Grejanje u kabini na E30 316 m10


Recommended Posts

Pozdrav svima jedan veliki problem na automobilu u ovim zimski danima.

JAko slabo greje u kabini temperaturu podigne na polovinu tacno koliko treba ali slabo greje. Citao sam ovde na forumu o nekom ozracivanju o nekom termostatu ali niko da postavi sliku gde se konkretno kod mog automobila ozracuje sistem jer antifriza ima sasvim dovoljno niko da pokaze gde je taj termostat opet mislim na konkretno moj auto kako bi neko mogao to resiti sam. Nadam se da ce neko pokazati i knkretno objasniti sta dalje.

Link to post
Share on other sites

Cao,

Davno nisam dirao m10 ali verujem da su senzori. Mozda neko bolje zna. Cako mozes da pogledas na svojim kolima. Ako pitas za hladnjak u kabini za zagrejavanje kabine to se nalavi ispod komand table u sredini ispred menjaca. Bas veliki posao. Sto se tice fena:

img52232.jpg

sistem se nalazi ovde:

bmwint5.jpg

Pozdrav

Link to post
Share on other sites

Ovako, sa r3vlimited

e30heatercorealuminum.gif[/url]

procedura traje 45-60 min za vadjene i reinstalaciju and reinstall

Alat

1 dugacak zvezdasti srafciger

1 kratak zvezdasti srafciger

1 gedora

1 8mm kljuc za gedoru

1 10mm dubok kljuc za gedoru

Mali hladnjak i ventil

3 O-gume

malo ulja za gumice

Vadjenje

Skines oba creva sa suvozacke strane pored vak. pumpu za servo kocnice

dsc01009m.jpg

-Onda u kabini treba da se izvadi konzolu izmedju vozaca i suvozaca, ima prednji i zadnji deo.

-Treba da se izvadi cev za greanje nogle sa vozacke strane

dsc01004t.jpg

dsc01005l.jpg

-sada moze da se vidi mali hladnjak

dsc01007lp.jpg

-izvaditi srafove na dracu creva. od prilike 6cm od limarije izmedju motora i kabine, jedva moze da se vidi na slici. Izgleda kao E sa durge strane ventila malog hladnjaka

dsc01008m.jpg

-malo izvuci mali hladnjak i odsrafi ventil

-treba malo jace da se cima ali moze da se odvoji ventil i mali hladnjak. Barem dovoljno da mozes da progurati creva kroz limarije. Pa onda i ceo hladnjak

-na ventilu se nalazi buksna, to prvo mora da se odkaci. Pa moze onda ventil polako da se izvadi. Mozda malo mora donje crevo da se olabavi :)

Instalacije je suprotna procedura. Pazi da vratis sve na svoje mesto i da zategnes svrafove itd.

P.S. pisem ovo posle 3 smene, izvinjavam se ako nije naj jasnije

Pozdrav

Link to post
Share on other sites

Hvala ti na ovako detaljnom obavestenju, ja ovo moram da radim pa mi je puno pomoglo, nikako nisam hteo da se hvatam tog posla jer sam mislio da celu tablu trebam da skidam kao na onoj slici gore pa mi je to izgledalo previse komplikovano ali ovo mi deluje ok... :) :preved:

Link to post
Share on other sites
  • 4 years later...

evo kako sam ja ozracio moj m10...u pitanju je 316 e30...menjao sam termostat jer mi je dolazila temperatura do jedne trecine...znaci,prva crta izmedju plavog polja i polovine...kupio antifriz,destilovanu vodu i NOV termostat...ispustis antifriz iz sistema,tako sto ces skinuti sva creva i odvrnuti cep na velikom hladnjaku...skines oba creva sa malog hladnjaka i usput proveris selne da neflisuju...po potrebi zameniti novim...gurnes bastensko crevo i isperes mali hladnjak dok nepotece cista voda...to isto uradis i sa velikim hladnjakom...vratis sva creva kako su bila i sipas antifriz da bude 3-4 centimetra da se neizlije napolje...prebacis grejanje na crveno,skroz u desnu stranu i upalis motor da radi u leru...ako se gasi drzis mali gas...tako radis dok nepostigne radnu temperaturu,znaci do pola...kada kazaljka dodje do pola,pustiti ga da radi jos i gledati dali izlaze vazdusni mehuri ili dali se podize i spusta nivo antifriza...ako je sve dobro uradjeno,tecnost ce prosto cirkulisati kroz sistem,i mozda ce malko trebati i da se dolije....ugasiti motor i gledati koliki je nivo u hladnjaku...nesmeju celije od hladnjaka da se vide...ako je potrebno,doliti antifriza do 3-4 centimetra od nivoa cepa.zatvoriti hladnjak..sacekati da se motor malo ohladi i posle 20ak minuta,provozati se...temperatura nebi smela da predje pola...tako je bar kod mene...

Link to post
Share on other sites

ja sam imao isti problem i resio sam ga tako sto sam samo zamenio mesta crevima koja idu u mali hladnjak , pre negos to bilo sta uradis proveri da li su ti ta creva sto idu u hladnjak lepo povezana , meni su bila naopako povezana i onda voda nije mogla da cirkulise kroz ventil i nisam imao grejanje a isto sam ozracio sistem i stavio nov termostat ;)

Link to post
Share on other sites