Recommended Posts

Pozdrav svima

Vec sam u forumu za predstavljanje rekao da od prije 1 mjesec posjedujem e-46 330d touring, facelift,automatik,godina 2002.

Interesuje me da li je kod njega normalno da tesko postize radnu temperaturu tj treba mu prilican broj km kako bi kazaljka stigla na sredinu. Putujem na posao nekih 35km i kada je jutarnja temperatura dosta ispod nule, umalo da stignem na posao a da kazaljka ne dodje na sredinu. Ujedno i grijanje nije za pohvalu sve dok se auto ne ugrije kako treba (motor). Da napomenem, nisam jos isao na nekakvu kontrolu, nisam mijenjao termostat ali sam na jednom njemackom forumu procitao nesto o nekakvom "dodatnom" ili "predgrijacu", koji bi takodje mogao biti odgovoran za ovo. Da li je neko od vas imao ovakvih iskustava i u cemu je bio problem?

Link to post
Share on other sites

Ja sam imao potpuno isti problem prosle godine 328IA touring e36, kod mene je otisao termostat, tj. nije zatvarao, pa nije podizao radnu temperaturu i nisam imao dobro grejanje. Kada sam ga zamenio, sve je postlo kako treba i radna temperatura i grejanje.

Link to post
Share on other sites

Nadam se da je i kod mene termostat, jer je to jos uvijek najjeftinija varijanta u svemu. Bicete obavijesteni kada ga promijenim, da li je on bio krivac :).

Link to post
Share on other sites

Termostat je danas kupljen, jos samo da nadjem nekoga da ga zamijeni, posto su mi u BMW-u trazili oko 100 Eura za zamjenu i to tek kada dobijem termin. Inace, cijena mu je 47 Eura, sto i nije toliko skupo (mislim).

Link to post
Share on other sites

Ne znam kakve su cijene u Srbiji ali sam za cijene u Austriji zadovoljan kako sam prosao. Da li je potreban majstor da zamijeni termostat ili moze i neki priuceni, samo da ima alat za to. Nisam gledao ispod haube, tako da i ne znam gdje se isti nalazi :unsure: ?

Link to post
Share on other sites

Kao sto obecah, da se javim i kazem da je termostat juce promijenjen. Ne mogu da vjerujem kako se sada brzo penje radna temperatura a koliko sam primjetio, kada sam sinoc isao na posao, na dijelu autoputa, gdje je ogranicenje 80kmh, potrosnja mu je sa prijasnjih 8 i nesto pala na cijelih 5,7 litara, tako da mi sada srednja potrosnja nakon nekih 80km, od cega je gradske voznje vise od pola, iznosi 7,1 litar (da li je to sada tacno, ne znam :))

Link to post
Share on other sites
  • 1 year later...

Vidi da li su ti ulazno i izlazno crevo na hladnjaku iste temperature. Ako su priblizno tople omda ti je termostat. To gledaj pre nego postigne radnu temperaturu.

Link to post
Share on other sites