Ispao prozor na E36


Recommended Posts

Imam BMW E36 jul 1991 godine proizvodnja.

Večeras mi je prilikom podizanja, imam elektorpodizače, staklo ispalo iz ležišta na vozačevim vratima uz neko pucanje, nisam otkrio koje.

Pošto se sve to dešavalo u 21 i 30, sam sam skinuo tapacirung sa vrata nekako podigao staklo, vratio tapacirung i spremio ga za noć.

Molim nekog da mi preporuči dobrog majstora kod kog mogu da odvezem auto ujutru da pogleda i sredi to staklo da se normalno podiže i spušta.

Novi BG i Zemun bi bili idealni.

Hvala unapred.

Milan

Link to post
Share on other sites

Milane, "oboleo" si od ceste pojave na E36. Ja sam imao slican problem na oba prednja prozora, a auto je 1999. godiste, menjao sam citave makaze, ali ni to nije resenje. Pravo resenje je sledece. Skines tapacire, sa busilicom razbusis cetiri pop nitne sto drze el. mehanizam, zatim, otkacis i skines staklo sa dve zabice i otkacis ceo mehanizam (makaze)sa kljucem br 10. Nakon vadjenja makaza, iste ispravis ( zbog njihovog krivljenja nastaje sve gore navedeno), zatim sve to lepo vratis i sve funkionise kako treba. Na mesta pop nitni postavis srafove. Svako ostalo resavanje problema bez ispravke kljesta je samo odlaganje problema.

Link to post
Share on other sites

Aj da ti ja iznesem moje iskustvo. Meni se proslo leto desilo isto na vozacevoj strani. Kod mene je bio pukao onaj mali plasticni klizac, zamenio sam ga i radi, koliko ce da traje to ne znam. Verovatno je i kod tebe on pukao. Ako imas vremena i strpljenja uradi kako ti je rekao Leon, definitivno je to trajnije resenje, a ako ne nadji taj klizac i resio si problem na neko vreme. Samo ga obavezno podmazi.

Link to post
Share on other sites

U onom mraku juče mislim da sam video da nešto sa klizačem nije u redu.

Pošto i Leon i ti kažete da može da se reši u kućnoj radinosti onda ću sačekati nedelju dana dok ne odem do rodnog mi mesta gde imam sve uslove za rad.

U međuvremenu ću potražiti i taj klizač da uzmem i zamenim ga drugim o istom trošku.

Hvala obojici.

Naravno ako ima još nekih predloga rado ću saslušati.

Pozdrav

Link to post
Share on other sites

Taj plasticni klizac( zabica) ima i metalni osigurac koji je ispao negde u vrata moras i njega namestiti.. I pogledej klizace po kojima se staklo spusta ima guma koja zna da ispadne pa to polako pocinje da povlaci postepeno krivljenje makaza podizaca. Taj klizac ti je odmah ispod brave i odvrce se iznutra sa T-10...

Link to post
Share on other sites

Ako te put nanosi u Nis, resicu ti sve to za dzabe. Imam i u rezervi plasticne zabice i osigurace.

Link to post
Share on other sites
  • 5 years later...

jeste tema iz praistorije ali ajde da pitam,posto vidim da je ovo relativno cest problem.

klasicna prica,iz nekog razloga odjednom ispala jabucica makaza podizaca prozora iz plasticne zabice-klizaca.provaljujem da su zabice polomljene pa osigurac vise ne moze da drzi sve na mestu... uspeo sam nekako da namestim jednu da drzi i sve je relativno radilo ok,dok prozor ne dodje u finalni i pocetni polozaj,gde je kao kacio negde,uz neki zvuk kao da negde zapinje,preskace... hteo sam nekako da ga resim da funkcionise kako treba,ali verovatno od previse silovanja prozor se nakrivilo i vise nece da ga podize i desilo se iz nekog razloga da je samo staklo ispalo iz vertikalnog klizaca/kedera na prednjoj strani vrata (blize sarkama,ispod retrovizora),a nikako ne mogu da ga vratim u sinu,em je napeto em je razmak previse uzak da staklo udje,i kad uspem nekako da ga naciljam.ovde se pominje i neka guma na drugom kraju vrata (ispod brave) - o cemu se radi i kako to da sredim,a da ne moram da se cimam da skidam same makaze i vadim ceo mehanizam napolje?

leon ti,vidim imas iskustva vec sa ovom zajebancijom,ja ne znam cija je ideja bila da se to sve izvede na taj nacin i napravi tako da bukvalno bude nepristupacno,sve sam ruke izubijao i ogrebao,masnoca i prljavstina se podrazumevaju

Link to post
Share on other sites

Doktorirao sam smrdljive podizace, mamu im :D to sto ispada kugla iz klizaca sam resio tako sto kad sve sklopis, plasticnom vezicom zategnes krajeve osiguraca... Nema sanse da ispadne.

