Recommended Posts

Pozdrav i srecna nova godina svima!

Pre neki dan mi se dogodilo nesto nesvakidasnje. Naime, sasvim normalno sam upalio auto i krenuo desetak metara kad se zacula eksplozija poput ovih najjacih petardi koje se prodaju ovih dana. Reko aj pre nego sto mi cuka stane da pogledam sta je bilo i vidim da su mi se otvorili, aktivirali air begovi, tj. onaj iz stuba suvazacevog i onaj iz suvozacevih vrata. Znaci auto nije cukan nigde, ni sad ni skorije a bogami ni ranije. Znaci bez cukanja se otvorio airbeg, pa da li je to moguce. Jedino sto mi otkad sam kupio auto, svetli lampica za desni airbeg na tabli.

E sad, problem koji imam je to sto sad vise ne mogu da upalim auto. Struje ima, sve radi, tj. radio,, brisaci, itd. ma sve radi osim kad probam da ga upalim cuje se samo kli kli, cak i ne vergla. Trebao bih jos da kazem da kad se airbeg aktivirao, auto je ostao da radi normalno, saam je upalio sva cetri migavca, sve dok ga nisam ja ugasio. Posle toga vise ni da cuje da upali. Najveci problem je sto ni do servisa ne mogu sada.

Sta da uradim da bih upalio auto?????? e da u pitanju je model 520 e39 97 god.

Ako neko moze da mi pomogne, bio bih mu zahvalana do neba...

Eto i to se desava, samo da znate, mislim ne daj boze da mi je majka koju sam prethodno vece vozio bila u kolima, svasta bi se dogodilo, verujte mi. Posle sam razmisljao sta bi bilo kad bi se otvorio onaj iz volana pri brzini od 180... Ovo je bilo jako opasno i nebezbedno, sad cak razmisljam i da li uopste da ih vratim mada bi bilo krajnje idiotski da to ne uradim!!!

Link to post
Share on other sites

druze ako ce cuje samo da cvrkne kada probas da upalis ili ti je prazan akumulator ,probaj da te neko pojaca produznim kablovima,

ili ako i tada bude samo cvakao ,onda je stradao automat anlasera.i jedino resenje je da ga uradis ili da gurnes i upalis pa da vozis kod majstora.pozz

i sretna nova

Link to post
Share on other sites

Pozovi nekog ko se bavi autoelektronikom, moguce da se zbog aktiviranja vazdusnog jastuka aktivirala i neka zastita u motornom racunaru koja sprecava da upalis auto.. Ne znam da li se moze na dijagnostici to videti, ili sta vec treba, ali ne bih ja sedao vise u njega dok se to ne resi :)

Edited by CasperBg82
Link to post
Share on other sites

Uzas sta ti se desilo, ali Bogu hvala da nije pri vecoj brzini. Nije mi jasno kako ti je sijala sijala desne strane air bag-a. Posto je jedna sijalica za ceo sistem.

Link to post
Share on other sites

druze ako ce cuje samo da cvrkne kada probas da upalis ili ti je prazan akumulator ,probaj da te neko pojaca produznim kablovima,

ili ako i tada bude samo cvakao ,onda je stradao automat anlasera.i jedino resenje je da ga uradis ili da gurnes i upalis pa da vozis kod majstora.pozz

i sretna nova

Probao veceras sa kumom na kablove, ni da cuje nece samo "cak" ili kako sam malo pre vec rekao "klik" . Ponovo probao brisace, svetla, sve radi full!!

Link to post
Share on other sites

Probao veceras sa kumom na kablove, ni da cuje nece samo "cak" ili kako sam malo pre vec rekao "klik" . Ponovo probao brisace, svetla, sve radi full!!

ispod tepiha kod suvozacevih nogu imas osigurace,malo su specificni,ali mozes da ih prespojis licnom ako je neki zveknuo,jedan od njih je za verglanje,probaj pa javi

Link to post
Share on other sites

Pozovi nekog ko se bavi autoelektronikom, moguce da se zbog aktiviranja vazdusnog jastuka aktivirala i neka zastita u motornom racunaru koja sprecava da upalis auto.. Ne znam da li se moze na dijagnostici to videti, ili sta vec treba, ali ne bih ja sedao vise u njega dok se to ne resi :)

Najpre ce to i biti, obzirom da sam probao i kablove i sva ostala elektrika radi. Samo se nesto pitam da nije doslo do nekog veceg "kurslusa" pa recimo crko alnaser ili tako nesto, ali bas mi neka blokada, meni laiku, bila na pameti. Ima li neko da ovo potvrdi?

Inace zaboravio sam da pomenem da je auto 2009 godine usao iz nemacke, mozete zamisliti i kako je odrzavan po originalnim servisima sa 170.000 predjenih kilometara (sto mozda i nema veze sa ovom temom ali da ne mislite da je neki krs, npr. kao moj prosli e36)

Ni ja nemam vise poverenja u njega i da znas da se sad i plasim svog auta. Kakav trip ne mogu ti opisati, a imam bebu od dva i po meseca...

