Recommended Posts

Nije bitna voznja, vazno je da otvori termostat i da procirkulise voda kroz ceo motor. Znaci da nabije radnu temperaturu... Ne znam za e46 ali recimo e36 ima mali sraf na hladnjaku koji se odvrne i tuda se ozraci sistem kad prestanu baloncici da izlaze to je to... Jos on vremenom sam sebe ozraci ali vazno je da kroz te srafice za zracenje dobro ozracis sistem. Neko ko zna e46 bolje ce ti tacno reci gde se nalaze

Edited by Nemanja-e36
Link to post
Share on other sites
  • Replies 118
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Bez puno filozofije.... najprostije je prema fabrickom uputstvu:

ODZRAČIVANJE RASHLADNOG SISTEMA BMW E46

 

Olabavite zavrtanj za odzračivanje na hladnjaku (ekspanzionoj posudi).


Postavite kontrolu temperature u unutrašnjosti vozila na maksimalnu temperaturu, postavite ventilator na nisko podešavanje i uključite kontakt u položaj ON (nemojte pokrenuti motor).


Polako dodajte rashladno sredstvo dok ne prelije na zavrtnju za odzračivanje. Kada rashladna tečnost počne da izlazi bez vazdušnih mehurića, zategnite zavrtanj..


Pokrenite motor dok ne dostigne radnu temperaturu.


Nakon što se motor ohladi, ponovo proverite nivo tečnosti.


Eventualno dolijte da nivo tečnosti za hlađenje bude na maksimumu (posmatrajte šipkicu - indikator napunjenosti).
 

Link to post
Share on other sites

Ma prvo ga ozraci pa onda vozi...
Mozes da ga pustis da radi u mestu, jer kada pusti dugu cirkulaciju rashladne tecnosti (tj. kada otvori termostat) povuci ce vodu iz posude...
Pa onda opet ponovis proceduru ako ima vazduha...
Tu je problem sto je posuda niza od nivoa cepa na crevu, pa je potrebno da ga parkiras na zadnji nagib ili da na posudu stavis nalivno grlo koje ce biti iznad nivoa cepa...da bi ti sav vazduh izasao iz sistema...

Sent from my SM-J710F using Tapatalk

Link to post
Share on other sites

evo da javim ljudi , sredjeno je sve :) provericu jos za koji dan ako bude trebalo dosuti malo ali mislim da je ovo gotovo , hvala vam puno . 

 

zanima me jos jedna stvar , video sam na diferencijalu da odozdo ima malo ulja , nije sveze ali vidi se da je iz diferencijala i najverovatnije po malo negde pusta ali to je bas malo kada nije sveze nego je prljavo i staro ulje. 

koje ulje ide u diferencijal ?

da li se samo doliva ili se sve komplet menja ?

na njemu bi valjda trebao biti neki saraf koji se odvrce da se sipa to novo ulje . makar je tako bilo ranije na jednom starom autu kada sam dosipao. ali ovo je ipak drugi model i bolje je da pitam. 

 

Link to post
Share on other sites

Ljudi, ako moze pomoc i vase misljenje. Imam e46, n42 motor, 85 kw, benzin plin. Ima problem pri ubranju, auto se gusi. Desava se i na plinu i na benzinu. Na leru radi super. Ne verujem da su bombine, nove svecice, cistio benzinske dizne, proveravao plin, katalizator, sve ok. Primetio sam razliku kad skinem prokomer, auto ide, vuce ali se bucnije cuje pri dodavanju gasa. Probao sam drugi protokomer i nista. Majstor kaze mozda je treca bregasta. Sta vi mislite sta moze biti? Senzori bregastih?

Edited by AlekZ
Link to post
Share on other sites

Pa jesam ga prikljucivao na neku univerzalnu, pokazuje gresku p0420 i sad tu ima par stvari. No, nebitno, na kraju sam nasao majstora koji radi u Radulovic pa cu oterati kod njega, deluje okej. Nego, naisao sam na drugi problem. Od kako sam cistio katalizator, poceo je auto dosta bucnije da se cuje pri dodavanju gasa, bio  je tako necujan. E sada, brinem se da me nisu prevarili i skinuli taj katalizator, tj to sace od plemenitih metala a plus mi sve debelo naplatili. Sta mislite? I sta ciniti?

