Recommended Posts

  • Replies 54
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • 5 months later...

Pozdrav svima...dugo me nije bilo ali ne znaci da sam sjedio skrstenih ruku. Malo smo gurali i nas BiH BMW Klub pa sam bio zauzet a malo se i radilo na kolima.

Za pocetak sam nabacio ROKKOR podesavajuce amortizere i opruge naprijed i nazad. Takodje naprijed Zimermann busene diskove i EBC Black stuff plocice. Nazad su neki obicni NK novi diskovi i TRW plocice i pakne.

Jos sam u fazi podesavanja visine dosad sam 5 puta skido tockove da nastimam pa mi svaki put izgleda OK ali nakon voznje i tankanja npr onda mi nije vise to to, pa mislim da cu uganjat pravu visinu uskoro ehhehe

Usput sam nabacio aluminiski stabilizator izmedju amortizera i neki vazdusni filter sa zastitom okolo radi grijanja jer mi se onaj prije puno grijao pa je uvlacio vreo vazduh. to je privremeno dok ne nabavim neki air box.

1013216.jpg

dscf0410.jpg

dscf0411.jpg

dscf0414w.jpg

dscf0415z.jpg

dscf0417x.jpg

dscf0456xf.jpg

Eh nakon toga sam zgulio ovo mutno smece od folija i nabacio kvalitetne troslojne folije najsvjetlije moguce kao i na X5.

PRIJE:

staram.jpg

POSLIJE:

dscf0442j.jpg

dscf0436d.jpg

dscf0440v.jpg

Zatim sam mu vratio i PONOS na prsa i ledja ,)Jer je neki prijasnji vlasnik mislio da treba da se skinu amblemi kao na VW...kretencina

dscf0482x.jpg

dscf0479f.jpg

Evo lego je i auspuh, NOVUS svapski kvalitet al nista plaho fancy.

Sve je proslo dobro sto se tice ugradnje samo nisam 100% zadovoljan zvukom. I dalje mi ima kao i sa orginalnim visoku rezonansu. S ovime je dobio dubinu ali i dalje ima puno previse reskog zvuka. nisam siguran odakle mu to dolazi?!

Taj zvuk se jeavljao i sa orginalnim auspuhom. Dali je to sto nema katalizatora ili su mozda srednji loncici progorili unutra, jer svana izgledaju OK.

Sutra cu na kanal da vidim jel mogu odredit odakle se javlja taj ruzni zvuk. kasnije cu nabacit video da cujete, pa mozda neko moze pomoci.

PS naknadno sam skuzio da je kod skoro svakog 325i takav zvuk i tesko da se sta moze na tome uraditi...u medjuvremenu sam se navikao

dscf0443q.jpg

dscf0447eq.jpg

dscf0453y.jpg

Nastavak slijedi....da ne bude prevelik post ;)

Link to post
Share on other sites

Evo i snimka zvuka, nervira me onaj dio gdje se cuje visoka rezonanaca kao da zveci...al sad dok sam uploadovo na youtube gledam ostale 325 i kod vecine ima taj zvuk nezavisno koji je auspuh. Dali je to njihov zvuk ili je do srednjeg lonca ili katalizatora?

http://www.youtube.com/watch?v=dmkhmj8Lai0&feature=player_embedded

Link to post
Share on other sites

Evo opro sam ga malo i nabacio aftermarket M3 vents na blatobrane.

dscf0488r.jpg

ma izmijenjano je oblak dijelova sto se tice ispod auta sad je sve vec doslo na svoje mjesto. bas sam danas zamijenio nosace mjenjaca i onu debelu gumu kako se vec zove, gumi lager, na kardanu bila je sva nagrizena od ulja pa je pravila vibraciju. u mjenjac sam nasuo ulje, jest mastan ali evo dosad u garazi nije kap kanula jos na pod pa nevjerujem da cu mijenjat semering radi toga nije tolko strasno.

mali detalj :)

dscf0495z.jpg

Ovde se bolje vide folije na prednjim prozorima:

dscf0486r.jpg

Evo i danas sam malo bio vrijedan. Nabavio sam lak po kodu i lakiro sam obrve i zadnji lip spojlercic :)

auto naravno prljavo ko i obicno ;)

dscf0507p.jpg

dscf0506z.jpg

dscf0498el.jpg

malo sam i usis preradio. iskoristio orginalnu kutiju i iskruzio cijev na nju stavio gljivu i sad usisava direktno iz originalnog kanala za usis. malo jos zadihtovo aluminijumom mada i bez toga super fercera.

nije nes opticki al sluzi svrsi :)) dobija frisak vazduh, ne usisava vruc i nemoze povuc vode sto je najbitnije....

dscf0510x.jpg

eh stigo je s lakiranja pa evo par slika koliko se to sad moze boja uslikat u zatvorenoj garazi kamerom. uglavnom ja sam prezadovoljan nijansa mi je savrsena napolju puno ljepse jos izgleda i svjetlije. nema vise da vuce na ljubicastu mada ovako na slikama izgleda tako. sad jos izduvne grane i dif od 320i i to je to. preko zime jos felge u crno ili mozda samo nanovo u ovu standardnu alu boju da dobije ponovno sjaj kao nove.

