BMW E46 330cd coupe


Recommended Posts

Zdravo,

ozbiljno sam se nalozio na kupovinu ovog auta ali sam trenutno malo kratak sa lovom a i morao bih da prodam trenutni auto.

Radi se o tome da vec imam kombinaciju da prodam svoj auto ali mi se ne prodaje dok ne slozim sve kockice.

Naime radi se o autu na polovnim automobilima koji je tu vec neko vreme, evo ga link

http://www.polovniautomobili.com/oglas1222024/bmw_330_cd_m_paket_2/

Auto izgleda perfektno ali bih voleo pre nego sto se upustim u bilo koju pricu da od vas iskinijih cujem misljenje. Mozda neko zna po nesto konretno o bas ovom automobilu ali bih voleo da cujem i prdnosti, mane i na sta bih trebao da obratim paznju.

Malo sam citao po stranim forumima i koliko sam mogao da shvatim E46 imaju problem sa ventilatorom i da moze da se desi da dodje do pregrejavanja masine, ovo ostalo je manje vise ok.

Link to post
Share on other sites

to mu dodje nesto kao dobro :rolleyes: , ali bih voleo da znam malo vise oko masine, odrzavanja, ima ju li neku manu, ne bih voleo da mi se desi da dam zadnje pare i da odmah moram da ulozim jos neku silu u njega. :dance3:

Link to post
Share on other sites

Malo sam citao po stranim forumima i koliko sam mogao da shvatim E46 imaju problem sa ventilatorom i da moze da se desi da dodje do pregrejavanja masine...

:blink:

Pretraži malo forum, pisao sam o nekim slabim tačkama ovih dizela i uopšte serije E46, obrati naročito pažnju na priču oko turbine, klapni u rezonantnoj kutiji motora (mada je problem kod njih daleko manje izražen u poredjenju sa dvolitarskim dizelom), plivajućeg zamajca i prednjih viljuški koje su ionako slaba tačka a naročito kod modela sa teškim dizel motorima pod haubom.

Oko ovog konkretnog primerka sa oglasa nemam info i ne znam ništa. Na slikama lepo izgleda i ako je istina sve što piše u opisu odlična prilika. Ali i na tarabi piše svašta pa ništa... :lol: Odavno je oglasima, da li je zbog cene ili činjenice da je 3,0 ne znam, ali teško da nije bilo zainteresovanih jer svaki auto ima svog kupca, tako da i ta činjenice da još uvek nije prodat treba da poziva na blagi oprez, mada ne mora da znači ništa osim da su ljudi stipse na ovu krizu :dance3:

Inače u pitanju je "jak" auto, u svakom pogledu. Ekskluzivan model, ekskluzivna motorizacija, ekskluzivna oprema, ali i ekskluzivne cene održavanja rezervnih delova, potrošnog materijala, registracije, pa i vožnje jer iako je dizel ako se opusti čovek u njemu a taj motor prosto izaziva vozača onda potrošnja vrlo lako poraste na preko 10 litara proseka tako da od ekonomije nema ništa. Ovo uostalom i nije model kojem je ekonomija bila prioritet, taj motor ima smisla kao ekonomičan u petici i sedmici, eventualno u SUV modelima, ali u "laganoj" trojci ovaj motor je overkill u svakom pogledu osim po količini čisto vozačkog zadovoljstva, od kojeg doduše malo ostane na prvoj pumpu ili servisu :lol: Ovo je dakle čista adrenalinska pumpa od automobila, dizel koji do 100 km/h ubrzava za oko 7 sekundi i dolazi "na korak" od elektronske blokade na 250 km/h. Sa 1500-1600 rpm motor isporučuje brutalnu silu i osećate bukvalno bol u ledjima od potiska sedišta. Motor linearno isporučuje snagu sve do 3500 rpm nakon čega gubi na dahu donekle ali i dalje vuče sve do 4200 rpm, a vrti se i nakon toga sve do 4800 rpm gde je limiter broja obrtaja tog motora. Sve u svemu, aždaja od motora i automobila, podredjen performansama i promociji dizel tehnologije kao potpuno legitimne alternative benzinu a daleko manje ekonomiji u vožnji. Slično je i sa održavanjem, primetno skuplje u odnosu na benzince, naročito kod ozbiljnijih intervencija od čijih cena vlasnici uglavnom kolače oči više nego na kickdown u trećoj na 1700 rpm :D

