Zatamnjivanje stakala


Recommended Posts

"Ветробран се не сме накнадно затамњивати. Бочна стакла у равни возача могу бити накнадно затамњена тако да укупна вредност пригушења светла не прелази 25%. Остала стакла на возилу осим ветробранског стакла могу бити накнадно затамљена."

ovo za ostala stakla sem soferke i bocnih vozacevih jel postoji granica zatamnjenja ili moze max???

Link to post
Share on other sites
  • Replies 149
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

pa vjerovatno moze maximalno zadnja stakla.... to vam je extra....

kod nas CG u zakonu pise da stakla ne smiju bit zatamnjena u skladu sa normama Medjunarodne konvencije o saobracaju na putevima... btw. zna li neko gdje mogu naci te norme medjunarodne konvencije, bas me zanima sta pise...

Link to post
Share on other sites

ja sam u Futogu kod NSa zatamnio stakla. i za dz mi je uradio soferku samo onaj vizir.... za 80e.

a atest mi je drugar napravio. a on je s tim atestom isao i u madjarsku i na more, na granici pokaze to. oni pogledaju i hvala dovidjenja. tako da mogu da .!.

Link to post
Share on other sites

Ja radim sa LLumar folijom i moci ce i prednja stakla da se tamne, samo sto ce neko iz ministarstva biti zaduzen za kontrolu i izdavanje pratece dokumentacije. Kako ce biti regulisano, pojma nemam. Folija je vise postala potreba nego neko dokazivanje, u nekim granicama naravno.

Link to post
Share on other sites
ja sam u Futogu kod NSa zatamnio stakla. i za dz mi je uradio soferku samo onaj vizir.... za 80e.

a atest mi je drugar napravio. a on je s tim atestom isao i u madjarsku i na more, na granici pokaze to. oni pogledaju i hvala dovidjenja. tako da mogu da .!.

u CG ne vazhi nikakav atest... ne priznaju nista...

Link to post
Share on other sites
  • 2 weeks later...
Pitanje (nigde nisam našao ono što me zanima), ako npr imam na zadnjim bočnim staklima folije i ne znam kolika im je propustljivost i refleksija, šta treba da radim?

Na zadnjim staklima nema ogranicenja. Ako ti je, a verovatno jeste crna folija, koja nema refleksiju vecu od 7-8%, jedina stvar koju treba da uradis je da nakrivis kapu.

Link to post
Share on other sites
  • 5 weeks later...

evo bome i mene vratiše na tehničkom, kaže skini prednje folije pa dodji jer su im ugradili kamere koje slikaju auto i nesmiju više puštati nikoga. i tako sam donio sa otpada dva stakla, zamjenio moja i prošao, a sad opet vraćaj nazad tamna!!!

Ko ih j..., bit će tamno i gotovo!

Link to post
Share on other sites

Tako je! Bice tamno dokle god te ne zaustavi saobr. policajac i napise jednom, dva puta tri puta... Mislim da ti oni nece tolerisati to, cek samo zacas imam u gepeku druge prozore pa cu ja naici a vi me zaustavite, jbg...

Znaci pise nam se i u Srbiji isto, cisto da znamo, tnx

Link to post
Share on other sites

Meni su zadnja stakla fabricki zatamljena na 22%. Ima neki zig na njima na strani do stakla. Ja sam se ubio trazeci foliju koja je iste takve zatamljenosti i stavio sam neku od 15%. Prolazio sam tehnicki i zaustavljanja saobracajne policije bez problema.

ratkapna.jpg

Evo kako izgleda na autu, diskretno i nije preterano.

Link to post
Share on other sites
Ako ti je za utehu meni je mozda cak i malo tamnije :)

Niko ni mene ne dira, ali pitanje je do kada ce biti tako, to je ono... Jbg, ne moze se okruglom kupolom u skok na cilj :D

Veruj mi da ima likova koji su i to radili ( doduse imaju 4000-5000 skokova). Vise pridju sa okruglom kupolom sundjeru, nego pojedinci sa krilima. :)

Link to post
Share on other sites
evo bome i mene vratiše na tehničkom, kaže skini prednje folije pa dodji jer su im ugradili kamere koje slikaju auto i nesmiju više puštati nikoga. i tako sam donio sa otpada dva stakla, zamjenio moja i prošao, a sad opet vraćaj nazad tamna!!!

Ko ih j..., bit će tamno i gotovo!

Ako je nekim clanom zakona zabranjena folija-kao kod nas po starom zakonu, onda u redu je sto te nisu pustili. Ako je uslovljena zatamnjenost prednjih stakala, kao kod nas 25%, onda bi morali da imaju spravicu kojom bi izmerili zatamnjenost i refleksiju stakla sa folijom. Kako moze na oko da odredi da li je to dozvoljenih 25% ili nedozvoljenih 26%,30% ili 95%? Kako? Ima u ZG vw siroko ceo auto sa 95%,jel vam to prave problem samo na tehnickom ili i iskljucuju iz saobracaja?

Link to post
Share on other sites

Folije mogu da se testiraju senzorima za odredjivanje stepena zatamnjenja, direktno sa stakla, kao i uredjajima za proveravanje zastite od UV zracenja. Tehnicki u vezi sa delom mup-a, sve se snima i to je kraj price. Skines prozore, prodjes tehnicki, zaustave te, platis kaznu upises koji bod i dokle tako? To su vec igre bez granica. To jest, game over je na 18 nivou (bodu, ako bese tako)

Ok, kako policajac zna koji je stepen? Ja cu odgovoriti pitanjem: Sta mislis koliki je problem policajcu da posalje na vanredni tehnicki ili u Agenciju za bezb. saobracaja po uput za ispitivanje stepena zatamnjenosti u nekoj od ustanova, kako god?

Sto bi moj otac rekao, kako god okrenes dupe je pozadi :)

Link to post
Share on other sites