Savet oko sirine guma za felne...


Recommended Posts

Uskoro cu da kupim nove felne za moj e39.

Nasao sam 17-ice, tacnije 8,5 x 17 prednje i 10 x 17 zadnje.

Interesuje me koja bi sirina guma bila odgovarajuca za prednje a koja za zadnje felne?

Unapred hvala na odgovoru...

Link to post
Share on other sites
  • Replies 136
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Pa kako koja, 225 napred, 245 pozadi ;)

Da napisem opet, mada sam negde vec pisao ali me mrzi da trazim :prankster2:

To 8 ili 10 ti je sirina felne u incima, znaci x2.54 i dobijes sirinu u centimetrima

A 225 i 245 ti je sirina gume u milimetrima, pa racunaj :)

Prosta matematika pa ti vidi koji ti se stil svidja ;)

Link to post
Share on other sites

Jesu...

A na te od 8.5 incha sirine mozes da stavis teorestki od 225-255

Pozadi 255-285...

S' tim da ce ti 225 na 8.5 mozda biti malo razvucena...

Kao i 255 na 10...

Sigurno ce se javiti neko sa slikama kako sta izgleda...

Link to post
Share on other sites

ja imam slicnu sirinu felni i 225 napred a 255 pozadi deluje razvuceno

javi se da se vidimo (nismo odavno) pa da vidis kako ti se svidja poz

Link to post
Share on other sites

http://www.1010tires.com/TireSizeCalculator.asp

S' tim da je ovaj kalkulator namenjen za poredjenje guma, i na osnovu unetih dimenzija gume ti preporucuje sirinu felne. Kod tebe je obrnuto (posto si vec nabavio felne), pa ti ubadaj razne dimenzije guma.

235 i 265 stvarno jesu najoptimalnije dimenzije za tvoje felne, samo sto je te dimenzije tesko naci.

Na primer 235/45 R17 odgovara na felne od 7,5 do 9 jota sirine, ali najbolje lezi na 8 ili 8,5 (malo udobniji auto bude, bolja trakcija gume obezbedjuje bolje performanse i pravilno se guma trosi - mada su razlike male)

Link to post
Share on other sites
' date='25 January 2011 - 06:21 PM' timestamp='1295975334' post='143896']

235 i 265

to su naj optimalnije dimenzije

Link to post
Share on other sites

Gde ce bre naci 265, ako nadje i 255 neka peva :)

A i treba to smestiti pod fabricki rub ;)

225 i 245, malo se razvuce guma pozadi i super izgleda :)

E sad, ako bi hteo i napred da bude tako onda bi morao uzeti jos uze od 225,

ali bi onda bila prevelika razlika u sirini guma napred i pozadi,

treba i na to misliti

p.s. Ako je nesto optimalno, onda je vec naj, ne moze se reci najoptimalnije, molim vas ;)

Link to post
Share on other sites

Nisam jos nabavio felne. Nameravam da uzmem ali samo nove.

U svakom slucaju hvala na savetima...

Ako razmisljas da li da kupis, moj savet ti je da uzmes felne sa manjim ofsetom (ET), zato sto su "isturenije", ja sam npr jedno vreme vozao 205/55 R16 na felnama ET20 (ne cese fabricke rubove), veruj mi da izgleda nadrkanije nego 225/45 R17 na felnama sa ofsetom ET47. Ako uzimas 17-ke nije presudno da budu felne presiroke kao npr 10 jota, vec da ofset bude za 17-ku npr. 36 do 40, e to na felni sirine 8 jota bolje izgleda sa nekim 225 gumama nego felna sirine 10 jota sa 265 gumama a ofsetom ET47.

Je*i ga, malo je komplikovano objasniti, krivo mi sto tada nisam slikao auto "otpozadi" da vidis koja je razlika.

Link to post
Share on other sites

Ako razmisljas da li da kupis, moj savet ti je da uzmes felne sa manjim ofsetom (ET), zato sto su "isturenije", ja sam npr jedno vreme vozao 205/55 R16 na felnama ET20 (ne cese fabricke rubove), veruj mi da izgleda nadrkanije nego 225/45 R17 na felnama sa ofsetom ET47. Ako uzimas 17-ke nije presudno da budu felne presiroke kao npr 10 jota, vec da ofset bude za 17-ku npr. 36 do 40, e to na felni sirine 8 jota bolje izgleda sa nekim 225 gumama nego felna sirine 10 jota sa 265 gumama a ofsetom ET47.

Je*i ga, malo je komplikovano objasniti, krivo mi sto tada nisam slikao auto "otpozadi" da vidis koja je razlika.

Potpisujem...

Link to post
Share on other sites

Ako razmisljas da li da kupis, moj savet ti je da uzmes felne sa manjim ofsetom (ET), zato sto su "isturenije", ja sam npr jedno vreme vozao 205/55 R16 na felnama ET20 (ne cese fabricke rubove), veruj mi da izgleda nadrkanije nego 225/45 R17 na felnama sa ofsetom ET47. Ako uzimas 17-ke nije presudno da budu felne presiroke kao npr 10 jota, vec da ofset bude za 17-ku npr. 36 do 40, e to na felni sirine 8 jota bolje izgleda sa nekim 225 gumama nego felna sirine 10 jota sa 265 gumama a ofsetom ET47.

Je*i ga, malo je komplikovano objasniti, krivo mi sto tada nisam slikao auto "otpozadi" da vidis koja je razlika.

Bas bih voleo da vidim kako bi stavio felne sa ofsetom 36-40 na e39...

Link to post
Share on other sites

Gde ce bre naci 265, ako nadje i 255 neka peva :)

A i treba to smestiti pod fabricki rub ;)

225 i 245, malo se razvuce guma pozadi i super izgleda :)

E sad, ako bi hteo i napred da bude tako onda bi morao uzeti jos uze od 225,

ali bi onda bila prevelika razlika u sirini guma napred i pozadi,

treba i na to misliti

p.s. Ako je nesto optimalno, onda je vec naj, ne moze se reci najoptimalnije, molim vas ;)

izvinjavam se malko sam se zaneo u pokusaju da pomognem, u skoli mi srpski jezik nije bio omiljen predmet

al zato matis ubijam da vidite samo kako sabiram 2+2

sto se tice 265 nije problem ima toga (al nije na prodaju) :prankster2:

Link to post
Share on other sites
  • 2 years later...

Moze li na felnu od 7.5j da stane guma 255-40-17?

Jel pokusavao neko?

Guma 255/40 R17 ide na felne širine od 8,5 do 10J. E sad možeš pokušati da je namontiraš na 7,5J, ali ja se ne bih igrao sa time. Nepravilno će guma stajati na felni, pa samim tim neće imati ni odgovarajući kontakt sa asfaltom. Možda će biti veće trenje nego što treba, pa može doći do zagrevanja gume, opterećenja trapa, opterećuje ležaj, motor i menjač ako je na pogonskoj osovini, pitanje kakva bi bila stabilnost, upravljivost, naročito kad padne kiša itd.

Link to post
Share on other sites