Jedan savet. Ako ne planiraš da održavaš ovaj auto samo onako kako zaslužuje, i ako nemaš baš jaka primanja (ili jakog "sponzora") jer slobodno računaj u proseku na ukupne troškove izmedju 200 i 250 evra mesečno, onda nemoj da se kačiš za brzi voz u prolazu... Mali servis računaj od 350 do 500 evra, zavisi gde radiš i koji/kakav potrošan materijal koristiš, cene većih zahvata da ne pominjem ali su vrlo, vrlo ozbiljne. Utoliko je bitnija OBAVEZA da pre kupovine takvog modela sve kontrole i detaljan servisni pregled moraju biti obavljeni da se ne bi desilo da kupac uštedi na mostu za tu uslugu servisa a onda za neki mesec plati daleko više na ćupriji. U svakom slučaju kako god okreneš za ovaj auto treba dubok džep ;) Ako si platežno sposoban da "ispratiš" sve što ovaj auto traži, samo napred jer teško da ćeš naći bolji auto za te pare koji može tako dobro da objedini mnogo toga u jednom.

Pozz

Link to post
Share on other sites

Moj prethodni auto je bila opel astra 2.0 turbo 147kw 2003god, u pricu za taj auto sam usao svesno i pomirio sam se da cu morati da ulozim da bi to bilo onako kako ja hocu. Medjutim malo sam se preracunao jer je auto stvarno skup za odrzavanje obzirom da je opel i isto tako trosi ko djavo, zbog toga me je sad strah i hocu totalno da se naoruzam potrebnim informacijama i hocu da vidim iskustva ljudi koji voze te masine. Sto se tice odrzavanja to je tek druga prica ja ulazim toliko u detalje da je to bolesno, svi mi kazu da nisam normala ali ja volim da zna u sta se vozim.Trenutno sam slobodan, primanja su mi negde izmedju 500-600 eura mesecno tako da mislim da bih mogao da odrzavam taj auto, jedino ono sto me muci je kasnija prodaja upravo iz razloga koji si mi ti naveo a to je kriza u srbiji i to da svi beze od vece kubikaze a ja ovde kod mene znam par ljudi koji imaju mesecna primanja mnogo veca od mene.

U svakom slucaju ovo sto si mi napisao mi znaci puno, samo me interesuje sta spada u troskove od 250 eura mesecno, naravno sem goriva :pleasantry:

Link to post
Share on other sites

U svakom slucaju ovo sto si mi napisao mi znaci puno, samo me interesuje sta spada u troskove od 250 eura mesecno, naravno sem goriva :pleasantry:

Napisao sam konkretno:

Ako ne planiraš da održavaš ovaj auto samo onako kako zaslužuje, i ako nemaš baš jaka primanja (ili jakog "sponzora") jer slobodno računaj u proseku na ukupne troškove izmedju 200 i 250 evra mesečno...

- dakle uzmi u obzir ovo "ukupne" mesečne troškove, što znači sve moguće rashode koje ćeš imati sa autom, prikazano kroz troškove na mesečnom nivou.