1003396u.jpg

1003394.jpg

1003408rrr.jpg

1003408.jpg

Evo malu update, auto komplet lakirano, gril u crno mat, postavljene izduvne grane, pomijenjani nosaci motora, nosaci mjenjaca, one gume debele na kardanu, jos par sitnica oko krajnica itd, motor detaljno opran i zasticeno sve, uglavnom sve sta nije izgledalo tip top sad je zamijenjeno. trenutno je na drvenim cokovima poskido sam felge i otisle su na lakiranje. ipak ce to biti klasicna boja felge necu u crno. znaci smao da ih osvjezim jer sad su bas ofucane sto se tice boje nema nista sjaja vise. unutrasnji blatobrani su stigli pa cu to sad nabacit, kao i malo vece distancere da probam izvuc tockove maximalno napolje a da ne vire i ne zakacaju za blatobrane. do sad su bili nazad 40mm a naprijed 20mm. jedno 7 dana sam proveo cackajuci elektro instalacije i osvjetljenje jer izgleda ko god je imo ovo auto prije mene povlacio je neke nove kablove kako mu se digne...pa sam lijepo svo to smece pobaco...mozes mislit neki furac je i neonke instaliro ispod auta hahahahahh sad cekam nove maglenke (stare istrule), usisne kanale za branik, podizace haube, pa da zavrsim taj prednji dio i vratim farove. poslije toga slijedi presvlacenje tapacirnunga krova u crnu eko kozu. Trebalo bi sve bit gotovo do proljeca, zimi i onako samo stoji u garazi i spava zimski san. izgleda da cu se po tapacirnug haube i zastitu ispod motora ipak morat se provozat do austrije. je rkod nas nigdje nemogu nac....a godi ce mi malo autobahna nakon ovog naseg makadama od "ceste" hehhee

dscf0786ts.jpg

dsc02425kc.jpg

dscf0794v.jpg

nemam trenutno pametnijeg posla a imam vremena na pretek pa tako da hocu sve da zavrsim do prvih suncanih dana a onda ne izlazim iz njega hehehehe

Cekam felge da budu gotove pa sam danas citav dan brusio i farbo ove kocnice....za ove natpise sam dobio ideju od druga koji ima 840i kod nejga je to tako fabricki pa reko da probam i ja odradit sa sablonima i lakom...nije lose ispalo..nadam se da nije krkanluk?! bice ja mislim jos ljepse kroz krakove felge za pogledat

PS: na loshim slikama, nekakav krsh od mobilnog sam samo imao u garazi.

dsc02434t.jpg

dscf0788k.jpg

dscf0787o.jpg

Stigle su mi felgice trala la la laaa hehhehe super su ispale ko nove i baza je koristena bas za alu felge original nista nisam htjeo trecavo i sjajno.

onda sam ih jos zastitio Sonax-om za felge i nabacio nazad 2*30mm distancere i naprijed 2*20mm i to je leglo ko celavom šaka hehehe

Onda sam jos malo sjedista ocistio i yastitio sa BMW Leder preparatom. krpa je na kraju bila crna od prljavstine...sad ima opet onaj je****ki miris kože

Bacio sam i mali krug i sve je taman

sad jos da stignu maglenke i kanali za vazduh pa da stavljam unutarnje blatobrane neprijed i to je to. konacno.....

dscf0803b.jpg

dscf0802o.jpg

dscf0804u.jpg

dscf0797n.jpg

dscf0806d.jpg

dscf0823n.jpg

danas ubacio unutarnje blatobrane i farove pa se malo provozo dok je ovo lijepo vrijeme :)

cekam jos maglenke i podizace haube.

Usput....E36 je na prodaju kao i X5! zainteresovani samo na pm...

dscf0844m.jpg

dscf0849t.jpg

dscf0850l.jpg

Evo malo mi je bilo dosadno pa sam odlucio da napravim i zadnji strut bar, po meni je OK ispalo. Neznam jel to pravi ikakvu razliku neki kazu da neki ne al nema veze nek ima ne smeta mi :) hehehe

dsc02438f.jpg

dsc02439yv.jpg

dsc02441pm.jpg

Eto drustvo to je to sto je uradjeno u zadnjih par mjeseci...sad trazim neke 17" Motorsport ili neke od M3 felgice umjesto ovih 18" nekako su mi preogromne za nejga pogotovo na ovim bosanskim kaldrmama :)

Link to post
Share on other sites

perfektan!!! svaka cast. prelep bmw.

a sto se tice auspuha ne diraj nista. to je taj pravi zvuk koji i treba da ima! ja sam na mom kupeu cak skinuo te rezonatore napred sto ti imas, imao sam gole cevi do zadnjeg lonca. imao je taj zvuk kao da nesto zveci. al to tako treba. tako da ne sikiraj se.

