Recommended Posts

Pri prvom paljenju je motor hladan i ulje gusce...zato ne dimi...promena rezima rada motora naj bolje pokazuje dimi li ili ne,a tvom slucaju,dimi....moze da bude i kompresija dobra ali da rikne mazajuca karika i eto dima.... Sve u svemu i za gumice moras da dizes glavu ako hoces da to odradis kako treba jer su ventili sigurno puni koksa,a kad je glava podinuta sve ce ti se samo reci. Da bi svecice bile masne,mora da jede mnooogooo ulja. Trebaju da budu braon-sive,bez ikakve garezi i potpuno suve.

Link to post
Share on other sites
  • Replies 90
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Ne mora da znaci.

M52 je al blok i poznat je po tome da hoce da rikne,nemora da znaci da su i karike,mozda je otisao blok,digni glavu pa ces da vidis.

Taj problem sa alusilom se manifestuje kroz primetno losiji rad motora na leru, izmedju ostalog, pa bi to verovatno primetio.

Uh...

Sto se tice identifikacije dima stvari bi generalno ovako trebale da stoje:

Crni dim - los odnos smese goriva i vazduha u korist goriva (pricam o benzinskim motorima)

Beli dim - prodor tecnosti za hlacenje motora ili/i velike vlaznosti, kondezata i loseg goriva

Plavi dim - Prodor ulja u cilindre

1. Pojava plavog dima pri jutarnjem paljenju ili svakom drugom posle izvesnog vremena je posledica losih gumica/vodjica vetila

2. Pojava plavog dima pri svakom startu kada je auto radio u leru (semafori, guzva) je posledica istih losih gumica/vodjica vetila

3. Pojava plavog dima pri duzem motornom kocenju moze biti posledica losih uljnih karika ili/i losih gumica/vodjica vetila

4. Pojava plavog dima pri saltanju kada se motor zavrti malo vise je posledica losih gumica/vodjica vetila ili/i uljnih karika

5. Motor ne dimi ili ima blago ''dimljenje'' iber-laufu ali se pojavljuje dim na auspuhu - posledica neispravnosti gumica/vodjica vetila ili uljnih karika,

6. Dimi i na ''iberu'' i na auspuhu - potroseni cilindri i karike, najverovatnije i gumice/vodjice vetila, sto se kaze produvao.

Svuda gde pise `uljnih karika`, ili karika, zameniti sa `klipno-cilindarski sklop`. (može biti pohaban cilindar, pohaban klip u vođicama-suknjici klipa, pohabani kanali klipnih prstenova gde se javlja povećan bočni zazor karika, i PUMPNI efekat ulja. U praksi je najčešće sve, nešto manje, nešto više pohabano)

Tačka 5 je izrazit primer lošeg klipno-cilindarskog sklopa. Tačka 6, malo otpada na ventilski sklop, 98% klipno-cilindarski sklop.

Kod tačke 2, 20% ventilski sklop, 80% cilindarsko klipni sklop.

Jel sad malo jasnije da bez dizanja glave neces resiti problem?

Link to post
Share on other sites

Jeste hermes i hvala ti puno na ovakvom odgovoru....jos sam jednu informaciju zaboravio da pomenem____kad mu na leptir gasa povecam ler gas npr da ler stoji na 900rpm auto onda mnogo manje dimi,npr zadimi samo na prvo motorno kocenje i onda dosta vremena posle ne dimi,inace auto radi idealno na 600rpm....nema mi druge nego da se spremam za dizanje glave...

Link to post
Share on other sites

Znaci da opet izmjerim kompresiju i ako bude dobra ostaju gumice?

Nećeš time tačno utvrditi ništa, može kompresija da bude dobra a da su uljne karike "otišle" i da povlači ulje preko njih. Samo "uvidjaj" na licu mesta otklanja nedoumice i rešava problem... Počni sa lakšim, gumice ventila su ionako prvi "osumnjičeni".

Nadam se samo da taj motor nije pregrejan negde, odnosno da nisi upoznat sa time, jer onda svi kucamo na pogrešna vrata...

