Recommended Posts

Da li je neko imao iskustva sa njima, kako su se pokazali, da li se brzo iskrive, pošto vidim da ljudi imaju masovno problema sa novim diskovima i to od ATE-a, TEXTARA itd? Da li kod nas dolazi neka š klasa ili šta već?

Link to post
Share on other sites

Ja planiram da uzmem ATE powerbrake, nisam čuo da je neko imao problema sa njima. Čak za razliku od ostalih po specifikaciji imaju veću toleranciju na trošenje (ne mogu sad da se setim koje su cifre za OEM, koje za ATE pb). Jedino da ne uzmeš neke lažnjake jbg. treba proveriti ko je uvoznik za Srbiju, pa zoveš njih da pitaš kod kog trgovca da uzmeš, tj. sa kojima rade (ako već nemaš nekog pouzdanog trgovca). Raspitaću i ja se baš, to mi uskoro dolazi na red.

Link to post
Share on other sites

Ljudi imaju problema sa svim diskovima jer su stoka, lepo pise na kutiji od diska da prvih 300km, ne treba stiskati kocnicu kao manijak, nego lagano, cak ima i naslikano pero na papucici kocnice i pise ne stiskati vise od 5nm, tako da se diskovi lagano prekale i posle mozes da im radis sta hoces. Jos jedna bitna stavka, MAJSTOR MORA OCISTITI glavcinu gde dolazi disk, jer i najmanja kolicina prljavstine koja ostane izmedju glavcine i diska ce drzati disk van centra i on ce se vrlo brzo iskriviti... Eto bio sam na nekom seminaru auto-mehanicara i neki majmun iz Nemacke nam to isprica pa reko da to podelim sa vama :D Inace ako je neko zainteresovan mogu nabaviti Delphi diskove po pristojnim cenama, a ja nisam imao ni jednu reklamaciju na iste.

Link to post
Share on other sites
How to Bed-in Your Brakes pogledati obavezno ovaj link. Ponavljam da je problem sa š klasom diskova koja se uvozi kod nas. Nemci su u Hamburgu zaplenili 2 kontejnjera lažnih ATE diskova i pločica koja su došla iz Kine, a možete misliti šta stiže kod nas. Na ATEovom sajtu može da se proveri da li su diskovi originalni tako što se ukuca kod sa kutije, većina kupljenih ATE diskova i pločica kod nas( neću da navodim prodavnice ) kad se proveri serijski broj na sajtu kaže da nije original POGLEDATI
Link to post
Share on other sites
  • 4 weeks later...

Malo sam čitao utiske sa e46 fanatics-a, kad se sve sabere i oduzme ispadoše najbolji Zimmerman diskovi u kombinaciji sa Textar pločicama, navodno tvrđi disk sa mekšim pločicama, jeste da stvara malo više kočione prašine ali je odlična reakcija kočnica i nema pregrevanja.

Mada hvale i ATE power brake (za Zimmerman i ATE PB kažu da je super što ne rđaju), niko nije ni pomenuo krivljenje diskova, izgleda da je kod nas najveći problem što neki trgovci prodaju kineštinu pa onda ispadne proizvođač loš...

Link to post
Share on other sites

MAJSTOR MORA OCISTITI glavcinu gde dolazi disk, jer i najmanja kolicina prljavstine koja ostane izmedju glavcine i diska ce drzati disk van centra i on ce se vrlo brzo iskriviti...

E ovo dobro kaže čovek, ne treba ćutati majstorima iz kurtoazije i nadati se da će sve biti u redu. Moj ortak je na svom autu stavljao diskove kod ovlašćenog distributera u njihovom servisu i majmuni nisu očistili, diskovi se iskrivili...

Link to post
Share on other sites

Sležem se sa vama, treba blago kočiti sa novim diskovima, ali i sa novim pločicama (bar prvih 100km).

Međutim i blaga kočenja ako su dugog intervala poprilično zagrevaju diskove.

Link to post
Share on other sites

I Ticovmane šta bi ? Jesi li uzeo ATE ?

Imam par prijatelja koji se kunu u FEBI Bilstein.

Doduše od Febija sam stavio samo silen blokove i za sada su odlični.

Imate li iskustva sa Febijevim diskovima ?

Link to post
Share on other sites

Ja sam odlučio da stavim original diskove ( naravno dok dodje vreme ) i da ne razmišljam, a pločice ću staviti textar ili ate. Moji trenutni originalni još uvek nisu menjani, dakle fabrički oko 120000km prešli i još imaju mesa.

Link to post
Share on other sites

To sam i ja uradio... stavio original diskove - kupljeni kod Delte sa 20% popusta, nisam siguran koji su tačno, ali trebalo bi da su dobri. Pločice Textar i tečnost ATE Blue Racing, sve zamenio pre neki dan i za sada se uhodava, tj. lagano kočim da se sve lepo slegne na mesto.

Link to post
Share on other sites

To sam i ja uradio... stavio original diskove - kupljeni kod Delte sa 20% popusta, nisam siguran koji su tačno, ali trebalo bi da su dobri. Pločice Textar i tečnost ATE Blue Racing, sve zamenio pre neki dan i za sada se uhodava, tj. lagano kočim da se sve lepo slegne na mesto.

Kako si dobio popust na diskove, ako nisi kod njih menjao?

Link to post
Share on other sites

To sam i ja uradio... stavio original diskove - kupljeni kod Delte sa 20% popusta, nisam siguran koji su tačno, ali trebalo bi da su dobri. Pločice Textar i tečnost ATE Blue Racing, sve zamenio pre neki dan i za sada se uhodava, tj. lagano kočim da se sve lepo slegne na mesto.

Pročitaj ovo sto je Bimmer stavio http://www.zeckhausen.com/bedding_in_brakes.htm, malo sam se raspitao i drugi kau da je koristan savet, ako ih ne "ulegne" na vreme, pre ili kasnije će imati otro kočenje sa hladnim diskovima, a valja ih pripremiti za to

Link to post
Share on other sites
  • 3 weeks later...

Alone više ne radi ATE diskove, ima svoje obrazloženje (ne bih da komentarišem).

Razlika u ceni za e46, ventilirajući, jedva da postoji između ATI, Textar-a i Febi-ja.

Link to post
Share on other sites
  • 5 months later...

Ate je ozbiljna fabrika i nema šanse da je neki njihov proizvod loš ako je originalan. Znam da su za E36 M3 prednja kočiona klešta baš Ate.

Napred imam ate pločice, a u vezi "naleganja" tj uhodanja pločice i diska, na papiriću od pločica je pisalo prvih 400 km lagano.

Još negde sam pročitao da kada su kočnice doterane na radnu temperaturu, pločica ustvari "premazuje" disk i po tome koči, što pomaže da disk duže traje.

Što se tiče majstora, svakakvih ima:

Dok je glava od auta bila na obradi u Ns uzeo sam da sredim kočnice i stavim nove ferodo diskove, ate pločice, isteram staro ulje.

Kad je glava stigla sa obrade, odšlepam auto kod majstora da uzubči i kad sam kasnije došao da pokupim auto majstor mi kaže:

"Razradio sam ti malo kočnice, zakočio sam par puta (onako ko sivonja) sad ti je to dobro" :prankster2:

Primetio sam kod nas da se majstorije većine majsotra svode na to da oni umeju sve da urade (rasutre i sklope kako je bilo)

ali bez neke svesti da se posao uradi tako da to što su uradili traje onoliko kilometara koliko treba a ne 10 puta manje.

Link to post
Share on other sites
  • 2 years later...