Link to post
Share on other sites

Ipak je bio problem u plinu. Zavrnu sam glavni ventil na plin i par dana ga vozio na benzin. Auto ide super, vuce, ne gusi se, cak se i zvuk promenio, opet je onaj stari. E sad planiram da idem kod plinadjije pa da vidim sta je. Ali moram kod nekog drugog, jer mi je prethodni plinadzija samo rekao verovatno je struja.

Link to post
Share on other sites

Ma znam za njih, bio sam. Nisam zadovoljan njihovim radom a i imaju dosta posla pa samo gledaju da me skinu s k***a. U principu kad je sve ovo pocelo da me zeza otisao sam prvo kod njih, kazu nije do plina verovatno struja. A nisu se mnogo udubili.

Link to post
Share on other sites

Bio sam kod plinadzije, covek radi ac stag. Trazi mi minimum 150 e da mi resi problem. Hoce da stavlja druge plinske dizne i da povezuje komp za plin sa obd prikljuckom. Malo previse? 

Link to post
Share on other sites

Pa to me bas i brine, mada on tvrdi da ce mi resiti problem, a kaze da su mi ove dizne lose bile u startu. U pitanju su crvene valtec. E sada, ja sa njima presao oko 22k km sve bilo super.

Link to post
Share on other sites

Pa vidi, Sekvent je usko povezan sa sistemom za benzin jer komp koristi parametre senzora i na plinu i na benzinu tako da ako na benzinu radi dobro to iskljucuje dosta problema. Znaci moze biti samo oko plinske instalacije tipa dizne, ventil, filteri... 

Takodje obavezno proveri osigurac za plin. Jel znas gde je? Negde kod motora se stavlja pretezno kod akumulatora stavljau majstori pa vidi jel je on ok

Link to post
Share on other sites

Hm, moram videti taj osigurac za plin. Ne znam gde je ali ima smisla sta kazes. Auto se bas gusio u voznji i na plinu i na benzinu sve dok nisam zavrnuo glavni ventil za plin na boci. Sad barem ide dobro na benzin. Kontam da je u isto vreme ubrizgavao i plin i benzin pa je smesa bila prebogata. A to mi je i lamda sonda prijavljivala gresku.

Link to post
Share on other sites

E ovako, nasao sam neke dizne na netu, crvene valtek 3 oma za 4 cil. cena je 40 e, nove, kaze covek da su podesene komparatorom. E sada lako se menjaju, mogao bih to sam. E sad, ovaj plinadzija sto radi ac stag mi trazi za dizne 3700 din i plus 5000 din za podesavanje, sta ciniti? 

Link to post
Share on other sites

Dizne 3700 za 4 kom je ok cena, ja ne znam kakve su vam to dizne od 40e po komadu. Stelovanje je skupo po meni. 

I ako je skupo, ja bi mu dao, samo da napravi da radi auto kako treba.

Daj mu da ti namesti, nemas opremu, nemas alat. A bez alata nema ni zanata.

Link to post
Share on other sites

40 e za sve cetiri a ne po komadu, i jos u podesene. Pa skupo je stelovanje ali nije neka nauka. Potreban je komparator i znanje na koliko nastelovati :D pa nije problem da se plati, ja volim kvaliletno i dobro odradjeno i ne bezim od placanja. Ali u poslednje vreme sam se naplacao a nista dobro nije uradjeno. S tim da mi taj plinadzija rekao da jesu dizne problem ali kao ima tu jos par stvari, mora da busi instrument tablu, da povezuje plinski komp sa obd i da pregleda sva creva jer navodno negde curi plin u sta ne verujem, e pa za sve to mi trazi minimum 150 e a moze biti i skuplje. Tako da i dalje ne znam konkretan problem a moram ga dobro platiti. Planiram za pocetak samo te plinske dizne da resim i podesavanje pa cu videti sta se desava.

Link to post
Share on other sites

Ja sam radio to stelovanje drugarima ranije, nije neka nauka. Komparater i inbus mali i stega. Dovoljan je obican plus i minus za simulaciju otvaranja i zatvaranja. Licno, mnogo je 5000din za taj posao, a te dizne su mi nesto jeftine, pazi da nije neka kopija. Najbolje se javi babicu, pa zakazi kod njega da ti to sredi sve

Link to post
Share on other sites