Recommended Posts

Ajde da vidimo da li ovde moze da se resi problem koji ne mogu (za sada) da resim on-line....

Dakle, M40 motor.

Od kad sam uzeo auto, onaj pokazivac potrosnje ispod obrtomera pokazuje neke lude vrednosti, u principu lepo radi sto se tice toga da je na leru na maksimumu, pri usporavanju na nuli,itd, samo sto recimo pri konstantnoj brzini od 60 na sat pokazuje potrosnju od 20l, na recimo 100 na sat pokazuje 26....a naravno da ne trosi toliko, nije avion.

Sta nije u redu , pa se tako ponasa?

Inace, osim toga, sve je u savrsenom redu ( osim lera na plinu dok je hladan motor, al to je druga prica...).

P.S. Nevezano za ovo, ima li neko neki DIY za zamenu dihtunga glave motora na m40 motoru?

Link to post
Share on other sites

ma daj ne opterecuj se sa glupostima , kad bi gledali potrosnju po tome svaki bmw bi trosio 30 , nikad ispod ....

dihtung glave ne menjaj sam ......

Link to post
Share on other sites

Dragance, prijatelju, daj kazi ako znas nesto korisno....

Inace, taj ko zna zasto se taj pokazivac ponasa tako kako se ponasa ce da svojim objasnjenjem edukuje i neke koji vole da znaju kako stvari u kolima stvarno rade ( sto je osnovni preduslov da nas ne deru majstori)... A to je jedino sto ne radi bas kako treba na kolima, pa sto da ne pokusam da resim.

A sto se tice sekiracije oko potrosnje, da znas koliko mnogo meni trosi auto, pa se ne sekiram.....jer ne moze da ne trosi, a da lepo ide.

Ako sam zvucao grubo, nije mi bila namera:)

Link to post
Share on other sites

zvucao si grubo .... al nema veze ..... ne znam odgovor

Link to post
Share on other sites

hm... sta se tice mjenjanja gihtunga glave dosta tu posla ima nisam sam radio ali sam pomagao prijatelju oko toga jer sam par puta pokidao motor :) imas tu dosta posla i mora se odraditi bez greske inace prd ode motor skroz tako da se nije sa tim zezati pravac BMW KLINIKA i da covjek to profi rijesi

Link to post
Share on other sites

ja ne znam da li to uopshte nekome radi kako treba...

ja konkretno kod sebe gledam potroshnju na bordu koja je inache jako precizna chak i na plinu

recimo, na otvorenom pri brzini od 150 kazaljka stoji na 9 litara a bord mi stoji na 12.4 l

kazaljka pokazuje samo trenutnu potroshnju ali "laze" za nekih 3-4 litre

Link to post
Share on other sites

Pa jeste, ali meni kad vozim 100 stoji na 24-26 litra, a realno trosi manje od 8 benzina. Zanima me kako radi to cudo, jer po mom nekom shvatanju, to radi na neki vakuum, a posto pokazuje vise, taj vakuum ga nema bas, ( ili ga ima previse), a to moze da ukaze na neki nedostatak u motoru. Verovatno minimalni nedostatak, ali nedostatak....

Ne smeta to meni bas toliko, al lepo bi bilo da bas sve radi perfektno:)

Link to post
Share on other sites

Zna li neko uopste ako radi taj pokazivac potrosnje?

Moja razmisljanja idu ovako:

Na neki nacin se meri vreme otvorenosti brizgaljki. One daju odredjen protok , nekoliko ml/sec, tj. to moze da se prevede u l/h. Sa brzinomera se skine podatak km/h. Uporedjenjem ta dva podatka, l/h i km/h lako se dobije koliko trosi l/km, pa se pomnozi sa 100 i eto trenutne potrosnje.

To bi recimo moglo tako da radi, a moze da radi tako sto ce da meri podpritisak u usisnoj grani, samo ne znam kako ce u tom slucaju da uzme stepen prenosa i brzinu u proracun. U svakom slucaju, to su samo pretpostavke.

Rado bih cuo i vasa razmisljanja

Link to post
Share on other sites

Zna li neko uopste ako radi taj pokazivac potrosnje?

Moja razmisljanja idu ovako:

Na neki nacin se meri vreme otvorenosti brizgaljki. One daju odredjen protok , nekoliko ml/sec, tj. to moze da se prevede u l/h. Sa brzinomera se skine podatak km/h. Uporedjenjem ta dva podatka, l/h i km/h lako se dobije koliko trosi l/km, pa se pomnozi sa 100 i eto trenutne potrosnje.

