Recommended Posts

cek cek polako zemljace, zar se gradacija ne bira po tome u kojim temperaturnim uslovima motor radi? hoces li u dubaiju da sipas 5w-30 ili nesto voskoznije? Covek je lepo napisao sipaj LL koje preporucuje fabrika, u ovom slucaju to je LL-04 a u toj specifikaciji postoje tri gradacije. 0-40, 0-30 i 5-30 za evropsko trziste. sta je tu greska ili losa preporuka ?

i moram nesto da primetim, postovi su mnogo cak i previse poceli da ti lice na 206-icine. budi malo originalniji, umes ti to kad oces.

Link to post
Share on other sites
  • Replies 128
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

1. Ako ulje ima BMW LL04 ono moze biti samo 0w30 5-30 ili 5w40. Mozda ima jos neka gradacija ali ja je nisam video. Slozices se da je u principu nebitno sta od ta dva sipa.

2. Ako je fabrika koliko sam pratio, preporucila Castrol BMW Long Life 5w-30 full sintetika, sto je iZnoGouD naveo, i uz to rekao : "interesuje me jel 0w-30 bi mu bolje leglo od 5w30,tj ne bitno sto ce ga trositi,da li je bolje za motor?" Mislim da moze i na 25k, pod uslovom da sipa kvalitetan europremium benzin (nikako Nisov) ili plin.

Naravne da treba da prati situaciju i ako zakljuci da je potrebno promeniti ulje da ga promeni ranije.

3. Uopste ne mora da znaci. Imam:

Pezo 307 2.0 HDI od 2002-ge. Presao 240.000 Km. Ulje 5-40 menjano po PSA specifikaciji na 20.000 Km najcesce total quartz 9000, i nista mu ne fali. Potrosi litar ulja na 20.000 km kao i prvog dana, i radi besprekorno.

VW T4 sa predjenih 200.000 km. Takodje radjeni servisi po preporuci proizvodjaca. Od prvog dana sipano ulje sa specifikacijom za VW petake. Nakon garancije najcesce MOL Dynamic Gold Longlife 5W-30 sa vw 507.00 specifikacijom za petake. Auto radi ko sat i nema nikakvih problema sa potrosnjom ulja i slicno.

Fijat panda van 2002. Kupljen polovan postarski sa oko 100.000 km. Sad iam 220.000 km na satu. Sipana Selenia gold 10-40 i menjana na 10.000 km a cesce je sipana selenija 20k 10-40 i menjana na 20.000 km. Motor ko sat. Potrosi pola sipke ulja na 20.000 Km, kao i prvog dana otkako je kod mene.

BMW 330d 230.000 kupljen sa 150.000. Potrosi litar ulja na 20.000 - 25.000 km na koliko ga menjam. Tako je trosio od pocetka. Sipam LL-04 i ne gledam gradaciju, i za sad je sve OK.

Ja stvarno ne znam sta da kazem. Ili ja imam mnogo srece ili je sasvim u redu postovati fabricke preporuke.

Zasto generalizujete stvari stvarno mi nije jasno? Pa zar mislite da proizvodjac nije predvideo malo cesce menjanje ulja nego sto je to stvarno potrebno?

Imam utisak da ste ubedjeni u teoriju zavere proizvodjaca automobila da su namerno produzili intervale premene ulja da bi motor crko sto pre.

Link to post
Share on other sites

Castrol EGDE Sport 0w-40 je takodje LL-04. Ne zameri, M54 (AKA overspeed@cbc) voli on tako malo da se puva, ipak je on jedna od perjanica CBC-a :) samo mi nije jasno zasto je citirao tvoj post koji je jasan kao dan i u kome nema mesta sa spekulaciju. Zna se sta je LL-04 i u kojim gradacijama se radi. Za nase podneblje sasvim je nebitno sta ce se sipati od ova tri . evo sta kaze mobil ili oni nemaju pojma.

