Recommended Posts

E sad mene nesto zanima oko tog remonta. Recimo da je na zamajcu sve OK sem tih opruga koje non-stop drnda ta kazaljka i da je jedini problem kod zamora materijala na oprugama. Ako ovi sto remontuju, zamene opuge novim koje su spremne za novo "drndanje", zar nije logicno da je to opet zamajac spreman za novih 150-ak hiljada km.

Na prošloj stranici sam napisao već. Domaći "majstori" koji šatro remontuju plivajuće zamajce zapravo samo zamene oprugice i eventualno balansiraju zamajac nakon ponovnog sklapanja, dakle sa novim oprugama. Time se samo na kratko vreme uklone (zamaskiraju) najuočljiviji simptomi prolupalog zamajca ali daleko od toga da se sam problem popravlja. Ali interesantna je računica u ovom slučaju... Set oprugica za zamenu može da košta koliko, 10-15 €? Balansiranje posao od 10 minuta na radnom stolu, uz eventualno dodavanje (uglavnom navarivanjem) malih tegova u cilju balansiranja zamajca pri visokim rotacijama (slično kao kod balansiranja gume). Sve u svemu, troškovi materijala i rada "u vrh glave" 30-ak €, a isti ti majstori to naplaćuju nekoliko stotina €, nazivajući to "remontom" :lol:

Ali dobro, nisu oni krivi...

To što ti kažeš bi bilo logično pod uslovom da samo opruge trpe kako si napisao "drndanje", i da se samo one habaju vremenom, pa bi njihovo periodično menjanje bilo rešenje ovog problema za novi odredjen period. Medjutim, problem je što nisu samo opruge te koje se "drndaju" u procesu transfera ogromnih snaga i opterećenja preko zamajca sa motora na menjač, nego kompletan zamajac je pod strahovitim opterećenjima i to višestrukim, tj. različitih priroda i vrsta, pa se dakle svi delovi zamajca i sam materijal zamajca troše, habaju i zamaraju, i zato taj deo ima projektovani radni vek i odredjen broj projektovanih radnih sati nakon čega jednostavno mora da se menja isto kao što se menjaju i pohabane kočione pločice ili iskorišćeno motorno ulje ili istrošena guma.

