remont alnasera


Recommended Posts

za ovu operaciju,nije potrebno mnogo alata,dovoljo je imati volju i malo amaterskog iskustva u mehanici.

pamtite kako je sta strajalo,pisite ili slikajte. za delove nadjite neku posudicu i stavljajte u njoj sta budete skinuli da nebiste izgubili delove

prvo skinite bendiks. drze ga tri krstasta srafa. kad odvijete srafove saogrenite ga oko ose za 180 stepeni i izacice. unutar njega ima opruga.

odvojite debelu zicu koja je vezana za donji fraf na bendiksu.

picture074n.th.jpg picture073.th.jpg picture072.th.jpg

onda treba odviti dva krstasa srafa na poljedjini alnasera,pa zatim kljucem 8 isto tako odviti dve navrtke

picture064.th.jpg picture065d.th.jpg

kada to uradite,dvojite stator (kuciste) od rotora i donjeg dela alnasera.

na rotoru ostace da stoju nosac cetkica

picture061.th.jpg

skinite i njega. pazite na opruge koje potiskuju cetkice

ostace rodor u donjem delu alnasera izvucite i njega,a drugom rukom odvojite viljusku bendiksa.

viljusku bendiksa ce te moci da izvucete ako pre toga skinete osigurac i izvucete njegovu osovinicu kaja ga drazi. obratite paznju,pored donje biksne ima jedna uska caura.

picture070.th.jpg picture068.th.jpg picture048r.th.jpg

kada sam ratavio kompletno alnaser,ja sam ga oprao jer je bio mnogo zamascen.

naprskao sam ga srestvom za pranje motora,i oprao sam ga masinom za pranje pod pritiskom.

picture039m.th.jpg picture038xlo.th.jpg

prao sam i sitne delove i srafove tako sto sam ih potopio u benzin

picture040.th.jpg picture041t.th.jpg

ovo je u pitanju bosch-ov alnaser. on ima cetri cetkice i dve biksne.

biksne se naravno izbijaju ako moraju da se promene. dezava se da zbog pohabanosti kucista biksne,moraju druge da se naprave kod stugara jer originalne ne pasu jer je kuciste dobilo neke druge dimenzije

sto se cetkica tice,ako su dotrajale,menjaju se,s tim sto jako nikad nisu menjane one su punktovanje. najbolje bi bilo da se opet puntkuju,ali zbog toga sto od elekticara niko nema punkt aparat onda se leme jakom lemilicom

cetkice ima dve na statoru,i dve na nosacu cetkica. kada ih menjate,mesta morate dobro da ocistite turpijicom jer u suprotnom lem se nese uhvatiti.

majstori kazu: "lem je veliki gospodin. hvata se samo na cisto"

vodite racuna prilikom zamena cetkica na polozaj starih i duzinu pletenice od cetkica. sto je moguce da da bude isto kao kod starih.

to otprilike ovako treba da izgleda

picture043.th.jpg

e sad,kada sve zavrsite,polako sklopite donji deo alnasera.

znaci stavite rodor u donji deo,i sa njim viljusku bendiksa,njegovu osovinicu... vratite i onu tanku cauru koja stoji na osovini pored donje biksne

picture047o.th.jpg

ali pre toga uradite sledece:

namazite mascu klizne i rotirajuce delove

picture045.th.jpg picture044q.th.jpg picture046d.th.jpg

...a ja cu van objasniti neke "cake " prilikom vracanja.

namontirajte stator na kuciste. stator u dnu ima stifni (klin) koji se poklapa sa kicistem

picture049k.th.jpg picture050p.th.jpg

sada montirate nosac cetkice. uzmite nosac cetica i uradite sledece:

dve cetkice koje su zalemljene na nosacu namestite na svoje mesto. stavite prvo opruge pa cetkice i obratite paznju da pletenica prolazi kroz zarez na plastici od kucista cetkica.

picture052.th.jpg picture053.th.jpg

posto ce cetkice izlaziti napolje (gura ih opruga) uradite sledece:

uzmite tanku zicu i vezite cetkice za kuciste. ja sam koristio telefonsku zicu

picture055.th.jpg picture056q.th.jpg

posto ste pripremili cetkice za montazu,pre toga sa donje starane provucite ona dva dugacka srafa

picture058.th.jpg

i mozete montirati nosac cetkica,stim sto ostale dve cetkice koje su zalemljene na statoru pripremite (stavite opruge u preostala dva kucicta) i prstima ih zadrzite dok ne upasujete nosac na nesto gde treba da stoji.

dugacki srafovi prolaze kroz zareze na nosac. lepo ih nacentrirajte

picture059u.th.jpg

to opet ovako treba da izgleda

picture061.th.jpg

skinite ine zice...

picture062v.th.jpg

otatak znate. motirajte zadnji poklopac,dugacki srafovi prolaze kroz rupe. nacentrirajte ga lepo da bi mogli da zasrafite malim srafcicima nosac cetkica. spojite onaj kabal na sto izlazi is statora i ide na donji sraf od bendiksa

probacete ga na sledeci nacin:

uzmite kablove za prespajanje,spojite ih na akumulator.

masu zakacite na kuciste,plus drzite u ruci. alnaser stavite na pod i nagazite ga nogom.

da bi proverili dali alnaser okrece,pipate plusem donji sraf na bendiksu

picture098h.th.jpg

da proverite dali bendiks ukljucuje pipate plusem pipak na njemu

picture099l.th.jpg

Link to post
Share on other sites
  • 3 weeks later...
  • 1 month later...

Lepo objasnjeno....super propraceno fotografijama...samo jedna zamerka u terminologiji....Bendix je deo sa zupcanikom a deo koji je gore pretstavljen kao bendix je inace automat... :e30:

Link to post
Share on other sites
  • 2 weeks later...