Recommended Posts

Jel radio neko remont plivajuceg zamajca i kava su iskustva?

U Pitanju je e46 320d 100kw.Nov luk-ov je 550e,plus lamela,korpa....

A original zamajac je skoro 800e

Na kraju sve to izadje oko 1000e.Sto je mnogo na ovu krizu :rolleyes:

Pomagajte, da li da radim remont zamajca?

Link to post
Share on other sites

Jedan od razloga zbog kojeg svojevremeno nisam uzeo 320d je upravo plivajući zamajac, koji je "rak rana" na modernim dizelašima. Jeste da to troši 5 litara i ide k`o blesavo, ali zato kad dodje vreme za zamenu dizni, pumpe visokog pritiska, turbine, ili upravo plivajućeg zamajca, onda u jednom danu taj "jeftini i ekonomični" dizelaš "pojede" svu onu uštedu koju je pre toga napravio, i opet smo na nuli. A pošto kod nas dizelaši uglavnom i dolaze pred velike servise i u vreme kad treba da im se menja sve nabrojano (nisu stranci ludi da ih tad prodaju :)) onda se kola uglavnom slome na prvom vlasniku kom presedne i "ekonomični" dizel i "jeftina" vožnja...

Ovo pišem iz razloga što ljudi ne shvataju da su moderni dizeli sve samo ne ekonomični generalno gledano. Moderni dizeli se kupuju samo novi, ko to može da priušti, ili eventualno sa niskom kilometražom (max do 100000 km) - ko to može da nadje i ponovo priušti, jer dizeli sa niskom kilometražom su papreno skupi. Ljudi medjutim misle da su common rail dizelaši kao nekadašnji VW dizelaši koji mogu da idu i na lož ulje i koje treba, ali baš i ne mora održavati :) Zato mnogi vrlo brzo dodju u situaciju u kojoj se ti sada nalaziš, da se pred problemom za čije je ispravno rešavanje potrebno jako puno novca, naročito za ovdašnje uslove i trenutni ekonomski momenat, a da alternativa tipa "štap i kanap" za rešenje problema (što je moglo da prolazi kod starijih, klasičnih dizelaša) nema i da obrni-okreni sledi ozbiljan udar na budžet. O ovim stvarima treba razmišljati na vreme, jer ove moderne dizelaše "iz druge ruke" ima smisla kupovati samo ako se baš, ali baš ne izlazi iz auta pa se na kraju i pored par skupljih intervencija kroz ogromnu predjenu kilometražu to ipak isplati. Inače, za 80 ili 90 % "običnih" vlasnika, sa uobičajenim stilom i ritmom vožnje, i nekom uobičajenom mesečnom kilometražom, te automobile jednostavno nema smisla uzimati zbog ogromnih rizika za upravo ovakvim skupocenim popravkama, jer neko ko prelazi 15-25 hiljada km mesečno nikad neće napraviti dovoljnu uštedu u gorivu da bi kompenzovao troškove zamene 4 dizne, turbine, ili upravo plivajućeg zamajca na svom "ekonomičnom" dizelašu.

Što se problema tiče, jedini ispravan način je zamena kompletnog zamajca "sa sve" korpom (tzv. "superset"), jer sve ostalo je improvizovanje a BMW ne trpi improvizacije odnosno od toga će na kraju biti veća šteta nego korist. Remont plivajućeg zamajca se u zemljama EU ne radi, a kod nas i u okolnim zemljama se radi. Odjednom postadosmo bolji majstori od te Nemačke, Austrije, Francuske... :) Nije to razlog naravno, nego činjenica da se kod plivajućeg zamajca radi o jednostavnom zamoru materijala od kojeg je on napravljen, najviše strada sam zamajac kao i opruge na njemu ali zapravo sam materijal od kojeg je kompletan plivajući zamajac napravljen se zamori a zamoren materijal se ne može remontovati. Medjutim, pošto kod nas iz ranije pomenutog razloga dolazi ogroman broj dizelaša kod kojih je zamajac već "na samrti", pa mnogo ljudi ima problema kao ti sada a naravno da im se ne daje 500, 800, ili 1500 € za popravku, onda su se domaći majstori setili da počnu da remontuju te zamajce i tako reše problem za 100 ili 200 €, i tako mlate odlične pare na račun ljudi koji misle da su rešili problem a u stvari su rešenje samo odložili za koji mesec, a potencijalno su svoj auto izložili još većoj opasnosti od još ozbiljnijih problema (menjač). A to kako oni zapravo uspevaju da remontuju zamoren materijal ostaje misterija, a mušterija naravno ne pita i ne interesuje se, već mu je dovoljna lepa reč i da mu auto više "ne trese" i "ne lupa", pa sve i da to bude do sledeće raskrsnice misliće da je problem k`o rukom odnešen. Al` za malo...