Diesel engine oil viscosity recommendations: -30°C to 30°C, 0W-30/5W-30, above -30°C, 5W-40/5W-50; -20°C to 30°C, 10W-30; above -20°C, 10W-40/10W-60. Oils listed and approved under BMW 'Longlife Oils' for all year round use: 0W-X and 5W-X

znaci, lupio sam, ovo je rekomendacija za N47- E92

ili za M54 E46

Petrol engine oil viscosity recommendations: -20°C to 10°C, 10W-30; -20°C to 20°C, 10W-40; above -15°C, 15W-40; below 10°C, 5W-30; below 0°C, 5W-20. Oils listed and approved under BMW 'Longlife Oils' for all year round use: 0W-X and 5W-X

i td i td...

Link to post
Share on other sites

Ja stvarno, bez zezanja postujem fabricke preporuke oko ulja i oko dinamike zamene i verujte mi da nikakvih problema sa motorima nisam imao.

Uz svo postovanje ali stvarno ne znam da se nekome raspao motor zato sto je produzio jos 5.000 Km.

M54. Cenim tvoj stav i on nije nimalo netacan. Naprotiv. To je upravo tako, i to niko ne spori.

Ali motor nije tempirana bomba pa da eksplodira na 20.001-om kilometru jer je predvidjeno da se ulje zameni na 20.000. Otkud tako katastroficna scenarija u glavama ljudi pobogu?

Ko sme da se kladi sa mnom da se apsolutno nista lose nece dogoditi motoru, ako covek promeni to ulje posle 25.000KM!

U jagnjetinu kod M54 u Pazaru.

Kakav gradski autobus kakvi bakraci!

@M54

Sto ne zabranite onom matorom prdonji Dori da maltretira forumase po CBC-u. lik je puko nacisto.

Link to post
Share on other sites
Ali motor nije tempirana bomba pa da eksplodira na 20.001-om kilometru jer je predvidjeno da se ulje zameni na 20.000. Otkud tako katastroficna scenarija u glavama ljudi pobogu?

Ko sme da se kladi sa mnom da se apsolutno nista lose nece dogoditi motoru, ako covek promeni to ulje posle 25.000KM!

U jagnjetinu kod M54 u Pazaru.

Čovječe, pa ja bi onda ako je nebitna gradacija i kilometraža sipao ulje za bagere i nikada ga ne bih mijenjao, jerbo bi prelazio 100k sa njim glat...ušteda 1001% :blink:

10-15k za svako ulje sa našim gorivom je ne plafon nego TAVAN! :rtfm:

Pa ne mrzi ovdje niko nikoga, niti gleda da mu napakosti jer da je tako rekao bi mu kupi bilo šta masno i sipaj i vozi boli te k***c, ulje ko ulje....ovdje se razmjenjuju iskustva vlasnika vozila <_<

Link to post
Share on other sites

Čovječe, pa ja bi onda ako je nebitna gradacija i kilometraža sipao ulje za bagere i nikada ga ne bih mijenjao, jerbo bi prelazio 100k sa njim glat...ušteda 1001% :blink:

Odakle ti sad ta ideja da jeko rekao da grdacija nije bitna? Jesi li ti citao prethodne postove ili pises onako napamet.

Niko nije rekao da je gradacija nebitna.

Receno je da ako fabrika preporuci specifikaciju LL-04 i zamenu na 30.000km kao kod mene na e91, onda nije bitno sta od toga sipas u auto jer postoje 3-4 gradacije 0w30, 0w-40, 5w-30 i 5w40, koje mogu kod nas da se kupe a da su LL-04 i sve one zadovoljavaju kriterijume za nase klimatsko podneblje.

A 10-15k za zamenu ulja??? Slazem se ali ako sipas D2.

Moj auto je Euro4 i uglavnom sva euro dizel goriva na nasim pumpama zadovoljavaju euro4, ali vec euro5 retko koje moze, pa cak i na zapadu a kamo li kod nas.