Konkretno, registacija cirka 1000 €, jedan mali servis (teško da bi ga vozio preko 20 k godišnje) izmedju 350 i 500 €, recimo 1000 litara dizela (neka prosečna godišnja kilometraža), to je sve ukupno oko 2700 € na godišnjem nivou, što ti daje mesečno oko 225 €. Znači uz pretpostavku da će se na autu praviti neka prosečna kilometraža, da će obzirom na takvu kilometražu biti odradjen jedan mali servis godišnje, i da će se auto voziti u kombinovanom režimu gde je potrošnja u rangu 7 litara, minimum troškova koji te očekuju je izmedju 200 i 250 € mesečno. Neke vanredne troškove nisam ni uzimao u obzir jer ako bih naveo neke cene odmah bi te odgvorio od kupovine :lol:

Sad pošto si bio iskren evo biću i ja do kraja. Obzirom na tvoja primanja i činjenicu da si trenutno samac (u smislu još uvek nemaš porodicu, ako sam dobro razumeo) ovaj auto bi svakako mogao da "ispratiš" u pogledu održavanja, ali pod pretpostavkom da uzmeš auto kojem ne mora da se radi turbina, kojem zamajac nije na izdisaju, kojem motor nije već odradio svoje i koji nije prešao tri puta više od onog koliko mu pokazuje kilometar sat. Takav auto je teško naći kod nas, naravno ne i nemoguće. Ako nadješ takav, a ponavljam da savetujem servisni pregled kako bi se utvrdilo sve pobrojano, i ako se ispostavi da je sve u redu, u ovom trenutku mislim da bi ovo bio dobar auto za tebe jer ako ga sad ne kupiš onda ga sigurno nećeš za 10 godina kad dodju klinci i ostalo. Ovo je savršen auto za momke, i potpuno bi ispunio i zadovoljio tvoje trenutne potrebe i zahteve i to na više načina B) Ali ti sve ovo govorim kao pasionirani ljubitelj BMW-a i iz vrlo subjektivne perspektive, koja nema veze sa životom i realnim svetom, al` šta da se radi, boles` je to... :)

Objektivno govoreći, ovaj auto je sve samo ne "pametna" i preporučljiva kupovina. Limitirana praktična upotrebljivost znači da je u startu "otpisan" svako ko mora da se brine za više osoba od recimo devojke (ili momka :lol: ), previsoka cena registracije i dosta visoke cene održavanja koje ne opravdava ni činjenica da je ovaj motor "zalutao" u trojku iz viših serija BMW-a, sve to predstavlja "kamen oko vrata" ovom modelu, što se dosta reflektovalo kroz prilično povoljnu cenu na tržištu. Nešto niža nabavna cena, obzirom na to kakav auto se dobija, se medjutim vrlo brzo anulira na prvom servisu ili registraciji, tako da se i tu priča svodi na izreku o mostu i ćupriji...

Da ovaj auto daje na tone zadovoljstva i tera adrenalin kroz vene, to stoji, ali istovremeno se od troškova koje iziskuje vlasnicima ledi krv u žilama. Pad vrednosti i nije toliko izražen jer kvalitet koji ga karakteriše je dugotrajan i postojan, baš kao što je postojan i onaj deo tržišta koji će uvek biti spreman da za ovakav auto ako treba i "zažmuri" na neke stvari, a da ne pominjem tek zaljubljenike u bavarski brend koji su uvek spremni da istaknu sve dobre a "previde" loše strane bilo kog auta koji nosi plavo beli propeler. Onako, "objektivno"... :rolleyes: Medjutim, mnogo veći problem od pada vrednosti koji je umeren obzirom na klasu, je činjenica da ćeš kod naknadne prodaje zbog tog prokletog poreza tj. državnog harača biti primoran da daješ auto ispod cene da bi ga prodao relativno brzo, u suprotnom ćeš morati da se naoružaš svim strpljenjem ovog sveta i čekaš da naleti neko ko će biti ludji od tebe sad :P A to može da traje... ako ne veruješ, pozovi i pitaj vlasnika ovog modela iz oglasa... Sve u svemu, objektivno govoreći, nit` boljeg Automobila, nit` goreg auta, pa ko rezume shvatio je... ;)

Pitanje je samo koliko si ti objektivan, racionalan i pragmatičan, a koliko sujektivan, bolestan i "lud" čovek :lol:

Kad budeš znao odgovor na to pitanje, znaćeš i da li treba da kupiš ovaj auto.

Još jedan pozz i srećno šta god da odlučiš ;)

Link to post
Share on other sites