poliranje


Recommended Posts

Poliranje mozes da platis od 50e, pa do 150e (moze i ihahaj vise al ne poliras Ferari tako necemo o tome :) ) Zavisi od toga koji se materijali koriste, cene kozmetike su jako sarene... Zato cenim da je Zverko covek pitao, ako nabasam na neku preporuku javljam ti ;)

Link to post
Share on other sites

siguran sam da bi kupovina te masine bilo bacanje para,prvo sto bi posle par sati rada shvatio je da sam trebao nekome da platim da to odradi...sad mi je potrebno poliranje jedne e34 i ko zna kad opet..

OK, u tvom slucaju je verovatno tako.

Link to post
Share on other sites

Ja znam tipa iz Zemuna koji polira kola i stvarno odlicno radi.E sad ako se uprava slaze,da ostavim broj telefona ovde,da ne bude da ga reklamiram,ali stvarno radi odlicno...Ako ne,poslacu ti na PP i svakom koga zanima...

Inace,poliarao je auto Transporteru i jos nekim mojim drugarima i svi su zadovoljni...A koristi 3M-ov program...

Link to post
Share on other sites

@Gruja: Upravo sam zbog toga pitao koliko para jer ima od - do. Koje paste ko koristi uopste nije bitno, bitno je da li zna da radi ili ne. Braca iz zemuna lepo rade, nisu skupi ali licno mislim da im fali malo bolji finish pa da to sve bude tiptop.

Link to post
Share on other sites

napisite ko je gde polirao u bg,koliko je platio i kako je zadovoljan...ne znam zasto bi to bio problem...

licno sam radio par automobila nekim pastama i krpama i to je za ono kad je auto vec odrzavan..sad mislim da mi treba profi i zato pitam...

Link to post
Share on other sites

0652285822 Mario se zove decko,kazi slobodno da ti je Nikola - Qwerty dao broj...

Kao sto rekoh,radi sa 3M-om,polirao je Transporetrovu 7icu i nekim mojim drugarima kola,svi su zadovoljni...

Mozes i clana "Durango" da pitas u vezi Maria,njemu je radio vise automobila,pocevsi od 190ke Mercedesa,koja je bila roze,a ne crvena,pa je posle poliranja izgledala kao nova,samo je bitno da lak nije nigde ostecen...

Link to post
Share on other sites

Ako je neko za DIY verziju poliranja, i to rucnog, mozda Vam ovaj post pomogne, posto mislim da ima dovoljno detalja.

Sticajem okolnosti drugu je nekom granom "isamaran auto", Golf 4, metalik boja, i posto nije imao para za farbranje-lakiranje, odlucili smo se da probamo samo sa poliranjem.

Isli smo na varijantu da zajedno, onako bez zurbe, odradimo ceo auto, rucno.

3M program je jedan od vodecih, dakle medju najboljima. Svakodnevno u ordinaciji radim sa 3M kompozitom, pa ako znaju da naprave jedan od dva najbolja kompozita, znaju i pastu za poliranje. Ono sto 3M izdvaja od drugih je nano formula, tj najmanje cestice unutar punila, one "kriju tajnu" uspeha.

Svaka od politura kosta ~40e, neke i ~60e.

Obzirom na stanje auta realno su nam trebale tri:

- najgrublja koja je "Fast Cut Plus",

- srednje gruboce koja je "Super Fine"

- i najmanje gruba koja je "Ultrafina SE"

Najfinije deluju kao antihologram, tako na nekoj i pise.

Sve se razlikuju po boji cepa, u pitanju su litarksa pakovanja.

Za auto B/C segmenta je potrebno 150-250gr politure, zavisno od stanja, broja i dubine riseva, matiranosti ..

Kako drug nije imao finansije za lakiranje, ili farbanje, samim tim ni za kupovinu velikih pakovanja, uspeli smo da nadjemo u Zemunu jednu radnju koja prodaje na merenje politure. Nalazi se na pocetku bivse ulice Jakuba Kuburovica, sa leve strane, mislim da se zove "Dumix".