Link to post
Share on other sites

Uzas sta ti se desilo, ali Bogu hvala da nije pri vecoj brzini. Nije mi jasno kako ti je sijala sijala desne strane air bag-a. Posto je jedna sijalica za ceo sistem.

Pa zar nema lampica-ikonica i za levi i za desni?? Idem do kola odmah, pa javljam.

Link to post
Share on other sites

ispod tepiha kod suvozacevih nogu imas osigurace,malo su specificni,ali mozes da ih prespojis licnom ako je neki zveknuo,jedan od njih je za verglanje,probaj pa javi

Ujutru cu da vidim ovo, pazi kad gadjam i ja na nesto tog tipa, kad se nesto tamo aktivira, to prekine neki dovod necega negde. Kao sto je recimo upalio sva 4 migavca, odmah po aktivaciji begova. Nije mi u garazi pa nemogu sad, javljam ujutru!!

Link to post
Share on other sites

Uzas sta ti se desilo, ali Bogu hvala da nije pri vecoj brzini. Nije mi jasno kako ti je sijala sijala desne strane air bag-a. Posto je jedna sijalica za ceo sistem.

E pogledao sam, u pravu si, posto se ova za eirbeg nalazi skroz desno, dve lampice odatle stoji ona za pojas valjda, ta me je i zbunila, mada se nisam bas lepo nikada ni udubio. :)

Link to post
Share on other sites

Hmmm mozda lupam, ali novija vozila [za mene su novija preko 2000.] imaju fuel cut-off u slucaju havarije i verovatno jos slicnih sistema i blokada.. Procitao sam da auto ne vergla, i vrlo je moguce da mu se neki sistem zastite pogubio i otvorio airbag, samim tim mozda i aktivirao neki od sistema zatite.. Proguglaj sta se sve desava na tvom modelu u slucaju havarije.. Verujem da ce ti to resiti dilemu..

Link to post
Share on other sites

Ako imas struje na tabli tj. mozes da das kontakt onda mozes da odradis i dijagnostiku, ako odradis dijagnostiku po greskama ces videti sta se zapravo desilo (i sa airbag-om i sad sa paljenjem).

I ja mislim da je to sto sad ne mozes da upalis auto mera zastite i posledica otvaranja airbag-a.

Link to post
Share on other sites

frendu se na pasatu aktivirao airbag u desnom prednjem sjedalu,na auto putu pri 170km/h cijela porodica bila u autu....htjeli svi izginuti...

kad je vozac i savladao strah od detonacije bilo je problema sa dimom i prasinom ukabini....nedaj boze nikome...horror film jbt!!!

Link to post
Share on other sites

E drugari slusajte ovako:

Bio sam u servisu, nesto su mi nabudzili plus klemu koja ima nekakvu elektroniku na sebi, koja je prilikom aktiviranja begova prekinula dovod struje ka motoru, a struju u kabini i za zakljucavanje ostavila. Auto sada pali normalno.

U servisu su mi ponudili da mi stave polovne begove sto sam za sada odbio, a evo i zasto:

Pa ja uopste ne znam razlog aktiviranja begova, znaci: ja vratim begove a usled neispravne recimo elektronike oni se opet kroz neko vreme aktiviraju.

I sad sto vise ulazim u problem, sve vise ne znam. Ako ista kapiram, to izgleda ovako:

Postoje senzori udara koji nekakvoj "centrali" kazu da je doslo do udesa a ta centrala zatim aktivira begove. Da li neko moze da potvrdi ovu moju teoriju??

To dalje znaci da mogu biti neispravni senzori, zatim centrala begova a mozda cak i sami begovi zbog roka upotrebe na koji su predvidjeni?? Da li neko ovo moze da potvrdi??

To dalje znaci da sam ja ako se ne varam upao u problem od nekoliko hiljada eura, a tek o tome da li ce neko dati garanciju ako mi uopste uspe nesto popraviti, to jest ubediti me da ce moje dete biti ikada vise sigurno u tim kolima, o tome i da ne pricamo!

Da li ce dijagnostika, samo konstatovati neispravnost begova, bez ijednog detalja?

Izvinite sto davim, znam, svestan sam toga, ali, do sada sam se tako sigurno osecao u mom bendzolaju i bio toliko ponosan na njega a sada odjednom sve to pocinje da bledi, zapravo, pa mozda ce me moj voljeni jednog dana i ubiti ako mu padne na pamet da recimo odvali vozacev beg a ja se onako lepo zanesem u nekoj letnjoj voznji po grckoj obali. Pa sutra postanem atrakcija na crnim stranicama zute stampe i svi leepo kazu hihih gle kretena kako je zavrsio!!!!

Jedva sam dosao kuci iz Zemuna, toliko je bilo....

Da li postoji neki servis za popravku airbegova kod nas, moze li neko preporuciti neki u bgd u??

Pozdrav i hvala na savetima, nadam se da cemo nesto svi zajedno izvuci korisno.