77e3cdbd2dee45ae21f186d07808eb4f.jpg

Link to post
Share on other sites

Proveri u klizacima da ti nije ispao gumeni dihtung ili vodjica stakla,drugo,moguce je da se rastelovao podizac i da staklo zapinje od neki dihtung i zato ispada iz zabice.Trece,uzmes wd i naspricas u sve klicace stakla i to mora da shljaka.

Link to post
Share on other sites

A kada vracas staklo spustis ga skroz dole izvadis staklo sa jabucica i onda ga uguras u klizace podignes do polozaja u kom ti odgovara da ubodes jabucice podognes makaze dotle i.uguras.i obaveznosa wd naprskas gume gde kliza staklo

Link to post
Share on other sites

Prosta stvar, samo malo prakse treba. Nazovi pa cu da ti objasnim

aj ako ne resim,zovem te...

Doktorirao sam smrdljive podizace, mamu im :D to sto ispada kugla iz klizaca sam resio tako sto kad sve sklopis, plasticnom vezicom zategnes krajeve osiguraca... Nema sanse da ispadne.

77e3cdbd2dee45ae21f186d07808eb4f.jpg

narucio i ja ovo,pa cu sada da se bakcem...

Proveri u klizacima da ti nije ispao gumeni dihtung ili vodjica stakla,drugo,moguce je da se rastelovao podizac i da staklo zapinje od neki dihtung i zato ispada iz zabice.Trece,uzmes wd i naspricas u sve klicace stakla i to mora da shljaka.

bas i pitam gde je taj gumeni dihtung,na kom tacno klizacu?jako je jebeno kad ne znas kako sta tacno izgleda unutra a od lima se nista ne vidi lepo... staklo je ispalo iz kedera na levoj strani vrata (suvozaceva) jer sam ga krivio majmun,spustao-dizao neravnomerno,dok sam ciljao zabice jabucicom makaza.podmazivanje svakako,klizaci stakla wd,a ova mala sranja plasticna cu utopiti cela u mast :) nego,koliko je komplikovano to stelovanje?citam u bentliju,u tri tacke se steluje

A kada vracas staklo spustis ga skroz dole izvadis staklo sa jabucica i onda ga uguras u klizace podignes do polozaja u kom ti odgovara da ubodes jabucice podognes makaze dotle i.uguras.i obaveznosa wd naprskas gume gde kliza staklo

pa da,to sam i radio ali je iz nekog razloga posle odredjenog puta,pocelo da ispada.sad sam raskacio,makaze spustio dole ali staklo i dalje stoji gore,ocigledno da je negde napeto,pa stoji

Link to post
Share on other sites

Na klizacu koji je kod brave vrata... Ima metalna sina koja stoji uspravno i u nju je ubacen taj dihtung, ustvari keder. I desi se da ga staklo izgura u vrata i onda staklo bude slobodno i ispada. Mislim da je desetka saf koji drzi tu sinu. Skines sinu, namazes lepka i ubacis taj keder iresio si da ne ispada.

Link to post
Share on other sites

Kupe nema kod brave takav klizac kao limuzina,ima rolere i metalnu sinu a samo do retrovizora je gumeni zljeb,nije nimalo jednostavno da ti preko tastature objasnim princim,samo da znas da imas i ispod lajsne 4 rupe za skiudanje stakla ako budes morao da ga skidas,ali pomuci se malo rasturaj pa pamti sta si radio provalices.

Link to post
Share on other sites

pa rekao bih i ja da nema toga,nisam lud :) videcu sutra da mi to neko uradi,pao je mrak sada.. znam za to iza lajsne,ne verujem da cu vaditi staklo,mozda eventualno samo makaze,ako treba... ima neka dva srafa s unutrasnje strane koji valjda fixiraju tu sinu,pa kad se popuste vrv i staklo moze da se zakosi da se dobije ugao.... a od ispod vrata su imbusi,za stelovanje jel?

Link to post
Share on other sites

ubacio sam zabice,i naprskao sa wd-om,nemam tovat mast jbg.na sinu tj klizac-gumeni keder sam naprskao silikon sprej i uspeo da uguram staklo,tako sto sam popustio dva srafa gore desno na vratima i ispod vrata dva imbusa,da bih nakrivio sinu i uspeo da ga ubacim.
sve se cini ok,ali kad zatvorim vrata i prozor ode gore u finalnu poziciju,kao da udari u lajsnu-okvir prozora,pa onda upadne tek ispod nje,ali ne legne u keder da zadihtuje.cuje se strujanje vazduha.pa me interesuje kako da ga nastelujem da pridje vise kederu?ne bih bas vodom da proveravam prethodno,da li ne pusta u kabinu :)

Link to post
Share on other sites
  • 1 month later...

kako se steluju makaze ? ja sve spakovao ali stalno ispada staklo,kad krenem da dizem skroz izgura onu plasticnu zabicu napolje nakrivi se staklo i ispadne. jel ima razlike kako je usrafljen onaj mehanizam ? usrafio sam mehanizme na one postojece rupe ali nesto ne stima,kad sve spakujem lagano pomeram prozor levo desno sa sve klizacima

Link to post
Share on other sites