Zamajac se sastoji od dva glavna dela - spoljašnjeg i unutrašnjeg "prstena", kako se to i vidi na gornjem snimku. Unutar su opruge, klapna ili flanža koja preko sistema opruga amortizuje, "pegla" i prenosi moment sa spoljašnjeg prstena koji je čvrsto vezan na radilicu na unutrašnji prsten koji prenosi moment dalje na transmisiju. U ovom procesu je zamajac izložen svim vrstama mehaničkog naprezanja i to kombinovanim (istezanje, savijanje, uvijanje) a osim toga zbog frikcije i prenosa momenta dolazi do razvijanja visokih temperatura od preko 300 stepeni C, pa i više, kod najjačih motora sa "kamionskim" obrtnim momentima, pa je zamajac istovremeno izložen veoma visokim mehaničkim i termičkim naprezanjima. Pored toga, moguća su i curenja ulja i ostalih agresivnih reagenata kojih ima u autu, zbog blizine motora i izduvnog sistema deo je takodje izložen raznim opasnim agensima i hemijskim jedinjenjima pa se može reći i da je zamajac konstatno izložen i manjim ili većim hemijskim oštećenjima. Sve u svemu, to su pakleno teški uslovi za rad i zapravo je pravo malo inženjersko čudo napraviti jedan tako kompaktan deo, proporcionalno male mase (obzirom na to koliki posao obavlja), koji u tako kompleksnim uslovima može da prenosi ogromne snage i trpi pritom ogromna naprezanja, i radi tako godinama i stotinama hiljada kilometara. Nakon svakog paljenja motora za par minuta temperatura zamajca se sa nekih 10, 20 ili 30 stepeni popne na 300 stepeni, a zamajac biva podvrgnut kombinovanim mehaničkim naprezanjima. Nakon hiljada sati ovakvih ciklusa zagrevanja i hladjenja sa 20 na 300 stepeni, uz konstantna opterećenja i ogromne sile kojima je ceo deo izložen, nisu samo oprugice te koje su "odradile svoje". Zbog tih i takvih uslova i okolnosti rada, stradaju sami "prstenovi", koji se habaju i deformišu (vitopere), gube originalne mere i počinju da "bacaju", sam materijal istih je zamoren i javljaju se pukotine, mikroprsline, strukturalna oštećenja... Ležaj na koji su montirana oba prstena i oko kojeg se obrću se takodje haba, dobija "lufta", što omogućava "hod" jednog ili oba prstena oko svojih ležišta i "bacanje" koje nije moguće sanirati jer se istrošen materijal ne može "remontovati" kao što se ne može "remontovati" ni metal koji je nagrizla korozija. Dalje, frikcione površine kad se "pojedu" takodje tu nema "remonta" kao što nema ni remonta kočionih diskova ili lamele. Sam materijal od kojeg su delovi izradjeni, nakon bezbroj zagrevanja i hladjenja, nakon nebrojeno "šok tretmana" kad se u par minuta od -20 stepeni (zimi) zamajac i njegov materijal ugreje do +300 stepeni C, trpeći u medjuvremenu mehaničko "tamburanje" svih vrsta, vremenom dovodi do slabljenja strukture materijala i gubljenja početnih mehaničkih osobina koje taj materijal ima, a samim tim i deo koji je napravljen od tog materijala tako gubi svoja početna svojstva i sposobnost da obavlja tako zahtevan posao. Na kraju, zamajac je deo koji je totalno van nominalnih konstruktivnih mera, pohabanih i deformisanih elemenata, "pojedenih" frikcionih površina i sa brojnim mehaničkim kako spoljašnjim tako i unutrašnjim strukturalnim oštećenjima, pri ćemu su oprugice koje su izgubile početnu elastičnosti i moć amortizovanja najmanji problem jer je zapravo kompletan sklop izgubio nekadašnju sposobnost da obavlja svoju funkciju i ne može se remontovati, a naročito se ne može nazvati remontovanjem ovo što rade lokalni majstori i time prodaju maglu ljudima.

Kad budem čuo da neko od tih sveznalaca remontuje zamajac tako da obradjuje sve delove na nominalnu meru, da menja ležaj i vraća zazore u njemu "na nulu", da dovodi sve delove u nominalne mere, da nekim čudom ukloni sva strukturna oštećenja i sve ostale posledice teškog posla koji zamajac obavlja a koje se godinama na njemu javljaju, da nekako "nalepi" nove frikcione površine i da sve to izbalansira "na nulu", i kad na kraju za taj posao dâ garanciju kao što svaki majstor/servis mora da dâ garanciju za deo za koji tvrdi da je remontovan, tad ću poverovati u tu priču oko remonta i tad ću prvi napisati da je to dobra stvar. Samo, u tome postoji jedan problem. Ako bi se sve odradilo što sam napisao, iako mnogo toga nije ni moguće uraditi kao na primer otkloniti unutrašnje zaostale napore usled rada i strukturna ošećenja, ali eto, hipotetički da pretpostavimo da se sve to odradi u procesu "remonta" nekog zamajca, cena tako odradjenog posla bi prevazišla cenu novog dela i u tome je cela poenta. Svako ko kaže da ima smisla i da vredi remontovati plivajući zamajac pod drugačijim okolnostima i ovako kako to rade ovi domaći majstori, ili nije upućen u tematiku pa ne zna tačno koliko je kompleksna priča, ili se i sam bavi vrlo unosnim poslom "remontovanja" plivajućih zamajaca u domaćoj izvedbi :prankster2: Malo ironije ali nažalost tako je kako je. Nadam se da je sad malo jasnije zašto tvrdim da je u pitanju prevara, uzaludno bacanje para i samo kratkoročno odlaganje neizbežnog.

