Pomoc!!!! oko povezivanja elektricne instalacije klime.


Recommended Posts

Jesi li gledao semu? Tamo je sve. Meni ne znace ni plavi ni zuti ni rozli rele :) , ja gledam semu i po njoj pricam. Hajde da probamo ovako, sta imas sve od elektro uredjaja na klimi koje treba povezati?

Link to post
Share on other sites

Ja ti ne mogu pomoci nista bolje nego jedino savetima nekim, kod mene, a verovatno kod vecine 34ki je to upakovano sve u magistrale koje se racvaju, postoji mnogo zica koje su iste boje. Ja sam pokusao da krenem u nazad, od kompresora ventilatora pa ka kabini ali nisam daleko stigao. Moj ti je savet da krenes redom pesaka, po dijagramu i vezujes jedno po jedno, ili da na nekom otpadu uzmes original kompletnu magistralu sa nekog koji je imao klimu i zamenis. Ja sam to radio nekoliko puta i nije nesto strasno odraditi. Tako ces da imas sve uredno bez nekog karabudzenja i nastavljanja. Ostale opcije su ti elektricar neki, ili najjednostavnije prekidac unutra koji ce da ti individualno pali kompresor i ventolator, resava se jednim relejem i malo zice. Malo je nezgodno ovako na daljinu....

Link to post
Share on other sites

Jesi li gledao semu? Tamo je sve. Meni ne znace ni plavi ni zuti ni rozli rele :) , ja gledam semu i po njoj pricam. Hajde da probamo ovako, sta imas sve od elektro uredjaja na klimi koje treba povezati?

imam kompresor ventilator termo davac sto dodje na hladnjak i unutra ona dva dugmeta sto pale klimu .

Link to post
Share on other sites

Ja ti ne mogu pomoci nista bolje nego jedino savetima nekim, kod mene, a verovatno kod vecine 34ki je to upakovano sve u magistrale koje se racvaju, postoji mnogo zica koje su iste boje. Ja sam pokusao da krenem u nazad, od kompresora ventilatora pa ka kabini ali nisam daleko stigao. Moj ti je savet da krenes redom pesaka, po dijagramu i vezujes jedno po jedno, ili da na nekom otpadu uzmes original kompletnu magistralu sa nekog koji je imao klimu i zamenis. Ja sam to radio nekoliko puta i nije nesto strasno odraditi. Tako ces da imas sve uredno bez nekog karabudzenja i nastavljanja. Ostale opcije su ti elektricar neki, ili najjednostavnije prekidac unutra koji ce da ti individualno pali kompresor i ventolator, resava se jednim relejem i malo zice. Malo je nezgodno ovako na daljinu....

Na autu je ubacen sav mehanicki deo klime i unutrasnjas konzola ostalo je da se poveze ispod haube a auto nema razvedenu fabricku instalaciju za klimu.a instalaciju imam koja je skinuta sa stranca sa kog je skinuta i ta klima i to je bata stavljao tu klimu i ostalo te zice da poveze i....ali na dijagramima nemam boje zica da bi se orjentisao..

Link to post
Share on other sites

Ja ti ne mogu pomoci nista bolje nego jedino savetima nekim, kod mene, a verovatno kod vecine 34ki je to upakovano sve u magistrale koje se racvaju, postoji mnogo zica koje su iste boje. Ja sam pokusao da krenem u nazad, od kompresora ventilatora pa ka kabini ali nisam daleko stigao. Moj ti je savet da krenes redom pesaka, po dijagramu i vezujes jedno po jedno, ili da na nekom otpadu uzmes original kompletnu magistralu sa nekog koji je imao klimu i zamenis. Ja sam to radio nekoliko puta i nije nesto strasno odraditi. Tako ces da imas sve uredno bez nekog karabudzenja i nastavljanja. Ostale opcije su ti elektricar neki, ili najjednostavnije prekidac unutra koji ce da ti individualno pali kompresor i ventolator, resava se jednim relejem i malo zice. Malo je nezgodno ovako na daljinu....

Kako mislis peske ali na dijagramima nemam boje zica da bih se orjentisao gde koja zica ide sa ove instalacije sto imam..