Remontovanje dela čiji je materijal zamoren je podjednaka glupost kao i da odete kod stomatologa i zatražite da vam potpuno truo zub "remontuje" i vrati u originalno stanje :rolleyes: E zato po Evropi niko to ne radi, jer tamo niko ne može da vara mušterije i uzima im novac za prodaju magle. :)

Ti si pred vrlo ozbiljnim problemom, čijih si činjenica i sam svestan. Ja mogu da ti kažem da je remont plivajućeg zamajca velika budalaština i samo odlaganje trajnog rešenja problema. Iz ovog razloga mnogi u inostranstvu prodaju auto upravo kad krene da se "javlja" jer je tamo cena zamene daleko veća (zbog papreno skupog radnog sata po servisima, a pošto za ovaj posao treba puno vremena sve to košta na kraju kao pola auta), dok kod nas mnogi vlasnici odrade "remont" zamajca upravo kad spreme auto za prodaju, jer retko ko je spreman na zamenu jednog dela koji košta kao 10 ili 15 % cene celog automobila. Toliko o "ekonomičnim" dizelima.

Ono što znam je da lokalni servisi i majstori pod "remontom" zamajca podrazumevaju zamenu oprugica i eventualno balans zamajca, što sve dovodi do drastičnog umanjenja sipmtoma (tresenje pri polasku i dodavanju gasa u vožnji, lupanje, kloparanje na pritisak kvačila i sl.), ali to je sve kratkgo daha i znam lično za slučaj sugradjanina koji je negde mislim u Belom Potoku (ako se ne varam) odradio taj remont na Mondeu TDCi i nakon 500 kilometara zamajac je ponovo prolupao. Po internetu doduše ima i drugačijih iskustava, da to nekim potraje 5-6 k km, i dalje, ali ja ipak više verujem onome što lično vidim i čujem nego nekim pričama sa interneta iza kojih možda upravo stoji neki od majstora koji se bavi reparacijom zamajca :)

Sve u svemu, teška odluka. Ako nameravaš da auto u dogledno vreme prodaš, porazmisli šta ćeš... Ako nameravaš da taj auto još neko duže vreme zadržiš u vlasništvu, stavi na papir koliko to km nameravaš da predješ sa njim i pogledaj u odnosu na potrošnju koliko ima smisla ulagati sad za zamajac, pa ako ti se isplati i ako ćeš taj auto voziti još 100-tinak k km, onda vredi uložiti i zameniti kompletan set jer si onda miran što se toga tiče sve dok je auto kod tebe. U suprotnom, plašim se da je remontovanje zamajca samo kratkotrajno odlaganje problema i da će te to u skoroj budućnosti opet "sačekati", tako da ćeš sad samo baciti pare bez veze. Razmisli dobro šta ćeš sa autom i koliko još nameravaš da ga držiš, i odatle će ti se odgovor sam nametnuti. Nije pitanje vredi li remontovati zamajac, nego da li ćeš ti od toga zapravo imati prave koristi.

Pozz

Link to post
Share on other sites

Svakako da smatram da si najvecim delom u pravu.. :)

Ali opet prilikom poredjenja treba uzeti u obzir i standard, i mnogo strozije kriterijume za ugradnju delova u Evropi...

Mnogi drugi delovi se uspesno remontuju, zasto ne bi i zamajac?

Ne verujem da sto se tice samog zamora materijala postoji nesto kriticno osim opruga, koje bi ako se zamene novim i kvalitetnim (sto je naravno opet diskutabilno) omogucile da zamajac ostvari komotno 60-70 posto normalnog radnog veka...

