Savet oko sirine guma za felne...


Recommended Posts

  • Replies 136
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Taj auto je prelazio 30 000 godisnje, licno sam ga vozio 100ak km, vlasnik je na forumu kaze da nikad jedan problem nije imao samo bezis od ivicnjaka. Meni licno je i 225 na 8j usko, ali sve zavisi kome sta odgovara.

Link to post
Share on other sites
  • 4 years later...

ajde dobar savet za letnje gume...  kupujem nove pa da ne zajebem nesto. 

za BMW 5 M-SPORT  (E61) 2006    felma fabricka  ALU 17 8J et 20   

Sada su mi sve 4 fabricke zimske 225/50/17     

e sad, hocu letnje prednje 225/50/17 a zadnje 245/45/117 !!!  da li je moguce da nemam prpblema sa abs sistemom i sl. 

ili je bolje sve 4 da budu 245/45/17 ?     (tako mi pise na stubu vozacevih vrata)  dajte savet sta je nabolje da izgleda najsire ali da nema problema sa trapom i elektronikom!   

slika 4362.jpg

4363.jpg

Link to post
Share on other sites

Ukoliko imash iste felne, stavi sve 4 iste , max shirina ti je kako pishe na vratima 245 za 8j.  To ce ti omoguciti da rotirash gume pri zamjeni, zadnja desna prednja lijeva i obratno i ravnomjerno cesh ih troshiti. Neki BMW modeli (kao moj npr) imaju tkzv staggered setup, i na njima su zadnje felne shire, i zato su pozadi shire gume. 

Edited by mzex
Link to post
Share on other sites

Nemoj stavljat razlicite dimenzije naprijed-nazad iz razloga sto ce ti paliti kontrolu proklizavanja,jer tockovi onda nemaju istu rotaciju i ecu to registruje kao proklizavanje. E sad po netu imas kalkulatore gume pa ukucas tvoju dimenziju trenutnu 225/50on ti za nju izracuna koeficijent rotacije i na osnovu toga ti izbaci odredjene domenzije koje imaju slicni koeficijent i nebi ti pravile problem pri voznji

Послато са SM-A505F помоћу Тапатока

Link to post
Share on other sites

Kakva su vam iskustva sa 19'' felnama na e60, koliko uticu na brže habanje trapa ili udobnost?

Mada udobnost bih žrtvovao ako treba. Treba da uzmem neke felne i gume za letnji set, trenutno se vozim na 17'' i njih ostavljam za zimu ubuduće. Razmišljao sam o 18'', ali sam naleteo na m6 style 167, koje mi se baš svidjaju, pa se dvoumim...

Link to post
Share on other sites
Kakva su vam iskustva sa 19'' felnama na e60, koliko uticu na brže habanje trapa ili udobnost?
Mada udobnost bih žrtvovao ako treba. Treba da uzmem neke felne i gume za letnji set, trenutno se vozim na 17'' i njih ostavljam za zimu ubuduće. Razmišljao sam o 18'', ali sam naleteo na m6 style 167, koje mi se baš svidjaju, pa se dvoumim...
Od 3 godine kolko vozim e60,skoro 2 ga vozim na 19 tocak. Samo nek su ti gume u fabrickoj dimenziji znaci 245/35 i 275/30 i nemas problema sto se trapa tice bar meni nista nije crklo ,jedino sto je malo tvrdji nego na 17,sa tim sto sam ja vozio 17 run-flat gume tako da mi posle nije neka razlika bila

Послато са SM-A505F помоћу Тапатока

Link to post
Share on other sites

Ako nije msport nije problem, jer je standard ogibljenje dosta udobno.

Ja na f31 vozim 19 bez problema, na e60 sam imao 18 i bio je udoban.

Послато са Mi MIX 2 помоћу Тапатока

Link to post
Share on other sites
1 hour ago, gavra43 said:

Kakva su vam iskustva sa 19'' felnama na e60, koliko uticu na brže habanje trapa ili udobnost?

Mada udobnost bih žrtvovao ako treba. Treba da uzmem neke felne i gume za letnji set, trenutno se vozim na 17'' i njih ostavljam za zimu ubuduće. Razmišljao sam o 18'', ali sam naleteo na m6 style 167, koje mi se baš svidjaju, pa se dvoumim...

Ako te zanima style 128 imam ih na prodaju sa kao novim gumama

Edited by Sale-Sombor
Link to post
Share on other sites
1 hour ago, Sale-Sombor said:

Ako te zanima style 128 imam ih na prodaju sa kao novim gumama

Videcu jos, video sam oglas na KP, u opticaju su i one.