Link to post
Share on other sites

frendu se na pasatu aktivirao airbag u desnom prednjem sjedalu,na auto putu pri 170km/h cijela porodica bila u autu....htjeli svi izginuti...

kad je vozac i savladao strah od detonacije bilo je problema sa dimom i prasinom ukabini....nedaj boze nikome...horror film jbt!!!

E da, taj dim, gas neki valjda sta li je, zapravo bas izgleda kao dim, strasno smrdi, bas me zbunilo, kao neka paljevina, e i jos ima talka unutra, valjda da to sve nebi zaribalo sta li...

Link to post
Share on other sites

Ako sam dovoljno upućen, airbag u stvari aktivira eksplozivno punjenje.

Eksplozija je valjda jedina, dovoljno brza da napuni jastuk, pre nego se nos zalepi u volan.

Znači, bukvalno eksplodira u facu.

Odatle valjda dim i smrad.

Sa zadnje strane jastuka imaju i rupe, kroz koje izlazi "višak" pritiska, da se ne razleti sve.

Talk, pretpostavljam da služi kao neka vrsta lubrikanta, da se "lepše" (lakše) ta tkanina raširi.

Link to post
Share on other sites

Vidi, ne verujem da se to desilo zbog samog vazdusnog jastuka, postoje i mnogo stariji koji se ne aktiviraju sami od sebe

S obzirom da se tebi aktivirao samo jedan bocni najverovatnije je da je zbog toga doslo zbog greske u senzoru bocnog jastuka-sudara koji bi koliko sam pogledao trebao da se nalazi u vratima, za svaku stranu ponaosob

Definitivno ti ne preporucujem samo zamenu airbag-a jer neispravna elektronika ga moze ponovo aktivirati, a bilo bi dobro kada bi se mogla utvrditi neispravnost bas tog bocnog senzora

Mozda ne bi bilo lose da kontaktiras neki ovlasceni servis, Deltu recimo, da traze misljenje ako je potrebno i sa strane, jer nije mala stvar u pitanju, ako pokusaju da te o'lade budi uporan.. Potrazi i malo po internetu da li postoji neki takav slucaj

Glavna centrala bi trebalo da aktivira jastuke na osnovu registrovanja naglog usporenja, ne znam sad koliko tacno, dok ovi bocni verovatno rade ili na principu kontakta ili potresa

evo ti ovde na slici elektronske komponente airbag sistema

http://bmwfans.info/parts/catalog/E39/Sedan/Europe/520i-M52/LHD/M/1997/january/browse/audio_navigation_electronic_systems/electric_parts_airbag/

Edited by CasperBg82
Link to post
Share on other sites

Vidi, ne verujem da se to desilo zbog samog vazdusnog jastuka, postoje i mnogo stariji koji se ne aktiviraju sami od sebe

To jeste, ali slozices se postoje i oni koji se nisu aktivirali prilikom udesa a trebali su, a ovaj moj sam od sebe.

S obziro da se tebi aktivirao samo jedan bocni najverovatnije je da je zbog toga doslo zbog greske u senzoru bocnog jastuka-sudara koji bi koliko sam pogledao trebao da se nalazi u vratima, za svaku stranu ponaosob

Definitivno ti ne preporucujem samo zamenu airbag-a jer neispravna elektronika ga moze ponovo aktivirati, a bilo bi dobro kada bi se mogmla utvrditi neispravnost bas tog bocnog senzora

Ko to moze da utvrdi? Samo mi reci telefon servisa i idem odmah danas!

Mozda ne bi bilo lose da kontaktiras neki ovlasceni servis, Deltu recimo, da traze misljenje ako je potrebno i sa strane, jer nije mala stvar u pitanju, ako pokusaju da te o'lade budi uporan..

Na zalost vec su me otkacili jos pre par meseci, nisu hteli ni ulje da mi zamene, kazu rade samo automobile mladje od 2010 god.

Link to post
Share on other sites

Na zalost vec su me otkacili jos pre par meseci, nisu hteli ni ulje da mi zamene, kazu rade samo automobile mladje od 2010 god.

Lažu bre!!!

Moj auto je '98 i radili su ga letos.

Menjao ulje i filtere.

Hteli su čak da rade kocku '87 godište.

Zvao ih 2010, pitao za amortizere, sve može samo košta 60000 po točku.

I na sve to daju popust od 20% za vozila starija od 10 godina.

Link to post
Share on other sites

ne mroa da znaci da je bilo sta neispravno. zivotni vek airbaga je 10 godina, koja godina gore dole u zavisnosti od proizvodjaca. moze da se ne otvori ili da se otvaraju nasumicno. a ovo za ovlasteni servis nije istina. ili nije ovlasteni servis pa im se moze.

Link to post
Share on other sites

Fabrika mozda ne moze da garantuje da ce posle xxx godina u kriticnoj situaciji da se otvori jastuk, ali MORA da garantuje da nece nikada da se otvori sam od sebe i ugrozi ti bezbednost.

Kontaktiraj ovlascenog dilera ili direktno fabriku.

Link to post
Share on other sites