Kupili smo po 250gr svake od gore pomenutih 3M politura, sto je kostalo oko 3000din.

Bili smo u dilemi da li da polirano vatom, krpama, sundjerima i kojim [?], ili da se organizujemo za masinu.

Prava masina kosta 300 i vise evra, i to nije nesto sto se pozajmljuje svaki dan. Ove Einhel/Vomax i sl. kostaju 40-70e i nemaju regulaciju broja obrtaja sto im je osnovni nedostatk.

Znajuci da 3M program zahteva posebne sundjere koji idu na masinu, gde je sundjer predvidjen za odredjenu polituru, i da vata/pamucne krpe ne bi odradile posao, odlucili smo se za kupovinu istih, koji se i rucno mogu koristiti,

U Ehomu u Ugrinovackoj smo ukupili 2 sundjera, koja su kostala oko 2500din, i koja su do sada odradila u DIY verziji sigurno 10 automobila tipa Corsa, Fabia, Punto, A klasa, 206... I dalje se drze, jako su kvalitetni, i mislim da vrede te pare, tj oko 1200din po sundjeru. Bila je i jedna okrugla ploca-drzac za ruku, Farecla ga pravi, na koju se cicak trakom postavlja sundjer, isto oko 1200din, koju nismo uzeli, ali eto da znate, postoji i to. Kad se nosi na ruci zgleda kao ona okrugla cicak-ploca na koju se lepi lopte, koriste je na plazi. :)

Od ranije sam imao vosak [Ma-Fra Metal Car i Farecla], koji je jako pozeljan za nanosenje posle poliranja.

Najveci problem je bio da se nadje i kupi izopropil alkohol. Preko neke firme sa Novog BG, i uz dosta peripetija kupismo i to, po ceni od oko 300din za 1L, kojim smo izmedju upotrebe politura i pre voskiranja prelazili preko kola-boje, ne bi li razmastili tj uklonili ulje iz politure, i da nam ne bi zaostale cestice iz prethodne-grublje politure. Izmedju smo takodje u jednoj ruci samponom prali auto.

Nas dvojica, pedantno i temeljno, jako pazljivo, rucno smo radili 2 dana njegov auto, svakog dana po 5-6 sati, i treceg dana smo za par sati izvoskirali.

Na zalost slike pre i posle nemam. U medjuvremenu je auto prodat. :(

Najkrace receno rezultati su bili fantasticni!

Drug je student pmf-a, ja sam stomatolog, i obojici nam je u krvi da radimo temeljno i dobro.

Moze se reci da je ukupan trosak bio:

- 30e politure [preteklo je od svake po malo, i dobro dodje za sitne kontakte sa parkinga, koji su na zalost neizbezni u BG]

- 25e sundjeri-padovi, kako ih vec zovu.

- vosak smo imali, a cena je oko 700din za Ma-Fra od 400ml, i 1900din za Farecla od 1L.

Inace, sa Ma-Fra se moze 2x uraditi voskiranje u dve ruke, a sa farecla 3-4 jako kvalitetna voskiranja.

- puno coca-cole :D

Dakle, za jedan auto treba 65-75e.

Moze biti manje ako se nadje neko manje pakovanje voska, i ako nema potrebe za najgrubljom politurom, sto je -10e.

Za dva auta bi trebalo:

- max 50e za tri razlicite politure

- 25e za sundjere

- 20se za vosak

Ukupno: ~95e.

Jasna je racunica da je znatno povoljnije da dva-tri drugara kupe zajedno, i jedni drugom pomognu.

Ovo je cena za materijal koji je jedan od najboljih kod nas i u svetu, i koji koriste svi koji se ozbiljnije bave tim.

Posto znam koliki je prosecan trosak samo materijala za poliranje auta, zapitam se kako neke perionice naplacuju ~50e za posao.