To bi recimo moglo tako da radi, a moze da radi tako sto ce da meri podpritisak u usisnoj grani, samo ne znam kako ce u tom slucaju da uzme stepen prenosa i brzinu u proracun. U svakom slucaju, to su samo pretpostavke.

Rado bih cuo i vasa razmisljanja

Ovako neznam puno o motoru ali volim da slusam i pitam pametne ljude :D Sto se tice tvog problema imao sam isti pa mislim da mogu da ti pomognem :wub: .

Taj pokazivac potrosnje stvano radi na vakum a kako tacno nemam pojma. Znam samo da pri davanju gasa istiskuje vazduh ili sta god. Postoji jedno tanko crevo koje ulazi prema kontrol tabli u za to namenjeno mesto.

Na vecini starijih modela koje sam ja video (do 1998) je to crevo iscupano ili zapuseno srafom ili jednostavno otkaceno. Razlog je jednostavan. Cesto se desava da se cuje blago sistanje kod kontrol table (dali zbog neispravnosti ili sta vec 90% koje sam video su sistali ili bili iscupani)

Ja licno sam to crevo zapusio srafom jer me je nerviralo do bola. Sada pokazuje vecu potrosnju ne toliko koliko tebi ali ipak znatno vecu od prave.

Slikacu sutra pa postujem. E34 je u pitanju u mom slucaju video sam to isto i na E39

Poz

Link to post
Share on other sites

e ovako ta skalica se pokrece tako sto joj struju daje PROTOKOMER,koliko se on otvara toliko se ona pomera,mozda bi mogao da se i nasteluje protokomer ili stavi drugi,licno sam to uradio pre pet dana i sada mi je skala ze potrosnju tu oko desetke,svrati negde pa probaj da zamenis cisto da vidis,ali to je to 100%,javi sta si uradio

Link to post
Share on other sites

probaj da ga upalish, prebacish na plin i ishchupaj dzek sa protokomera

ako kazaljka i dalje radi, znachi nije on

ja lichno mislim da nije on

mozda ima nekog uticaja na preciznost ali...

Link to post
Share on other sites

probaj da ga upalish, prebacish na plin i ishchupaj dzek sa protokomera

ako kazaljka i dalje radi, znachi nije on

ja lichno mislim da nije on

mozda ima nekog uticaja na preciznost ali...

veruj mi,sa starim protokomerom skala mi nije spadala sa 20l,a sa drugim se muva tu oko 10

Link to post
Share on other sites

Meni bi bilo bitno kad bi trosio previse, uostalom to bi znacilo da nesto s motorom nije u redu.

Da ponovim, prilicno normalno trosi (za BMW-a) i normalno radi, ali cisto radi testa mogu da probam ovo sa protokomerom, iako sam siguran da je u redu.

Link to post
Share on other sites
  • 2 years later...

Da ne otvaram novu temu, od pre neki dan mi ekonomer cas radi cas ne radi odnosno stoji na maksimumu, kad lupnem tablu nista se ne desava, jel moguce da je neki hladan lem na tabli?

Pozdrav

Link to post
Share on other sites

Da ne otvaram novu temu, od pre neki dan mi ekonomer cas radi cas ne radi odnosno stoji na maksimumu, kad lupnem tablu nista se ne desava, jel moguce da je neki hladan lem na tabli?

Pozdrav

isto se i meni desava samo sto isto tako radi i obrtaljka a nekad ona radi a ekonometar ne

Link to post
Share on other sites
  • 1 year later...

ekonometar radi preko prokomojera...

za svaki polozaj klapne se zna koliko je vazduha proslo a za svaku kolicinu vazduha se zna koliko benzina treba da se potrosi....

za tacnu trenutnu potrosnju ekonometar takođe treba i podatak o putnoj brzini....

jer... klapna na protokomjeru je isto otvorena na 2000rpm i u prvoj i u trecoj a nekrecete se istom brzinom jel tako,tako da ni trenutna potrosnja nije ista...

ako am laze ekonometar krivca trazite u protokomjeru ili su samoj tabli jer se svi podaci u njoj obrađuju...

vidim mnogi brkaju trenutnu potrosnju sa prosjecnom a nazivi su tako tacni i precizni a greske koje pravite su tako banalne...

Link to post
Share on other sites

Ne moze da zavisi samo od ta 2 faktora. Kad pritisnes papucicu do kraja ekonomer odmah pokazuje vece vrednosti i ako se brojevi obrtaja nisu podigli, a ako tog momenta ppopustis gas potrosnja po ekonomeru ce pasti. Tako da polozaj leptira gasa ima svoju ulogu u tome. Da li neki bmw sa karburatorom ima ekonomer, a da to radi na njemu? Bas bi me zanimalo da cujem - procitam da li toga ima?

Link to post
Share on other sites