ja imam automatiku. Redovno ga servisiram.

Radi.

Nikad vise manualca.

Licno volim malo zustriju voznju ali nisam trkac,takodje mnogo vremena provodim u automobilu vec me boli leva noga od kvacila,procitao sam ovde mnogo pametnih i korisnih saveta i misljenja tako da vec imam mnogo jasniju sliku.Interesantni su mi automobili proizvedeni u zad.deset godina i interesuje me jos koja je razlika u potrosnji i malo opsirnije o zimskoj voznji.
Link to post
Share on other sites
E to je ono sto je glavna razlika izmedju dva menjaca: manuelni ne odrzavas, a automatski zahteva periodican servis koji nije bas jeftin.

Od cega se sastoji odrzavanje automatskog menjaca, posto za 200.000 nisam uradio apsolutno nista osim 1 zamene ulja i filtera, sve ukupno 50-ak evra? A za odrzavanje manuelca, koji se ne odrzava - u sta se onda ubraja set kvacila?

Cuo sam i da mozes imati problema, ako zaglavis u sneg, teze ces se ispetljati nego sa manuelnim...

Upravo suprotno. Daleko ces se lakse ispetljati jer ces mnogo lakse i mekse balansirati snagu automatikom nego kvacilom i manuelcem

I kad ti stane auto, ne mozes na gurku da ga upalis, valjda.. xD

Zar danas iko jos pali auto na gurku? Jedino ako bas namerno hoces da ti prezupci auto...

Razlika u potrosnji postoji mada je krajnje bez veze ulaziti u raspravu kolika je razlika. Recimo 5%. Sto se tice zimske voznje, sve sto ti treba je Steptronic, odnosno rucni override za menjanje brzina, da kreces i za vreme voznje koristis stepen koji ti treba - sto svaki automatik u poslednjih 10 godina ionako ima, tako da razlike maltene i nema.

Link to post
Share on other sites

Moderni automatici su ok, ali je pitanje ukusa.

Ne slazem se da je lakse izaci iz snega sa automatikom, imas finiju kontrolu sa manuelnim. A za gurku, pa pazi, svakome moze da se desi da se isprazni akumulator zbog muzike, zaboravljenih svetala bla bla... A to da ce da prezupci, moze, ali ak pazljivo palis nisu velike sanse.

Link to post
Share on other sites

Vidi, sve su ovo totalno nebitni argumenti za i protiv automatika. Kad ti se isprazni akumulator, uzmi kablove pa upali. Kad se zaglavis u snegu, ako uopste moze da se izadje izaci ces i sa automatikom i sa manuelnim, a ako se definitivno zaglavis, ili su ti gume lose ili je sneg previse dubok, sto takodje nema veze sa menjacem.

Pitanje odrzavanja ne stoji jer na njima jednostavno nema sta da se odrzava; pitanje potrosnje se svodi na razliku izmedju kvaliteta goriva na dve pumpe; pitanje brze voznje sa manuelcem je takodje akademsko jer ja sasvim lepo vadim dusu po krivinama i sa automatskim menjacem, a drndanje tipa paljenja guma u mestu i potpisivanja dok krecem me jednostavno ne interesuje.

Tako da se sve na kraju svodi na stvar ukusa, i to je sve.

Link to post
Share on other sites

Bilo bi previše lako da je sve stvar ukusa, ali nije baš sve tako crno i belo...

Primer 1:

BMW E46 325Ci manuel:

- potrošnja goriva: 12,8/6,9/9.0 (grad/otvoreno/kombinovano)

- ubrzanje 0-100 km/h za 7,2 sekunde

- maksimalna brzina 242 km/h

- težina 1475 kg

BMW E46 325Ci automatic:

- potrošnja goriva: 13,5/7,2/9,5 (grad/otvoreno/kombinovano)

- ubrzanje 0-100 km/h za 8,5 sekunde

- maksimalna brzina 226 km/h

- težina 1525 kg

Primer 2:

BMW E39 530d manuel:

- potrošnja goriva: 9,8/7,2/5,7 (grad/otvoreno/kombinovano)

