Primena odredbe o zimskim gumama na sva četiri točka će biti odložena za godinu dana


Recommended Posts

Ljudi nevidim sta je lose u kupovini polovne dobre zimske gume . 80-tih godina je moj Tata vozio 733i sa Rial 16 coli a kupovina te gume u to vreme kod nas je bila misaona imenica . Nekad se gume vozile i do platna pa mu nije nista bilo a nabavljao ih je preko kad ode a danas se svi rodili sa klimom i novim gumama a kugle im imaju santimetar lufta .

Link to post
Share on other sites

Danas ima mnogo vise vozila i guzvi pa zato ne moze da se poredi nekad i sad. Slazem se da moze da se obavi dobra kupovina polovnih guma, al to ako natrci da valja. A svako ko moze nek kupi nove i ne razmislja.

Link to post
Share on other sites

Naravno ko moze neka kupuje novo a ko nemoze bolje dobra polovna zimska nego bilo kakva letnja . Kupio sam 4kom Yokohama 205-50-17 za zeninu 124-ku 7,5mm sare sve cetiri za 110 eura a ta jedna guma kosta sigurno preko 120-30 eura i kako onda da ih nekupim , ustedeo detetu pola zimovanja . Ja kupujem dobre polovne kad god mi nalete .

Link to post
Share on other sites

Ljudi nevidim sta je lose u kupovini polovne dobre zimske gume . 80-tih godina je moj Tata vozio 733i sa Rial 16 coli a kupovina te gume u to vreme kod nas je bila misaona imenica . Nekad se gume vozile i do platna pa mu nije nista bilo a nabavljao ih je preko kad ode a danas se svi rodili sa klimom i novim gumama a kugle im imaju santimetar lufta .

Eeee brate moj, 90% njih je selo iz zaporozca u te polovne moderne krseve, ima ona stara.., covek izadje iz sela ali selo iz njega malo teze...

Sredinom 90-tih ispred moje dvadesetospratnice stajala je nova fiat croma koju je vozio moj matori, pored XM-a, i jedne Omege to je bio najbolji auto na parkingu, klima, koza, lamperija, to jest full oprema. Ostatak komsliluka je tada u najboljem slucaju vozio ladu samaru, veliki broj nije ni znao sta su kola, to jest nije ni imao....

Sada su stvari malo drugacije, na istom tom parkingu su Astre, Fabije, Renoi, Pezoi sve iz uvoza u proseku staro 10-tak godina ali za ovo selo i vise nego rasiren paunov rep! Pored svih njih stoji jedna crna kocka u patosu, sa drugim felnama svakog meseca, koju tugaljivo gledaju i cude se kako gazda izdrzava bez klime, podizaca i centralne, cak i pitaju, bez srama, sa dozom sazaljevanja, verovatno jer misle da pored njihovog punta taj stari bmw vredi svega 300e u najboljem slucaju...

Isti ti likovi sada pametuju o kolima gde god da se okrenem, o gumama, opremi, konforu, luksuzu, pa cak i voznim osobinama...., a isti onaj zaporozac im jos iz dupeta viri...

Link to post
Share on other sites

dobro je sto su prolongirali...ALI, samo za one koji uopste ne voze po mrazu i snegu.

A za ostale koji imaju potrebe da voze po snegu podrazumeva se da imaju sve 4 zimske gume, nema tu mnogo price...Mislite na sebe, a mislite i na druge...

Link to post
Share on other sites

Dzabe guma kad 90% srpskih vozaca pravi sranja na prvoj kisi a kamo li na snegu i ledu...

Bez obzira koju gumu vozim, kada pada sneg preko dana i kada se zadrzi na putu, sednem lepo u taksi bez bojazni da li ce neko da me stigne na prvom semaforu, a obicno znam da je taj naletac mOOdonja sa zimskim gumama ( zaporozac ) koji takodje misli da je sa tom zimskom gumom stabilan kao na suvoj pisti, naravno jer je tako cuo!

E onda kada padne mrak i kada nema zive duse, krece igranka bez prestanka! :)

Link to post
Share on other sites

Ne vadim se na druge samo napominjem jednu od najbitnijih stavki....., i nemoj mi izvlaciti samo par reci iz konteksta!