Ne zaboravimo i trgovacku politiku koja sve vise vlada, napraviti nesto sa strogo ogranicenim rokom trajanja a ne da se izvuce maksimum u korist korisnika.. gomila delova je namerno tako i projektovana... sta je falilo vijcima sa heksagonalnom glavom? cemu imbus, torax i raznorazni drugi do besvesti? Cista teorija zavere :rolleyes:

Predlazem sledece :) Neka se covek lepo raspita, samo ne kod nekih kvazi majstora po supama, o cemu se radi, kako se radi, koliki je radni vek remontovanog zamajca, itd... pa neka onda odluci, jer nije mali novac u pitanju... tj, zbog toga je i postavio pitanje, mozda se nadje neko sa proverenim informacijama i ovde...

p.s. Necu vise da pisem u topicima gde M54 odgovara, pocinjem da zvucim previse ozbiljno :)

Link to post
Share on other sites

@m54 drago mi je da ima ljudi da razumiju teoriju zavjere vezanu za ''ekonomicnost'' dizela,ljudi nikad to da shvate...

pa cak i mk 2 fahreri su zabluđeni,znam jednog kako mu je srce puno kad mu golf trosi 6 lit dizela,i to ga potpuno natjera da zaboravi onu litru ulja koju dospe na svakih 800km i koja kosta kao jos 6 lit dizela,i da zaboravi generalku koju je napravio,da zaboravi osvježenje nakon 3 godine...tako da njegova potrosnja dođe oko 13lit dizela kad se uracuna SAMO nafta i ulje....ali dobro nije rijec o tome.....treba napomeniti da i benzinci imaju plivajuci zamajac...jos od m50...tako da neko ne pomisli i ne zakljuci iz ovog teksta kako ce kupovinom benzinca pobjeci od tog problema,doduse na benzincima su ti problemi mnogo rijeđi i mogu se (barem na m50 i m52 koliko se sjecam) rijesiti alternativnim rjesenjima iz nase ''male radionice'' i kombinacijom dijelova sa m20....

neznam tacnu proceduru remontovanja zamajca ali ga ne preporucujem...

Link to post
Share on other sites
Svakako da smatram da si najvecim delom u pravu.. :)

Ali opet prilikom poredjenja treba uzeti u obzir i standard, i mnogo strozije kriterijume za ugradnju delova u Evropi...

Mnogi drugi delovi se uspesno remontuju, zasto ne bi i zamajac?

Ne verujem da sto se tice samog zamora materijala postoji nesto kriticno osim opruga, koje bi ako se zamene novim i kvalitetnim (sto je naravno opet diskutabilno) omogucile da zamajac ostvari komotno 60-70 posto normalnog radnog veka...

Ne zaboravimo i trgovacku politiku koja sve vise vlada, napraviti nesto sa strogo ogranicenim rokom trajanja a ne da se izvuce maksimum u korist korisnika.. gomila delova je namerno tako i projektovana... sta je falilo vijcima sa heksagonalnom glavom? cemu imbus, torax i raznorazni drugi do besvesti? Cista teorija zavere :rolleyes:

Predlazem sledece :) Neka se covek lepo raspita, samo ne kod nekih kvazi majstora po supama, o cemu se radi, kako se radi, koliki je radni vek remontovanog zamajca, itd... pa neka onda odluci, jer nije mali novac u pitanju... tj, zbog toga je i postavio pitanje, mozda se nadje neko sa proverenim informacijama i ovde...

p.s. Necu vise da pisem u topicima gde M54 odgovara, pocinjem da zvucim previse ozbiljno :)

Znaci po tebi ko ma para da napravi svetleci servis da sljasti je pravi majstor,i ako ne zna svecice da zameni,a ovi sto nemaju priliku tj kesa da naprave nesto veliko a sa druge strane su odlicni majstori su debili koje treba pobiti??

Sto se tice remonta nemam iskustva sa remontovanim plivajucim zamajcima

A mislim da M54 moze i krace ovo da napise,mnogo ponavljanja ima u textu,a u stvari odmah smo shvatili sta je hteo da kaze.Bez ljutnje

Link to post
Share on other sites
treba napomeniti da i benzinci imaju plivajuci zamajac...jos od m50...tako da neko ne pomisli i ne zakljuci iz ovog teksta kako ce kupovinom benzinca pobjeci od tog problema,doduse na benzincima su ti problemi mnogo rijeđi i mogu se (barem na m50 i m52 koliko se sjecam) rijesiti alternativnim rjesenjima iz nase ''male radionice'' i kombinacijom dijelova sa m20....