- ubrzanje 0-100 km/h za 7,8 sekunde

- maksimalna brzina 230 km/h

- težina 1575 kg

BMW E39 530d automatic:

- potrošnja goriva: 11,8/8,3/6,5 (grad/otvoreno/kombinovano)

- ubrzanje 0-100 km/h za 8,2 sekunde

- maksimalna brzina 225 km/h

- težina 1590 kg

Primer 3:

BMW E60 525i manual:

- potrošnja goriva: 12,2/8,6/6,5 (grad/otvoreno/kombinovano)

- ubrzanje 0-100 km/h za 7,5 sekunde

- težina 1550 kg

BMW E60 525i automatic:

- potrošnja goriva: 13,5/9,4/7,0 (grad/otvoreno/kombinovano)

- ubrzanje 0-100 km/h za 8,0 sekunde

- težina 1572 kg

itd itd...

Dakle pre svega, prirodno je da zbog svoje konstrukcije automatski menjač donosi više težine i stoga negativno utiče na raspored projektovanih masa po osovinama, konkretno na primer kod navedenog modela 325Ci manuel raspored masa je 50/50 a kod 325Ci automatic je 48/52 što konsekventno ima uticaja na dinamičke osobine automobila i krajnje performanse, doduše u ovom pogledu razlika je tek primetna na samoj "ivici". Praktično to znači da navedeni model sa manuelnim menjačem podnosi 0.87 G sa standardnim setom vešanja i guma u poredjenju sa 0,85 G sa istim vešanjem i gumama ali sa automatskom transmisijom. Dalje, isti automobil sa manuelnim menjačem test severnog jelena završava brže u poredjenju sa modelom sa automatskim menjačem, odnosno isti automobil, sa istim motorom, vešanjem, gumama i svim ostalim, može lakše i brže da savlada bočne promene pravca tj. održava veći nivo stabilnosti pri naglim manevrima promene smera kretanja u poredjenju sa identičnim modelom sa automatskim menjačem, i sem toga, sposoban je da podnese veće lateralno ubrzanje od istog modela sa automatskim menjačem.

Druga bitna stvar, navedeni podaci govore sami sa sebe. Automatski menjači troše više goriva i pružaju istovremeno lošije performanse od istovetnih modela sa manuelnim menjačem. Razlike su utoliko veće ukoliko su radne zapremine motora manje, to jest, što je manji i slabiji motor u pitanju, utoliko automatski menjač kao opcija sa tim motorom ima više negativnih efekata i posledica u vožnji i performansama automobila. Možda na nekom V10 motoru to i ne pravi toliku razliku, ali sa 180 KS i 250 Nm, automatic kao alternativa manuelnom menjaču donosi ugrubo rečeno oko 10 % lošije performanse i to je kao što rekoh utoliko osetnije ukoliko se radi o slabijem motoru, tako da se ispod 200 KS ovo itekako oseća u svakodnevnoj vožnji. I naravno, sve ovo dolazi istovremeno sa potrošnjom koja je ugrubo rečeno oko 10 % veća u poredjenju sa istim modelom sa manuelnim menjačem.

Dalje, automatski menjači imaju manji koeficijent energetske efikasnosti, odnosno imaju veće dinamičke gubitke u poredjenju sa manuelnim menjačkim kutijama, a uzrok tome leži u većim gubicima u hidrauličkim aktuatorima prenosa kao i hidrauličkim konvertorima momenta. Ovo se zasniva na primarnim zakonima termodinamike, jer ne postoji rad koji je "besplatan" i koji ne dolazi nauštrb nekog drugog rada ili gubitka energija. Konkretno, automatska menjačka kutija kompenzuje odredjeni rad koji vozač svojim fizičkim radom (menjanjem brzina i kontrolom pedale kvačila) izvršava kod manulelne transmisije, na način da hidraulika obavlja taj deo posla, naravno na račun smanjenja ukupne efikasnosti snage pogonskog agragata. Ovaj efekat povećanih energentskih gubitaka je doduše donekle smanjen kod najmodernijih automatskim menjača sa zatvarajućim hidrauličkim kvačilom za konverziju momenta, ali su gubici i dalje veći u poredjenju sa klasičnim manuelnim menjačima. U ovome leži objašnjenje činjenice da su i najmodernij automatski menjači i dalje veći potrošači energije (goriva) u poredjenju sa manuelnim menjačima, mada su margine sada jako približene. Problem povećane težine i loše posledice koje to dinamički gledano ostavlja na performanse automobila medjutim i dalje ostaju, i za razliku od energetske efikasnosti za sada ne postoje načini da se ovo poboljša jer je problem težine teško, praktično nemoguće rešiti primenom najmodernijih elektronskih mikročipova i elektronskih kontrolnih jedinica.