Ima da se kupi euro4 kod nas na pumpama, i auto mi je euro4, i menjam BMW LL-04 na svakih 25.000 km umesto na preporucenih 30.000 km, i nemam problema. Istina, najveci deo te kilometraze napravim van grada, ali i onda...

Ja sam i izneo sopstveno iskustvo u vezi ulja...

Link to post
Share on other sites

Pobogu sve moram u detalje :angry: po mom iskustvu (kad ga već navodimo) svako ulje, pogotovo tečljivije gradacije je poslije 15k gradske vožnje ( a većina nas ima takve vožnje 95%) je bukvalno KATRAN!Iz kartera kad se ispušta izlazi gusta sluz a ne ulje, to sam vidio na dostavnim komercijalnim vozilima tipa Kedi (ne teretnim)....e sad, gradacija 5-40, 5-30, 0-40 itd imaju u svom sastavu dosta jake deterdžente koji održavaju motor čistima od taloga i lakova, u većoj količini nego 15-40 i 10-40, tako da je već poslije pređenih 15k toliko prljavo da je to više štetno nego korisno za voziti...pa sad kako ko hoće nek radi, njemu na dušu <_<

Selenija je dobro ulje, ali nije za naše podneblje. Troši je i Fiat ko vodu i to je normalno za nju, ali sadrži jako malo deterdženata u svom sastavu i namijenjena je za gorivo u EU. Poslije skoro 2000 po gradu je ŽUTO :o to ne smije biti, ako nije tamno poslije pređenih min 500 km po gradu bjaaaaaži :pilot:

Ta specifikacija što navodiš je tačna, ali shvati prijatelju ovo nije EU! Njihovo gorivo ima oko 40 jedinica sumopora (ne sjećam se tačno na koju količinu) a naše, tj Rusko 1200-1500!!!! :o Što zanči da je kod nas daleko prljavije gorivo i pravi daleko veći talog i kiselinski ostatak, koji utiče na kvalitet ulja u motoru pa ti kako hoćeš...

Link to post
Share on other sites

Evo ga to rusko dizel gorivo koje pominjes:

http://www.lukoil.rs/main/static.asp?art_id=1524

Sad sam skonto da si iz BiH, mozda je tamo drugacija situacija.

Kod vas ima da se kupi posebno euro 3 i euro 4, pa ti sipas sta hoces, a nema pravog euro 5, ili mozda sad vec ima. Daj nam info o tome.

Evo jos http://www.ekoserbia.com/Text.aspx?menuitemid=409&lan=1

Link to post
Share on other sites

ovaj auto je samo 3 godine star, sto ce reci da ulje nikad nije menjano. da se razumemo, ni ja nisam pristalica tako dugackih servisnih intervala. ulje je suvise jeftino da bi experimentisao i gurao ga do krajnjih granica. ja recimo menjam na 10000, na 5 zamenim samo filter i dolijem koliko fali.

Link to post
Share on other sites

Evo ga to rusko dizel gorivo koje pominjes:

http://www.lukoil.rs/main/static.asp?art_id=1524

Sad sam skonto da si iz BiH, mozda je tamo drugacija situacija.

Kod vas ima da se kupi posebno euro 3 i euro 4, pa ti sipas sta hoces, a nema pravog euro 5, ili mozda sad vec ima. Daj nam info o tome.

Evo jos http://www.ekoserbia.com/Text.aspx?menuitemid=409&lan=1

Prije godinu-dvije kod nas u RS su vršili kontrolu kvaliteta naftnih derivata...rezulatati su bili blagi užas :o više od pola benzinskih pumpi sipa bevandu a ne benzin, i većina dizela što pominješ ubija brizgaljke u common rail sistemima i pumpama za gorivo baš zbog pomenutog sumpora. I da nemamo euro 5, ne viđe ga ja :acute: a to što pišu o kvalitetu me podsjeća na hvalospjeve o turističkoj sezoni u HR :lol: A pošto i u Srbiji se koristi ruska nafta ne vjerujem da je drugačija priča sa sumporom...još dok svaki pumpadžija smulja <_<