Link to post
Share on other sites

perfektan!!! svaka cast. prelep bmw.

a sto se tice auspuha ne diraj nista. to je taj pravi zvuk koji i treba da ima! ja sam na mom kupeu cak skinuo te rezonatore napred sto ti imas, imao sam gole cevi do zadnjeg lonca. imao je taj zvuk kao da nesto zveci. al to tako treba. tako da ne sikiraj se.

Znaci taj zvuk ne dolazi iz rezonatora? ja sam bas mislio da probam bez njih ali nista od toga. Polako sam se navikao mada bi volio da je onaj duboki bmw zvuk kao sto imam na X5. Mada kad ga malo vozam i sve se usije i ugrije onda puno manje zveci nego kad je hladan.

U svakom slucaju hvala i vidimo se nadam se ovog ljeta na nekom skupu

Link to post
Share on other sites

Juce sam odradio chipovanje odnosno remapiranje. Prijatelj iz germanije mi je psolao mapu bas za moga kako on kaze nekih 20PS daje. Onda smo fino iscitali moj chip pa ga izbrisali i snimili novu mapu. Sve vraceno na svoje mjesto i super radi. Blokada je dignuta na nekih 6800-6900 obrtaja sto meni i ne igra nikakvu ulogu.

Radio sam po 3 testa prije i poslije mapiranja 0-100km/h i mjeranja su ispala brza za nekih 0.3 do 0.7sec u odnosu na prijasnje stanje. Sad kolko se to moze izmjeriti tako bez dyno je diskutabilno ali razlika postoji i bitno je da kad pocne vuci da konstantno vuce sve jace i nema spiceva ni rupa u gasu. Sve u svemu zadovoljan sam. Sad ako budem iso u pravcu gradiske odradicu i Dyno da vidim crno na bijelo sta imam.

Ukoliko neko ima isti auto, motor i kompjuter rado cu mu poslati mapu koju sam i ja koristio.

PS nadam se da ne krsim neka pravila foruma?!

Pozz

dscf0876m.jpgdscf0873t.jpg

Link to post
Share on other sites

Pa ja sam kod druga radio koji ima servis auto elektronike pa on ima taj citac/pisac za razlicite cipove. Za 10 sekundi ga upise. Mogu i da se kupe ti citaci nije nikakva mudrolija to. U principu kao i svaka memorija formatira je i stavi mu novi fajl i to je to. Svaki ozbiljniji elektonicki servis ima tu opremu

Link to post
Share on other sites

Pa napisao sam gore kad ga stisnem znaci nema ono slabije da vuce u nizim obrtajima pa na 4000 odjednom udar snage sad konstantno lijepo vuce od pocetka do kraja i naravno mozes ga do nekih 7000 obrtaja. Sad na ubrzanju sto dobijem nekih cirka 0,5 sekundi 0-100 to tesko da moze iko osjetiti ali eto da mjeris necime onda ima razlike.

Link to post
Share on other sites

Evo mene javljam se ponovo iz garaze hehehe opet sam bio vrijedan...

Naime nabavio sam nove felge za ljubimca a to su 17" M Doppelspeiche ili u narodu poznatije kao M3 BMW MOTORSPORT i mogu reci da sam presretan :dance3:

Naspram 18" auto se puno bolje ponasa a mislim da mu i barem 3 puta bolje stoje. Mislim da je 18" za E36 ipak preveliko. Ovo mi je nekako naj optimalnije za sportski setup, inace bi M3 bio na 18" valjda znaju oni sta je najbolje za njega ili? :)

Evo slika pa prosudite sami, nema danas "puno" blata pa sam uspio malo izletit na cestu i opet nazad u garazu do ljepsih dana.

Hajde cao vidimo se, odo opet u garazu nebili mi sta palo na pamet hahahahah

dscf0921f.jpg

dscf0927d.jpg

dscf0928l.jpg

dscf0933jj.jpg

dscf0936m.jpg

dscf0938a.jpg

Grip test ;)

dscf0940u.jpg

...jedva cekam proljece...

dscf0939j.jpg

Link to post
Share on other sites

prelep auto.

felne prelepo stoje.

samo malo mi cudno stoje ti bubrezi... nekako tuzno stoje. jel to neka kopija ili sta je problem?

To ti se citi zbog farova.

Link to post
Share on other sites