2 hours ago, geralt said:

Ako nije msport nije problem, jer je standard ogibljenje dosta udobno.

Ja na f31 vozim 19 bez problema, na e60 sam imao 18 i bio je udoban.

Послато са Mi MIX 2 помоћу Тапатока
 

 

2 hours ago, Rocco77 said:

Od 3 godine kolko vozim e60,skoro 2 ga vozim na 19 tocak. Samo nek su ti gume u fabrickoj dimenziji znaci 245/35 i 275/30 i nemas problema sto se trapa tice bar meni nista nije crklo ,jedino sto je malo tvrdji nego na 17,sa tim sto sam ja vozio 17 run-flat gume tako da mi posle nije neka razlika bila

Послато са SM-A505F помоћу Тапатока
 

Ok, hvala za info.

Link to post
Share on other sites
On 3/7/2020 at 12:00 PM, geralt said:

Ako nije msport nije problem, jer je standard ogibljenje dosta udobno.

Ja na f31 vozim 19 bez problema, na e60 sam imao 18 i bio je udoban.

Послато са Mi MIX 2 помоћу Тапатока
 

koje si imao na E60?  kolko jota? ET?  i koje dimenzije guma?   Ja bi mozda kupio 18-tice  al se plasim da ne bude tvrdo na trapu i da mi ne leluja po onim udubljenjima na asvaltu od busa...  nekad kad sam vozio A8 to me je izludjivalo ali tad nisam znao nista  o jotima ET itd...  sad gledam da se uklopim u ono sto fabrika preporucuje... 

Link to post
Share on other sites

Imao sam style 135, to je 8j et20, 245 guma, samo sam jos stavio distancere 15mm napred 20mm nazad, bas imam i sliku kada sam naisao na istog e60 kao moj, ista boja, iste felne, a on nije imao distancere, cisto vizuelno da vidis.

88ec3c973ac7b9c12d9063077e88779b.jpg8bbfe51137a509e20797805ebc313320.jpg

Послато са Mi MIX 2 помоћу Тапатока

Link to post
Share on other sites

da to je to...   samo jos jedno pitanje...  Ipak bi kupio nove 245/45/17 nove   ali  gledao sam po diagramu na jednom sajtu  da nece izgledati nista sire nego 225/50/17  i jos ispada da mi je auto jos nizi sa 245/45  ???  jel to moguce?  Iovak je M vesanje i nizak je nesmem na veci ivicnjak da se popnem kaci branik...  sad neznam sta da radim...  hteo bi da stavim 245/45   ali ako ne izgleda sire na autu koja je svrha

evo link gde sam uporedio te dve dimenzije  (kalkulator) mozda nekom zatreba...

https://www.wheel-size.com/calc/?wheel1=225-50-17X8ET20&wheel2=245-45-17X8ET20&fcl=50mm&scl=50mm&wcl=30mm&sr=0mm

 

Link to post
Share on other sites
9 hours ago, ANIVIA said:

koje si imao na E60?  kolko jota? ET?  i koje dimenzije guma?   Ja bi mozda kupio 18-tice  al se plasim da ne bude tvrdo na trapu i da mi ne leluja po onim udubljenjima na asvaltu od busa...  nekad kad sam vozio A8 to me je izludjivalo ali tad nisam znao nista  o jotima ET itd...  sad gledam da se uklopim u ono sto fabrika preporucuje... 

Nema neke velike razlike, imam zimski 225 50 17, a letnji 245 40 18, nisam presao nesto puno km sa 18, jer sam ga uzeo pred zimu, ali nisam primetio nikakvu razliku u udobnosti i da smeta u vagasima. Nemam M vesanje, pa je mozda i do toga malo. 

 

9 hours ago, geralt said:

Imao sam style 135, to je 8j et20, 245 guma, samo sam jos stavio distancere 15mm napred 20mm nazad, bas imam i sliku kada sam naisao na istog e60 kao moj, ista boja, iste felne, a on nije imao distancere, cisto vizuelno da vidis.

88ec3c973ac7b9c12d9063077e88779b.jpg8bbfe51137a509e20797805ebc313320.jpg

Послато са Mi MIX 2 помоћу Тапатока
 

Nebo i zemlja sa distancima...mocniji auto mnogo. 