Jeste hermes i hvala ti puno na ovakvom odgovoru....jos sam jednu informaciju zaboravio da pomenem____kad mu na leptir gasa povecam ler gas npr da ler stoji na 900rpm auto onda mnogo manje dimi,npr zadimi samo na prvo motorno kocenje i onda dosta vremena posle ne dimi,inace auto radi idealno na 600rpm....nema mi druge nego da se spremam za dizanje glave...

Problem sa plavičastim dimom koji vidiš pod opisanim okolnostima a koji potiče od sagorevanja motornog ulja, je u činjenici da se radi o još uvek manjem defektu, odnosno malim količinama motornog ulja koje biva sagorevano u komori tokom radnog ciklusa. Zbog te činjenice dim je vidljiv samo kad je cirkulacija vazduha kroz motor slaba, odnosno kad je u usisnoj grani visok vakuum, a to je situacija kad je motor u višim obrtajima a leptir gasa je zatvoren. Čim se pojača "promaja" kroz motor, vakuum nije dovoljno jak da "provlači" ulje bilo pored vodjica bilo pored uljnih karika, a i eventualno ono malo ulja koje dospe u komoru se sagori ali dim se ne vidi u auspuhu jer je koncentracija dima od sagorelog ulja srazmerno mala pa se usled velikog volumena fluida (vazduha, izduvnih gasova) koji protiče kroz motor i izlazi na auspuh u atmosferu taj dim i ne primećuje. Razlike u volumenima fluida koji protiče kroz motor su ogromne zavisno od naravno radnih parametara i režima rada motora. Jedan gram sagorelog fosfora će napraviti dim koji će u prostoru od 60 kubnih metara (reda jedne sobe u stanu) biti itekako vidljiv, ali kad rasporedite ravnomerno taj dim na recimo vazdušni volumenih od 500 kubnih metara, nećete ga videti osim ako niste sa planete Kripton :lol:

Elem, dobio si dobre savete od kolega šta da radiš dalje, posao je sad na tebi...

Link to post
Share on other sites

Naći kod nas dobar polovan motor "tek tako" je Sizifov posao, osim ako niste upućeni i upoznati sa ljudima, nemate znanja i poznanstva da baš dobijete pravu preporuku za pravu adresu, jer u suprotnom se retko ko usreći i retko koga "ukenja" u takvoj kupovini. Uostalom, ogromna većina tih motora su i povadjeni iz auta jer su imali iste/slične/još gore probleme kao i tvoj motor sad, pa su se vlasnici odlučivali na "manje bolnu" opciju od popravke. Naravno, svaki vlasnik/prodavac koji bude prodavao taj motor će reći da je radi "ko sat", da je prešao 100 k km i da ne troši "ni gram" ulja, ali pravu istinu je teško utvrditi na licu mesta ili sve dok se motor ne otkupi/ugradi, a onda je već kasno za kajanje.

Dakle, kako god okreneš dupe je pozadi, ne valja... Znam da se više isplati uzeti drugi motor nego raditi taj, ali osim ako ne bih baš znao sa kim imam posla i od koga, tj. kakav motor kupujem, ne bih se ja puno "radovao" toj soluciji kao nekoj utehi, jer uglavnom to bude vrlo kratkog daha.

Dakle nadam se da imaš na koga da se "osloniš" i da imaš nekoga kome stvarno možeš verovati na reč kad je ta kupovina u pitanju, jer ako nije tako ja bih iskreno doobro razmislio da li bih uopšte uzimao neki drugi motor na čistu sreću, jer može lako biti da ćeš džaba da krečiš... Dobro razmisli šta ćeš sledeće po tom pitanju uraditi. Možda bi pre svega ostalog trebalo da makar proveriš taj motor, možda i budeš imao sreće pa budu u pitanju gumice jer nije nemoguće po opisanim simptomima da su ipak one u pitanju i pored poprilične "dimne zavese" :o U svakom slučaju puno sreće, šta god da odlučiš da uradiš sa autom...

Pozz

Link to post
Share on other sites
  • 2 months later...

Pa kad sam je prosli put mjerio majstor mi je samo rekao u redu je,jbg......sta da radim,sta moze biti u pitanju karika,klip,ventil?Ovaj majstor me je pitao trokira li ovo auto,auto radi i ide kao da je sad iz fabrike......

Link to post
Share on other sites