U krajnjoj liniji, modeli sa automatskim menjačem su u samom startu skuplji za nabavku i to poprilično, što je naročito izraženo kod novih automobila, mada ni "polovnjaci" nisu izuzeti tog pravila. Dakle, u samom startu je automatski menjač skuplja varijanta, a to ima malo ili nimalo veze sa nečijim ukusom jer bi svi mi sve ali "za DŽ" :) Automatski menjači imaju i taj problem sa startovanjem "na gurku", jer kod njega posao mogu da odrade samo kablovi ili šlep, mada paljenje na gurku nije ionako preporučljivo kod najvećeg broja modernih automobila iz raznoraznih razloga, osim baš u slučaju prve pomoći, i to ne kod svih modela... A priznaćete da je u takvoj situaciji vrlo poželjno i po nerve a i po džep upaliti auto na takav način, a to opet može samo kod manuelaca.

Konačno, koliko god jedan DSG ili SMG ili neki treći automatski menjač bio ultra-brz, efikasan i neprimetan u promeni brzina, pravi "petrol head" zaljubljenici i zaludjenici u automobile i miris spaljenih guma NIKAD neće i ne mogu imati isti nivo kontrole nad mašinom i automobilom kao što to mogu imati sa klasičnim manuelnim menjačem. U krajnjoj instanci, taj adrenalin je ono što mnogim vlasnicima tj. vozačima daje nagon da sednu za upravljač i nateraju svoj auto do granica mogućnosti, a tamo će ih najlakše i najbrže odvesti manuelni menjač uparen sa motorom u njihovom autu. Ne kažem da tu nirvanu neće doživeti i sa automatikom, taman posla. Samo, taj će utisak biti daleko indirektniji i sterilniji od onoga što bi im sa istim tim automobilom tj. motorom pod njegovom haubom pružio dobar, stari manuelni menjač.

Automatski menjač naravno ima svoje prednosti, ali realno gledano, u poredjenju sa klasičnim manuelnim menjačem, nedostataka još uvek ima više. Kažem još uvek jer automatske transmisije strahovito brzo napreduju i pitanje je dana kad će postati toliko energetski efikasne da će gubici biti minimizirani do mere da će biti zanemarljivi, pitanje je dana kada će postati toliko direktne da će bez problema parirati manuelnim, odnosno kad će elektronika i upravljačka jedinica postati toliko sofisticirane da će zapravo performanse automatike nadmašiti performanse manuelnih menjača u svim modovima rada. To se doduše dešava i danas kod nekih (kao npr. pomenuti DSG), ali generalno gledano manuelci su još uvek za jedan mali korak ispred. Sve u svemu, automatska transmisija postaje vrlo realna i verovatno u bliskoj budućnosti neizbežna alternativa manualnim menjačima (poput turbo motora u poredjenju sa atmosfercima), ali je još uvek rano u ovom trenutku zaključiti da je taj trenutak stigao. Ako je nešta sigurno, a to je da on nikad nije bio bliži...