Naravno da i benzinci imaju plivajuće zamajce, od modela sa najslabijim Valvetronic motorima pa sve do M3. Plivajući zamajac je još jedan "trik" potez proizvodjača automobila kojim su sebi omogućili još jedan dodatni izvor "sporedne" zarade jer im on omogućava uštede na materijalu i kvalitetu kad je izrada i ugradnja menjača u pitanju. Problem je što je to potrošan deo koji se mora menjati kao i iskorišćeno ulje ili izlizana guma, a to ljudima postaje problem kad saznaju cenu... Kod benzinaca medjutim plivajući zamajac može da potraje jako dugo, maltene da nadživi motor i sam projektovani radni vek automobila. Kod dizelaša medjutim, zbog jakih udarnih impulsa usled visokih obrtnih momenata snažnih common rail motora, zamajci su izloženiji daleko većim opterećenjima i stradaju daleko brže nego što je to slučaj kod benzinaca. Sem toga, plivajući zamajac uglavnom strada kod četvorocilidričnih motora, dok dok šestaka vrlo retko ili nikad, naravno ako se auto vozi "normalno" jer je mnogo puta dokazano da ima ljudi koji mogu da pokvare i nakovanj :rolleyes:

A mislim da M54 moze i krace ovo da napise,mnogo ponavljanja ima u textu,a u stvari odmah smo shvatili sta je hteo da kaze.Bez ljutnje

Nema ljutnje, u pravu si, znam da se raspišem... :) Samo nisam hteo da ovaj put zvučim tako da neko zaključi da nemam obzira na ekonomski momenat i da nemam razumevanja na cenu novog seta, jer je naravno najlakše dati odgovor tipa: kupi novo. Zato sam pokušao da obrazložim zašto mislim to što sam napisao.

Link to post
Share on other sites

Hvala vam svima na odgovorima,pogotovo clanu M54 na napisanom tekstu.

Jasna je meni sva ta racunica oko dizela i benzinaca.

Ja mog e46 ne bi dao ni za 10.000e.Ne trosi ulje,radi ko sat

Jos da mu resim zamajac i ko bog

Mene interesuje remont zamajca.Znam za par slucajeva gde su ljudi kupovali u prodavnicama autodelova nove nosace motora,spone,kugle,viljuske......

I svima su novi iz radnji krace trajali nego remontovani.Imam drugara koji u svom servisu ugradjuje samo remontovane kugle.

Ali nazalost ne znam nikog ko je radio remont zamajca.

U evropi ne verujem da bi neko i radio remont zamajca i da postoji.Ipak oni imaju malo bolji standard od nas.

Citao sam po raznim forumima na netu kako su misljenja podeljena.Ali nema nista od konkretnih odgovora, ja sam uradio i ...................

Koliko sam ja skontao najveci problem u tom zamajcu su te opruge koje oslabe.....Mada ne znam.

Zvacu sutra redom po oglasima servise koji rade remont pa da vidim kakva je situacija.Da li daju garanciju,i koliko...

Ako moze taj remontovani da mi izdrzi oko 50.000 km,ja sam zadovoljan.Ja sam za dve i po godine presao nesto preko 20.000km.

Uglavnom se vozim sluzbenim autom.

Zovem sutra servise i javljam vam.

Link to post
Share on other sites
Naravno da i benzinci imaju plivajuće zamajce, od modela sa najslabijim Valvetronic motorima pa sve do M3. Plivajući zamajac je još jedan "trik" potez proizvodjača automobila kojim su sebi omogućili još jedan dodatni izvor "sporedne" zarade jer im on omogućava uštede na materijalu i kvalitetu kad je izrada i ugradnja menjača u pitanju. Problem je što je to potrošan deo koji se mora menjati kao i iskorišćeno ulje ili izlizana guma, a to ljudima postaje problem kad saznaju cenu... Kod benzinaca medjutim plivajući zamajac može da potraje jako dugo, maltene da nadživi motor i sam projektovani radni vek automobila. Kod dizelaša medjutim, zbog jakih udarnih impulsa usled visokih obrtnih momenata snažnih common rail motora, zamajci su izloženiji daleko većim opterećenjima i stradaju daleko brže nego što je to slučaj kod benzinaca. Sem toga, plivajući zamajac uglavnom strada kod četvorocilidričnih motora, dok dok šestaka vrlo retko ili nikad, naravno ako se auto vozi "normalno" jer je mnogo puta dokazano da ima ljudi koji mogu da pokvare i nakovanj :rolleyes:

Nema ljutnje, u pravu si, znam da se raspišem... :) Samo nisam hteo da ovaj put zvučim tako da neko zaključi da nemam obzira na ekonomski momenat i da nemam razumevanja na cenu novog seta, jer je naravno najlakše dati odgovor tipa: kupi novo. Zato sam pokušao da obrazložim zašto mislim to što sam napisao.

slazem se po pitanju remonta,bolje sacekati pa kupiti nov set

Link to post
Share on other sites
Znaci po tebi ko ma para da napravi svetleci servis da sljasti je pravi majstor,i ako ne zna svecice da zameni,a ovi sto nemaju priliku tj kesa da naprave nesto veliko a sa druge strane su odlicni majstori su debili koje treba pobiti??

Mozda sam se malo lose izrazio, ja prvi ne vozim svoj auto po tim sljastecim servisima :rolleyes:

Mislio sam na to da bi za takav proces verovatno trebalo bar par nekih ozbiljnijih masina, mozda i da se odradi neka masinska obrada, da se to posle premeri, izbalansira, ne neko da ga rascopa cekicem isece opruge slajfericom i vrati na auto...

Zbog toga sam se tako izrazio, a sto se tice toga da li je neko dobar majstor, brzo se to vidi i sazna pa makar i na parkingu radio :)

Link to post
Share on other sites
Hvala vam svima na odgovorima,pogotovo clanu M54 na napisanom tekstu.

Jasna je meni sva ta racunica oko dizela i benzinaca.

Ja mog e46 ne bi dao ni za 10.000e.Ne trosi ulje,radi ko sat

Jos da mu resim zamajac i ko bog

Mene interesuje remont zamajca.Znam za par slucajeva gde su ljudi kupovali u prodavnicama autodelova nove nosace motora,spone,kugle,viljuske......

I svima su novi iz radnji krace trajali nego remontovani.Imam drugara koji u svom servisu ugradjuje samo remontovane kugle.

Ali nazalost ne znam nikog ko je radio remont zamajca.

U evropi ne verujem da bi neko i radio remont zamajca i da postoji.Ipak oni imaju malo bolji standard od nas.

Citao sam po raznim forumima na netu kako su misljenja podeljena.Ali nema nista od konkretnih odgovora, ja sam uradio i ...................

Koliko sam ja skontao najveci problem u tom zamajcu su te opruge koje oslabe.....Mada ne znam.

Zvacu sutra redom po oglasima servise koji rade remont pa da vidim kakva je situacija.Da li daju garanciju,i koliko...

Ako moze taj remontovani da mi izdrzi oko 50.000 km,ja sam zadovoljan.Ja sam za dve i po godine presao nesto preko 20.000km.

Uglavnom se vozim sluzbenim autom.

Zovem sutra servise i javljam vam.

pitaj da li postoji sansa da se stavi fixni zamajac kod nekih vozila su uspevali u tome,npr307,406 avensis

Link to post
Share on other sites

E ovako sto se tice zamajca.Zvao sam danas nekoliko servisa koji rade remont.Cene se krecu od 180e pa do 260e.Neki daju garanciju godinu dana neki ne daju.Mada svi kazu da hoce da vrate novac ako se nesto desi u kracem roku.Svi su mi rekli da je to sada standardno i da im svaki dan dolaze musterije za remont plivajucih zamajaca.I kazu da do sada nisu imali reklamacija i da se svi voze bez problema, i da su svaki remontovali bez problema.Pogledaju da li moze da se remontuje,ako moze urade a ako nemoze,ako je bas dosta propao nikom nista.Onda samo novi.Cak sam pricao i sa nekoliko majstora koji kazu da uradim remont bez problema.Tako da ce tako i biti.Kupicu novi set kvacila original od zastupnika za oko 30.000 din.Korpu,lamelu i lager.Zamajac cu da remontujem pa sta bude.Valjda ce da bude sve kako treba.Svi ti radovi bi otprilike izasli oko 60.000 din, sto je vec prihvatljivije nego 1.250e za sve novo original.

Javicu vam sta se desava i kakva je situacija kada budem odradio sve to.