Ok, kupuju na veliko, rade vise auta, imaju masine, ali opet ...

Mislim da je za poliranje sa 3 politure i voskiranje potrebno izdvojiti oko 100e.

Ono sto bih jops dodao:

- bilo da se radi rucno ili masinski - ne treba zuriti. Ako se nema snage za vise od odredjenog broja uradjenih elemenata, nemoj raditi, posto - dzaba rad ako nije najbolji.

- masinski se uradi kvalitetno, ali verujte mi, uz posvecen rad i rucno moze biti podjednako dobro. Samo treba mnogo vise vremena, snage, volje i strpljenja.

- pun efekat se vidi i dobije kad se koristi izopropil alkohol, i kada se pere auto izmedju. Ujedno se pregleda i vidi svaki deo.

- bez garaze nista, koja je pozeljno da bude cista-uredna, i da nema prasine. Mi smo, da bi se osigurali, isli kod prijatelja, koji ima keramiku u garazi, prebrsiali smo je dzogerom.

Mislim da nismo preterali sa svim ovim detaljisanjem, kao sto nam govore, posto su rezlutati bili, malo je reci, fantasticni, i na zalost nemam fotografije da pokazem. :(

Vecina dobro zna proceduru oko poliranja, ali bi samo dodao kako smo mi radili:

- pranje auta u dve ruke, jako kvalitetnim samponom,

- upotreba clay-a, gline

- pregled pod jakim svetlom

- oznacili smo na papiru najugrozenije delove, ali i delove koji su bili dobro ocuvani [npr. deo oko zadnjih tockova i tu nismo isli sa najgrubljom]

- poliranje najgrubljom politurom

- izopropil alkohol+pranje samponom

- poliranje politurom srednje gruboce

- izopropil alkohol+pranje samponom

- poliranje najfinijom politurom

- izopropil alkohol+pranje samponom

- voskiranje u dve ruke

Auto mora biti hladan kad se radi, pozeljno je zastiti plasticne delove, gume i felne, posto se teze uklanja.

Sama tehnika jeste bitna, ali verujte mi nije nikakva naucna fantastika.

Bitnije od same tehnike je uklanjanje prethodne politure u potpunosti. Nema efekta-smisla koristiti najfiniju ako i dalje postoje krupnije cestuci iz "jace" politure.

Nadam se da ce biti onih koji ce procitati ovaj roman, mislim da moze pomoci. :)

Sto se tice preporuka, drug je radio kod Maria, i zadovoljan je.

Ima jos jedan momak, iz Zemun Polja, Daca, on takodje dobro radi.

Ako si u mogucnosti, imas vremna i volje, predlazem ti da u DIY verziji uradis ovo, sa nekim drugom, to Vam je max dva dana posla, a rezultati nece izostati.

Link to post
Share on other sites
  • 6 months later...

druze evo i ja cu da podelim svoje iskustvo sa tobom a i ostalima moze da koristi,

u pitanju je bio BMW E30 posupak je bio sledeci :

-oprao sam auto nekim najobicnijim samponom tipa breza kopriva ne znam sta je bilo tacno bitno je bilo samo da se auto lepo opere

-osusio auto jelenskom kozicom da ne ostanu masnice od vode

-pastu sam koristio neku italijansku ne znam kako se zove (izvinjenje zbog nedostatka podataka) bila je u konzervi velicine kao karnex pasteta i dosta gusta kao npr. ona pasta sto je koriste majstori da peru ruke od ulja itd.

-poliranje sam radio ispred zgrade ,znaci bez garaze i koje cega ,bitno mi je bilo samo da ne duva vetar zbog prasine i da je suncan dan

-za poliranje sam koristio obican sundjer sto ga klinci koriste u skoli da nanesem pastu na auto, a za trljanje obicne frotirne peskire

-auto sam polirao na taj nacin nekih 2-3 sata uz pomoc jednog ortaka.