Link to post
Share on other sites

M54, ubedio si me :thumbsup:

Tj, ne mogu da kazem da si me ubedio, nego sam shvatio da je novo zapravo najbolje (a i najjeftinije kad sve uzmes u obzir), s' obzirom da si logicno objasnio i obrazlozio zasto zamajac ne treba remontovati tj. zasto se ne moze remontovati u pravom smislu te reci. Ljudi, ne gine nam trosak :(

Link to post
Share on other sites
  • 2 weeks later...

e tek sada sam procitao poruke.Zvao sam ja i lamelu u NS i tako su mi rekli za zamajac do 40.000 dinara Lukov.A u Beogradu je oko 55.000 dinara isti.E sad meni tu nista nije jasno.Ja sam resio i stavljam ovaj Valeo set sa obicnim zamajcem,uzimam od zastupnika i gotovo

A isto mi nije jasno zasto bi izlomio menjac sa standardnim zamajcem i sa ovom lamelom na kojoj su te opruge?

Koliko sam ja skontao i koliko se razumem sada ce te opruge na lameli obavljati istu funkciju kao i te sto su na plivajucem zamajcu.

Sada su opruge na zamajcu a na lameli nema nista,a ovako ce biti obrnuto.Kao i na prethodnim modelima automobila.

Brateeee ima'l kakvih vesti o novom setu kvacila kod tebe?

Jesi montirao taj Valeo bez plivajuceg?

Link to post
Share on other sites
  • 5 months later...

E ovako nije me bilo duze vremena,pa cu sada da vam ispisem sta sam uradio.Nisam se odlucio za ove varijante remonta i stavljanja fiksnog zamajca.Uzeo sam plivajuci i novi set kvacila.Sve isto kako ide i fabricki.Stim da nisam uzeo original BMW delove nego Luk.Mada nema nikakve razlike izmedju skinutih i novih delova.Sve je bukvalno isto samo sto na ovim novim nije BMW-ov kataloski broj nego lukov.

Zamajac i set kvacila me je izasao oko 550e.Promenjeno je sve to plus nosaci motora i sada je skroz drugi auto.Nema vise da trese i drma.

Okacicu kasnije slike i snimke ispravnog i neispravnog zamajca da vidite razliku.

Poslusao sam savete clana M54 i ostalih sa foruma i uzeo sam kako je bilo fabricki,i puno sam vam zahvalan na savetima.

Moj savet ostalim clanovima koji su u istoj nedoumici kao i ja sto sam bio da se ne zezaju sa remontima i tim fiksnim.

E sada koliko ce da traje?Neka traje upola kao i ovaj fabricki sto sam zamenio i ja sam zadovoljan.

Link to post
Share on other sites
  • 2 years later...

E ovako nije me bilo duze vremena,pa cu sada da vam ispisem sta sam uradio.Nisam se odlucio za ove varijante remonta i stavljanja fiksnog zamajca.Uzeo sam plivajuci i novi set kvacila.Sve isto kako ide i fabricki.Stim da nisam uzeo original BMW delove nego Luk.Mada nema nikakve razlike izmedju skinutih i novih delova.Sve je bukvalno isto samo sto na ovim novim nije BMW-ov kataloski broj nego lukov.

Zamajac i set kvacila me je izasao oko 550e.Promenjeno je sve to plus nosaci motora i sada je skroz drugi auto.Nema vise da trese i drma.

Okacicu kasnije slike i snimke ispravnog i neispravnog zamajca da vidite razliku.

Poslusao sam savete clana M54 i ostalih sa foruma i uzeo sam kako je bilo fabricki,i puno sam vam zahvalan na savetima.

Moj savet ostalim clanovima koji su u istoj nedoumici kao i ja sto sam bio da se ne zezaju sa remontima i tim fiksnim.

E sada koliko ce da traje?Neka traje upola kao i ovaj fabricki sto sam zamenio i ja sam zadovoljan.

covecee,odgovori naaam :D ...zivo me zanima gde si to nasao :)

Link to post
Share on other sites