Naravno, pogodnosti automatske transmisije su nedvosmisleno i pre svega lakoća tj. lagodnost upravljanja vozilom. Koliko u sredu sam vozeći se po špicu na Gazeli sa nekih prosečnih 10 km/h psovao otprilike sve redom i kunuo sebe što nemam automatski menjač, jer u onom kolapsu manuelni menjač, pa još sa tvrdim kvačilom kakve BMW poslovično radi, pa to je kazna pre svega za muskulaturu listova a i mentalno ustrojstvo... :blink: Dakle, gradska vožnja je ambijent koji automatsku transmisiju dovodi do tačke gde se uvidja njen pun potencijal i smisao, i u tome je cela priča... Medjutim, tu se otprilike i završava smisao izbora automatike za 90 % prosečnih vozača, jer čim se izadje na bilo kakav otvoren put, bržu saobraćajnicu ili autoput, automatski menjač je neophodan jednom prosečnom vozaču otprilike koliko i hemoroidi... :lol: Šta više, bilo kakva off-road vožnja, naročito ona koja je iole zaktevnija, je svakako preporuka za sebe za manuelni menjač jer još uvek ne postoji automatika toliko napredna da nadmaši osećaj i instinkte čak i prosečnog vozača u otežanim uslovima i po lošem tj. nepristupačnom terenu.

Danas oko 20 % svetskog stanovništva živi u velikim gradovima, a predvidja se da će do 2025. godine ta cifra biti oko 30 %. Istovremeno, broj automobila u tim megapolisima se broji desetinama miliona, tako da iz te perspektive gledano proizvodjači imaju svako pravo (a naravno i lični interes) da svoje buduće modele prilagodjavaju načinu i uslovima korišćenja u velikim gradovima, sa prenatrpanim i zagušenim saobraćajem. U tom pogledu, afirmacija automatske transmisije je sasvim logična i očekivana, jer olakšava korišćenje automobila u modernim uslovima saobraćaja u vrlo, vrlo značajnom udelu, a to će imati sve veći imprerativ kako vreme odmiče i kako se približavamo toj budućnosti.

Konačno ali ne i najmanje važno (daleko od toga), automatika je daleko zahtevnija kad su popravke u pitanju, i kad kažam zahtevnija tu mislim i u pogledu neophodnog rada/posla, ali i u pogledu neophodnih materijalnih sredstava da se problem ispravi, i opšte je poznato da su popravke automatskih transmisija u proseku primetno skuplje od manuelnih, a to po nekom čudnom šablonu naročito važi za našu zemlju. Pitam se samo zašto je tako? :)

Po meni, automatski menjač danas može, treba i usudjujem se da kažem: "mora" da bude obavezna stavka svakome ko živi u bilo kom gradu koji ima neku svoju "Gazelu" u ovom ili onom obliku i formi... Beograd je jedini grad u Srbiji gde realno, po meni je automatika sasvim isplativa i opravdana na listi opcija pri kupovini novog automobila, jer je zdravlje ipak najbitnije a grčevi u listu noge od doziranja pedale kvačila su sve samo ne zdravi... :unsure:

Mimo toga, za nekoga ko polovinu ili više vremena za volanom provodi na otvorenom putu ili autoputu, automatski menjač je neophodan koliko i zamrzivač na Severnom polu... :)

