Racija na zatamnjena stakla


Recommended Posts

  • Replies 58
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Propisi su propisi!

Važeći propisi

- zatamnjavanje automobilskih stakala nije zabranjeno

- vetrobran se ne sme naknadno zatamnjivati, ostala stakla mogu

- ukupna vrednost prigušenja svetla ne sme da prelazi 25 odsto

I tacka.

Ja sam da sve strane ispostuju a ne da radi kome sta padne na pamet.

Link to post
Share on other sites

Ja sam imao problema sa saobracajcima pre par dana zato sto su mi zatamnjena zadnja bocna stakla. Mahao mi covek sa nekim papircetom u kome je navodno po novom zakonu zabranjeno da se zatamnjuju stakla, nego sva sreca da sam par dana pre procitao zobs, odnosno neke clanove koji posebno mene interesuju i izrecitovao mu 72. clan . Rekao sam mu da podgreje malo znanje, a ako hoce da me kazni, neka me kazni. Pustio me je uz opomenu i da skinem foliju :P :lol: :lol: :lol:

Link to post
Share on other sites

Bas sam danas citao u novinama za tamna stakla i plava svetla -.-

posle zatamljivanja stakala moras na tehnicki pregled a za plava svetla imaju prava da ti oduzmu tablice

Link to post
Share on other sites

igrom slucaja firma mi je na mestu gde je omiljeno stajaliste ,,djecaka u plavom ,, danas su drali ljude bas tako ako nisu napisali 50 prijava nisu ni jednu , uz put pricajuci sa njima saznah da je u narednih 10 dana neka pojacana kontrola , sad ne mogu da kazem da je to slucaj u celoj srbiji ali malo vise opreza nije na odmet ..... jbg povecali im plate ........... neko mora to da plati a budzet prazan

Link to post
Share on other sites

ma svuda ih je sad,pojacano je svuda..isao sam do zemuna pre neki dan

do tamo mogao sam da sklopim celu stanicu pandursku

tako da ljudi ono opreznost jbg

Link to post
Share on other sites

Svuda ih ima, kod nas u gradu ih cak vise nema da kolima patroliraju, nego opusteno pesaka cirkulisu i pokusavaju da drkaju..

Malo je mesto i uglavnom koga znaju, ne drkaju, tako da eto prolazim sa 39tkom bez problema, sa atestom za stakla iz euro glass servisa.

Link to post
Share on other sites

Bas sam danas citao u novinama za tamna stakla i plava svetla -.-

posle zatamljivanja stakala moras na tehnicki pregled a za plava svetla imaju prava da ti oduzmu tablice

plava svetla

?? Mislis pod tim na xenone? Ja sam cuo da mozes da ih imas ako imas ugradjene "kugle" u farovima, i tako se svetlost ne "rasipa", odnosno ne ugrozavas bezbednost u saobracaju, bla, bla, bla/./

Link to post
Share on other sites

Proteklih dana najavljuju da ce u emisiji SAT (nedelja 13:10), objaviti nove propise u vezi folija.

Ajde da vidimo jednom sta kazu propisi i da ih, naravno, krsimo! :pleasantry:

Link to post
Share on other sites

Jel moze neko da mi kaze po kom clanu skidaju tablice (predpostavljam da je nesto o tehnickoj ispravnosti vozila)...

Sinoc sam listao ZOBS i nisam uspeo da nadjem.

Ili je ovo izdato u vidu nekog pravilnika?

I u kom clanu se spominje zatamnjenje (dozvoljeno ili ne dozvoljeno) stakla?

Link to post
Share on other sites

Jel moze neko da mi kaze po kom clanu skidaju tablice (predpostavljam da je nesto o tehnickoj ispravnosti vozila)...

Sinoc sam listao ZOBS i nisam uspeo da nadjem.

Ili je ovo izdato u vidu nekog pravilnika?

I u kom clanu se spominje zatamnjenje (dozvoljeno ili ne dozvoljeno) stakla?

http://www.informisanje.info/2009/10/pravilnik-tehickim-uslovima-vozila/

Link to post
Share on other sites

Da sad sam nasao rec je o ovom pravilniku

П Р А В И Л Н И К

О ПОДЕЛИ МОTОРНИХ И ПРИКЉУЧНИХ ВОЗИЛА И TЕХНИЧКИМ УСЛОВИМА

ЗА ВОЗИЛА У САОБРАЋАЈУ НА ПУTЕВИМА

Члан 72.

Ветробран и сва стакла на моторном или прикључном возилу, осим предњег

ветробрана на мотоциклу и мопеду с два или три точка и без кабине возача, лаком

четвороциклу без кабине возача и четвороциклу који немају кабину возача, морају бити

хомологовани и уграђени у складу са одредбама једнообразних техничких услова.

Ветробрани морају бити слојевити – ламинирани, односно не смеју бити од каљеног (са

ознаком у знаку хомологације „TOUGHENЕD” или „TEMPERED”) стакла ни када се

накнадно замењују, осим за возила чија највећа брзина не прелази 40 km/h.

Провидне површине на приколицама у саставу туристичког воза не морају бити

хомологоване.

Ветробран се не сме накнадно затамњивати. Бочна стакла у равни возача могу

бити накнадно затамњена тако да укупна вредност пригушења светла не прелази 25%.

Остала стакла на возилу могу бити накнадно затамњена без ограничења укупне

вредности пригушења светла при чему на возилу морају бити уграђена два бочна

ретровизора.

Степен рефлексије стакала на возилу не сме прелазити 15% како не би дошло до

заслепљивања других учесника у саобраћају.

Одредба става 3. овог члана не односи се на возила државних органа.