"Svi" mi znamo sta je najbolje kada je rec o odrzavanju automobila, ja sam vec jednom pricao o tome..., da ne pocinjem opet da ispitujem ljude kada su poslednji put promenili kociono ulje i creva, pregledali amortizere, promenili izlizanu soferku, centrilali svetlosnu grupu i tako dalje..., platezna moc nam je nedovoljna za sve detalje koji su odgovorni za bezbednost u saobracaju!

Da ne pricam o vec gore pomenutim zaporozcima koji ( zbog ugleda u selu ) voze kola koja ne mogu da odrzavaju, pa ce se pre npr. e36-tice nategnuti i uzeti raspad e46 koga nikada nece dovesti u red zbog nedostatka love...

Ja vozim kocku, imam 4 nove gume, 4 remontovana amortizera, kompletno remontovan kocioni sistem i sistem vesanja i ne ostavljam fleke od ulja gde god da parkiram!

Kada se javi priblizno brizan pacijent.., sa njim ili njom mogu nastaviti divan na temu guma...

Link to post
Share on other sites

imam sve 4 zimske gume za svaki auto moj,zenin,caletov,svaki auto u firmi...

neke su nove neke polovne a neke sam dobio na poklon

naravno da je bolje imati polovne zimske nego letnje gume

to sam shvatio jos pre 10 godina naravno na tezi nacin

al tako ti je to kod nas uvek se pravimo pametni a posle nam je djavo kriv

Link to post
Share on other sites

@tokyo

Dobro vece...mozemo nastaviti :)

....ne izvlacim "par reci iz konteksta", vec sam citirala celu izdvojenu recenicu...

...i dalje smatram da: ne treba MI da razmisljamo sta voze DRUGI...vec MI treba da mislimo o NASEM autu i NASOJ voznji....

...pa kad bi se u ovo "MI" naslo bar 100 ljudi samo sa ovog Foruma, vec bi bilo znatno manje "zaporozaca" na nasim drumovima...

...iskoreniti "zaporosce" bar na ovom FOrumu!

Link to post
Share on other sites

Ja moram da mislim na druge kada stavim dete na zadnje sediste...

elem...

Kratka prica..., prosle godine sam se u kasnim vecernjim satima vracao sa zimslih carolija, taman sto sam parkirao auto i krenuo ka ulazu cujem TRAAAAAS...., krenem prema zvucnom signalu i na par stotina metara od zgrade vidim clia-a bez prednjeg kraja, zakucao je auto koji je bio parkiran PORED PUTA i to na cistom pravcu ( za poznavaoce od Fontane na NBGD-u prema Tosinom Bunaru, ulica Pariske Komune, kilometar pravca ) pored auta sede decko i devojcica cirka 20 godina ( zivi i zdravi hvala bogu ), ja pogledam trag 100-tinjak metara, odmah bacim pogled na gume, vidim cetri glanc nove wintere, i sad svako ko pridje komentarise, pa kako, vidi sve cetri nove zimske?????, a ispod tog traga od 100m stoji ulizan led kao staklo da im ni spajkovi ne bi pomogli!

Poenta price, prvo teoriska edukacija, pa prakticna, pa tek onda zimske gume i volan u ruke!

E sad, sve je ovo je ipak samo blebetanje..., jer, ova drzava nece da uradi nista po tom pitanju, dzabe i edukacija i gume..., kada upadnes u zaledjeni kolotrag ili krater, onda nek ti je bog u pomoci.....

Zakljucak, mozes da napravis najvalitetniju kucu koja postoji.., ali ako je na klizistu, dzabe si kopao!

Link to post
Share on other sites

Umesto gej parade i ostalih gluposti, 5 minuta pre svakog dnevnika na javnom servisu trebalo bi da prikazuju po neku edukativnu emisiju iz domena bezbednosti saobraćaja. Tipa, značaj kvalitetnih guma, prelazak preko pruge, prelazak pešaka preko ulice, polukružno okretanje, pravilo desne strane, bla, bla. Dakle, kratko i sažeto i svaki dan novo, pa opet u krug. E to bi bila prava briga za narod, a ne samo drakonske kazne.

Link to post
Share on other sites