Link to post
Share on other sites
  • 2 weeks later...
  • 1 month later...

Evo ovako jos nista nisam uradio sa zamajcem.Posto mi je stvarno bilo mnogo para da dajem za nov, a remont ne dolazi u obzir.Jer niko od servisa koji rade remont ne garantuju da ce to da bude kako valja.Svi kao trebalo bi da bude dobro,do sada nisu imali reklamacija i tako.I svi hoce da vrate pare ako ne bude kako valja.Niko mi nije rekao radimo remont doterajte,dajemo garanciju....

E sad, nasao sam set Valeo,bez plivajuceg zamajca,sa obicnim.U setu se dobije obican zamajac,lamela,korpa i lezaj.S tim da je zamajac obican ide neka specijalna lamela sa oprugama koja ima istu ulogu kao opruge na zamajcu.I svi kazu da to radi bez problema.Zamajac vise ne menjas nikad samo menjas set kvacila (lamelu,korpu i lezaj) kao na starijim modelima.I to idem da uzmem za koji dan i da stavim.Taj set sa zamajcem kosta oko 42.000 din.To stavljam sigurno i javljam vam sta je bilo.

Evo i linka sa tim.

http://www.valeoservice.com/html/serbiamontenegro/en/products.focusdetail-new_clutches_range__3_&_4_pieces_kits-142795067943BBE9E8F1B3C.html

Link to post
Share on other sites

nemanjam,

Ja sam u istoj dilemi kao i ti, proveri u Lamela Novi Sad na 021503174, rade Luk i Sachs (od 9 do 17h).

Citao sam o ovoj varijanti bez plivajuceg, nesto mi je frka da to stavim. Hajde brate da se organizujemo, mozda bi nam u Lameli dali setove povoljnije ako kupujemo oba ili vise odjednom, jbg. dva seta i zamajca, pa na 1300-1400 EUR-a bi mogli dobiti neki popust.

Ako stignem provericu ujutru da li bi dobili popust na kupovinu vece vrednosti, samo me je*e posao, od 8:30 do 17h ne mogu da mrdnem, a oni bas tad rade. Zovi i ti ako stignes, pa cemo svesti utiske uvece.

Link to post
Share on other sites

e tek sada sam procitao poruke.Zvao sam ja i lamelu u NS i tako su mi rekli za zamajac do 40.000 dinara Lukov.A u Beogradu je oko 55.000 dinara isti.E sad meni tu nista nije jasno.Ja sam resio i stavljam ovaj Valeo set sa obicnim zamajcem,uzimam od zastupnika i gotovo

A isto mi nije jasno zasto bi izlomio menjac sa standardnim zamajcem i sa ovom lamelom na kojoj su te opruge?

Koliko sam ja skontao i koliko se razumem sada ce te opruge na lameli obavljati istu funkciju kao i te sto su na plivajucem zamajcu.

Sada su opruge na zamajcu a na lameli nema nista,a ovako ce biti obrnuto.Kao i na prethodnim modelima automobila.

Link to post
Share on other sites

pa pogledaj realno, da je taj menjac tako jak zasto bi inzenjeri iz BMW-a stavili na njega plivajuci zamajac koji kosta ravno kao ta tri Valeo seta kvacila ako su u startu mogli da stave isti takav set i da ustede koju kintu?

Na tvom motoru je izuzetno veliki tork, zar mislis da opruge sa te lamele mogu da apsorbuju tu energiju? Ili ce da apsorbuju lezajevi u menjacu?

Kratkorocno gledano naravno da bi ustedeo koji dinar, ali ako ti je auto stvarno toliko drag i ako nemas nameru da ga prodas dodaj 200e vise za luk ili sachs set i miran si.

Link to post
Share on other sites

ja sam narucio komplet set 700eura iz Nemacke po drugaru nisam smeo da se zezam sa fixnim zamajcem a cuo sam za tu kombinaciju sa Valeom bas sam ti napisao da su uspevali na nekim Pezoima ali nemaju 150 konja, mislim da je bolje sa plivajucim

Link to post
Share on other sites

Evo baš sad čitam, kažu ovde prednosti ovog "krutog" (klasičnog) zamajca su:

- ušteda od 30 do 50 %

- duži radni vek, tj. izraženija dugotrajnost u poredjenju sa "plivajućim" zamajcem