Link to post
Share on other sites

Što može prosto kad može komplikovano :)

Izvinjavam se što ne učestvujem aktivnije na forumu, naročito na ovakvim temama koje su (bar meni) jako interesantne ali obaveze mi ne dozvoljavaju :(

Osvrt na par komentara nakon onog mog odgovora Simi...

cek cek polako zemljace, zar se gradacija ne bira po tome u kojim temperaturnim uslovima motor radi? hoces li u dubaiju da sipas 5w-30 ili nesto voskoznije? Covek je lepo napisao sipaj LL koje preporucuje fabrika, u ovom slucaju to je LL-04 a u toj specifikaciji postoje tri gradacije. 0-40, 0-30 i 5-30 za evropsko trziste. sta je tu greska ili losa preporuka ?

i moram nesto da primetim, postovi su mnogo cak i previse poceli da ti lice na 206-icine. budi malo originalniji, umes ti to kad oces.

Bold1: Zverko zemljače, upravo sam napisao to što si ti, čak si napisao dve rečenice koje ne idu jedna sa drugom, da ne kažem kontradiktorne su. Napisao sam da je prvo i osnovno poštovanje propisane gradacije, upravo to što ti kažeš da je bitno GDE se automobil vozi, Dubai ili Toronto, u svakom slučaju vlasnik treba da postupi po preporuci, zavisno već od toga da li živi u sredini gde je prosek 5 ili 35 stepeni C godišnje. Dakle, zdrava logika... Zato i postoje specifikacije, kao sekundarno "usmeravanje" vlasnika ka izboru konkretnog ulja, jedna gradacija - više specifikacija, ovo prvo je OBAVEZNO, a ovo drugo je sekundarno i zavisno od radnih okolnosti. Zato sam napisao da je loš savet napisati nekome da samo juri neku specifikaciju a da je u tom slučaju gradacija "nebitna". Prvo uslovljava drugo, a ne obrnuto. Izbor gradacije uslovljava specifikacije, a ne obrnuto.

Bold2: Još samo automobili da počne da mi liče na njegove... :pilot: PS. Pokušaću, obeaćavam... :D

Castrol EGDE Sport 0w-40 je takodje LL-04. Ne zameri, M54 (AKA overspeed@cbc) voli on tako malo da se puva, ipak je on jedna od perjanica CBC-a :)

Bold: Perjanica, prejaka reč. :P Bio sam, to možda... Nema me tamo odavno, čujem nema mnogih "iz prve postave". Šteta, trabalo i moralo je da se održi ono, ali je u jednom trenutku menadžment popustio, standardni pali, a dobronamerni saveti i asistencije nisu bili slušani. Bilo je lepo dok je trajalo. Ja sam se nekako "ohladio" od svega, nije bilo "loše krvi" niti nesporazuma. Jednostavno, previše je sve počelo da liči na neke druge forume i... Nego, ja se zapričao. Sorry na off-u...

M54. Cenim tvoj stav i on nije nimalo netacan. Naprotiv. To je upravo tako, i to niko ne spori.

Ali motor nije tempirana bomba pa da eksplodira na 20.001-om kilometru jer je predvidjeno da se ulje zameni na 20.000. Otkud tako katastroficna scenarija u glavama ljudi pobogu?

Ko sme da se kladi sa mnom da se apsolutno nista lose nece dogoditi motoru, ako covek promeni to ulje posle 25.000KM!

U jagnjetinu kod M54 u Pazaru.

Ajde još jednom i da završim na ovu temu. Da budem krajnje "plastičan".

Uzmimo na primer da se vozim nekom nedodjijom, i upali mi se na tabli žuta lampica za nizak nivo ulja. Nemam sa sobom ono koje inače koristim, stajem u neku prodavnicu auto-delova, nemaju to ulje, ali imaju na policama:

1. Neko (kvalitetno) ulje gradacije 5W-30 koje ne zadovoljvava BMW LL01 specifikacije.

2. Castrolovo ulje koje zadovoljava LL01 specifikacije, ali nije preporučeno za motor u mom autu.

Šta ja radim, biram ovo drugo zato što ispunjava LL01 specifikacije a ne ispunjava propisanu gradaciju za moj motor? NE!!!

