ostecenje na alu felni i pneumatiku...


Recommended Posts

skoro sam imao "mali" peh u grdelickoj klisuri, naleteo sam na kamencinu koja se strmosala na put zajedno sa odronom i kako je bio odron iza krivine nisam imao vremena da ista uradim, samo sam zadrzao cvrsto volan i onda je roknulo! kamencina mi je ozbiljno sredila felnu i gumu... :(

zanima me ako ima nekog sa iskustvom u vulkaniziranju i popravki alu felni da mi da savet sta da radim i da li moze da se ovo spasi, a to izgleda ovako...

04042012171.jpg

Uploaded with ImageShack.us

04042012169.jpg

Uploaded with ImageShack.us

Link to post
Share on other sites

kad si ovu bbs-ovku ovako savio svaka cast felnu napravi ali guma za bacanje kao sto kaze dangara

Link to post
Share on other sites

dobro sam i prosao... moglo je svasta da se desi, sva sreca nisu imala kola u susrtet ili neki sleper jos gore, zanelo me bilo na suprotnoj traci... kolko je to jako roknulo pomislio sam da mi je i tocak ispao... neki mi kazu da sam mogao i da tuzim putare al ko zna dal bi nesto i naplatio :(

Link to post
Share on other sites

sad je vec kasno za to sigurno, jer ako bi i hteo nesto da pokusam trazice mi dokaze, recimo nesto kao policijski zapisnik, a to je bilo zimus, dakle nema nista od toga, fulda ide u djubre a felna ide na vaskrsenje <_<

Link to post
Share on other sites

ovi saveti sa linka koji je postavila Ljilja bas su korisni, i to moze dosta da koristi upravo sada, posle ove sibirske zime koja nas je bila zadesila.. sad je "sezona" rupa u jeku, bar je kod mene katastrofa, niko nista ne preduzima :(

Link to post
Share on other sites

Istu ovakvu felnu(doduse bila je zlatne boje) sam ja opalio u ivicnjak sa 50km/h

Bila savijena vise od ove i pukla celom duzinom prevoja.Popravka je kostala 30e i bila je kao nova.

Link to post
Share on other sites

u pravu si Sigtran za starost gume, neces mi verovati sta sam sve vidjao, na kakve gume voze ljudi ova je beba za te gume po pitanju starosti :) cak iz 83-ce godine :blink:

koliko godina smeju biti maksimalno stare gume, msm rok trajanja??

Miksa--a sta mislis koliko ce onda mene da kosta popravka?? nije nigde pukla, samo je treba ispraviti :rolleyes:

Link to post
Share on other sites

auuu pa to bre stvarno dzaba :blink: nije meni toliko hitna a ni bitna... rezervna mi je ista takva, pa ovu mogu da ispravim koliko toliko i da joj roknem unutrasnju i za rezervnu ce sluziti extra... ;)

Link to post
Share on other sites

u pravu si Sigtran za starost gume, neces mi verovati sta sam sve vidjao, na kakve gume voze ljudi ova je beba za te gume po pitanju starosti :) cak iz 83-ce godine :blink:

koliko godina smeju biti maksimalno stare gume, msm rok trajanja??

Za one koji voze kao dede a šara gume je dobra (barem 3-4mm), rekao bih do nekih 10-12 godina verovatno ok, pod uslovom da nisu oštećene, nema klobuka, ravnomerno su potrošene itd. Ovo važi prevashodno za gume boljih proizvođača (Michelin, Continental, Pirelli, Goodyear,...), gume lošijih marki pre se "plastificiraju" i postanu krte.

Međutim za iole oštriju vožnju, ne bih preporučio gumu staru preko 7-8 godina, bez obzira na šaru - guma postaje krtija i samim tim lošija je trakcija, lošije je držanje u krivinama pa i zaustavni put postaje duži, a da ne pominjem veću verovatnoću oštećenja, da se probuši pa čak i da eksplodira. Koliko su gume loše, najpre se oseti na klizavom putu u bržim krivinama, ali i pri kočenju.

Sve u svemu, shvatite da su gume jedino što vas drži za podlogu, omogućava upravljivost i kočenje. Džaba dobre kočnice, jak motor, spojleri i sl. ako su gume loše...

Ja sam evo prekjuče bacio zadnje gume 255/40R17 iz 2005-te sa oko 4mm šare (videli su ih neki na prošlom okupljanju na Banjici), možda sam mogao i da ih prodam za 30-40e, ali ne želim druge na duši, i kupio skroz nove (našao sam ih prilično povoljno).

Pre ću da dam pare za nove gume 17"-tice nego za neke 18" jebozovne felne, samo da bi auto izgledao malo atraktivnije a onda na njih stavio neke krš polovne gume. Čisto moje razmišljanje nakon 17 godina vozačkog iskustva...

Link to post
Share on other sites

Mislim da sam negde procitao da guma-pneumatik gubi prvobitna svojstva posle 6godina

Ona gubi svojstva postepeno, malo po malo... Posle 6 godina je još uvek koliko toliko upotrebljiva za prosečne vozače, ali ne prijanja niti ima sve osobine kao kada je bila skroz nova.

Po propisima, ako se nova guma adekvatno čuva, u roku od 6 godina je prodavci još uvek smeju prodati kao novu.

Link to post
Share on other sites
  • 2 weeks later...

Ja sam 2007. godine naleteo na rupu i tako unistio felnu i gumu. Pozvao sam policiju, napravili su zapisnik i tuzio sam republiku Srbiju, direkciju za puteve, na prvom rocistu smo se dogovorili i dobio sam punu odstetu za novu felnu i gumu.

Link to post
Share on other sites

Ja sam 2007. godine naleteo na rupu i tako unistio felnu i gumu. Pozvao sam policiju, napravili su zapisnik i tuzio sam republiku Srbiju, direkciju za puteve, na prvom rocistu smo se dogovorili i dobio sam punu odstetu za novu felnu i gumu.

mozda sam i ja mogao to da uradim ali sam za to saznao tek kad je bilo kasno, a da sam znao tada kad mi se to desilo sigurno bi i ja to zavrsio tako al sad je kasno :( to mi je skola za drugi put :)

Link to post
Share on other sites