- približno identične performanse

- visok nivo zadovoljnih klijenata

Medjutim, ono što nisu napisali je da se ugradnjom ovakvog zamajca umesto plivajućeg na automobilima koji su pod garancijom automatski gubi garancija, a postoji dobar razlog zašto je to tako. Osim toga, nisu napisali da kao proizvodjač ne daju garanciju ne na ovaj deo, nego na negativne posledice koje on može proizvesti. I nisu napisali zašto ovaj klasični zamajac duže traje, u čemu je suština cele priče. Jer, ako plivajući brže strada, to onda znači da on "akumulira" neko spoljašnje opterećenje, ali onda se postavlja pitanje ako klasični ne radi isti posao ("akumulira" opterećenje kao plivajući), koji to onda deo trpi zbog toga, jer neko na kraju uvek mora da plati ceh? :)

Oni su samo napisali par rečenica iz kojih bi se moglo naslutiti da je ovo stvarno idalno rešenje, samo što svaka medalja ima i svoju drugu stranu. Nije Valeo ništa novo ni revolucionarno uradio, ovakve stvari rade odavno i Luk, Sachs, Borg-Werner, ali poenta je za sve ista. Medjutim, ljudi samo rade svoj posao a dobar marketing je pola uspeha kompanije ;)

Cela priča u vezi plivajućeg zamajca se može svesti na prostu činjenicu da je plivajući zamajac "žrtveno jagnje" u modernim automobilima, deo koji se svesno i namerno žrtvuje kako bi se sačuvali vitalni delovi automobila, motor i naročito menjač. Sekundarno, primena plivajućeg zamajca ima za cilj da održi visok komfor u vožnji i omogući glatke i "tečne" promene brzina uz istovremeno smanjenu buku rada menjača pri prenosu brzina i otpuštanju kvačila. Sve ovo plivajući zamajac, najprostije rečeno, radi na taj način da amortizuje proces prenosa velikih obrtnih momenata koji su odlika modernih turbo motora, naročito dizelaša. Bez njega, trpeće pre svega menjač, koji će biti pod jakim udarnim impulsima, čiji će se sinhroni i prenosnici brže habati i raditi sa povećanim naprezanjem, odnosno skraćenim projektovanim radnim vekom. Osim toga, sam menjač će sa nešto većim otporom nego inače menjati brzine, a pri "spajanju" kvačila će intenzitet buke u prenosu biti izraženiji zbog odsustva amortizacije od strane plivajućeg zamajca, pa će vožnja sama po sebi postati neprijatnija i neudobnija, uz otežan rad menjača i pojačanu buku u automobilu. Ovo naravno zavisi od mnogo faktora, samog menjača, mase elemenata, izolacije u automobilu itd, ali će se uvek ispoljiti u manjoj ili većoj meri.

Dalje, plivajući zamajac se izlaže ogromnim udarnim impulsima prouzrokovanim samom prirodom rada motora sa unutrašnjim sagorevanjem, jer snaga se ne isporučuje kontinualno već u udarima (paljenjem smeše tj. ekspanzijom u cilindru), i što je veći (duži) "razmak" izmedju ovih udara (manje cilindara) to je veća amplituda oscilacija tj. udarnih naprezanja koja se prenose na radilicu, odnosno preko nje na menjač. Visoke dinamičke oscilacije tj. naprezanja sa vrlo promenljivom amplitudom su veoma štetna jer brzo zamaraju materijal i daleko su nepoželjnija od nepromenljivih naprezanja sa konstantnim ili približno konstantnim intenzitetom. Upravo je uloga plivajućeg zamajca da ova promenljiva, štetna, i "udarna" naprezanja "konvertuje" u daleko povoljnija naprezanja konstantnog intenziteta i nižih amplituda, čime se radilica izlaže daleko manjim torzionim silama. Poenta je da bez plivajućeg zamajca sam motor, konkretno radilica i njeni ležajevi, nemaju više "zaštitu" od plivajućeg zamajca u smislu "peglanja" jakih udarnih impulsa, pa su izloženi daleko nepovoljnijoj vrsti naprezanja koja im, u to možeš biti siguran, ubrzava habanje i drastično skraćuje radni i životni vek.