Ja kupujem prvo ulje, iako ne ispunjava LL01 specifikacije, otvaram haubu i bez razmišljanja ga sipam u karter, zatvaram haubu i bez trenutka straha ili strepnje vozim dalje.

Gradacija, pa specifikacije ljudi. Glava pa rep. Temelj pa krov. Taj rad... ;)

Ko sme da se kladi sa mnom da se apsolutno nista lose nece dogoditi motoru, ako covek promeni to ulje posle 25.000KM!

U jagnjetinu kod M54 u Pazaru.

Pazi, o tome kad i kako treba raditi servise, šta je najbitnije u izboru tog intervala, o tome sam pisao na prethodnim stranicama. Nigde ja nisam napisao da će motor da se raspadne ako se ulje promeni na 21000 km, zato što JA PRVI menjam ulje na 20k km, čak par puta i na 25k km, bez ikakvih posledica. ALI, tu postoji jedna kvaka, koja menja sve. Ja živim u takvom gradu gde ti auto nije potreban za dnevne aktivnosti, posao i sl. U poslednjih par godina automobil u 9 od 10 slučaja palim za "medjugradske" ture od kojih je najkraća 80-ak kilometara, uglavnom mnogo preko toga, tipa 350+ km u "cugu". Sa TAKVIM režimom, jako malo hladnih startova mesečno, dugim turama, gde motor maltene sve vreme radi na radnoj temperaturi a ulje je uvek u optimalnim radnim parametrima, kvalitetno ulje kao što je BMW 5W-30 koje i sipam u svoj motor bez problema prelazi 25k km nakon čega pri istakanju iz kartera i dalje ima onu karakterističnu, zlatnu nijansu pa čak i očuvan karakterističan miris.

ALI, to je ulje koje je od tih 20k km, nekih 18k km voženo u idealnim radnim okolnostima, na idealnoj temepraturi na kojoj je i formulisano i projektovano da radi, sa idealnim hladjenjem motora, i relativno niskim opterećenjem istog u radu. JEDINO ZATO ja menjam ulje na tih 20+k km, ali ako misliš da bih se usudio da radim isto a da živim u Bgd ili NS ili uopšte u većem gradu gde se vozi kreni-stani, gde je velika kontaminacija vazduha, gde je motor strašno opterećen naročito u ovim paklenim uslovima na 40 stepeni C, bez prirodnog hladjenja (strujanjem vazduha), i na sve to da taj motor ima 100+ hladnih startova mesečno što svaki prosečan vozač napravi, grdno se varaš.

Ja sam se za ovu svoju praksu konsultovao sa verovatno najboljim stručnjakom u zemlji Srbiji što se automobilskih ulja i uopšte ove tematike tiče, a to verovatno može da potvrdi i Zverko jer je na cbc forumu učestvovao u toj temi i pratio je, pa verujem da se seća i mog pitanja i odgovora. Čoveku sam tačno i koncizno izneo svoju praksu i svoje vozačke navike, koje ulje koristim, koliko hladnih startova, koliko gradske i koliko vožnje "na otvorenom", i tek nakon što mi je on "aminovao" takvu praksu ja sam i počeo da je se pridržavam. Da nisam verovao i pretpostavljao da to mogu slobodno da radim, upravo zbog prakse takva kakva je, ja mu se ne bih ni obraćao da me ne ismeje čovek, jer je apsolutno protiv produženih servisnih intervala za svakog tipičnog i prosečnog vozača. Medjutim, ja nisam taj "tipičan" vozač i auto mi je uglavnom "medjugradski" prevoz, i u mom slučaju se on maltene složio samnom da smem da imam toliki interval zamene a da su bezbednosne margine ipak tu. I bio je u pravu, da ne kažem bili smo u pravu. Ali, ko još ovde vozi auto 80-90 % vremena na otvorenom sa turama u proseku 200+ km, neka se javi pa ću JA PRVI da mu preporučim produženi servisni interval, pod uslovom da koristi propisano, kvalitetno i originalno ulje kao što ga ja koristim, i glava neće da ga boli.