E sad panduri imaju pravo da TE ZAMOLE da skines tablice ili da te PITAJU da to oni urade ukoliko se ti ne slozis policajac treba da obezbedi odredjeno (ovlasceno) lice u roku od 24 H da to ono urado. Naravno to sve mi placamo.

E sad u redu je da te uputi na vanredni tehnicki pregled , jer SUMNJA, da je vozilo tehnicki neispravno, i kad se utvrdi i ako se utvrdi da je vozilo tehnicki neispravno ide iskljucivanje iz saobracaja i skidanje tablica, e sad bas me zanima u koji tehnicki ce da te uputi, ko ima opremu da meri propustljivost svetlosti kroz stakla...

Nema veze sa mozgom... Ja koliko znam uredjaje za takva ispitivanja ima samo Vinca u BG-u ali sam isto tako cuo da i AMSS izdaje ateste ali bez neke veze tesko da ce neki auto proci sa folijama.

Objasnjenje sledi.

E sad automobili koji mi vozimo vec fabricki imaju propustljivost od 80% tako da stavljanje bilo kakve folije prebacuje granicu smanjenja od 25% e tu je problem....

Mene jos nisu dirali ali osecam da hoce :lol:

P.S. Akcija traje do 13.03.2011.

Link to post
Share on other sites

Mene su opomenuli, drugar je imao sudar, i bas smo komentarisali da nema folija stakla bi se rasprsla, onda mi je policajac rekao da bolje da skidamo folije jer su dobili naredjenje da za to drkaju, a od oktobra vise nece raditi po naredjenjima nego ce sve da proveravaju, od tehnicke ispravnosti do krivih makaza u prvoj pomoci...

Link to post
Share on other sites

Pošto se država ne finansira od proizvodnje onda je jedini izvor kroz represije,izmisliće i porez na svež vazduh.Slušao sam na radio S prošlog meseca kako je neki inspektor kaznio u jednom frizerskom salonu radnicu zato što joj je zazvonio telefon sa melodijom neke njene omiljene pesme."KRŠENJE AUTORSKIH PRAVA"!!

Link to post
Share on other sites

Ja sam imao problema sa saobracajcima pre par dana zato sto su mi zatamnjena zadnja bocna stakla. Mahao mi covek sa nekim papircetom u kome je navodno po novom zakonu zabranjeno da se zatamnjuju stakla, nego sva sreca da sam par dana pre procitao zobs, odnosno neke clanove koji posebno mene interesuju i izrecitovao mu 72. clan . Rekao sam mu da podgreje malo znanje, a ako hoce da me kazni, neka me kazni. Pustio me je uz opomenu i da skinem foliju :P :lol: :lol: :lol:

http://www.putevi-srbije.rs/pdf/novizobslat.pdf

evo novog zakona, nije mi jasno, oko chlana 72... Pandur ochigledno nema pojma o zhivotu, kada je pao na prichu o chlanu 72, koji apsolutno nema veze sa zatamljenim staklima, vec o vuchi automobila,...:-)

Link to post
Share on other sites

http://www.putevi-srbije.rs/pdf/novizobslat.pdf

evo novog zakona, nije mi jasno, oko chlana 72... Pandur ochigledno nema pojma o zhivotu, kada je pao na prichu o chlanu 72, koji apsolutno nema veze sa zatamljenim staklima, vec o vuchi automobila,...:-)

chlan 72 iz zakona o saobracaju sigurno nije, mozhda pravilnik...

Link to post
Share on other sites

Da sad sam nasao rec je o ovom pravilniku

П Р А В И Л Н И К

О ПОДЕЛИ МОTОРНИХ И ПРИКЉУЧНИХ ВОЗИЛА И TЕХНИЧКИМ УСЛОВИМА

ЗА ВОЗИЛА У САОБРАЋАЈУ НА ПУTЕВИМА

Члан 72.

Ветробран и сва стакла на моторном или прикључном возилу, осим предњег

ветробрана на мотоциклу и мопеду с два или три точка и без кабине возача, лаком

четвороциклу без кабине возача и четвороциклу који немају кабину возача, морају бити

хомологовани и уграђени у складу са одредбама једнообразних техничких услова.

Ветробрани морају бити слојевити – ламинирани, односно не смеју бити од каљеног (са

ознаком у знаку хомологације „TOUGHENЕD” или „TEMPERED”) стакла ни када се

накнадно замењују, осим за возила чија највећа брзина не прелази 40 km/h.

Провидне површине на приколицама у саставу туристичког воза не морају бити

хомологоване.

Ветробран се не сме накнадно затамњивати. Бочна стакла у равни возача могу

бити накнадно затамњена тако да укупна вредност пригушења светла не прелази 25%.

Остала стакла на возилу могу бити накнадно затамњена без ограничења укупне

вредности пригушења светла при чему на возилу морају бити уграђена два бочна

ретровизора.

Степен рефлексије стакала на возилу не сме прелазити 15% како не би дошло до

заслепљивања других учесника у саобраћају.

Одредба става 3. овог члана не односи се на возила државних органа.

Link to post
Share on other sites

ja stvarno ne znam kako im delujem, stakla su mi zatamnjena oko 40 odsto i pre par dana bas prolazim pored 2 patrole koje stoje na 500m jedna od druge i niko me nista ne pita........jbg povecali im plate i sad mora budzet da se napuni nekako........a sto se tice ovoga oko zakona, pa svi znamo kakva je nasa policija, ako ne moze da te kazni za jedno, pocece da trazi drugo, pa ces naj..... svakako......

sve u svemu, vracaju se nama vesele devedesete kad su kaznjavali i zbog prljavih tablica..........

Link to post
Share on other sites