E sad to ti je neka varijanta DIY bez produbljivanja u vezi ove one paste ,ova ona granulacija ,jedna ruka druga ruka , alkoholi i sl. (sto je u svakom slucaju bolje) ali ako si laik kao ja i nikad nisi radio poliranje a auto je zreo za takvu radnju veruj mi bice to sve ok,ja sam posle takvog nazovi ofrlje odradjenog poliranja bio ne zadovoljan nego prezadovoljan,nemam slike da pokazem kakav je auto bio pre poliranja ali verujem da svi znaju kako izgleda bela boja kad stoji na suncu vetru kisi snegu bez zastite, moj auto je bio sve samo neo beo i bez trunke sjaja cak sam i plasticne delove koji su bili beli odradio,da skratim pricu i podkrepim svoje tvrdnje evo par slika posle poliranja.

http://img818.imageshack.us/img818/6623/dsc00154resize.jpg

http://img205.imageshack.us/img205/9405/dsc00155resize.jpg

http://img13.imageshack.us/img13/7760/dsc00156resize.jpg

http://img404.imageshack.us/img404/8525/dsc00162resize.jpg

Neki ce mozda reci da ovo ne valja ali ponavljam ja sam bio odusevljen s obzirom ko je radio i kako je radio i kako je auto izgledao pre toga :D nadam se da sam pomogoa bar malo ako nista drugo.

Link to post
Share on other sites

i jos je jako bitno da auto poliras u hladovini kada je limarija hladna,jer na suncu ili na zagrejanom autu ostaju fleke jer se pasta previse brzo osusi,iz tog razloga poliraj deo po deo nikako ne nanosi pastu na preveliku povrsinu,vec recimo pola haube pa kada izglancas tek onda drugu polovinu

Link to post
Share on other sites

Ako polirate rucno potrudite se da kupite Madjarsku pastu marke Prevent( Auto polirozo ) za prvu ruku jer je to malo grublja pasta i odlicno skida prljavstinu a nanosite je nekim pamucnim krpama , naj bolje se meni pokazali stari duksevi ( unutrasnja strana ) , a za drugu ruku tj finis se meni naj bolje pokazao Sonax ( visoki sjaj - Hoch glanz ) jer daje stvarno visoki sjaj i dosta je postojan tj film koji pasta ostavi nanosenjem se tesko skida pranjem . Masinsko je sasvim druga prica .

Link to post
Share on other sites

Ja imam problem jer je auto malo lošije ofarban,i sad na suncu se to ne vidi ali u senci je primetan efekat pomorandžine kore.Jel mogu nekako to da "uglačam" ili da se ne trudim?

Link to post
Share on other sites
  • 3 weeks later...

Ako imas s cim mozes sam,ako ne-pici kod nekoga ko radi poliranje da ti to zavrsi. Tu "koru" sam i ja imao na autu i perfektno je sanirano kod lika koji mi je farbao auto,a radi i poliranje i to na vrlo ozbiljnim automobilima.

Link to post
Share on other sites

Pa baš zato pitam reko da uštedim 50-ak evra da odradim sam,a i volim da vidim rezultat svojih ruku i muku :) .Ali me interesuje postupak i materijal.

Link to post
Share on other sites
  • 1 month later...

Pozdrav, pre neki dan Nidza crveni pregledao, ja kupio, Bata potvrdio...krecemo sa poliranjem:

Moj pasa to radi matiranjem grubom, pa finom smirglom, pa grubo abrazivno sredstvo, fino i vec redom...nije ni skup, oko 100 e...

Postavicu slike i sutra...veceras je zavrsio farove i kao novi su!

20120627184555.th.jpg

20120627184549.th.jpg

20120627184543.th.jpg

20120627143344.th.jpg

20120627143335.th.jpg

20120627124754.th.jpg

20120627124739.th.jpg

Link to post
Share on other sites