Problem je kad se to preporučuje SVAKOME, a to je upravo ono što rade i proizvodjači. To je jeftina demagogija i korporativni marketing, brz put do ubijanja motora. Ja sad menjam ulje tako kako menjam zato što su mi životne okolnosti i potrebe takve kakve su. Pre ovog auta sam vozio E36 na kojem sam male servise radio na 8-10 k km, što mi je bila praksa i sa ostalim automobilima pre njega. Ali, tada sam imao mnogo više "cimanja" autom svakodnevno, palio auto po 5-6 puta na dan, često završavao put a da se motor nije ni ugrejao, imao "milion" hladnih startova mesečno... U tome je suština, ne postoji ništa uklesano u kamenu, već se treba ophoditi prema ličnoj praksi i vozačkim navikama i okolnostima. Pridržavati se maksimalnog dozvoljenog raspona samo zato što ga BMW preporučuje, to je loša navika jer je to slučaj u idealnim okolnostima, a takve su retke. Slično je i sa prosečnom potrošnjom koju navode proizvodjači, ona je uvek manja nego u realnom svetu zato što je izmerena tako kako je izmerena, u idealnim okolnostima, sa menjanjem brzina na 3k rpm, ne prelazeći 90 km/h, sa tek 30% vožnje u gradsnik okolnostima... Koliko vas vozi auto tako? E, toliko će vas i ostvariti tu deklarisanu potrošnju. Ostavi se ti toga šta fabrika govori, praksa je nešto sasvim drugo. Govorim ti za tvoje dobro i dobro onih koji ovo čitaju i ovde traže možda neki savet. Što se mene tiče, menjaj ulje i na 100k km ako hoćeš, tvoja stvar. I tvoj džep :)

Bold: Nije Pazar u pitanju, malo južnije. Al` možemo i do Pazara da skoknemo, čas posla... ;)

@M54

Sto ne zabranite onom matorom prdonji Dori da maltretira forumase po CBC-u. lik je puko nacisto.

O Dori imam lepo mišljenje iako se u nekim stvarima nisam slagao što se administracije foruma tiče. Može da priča ko šta hoće, ali je čovek veliki majstor svog zanata i lik na mestu. Svi mi imamo žute minute i probleme sa sujetom, ponosom, ponekad i kurtzoboljom, ali čovek se ne procenjuje na osnovu jednog poteza ili jednog postupka. Nemam nikakvih dodirnih tačaka sa njim, niti smo u istom poslu, niti sam ikada "poslovao" sa njim, tako da nemam potreba da mu izigravam advokata. Ali ono što smatram ispravnim i pravednim, osećam potrebu da kažem. Dobar je to majstor i lik, ali voditi onoliki forum i držati uzde stotina članova sa sve više trolova svakog dana, i još plaćati za to iz svog džepa (za hosting), pokušaj ti to da radiš pa da vidimo koliko bi imao strpljenja ;)

Sorry na dužini komentara, sad sam nahvatao malo slobodnog vremena...

Pozz

Link to post
Share on other sites

Upravo zamenjeno ulje pred godisnji odmor (posle oko 24.000 Km). Sipao sam MOL Dynamic Prima 5W-40, sa BMW LL-04 specifikacijom.

http://www.intermol.rs/sr/mol_u_srbiji/mol_maziva/ulja_za_vozila/vrhunska_motorna_ulja_za_putnicke_automobile_i_transportna_vozila/mol_dynamic_prima_5w-40_synthetic_motor_oil/

Nisam hteo da eksperimentisem sa Kastrolom, jer ima mnogo falsa. Ovo mi je sigurica jer bo sam ga kupio na MOL pumpi i usput na kantu od 4l, dobio 1 litar gratis! :dance3:

Ispade me litar nekih 720 din.