Rezime, montiranje plivajućeg zamajca ima itekako smisla i poentu, naročito kod modernih, snažnih dizel motora, i opet naročito kod onih sa 4 cilindra. Motor, radilica (njen materijal i način izrade, broj projektovanih radnih sati ili ciklusa opterećenja), ležajevi (njihov materijal, projektovanja moć nošenja, garantovani radni vek) su napravljeni sa pretpostavkom da će plivajući zamajac "peglati" naprezanja koja oni trpe do granica koje oni mogu da podnesu. Izbaci plivajući zamajac iz ove "jednačine" - i dobiješ radilicu i njene ležajeve koji trpe daleko veća udarna naprezanja i daleko više torzione sile od onih za koje su napravljeni. Epilog priče možeš i sam da napišeš... Isto važi za menjačku kutiju, prenosnike u menjaču, osovine, ležajeve, sinhrone brzina... Svi su oni napravljeni da rade sa umerenim, kontinualnim, nepromenljvim naprezanjem sa minimalnim udarima, tako su projektovani, sa tim na umu konstruisani. Bez plivajućeg zamajca svi oni se izlažu promenljivom, dinamičkom opterećenju za koje nisu projektovani, i koje nisu sposobni da podnesu na iole duži vremenski rok. Opet, izbaci iz "jednačine" plivajući zamajac i sam naslućuješ epilog...

Sve u svemu, rešenje je da rešenja nema :) Plivajući zamajac može da zameni samo - plivajući zamajac, i tu je tačka. Reparacija istog je, kao što sam napisao na prethodnoj stranici, budalaština jer se zamoren materijal ne može remontovati, isto kao što se ne može "remontovati" jetra sa dijagnozom ciroze :lol: Zato niko i ne daje garanciju na ovo prodavanje magle. Montaža klasičnog, "krutog" zamajca umesto "plivajućeg" - "solomonsko rešenje" po principu štap i kanap, i rešenje koje će da funkcioniše u fazonu: "drži bure vodu dok majstori odu". Radiće to, naravno, ali je pitanje kako i po koju cenu. Jeste ovaj zamajac jeftiniji od plivajućeg, ali da li je od plivajućeg zamajca jeftiniji i servis menjača sa propalim prenosnicima i sinhronima brzina, ili je možda od plivajućeg zamajca jeftinije skidanje glave i servisiranje radilice i njenih ležajeva? To su pitanja na koja ni Valeo, ni Sachs, ni Luk, ni Borg-Werner ne daju odgovor na svojim sajtovima, isto kao što ne daju ni objašnjenje zašto proizvodjači automobila koji koriste upravo Valeo, Sachs ili Luk proizvode automatski poništavaju garanciju kad se neki od njihovih "univerzalnih" zamajaca montira na neki automobil u koji je fabrika originalno ugradila plivajući zamajac?

Jedno je sigurno, ako uradiš to što si naumio, budi uveren da si istog momenta svoj motor, menjač i transmisiju izložio većim, nepovoljnijim i opasnijim (po materijal i konstrukciju) opterećenjima nego što je to bilo do tog momenta, i što je važnije - opterećenjima većim od onih koja su ti delovi napravljeni da podnesu i tolerišu duži vremenski period. Neću da baksuziram, jer ti inače pišem sve iz najboljih namera i zato što želim da znaš da nije sve tako ružičasto kao što kaže Valeo i da svako "zašto" ima svoje "zato". Plivajući zamajac je u tvom autu zato što treba da bude i zato što ima svoju svrhu i svoju funkciju. Posle sveg ovog mog trabunjanja, evo ti dole link ka lepoj demonstraciji šta zapravo radi plivajući zamajac (obrati pažnju naročito na zadnjih 40 sekundi klipa), cela poenta je u onom grafikonu na kraju klipa:

Razmisli još jednom o svemu, razumem da je problem u ceni ali ako insistiraš na tome da prodješ što jeftinije, upravo radiš suprotno od onog što bi trebalo. Ako auto ide ubrzo na prodaju, onda je to druga priča...

Pozz

Link to post
Share on other sites

E sad mene nesto zanima oko tog remonta. Recimo da je na zamajcu sve OK sem tih opruga koje non-stop drnda ta kazaljka i da je jedini problem kod zamora materijala na oprugama. Ako ovi sto remontuju, zamene opuge novim koje su spremne za novo "drndanje", zar nije logicno da je to opet zamajac spreman za novih 150-ak hiljada km.

Link to post
Share on other sites