Dakle, daleko da se ovde radi o ukusu, nego je u pitanju potreba i jednostavna činjenica da svako treba za sebe da "izvaga" kako i koliko koristi i vozi svoj automobil, i da shodno tome i donese odluku da li vredi žrtvovati veću nabavnu cenu, oko 10 % veće troškove za utrošeno gorivo i oko 10 % lošije performanse kako bi uživao u blagodetima automatske transmisije. Jer o tome se ovde jedino i radi - o čistom hedonizmu jer u suštini stvar se svodi na to. Nije čudo da su automatski menjači i "rodjeni" u SAD-u, zemlji gde je "izmišljen" hedonizam i gde čovek pali svoj V8 pickup i potroši 6 litara goriva samo da bi par blokova dalje kupio litar mleka koji košta kao 1/3 litra litra goriva. Ili je tako bar bilo do skoro, jer su konačno shvatili da to što rade baš i nema puno smisla, pa su "malo" promenili taktiku... :prankster2: Ne dovodim ovo u paralelu sa automatikom, naravno. Samo ističem poentu automatike. I mada danas ima i brzih i ultra brzih i efikasnih transmisija, sve je to još uvek daleko od domašaja i budžeta prosečnih "smrtnika" tako da generalno gledano, ovo što ostaje nije nešta pred čim treba padati na kolena. Kao što rekoh, to je puka potreba ljudi u urbanim sredinama i otprilike ništa više od toga, jer donosi odredjenu dozu zadovoljstva u svakodnevnom saobraćaju i olakšava upotrebu automobila u velegradima sa zakrčenim i usporenim "kreni-stani" saobraćajem. Ali se to zadovoljstvo, kao i svako drugo, plaća. I tu je dakle poenta, da svako treba da vidi koliko mu je to zadovoljstvo stvarno neophodno da bi bio spreman da plaća i žrtvuje se za isto, jer je životna suština u tome da uvek tražimo najbolje kompromise i neke "zlatne sredine". Ukus sa svim tim ima malo veze. I neko na severnom polu može imati afiniteta ili "ukusa" za belom tehnikom, ali da se vratim na raniju konstataciju, koliko uopšte ima smisla za njega da kupuje zamrzivač ili frižider? U tome je poenta.

Link to post
Share on other sites

Nisam citao ceo post, ali mislim... Prvo, da li stvarno verujes u deklarisanu potrosnju? Da, veca je kod automatika (mada kod najnovijih generacija i nije) ali je i receno da je to ne velika razlika. Za ubrzanje isto tako. Kod e46 me cak i cudi tolika razlika od 1.2s ali ubrzanje sporije 0.5s nema sanse da se oseti... Ko zeli automatika ove razlike nisu strasne.. Mada ce se i to promeniti kada DKG menjac bude "dostupniji"...

p.s. Ja sam uvek za manual

Link to post
Share on other sites

druze imao sam 530d 2001 automatik,sve reci hvale,zacas ubije 150-160,potrosnja i nije nesto bila velika,a sada zbog finansijske situacije vozim e 34 520 92 isto automatika,mogu ti reci da nisam zadovoljan,potrosnja velika,trza kad menja brzine,a i ubrzanje mu je nikakvo,ako uzimas neki automatik posle 2000godine,slobodno uzmi i uzivaj.Srecno

Link to post
Share on other sites

REZIME: automatika je za tetkice.. i tatine curice kad krenu na tenis....

Link to post
Share on other sites
Od cega se sastoji odrzavanje automatskog menjaca, posto za 200.000 nisam uradio apsolutno nista osim 1 zamene ulja i filtera, sve ukupno 50-ak evra? A za odrzavanje manuelca, koji se ne odrzava - u sta se onda ubraja set kvacila?

Upravo suprotno. Daleko ces se lakse ispetljati jer ces mnogo lakse i mekse balansirati snagu automatikom nego kvacilom i manuelcem

Zar danas iko jos pali auto na gurku? Jedino ako bas namerno hoces da ti prezupci auto...

Razlika u potrosnji postoji mada je krajnje bez veze ulaziti u raspravu kolika je razlika. Recimo 5%. Sto se tice zimske voznje, sve sto ti treba je Steptronic, odnosno rucni override za menjanje brzina, da kreces i za vreme voznje koristis stepen koji ti treba - sto svaki automatik u poslednjih 10 godina ionako ima, tako da razlike maltene i nema.

Covek pita da uzme nesto mladje sa automatskim menjacem. To znaci ne novo, vec nesto sto je preslo bar 100-150 kkm. I svaka cast za jednu zamenu ulja na 200.000, iskustva drugih koja sam cuo, jer ja nisam imao auto sa automatskim menjacim, kazu da ulje mora cesce da se menja ako hoces da ti auto radi kako treba.

A kad u proseku crkava lamela i korpa?

Kako god, ne mora da se ulazi u sitna crevca da izadje na videlo zakljucak da kad kupis polovan auto s xxx km, mnogo ces manje troskove da imas sa manuelnim nego sa automatskim menjacem, a ti dokazuj suprotno ako hoces, mada misliim da nema potrebe.

Link to post
Share on other sites