Zna li neko kakvo je to ulje?

Link to post
Share on other sites

Ovdje u RS nema MOL proizvoda pa ne znam stvarno :acute: ali znam lude koji su kupovali OMV proizvode i dobro se opekli...jbg ovo je Bosna a u nas je prevara dio folklora :D

Link to post
Share on other sites

Upravo zamenjeno ulje pred godisnji odmor (posle oko 24.000 Km). Sipao sam MOL Dynamic Prima 5W-40, sa BMW LL-04 specifikacijom.

http://www.intermol.rs/sr/mol_u_srbiji/mol_maziva/ulja_za_vozila/vrhunska_motorna_ulja_za_putnicke_automobile_i_transportna_vozila/mol_dynamic_prima_5w-40_synthetic_motor_oil/

Nisam hteo da eksperimentisem sa Kastrolom, jer ima mnogo falsa. Ovo mi je sigurica jer bo sam ga kupio na MOL pumpi i usput na kantu od 4l, dobio 1 litar gratis! :dance3:

Ispade me litar nekih 720 din.

Zna li neko kakvo je to ulje?

Extra , sa tim mozes 50 000 km bez problema .

Link to post
Share on other sites

Extra , sa tim mozes 50 000 km bez problema .

Nemoj da ga izazivaš. :lol:

Inače muva se sa svim i svačim, fušari se sve i svašta, pa tako i Castrol. Ali zato ko se potrudi bez problema može da dodje do originalnog Castrolovog ulja. Evo kod Nina sa foruma je 100 % originalno, iz Delte, sa deklaracijom i originalnom ambalažom, izgleda 100 % isto (sem deklaracije) kao ono koje se prodaje u Nemačkoj npr. Cena mu je takva kakva je (jedno od skupljih na tržištu) i ima kvalitetnih a povoljnijih alternativa tako da se naravno ne mora držati Castrola k`o pijan plota. Samo eto napominjem da nije beš nemoguće doći do originalnog Castrolovog ulja, čak i van Beograda ili većih gradova, dok je po većim centrima situacija takva da sve što treba je otići u Deltin servis i spremiti po nekih 15-ak evra po litru...

Link to post
Share on other sites

Moja preporuka su Optima ulja, kako su ih Rusi kupili stvarno prave odlične stvari :D Naročito polu i full sintetika, njihovo ulje HC City je stvarno prva liga a nije uopšte skupo 4L oko 20 EUR u BL na njihovim Nestro pumpama a tu nema fuša jer su njihovi prodajni objekti ;)

Za one plićeg džepa preporuka je i Repsol.

Link to post
Share on other sites

Moja preporuka su Optima ulja, kako su ih Rusi kupili stvarno prave odlične stvari :D Naročito polu i full sintetika, njihovo ulje HC City je stvarno prva liga a nije uopšte skupo 4L oko 20 EUR u BL na njihovim Nestro pumpama a tu nema fuša jer su njihovi prodajni objekti ;)

Za one plićeg džepa preporuka je i Repsol.

Gledao sam i Optimu. Ulje sa BMW LL-04 1L u Metrou kosta 14€. :blink: A ja Mol platih 6,5€.

Aj sad! Budi pametan.

Link to post
Share on other sites
  • 1 year later...

moze li neko da mi objasni razliku izmedju 10w40 i 10w60 ulja?

i dalje ne kapiram koje je gusce, koje je redje? koje smanjuje potrosnju ulja, koje ne?

imam 15w40 mobil u mom turbo dizelu i guta ga, vise nego 10w40 seleniu i sad razmisljam da mu stavi gusce ulje.

Posto je zima, mislio sam 10w60 neko da stavim, oce li to pomoci ili ne?

Kada dodje leto, da li ostaje 10w60 ili da menjam na 15-20w60?

je li za postrosnju ulja bitno da li je recimo 15w50 sinteticko ili polusinteticko?

Link to post
Share on other sites