8 hours ago, ANIVIA said:

da to je to...   samo jos jedno pitanje...  Ipak bi kupio nove 245/45/17 nove   ali  gledao sam po diagramu na jednom sajtu  da nece izgledati nista sire nego 225/50/17  i jos ispada da mi je auto jos nizi sa 245/45  ???  jel to moguce?  Iovak je M vesanje i nizak je nesmem na veci ivicnjak da se popnem kaci branik...  sad neznam sta da radim...  hteo bi da stavim 245/45   ali ako ne izgleda sire na autu koja je svrha

evo link gde sam uporedio te dve dimenzije  (kalkulator) mozda nekom zatreba...

https://www.wheel-size.com/calc/?wheel1=225-50-17X8ET20&wheel2=245-45-17X8ET20&fcl=50mm&scl=50mm&wcl=30mm&sr=0mm

 

Ostani za 17 na 225 50 17, samo kupi distance, i dobices tu sirinu sto trazis. Samim gumama neces primetiti nikakvu razliku. Eto ti primer od kolege Geralta, iste felne i gume. 

Link to post
Share on other sites

Ja udari u rupu u subotu uveče i ode felna.

Veče, kiša, rupa puna vode, auto mi išao u susret, nije bilo mnogo mesta za manevrisanje, a i rupa se prostire od ivicnjaka do pola trake, sreća što mi i zadnja guma nije otišla. Inače rupa nije nastala sama od sebe, već je tu rađeno nešto, asfalt sečen, kopano I onda nikad nije zakrpljeno, nego zatrpano samo malo I ostavljeno da bleji tako. 🤬😡

Namučili se da odvrnemo srafove, ono nije humano koliko je stegnuto, iskrivili smo dva ključa, sjebali srafove i jedva zamenili točak posle dva sata. Sreća što se sve odigralo u gradu, pa sam imao pomoć prijatelja. 

Što se tiče štete, video sam da se malo felna iskrivila na falcu sa unutrašnje strane, čini mi se da guma nije isečena, (stavljene nove gume u novembru). 

Sad se već dvoumim da l da idem na 19'' ili da 18'' za leto. Onakav udarac bi teško koja felna izdržala, ali opet, sa profila 45 ići na 35, bojim se da ne bude malo, malo, pa vadi ćopavac. 

Jel ima neko iskustva sa WSP felnama, italijanske kopije? Jel ima razlike u kvalitetu između njih i kineskih? 

Edited by gavra43
Link to post
Share on other sites
20 minutes ago, gavra43 said:

Ja udari u rupu u subotu uveče i ode felna.

Veče, kiša, rupa puna vode, auto mi išao u susret, nije bilo mnogo mesta za manevrisanje, a i rupa se prostire od ivicnjaka do pola trake, sreća što mi i zadnja guma nije otišla. Inače rupa nije nastala sama od sebe, već je tu rađeno nešto, asfalt sečen, kopano I onda nikad nije zakrpljeno, nego zatrpano samo malo I ostavljeno da bleji tako. 🤬😡

Namučili se da odvrnemo srafove, ono nije humano koliko je stegnuto, iskrivili smo dva ključa, sjebali srafove i jedva zamenili točak posle dva sata. Sreća što se sve odigralo u gradu, pa sam imao pomoć prijatelja. 

Što se tiče štete, video sam da se malo felna iskrivila na falcu sa unutrašnje strane, čini mi se da guma nije isečena, (stavljene nove gume u novembru). 

Sad se već dvoumim da l da idem na 19'' ili da 18'' za leto. Onakav udarac bi teško koja felna izdržala, ali opet, sa profila 45 ići na 35, bojim se da ne bude malo, malo, pa vadi ćopavac. 

Jel ima neko iskustva sa WSP felnama, italijanske kopije? Jel ima razlike u kvalitetu između njih i kineskih? 

Ima ih kolega, zadovoljan je sa njima, nisu se pokrivile poslije godinu dana upotrebe :)

Link to post
Share on other sites

Znaci da ipak ostanem na 225/50/17  samo da stavim distancere?   

OK ali koliki distanceri? (hteo bi iste i napred i nazad)  i gde se to kupuje?  (ako ima neki kontakt ko to prodaje)

 

*geralt   jel sa distancerima bezi po putu kad se udje u udubljenja od busa ???

*dulebp     jel bi prodavao te 18-tice?  neka slika?

 

Edited by ANIVIA
Link to post
Share on other sites

Iste felne 19'', bar u oglasu pise tako...Zbog cega mi lepse stoje na ovom prvom autu slovenackih tablica??
Ovaj drugi kao da je visok mnogo, deluje kao da je veci tocak, a ne deluje mi da je prvi spusten...
Ima li neko objasnjenje ili se cini samo na slikama da ima neke razlike?

https://www.polovniautomobili.com/auto-oglasi/16032938/bmw-525

https://www.polovniautomobili.com/auto-oglasi/15000684/bmw-525-525d

Link to post
Share on other sites