Link to post
Share on other sites

Jesi li gledao semu? Tamo je sve. Meni ne znace ni plavi ni zuti ni rozli rele :) , ja gledam semu i po njoj pricam. Hajde da probamo ovako, sta imas sve od elektro uredjaja na klimi koje treba povezati?

imam kompresor ventilator termo davac sto dodje na hladnjak i unutra ona dva dugmeta sto pale klimu .

Link to post
Share on other sites

Pa peske mislim da povezujes po dijagramu. Nebitne su ti boje vise, kreces od nule, i sadapratis po dijagramu od termo davaca gde ide na koji pin ili na koji rele, pa od releja na koji pin od ECU-a...i tako redom, nemam sada bas vremena da pogledam dijagram. Ali ako ti relej ima napajanje neki vec postojeci na autu ti ces od njega uzeti za dalje, isto tako i sa zelenim zicama, naicices da mnoge da vec imas, a imas ih i na dobijenoj instalaciji toj u gepeku pa ces imati visak. Iz tog razloga ti niko ne moze po bojama povezati ili da ti kaze gde tacno koja i na sta ide. Znaci sada samo gledas dijagram i razvlacis instalaciju OD-DO, jedno po jedno ili (peske) kako sam ja to nazvao.

Link to post
Share on other sites

Pa peske mislim da povezujes po dijagramu. Nebitne su ti boje vise, kreces od nule, i sadapratis po dijagramu od termo davaca gde ide na koji pin ili na koji rele, pa od releja na koji pin od ECU-a...i tako redom, nemam sada bas vremena da pogledam dijagram. Ali ako ti relej ima napajanje neki vec postojeci na autu ti ces od njega uzeti za dalje, isto tako i sa zelenim zicama, naicices da mnoge da vec imas, a imas ih i na dobijenoj instalaciji toj u gepeku pa ces imati visak. Iz tog razloga ti niko ne moze po bojama povezati ili da ti kaze gde tacno koja i na sta ide. Znaci sada samo gledas dijagram i razvlacis instalaciju OD-DO, jedno po jedno ili (peske) kako sam ja to nazvao.

ajde ovako gde prvo da stavim ove releje gde kod tebe stoje releji od klime?ajde kada stignes pogledaj po dijagramu sa cega sve ide zica na motorni ecu da prvo krenemo tako.od cega su zelene zice?pazi ja gledao ama bas ni jedna zica od klime nema na autu...ja neznam sta je ovo poludecu

Link to post
Share on other sites

Ajde prvo ovako. Otvori OVO pa dobro prostudiraj, sta imas sta nemas, gde je sta. Na onoj semi sto sam okacio, dole imas i lokacije komponenti. Vidi da li imas sve to i da li vec postoje veze, mislim da ne dupliras postojece veze. Neka ti to bude prvi korak.

Link to post
Share on other sites

Veze sa dme -- sa osiguraca 29 ide na spulnu kontrolni rele kompresora k19 i drugi kraj spulne na kontakt 48 od dme. Sa kontakta 86 dme ide na konektor B kontakt 9 modula klime (ikm). Sa konektora c kontakt 22 ikm ide na presostat klime b8y i sa presostata na kontakt 85 dme.

Link to post
Share on other sites

Ajde prvo ovako. Otvori OVO pa dobro prostudiraj, sta imas sta nemas, gde je sta. Na onoj semi sto sam okacio, dole imas i lokacije komponenti. Vidi da li imas sve to i da li vec postoje veze, mislim da ne dupliras postojece veze. Neka ti to bude prvi korak.

gledao sam ovoo sto si mi poslao ali ovaj prethodni vlasnik kaze da je ovo unutra auta sve ubaceno i da je ostalo samo ispod haube da se povezu zice.i kod mene je ona manuelna klima sto sa leve strane ime tri dugmeta za grejac zadnje soferke za paljenje klime i d trece je onaj fileter da ukljucis da vrti samo vazduh iz kabine..

Link to post
Share on other sites

A sto jednostavno ne oteras kod majstora da ti to zavrsi, neki put je jeftinije platiti.

Rado ali nemam majstora ovde koji se bas dobro razume u ove stvari.a i ja sam u neku ruku majstor samo sto nisam nikada radio oko ovih klima...a ni bmw-a

Link to post
Share on other sites

Ajde prvo ovako. Otvori OVO pa dobro prostudiraj, sta imas sta nemas, gde je sta. Na onoj semi sto sam okacio, dole imas i lokacije komponenti. Vidi da li imas sve to i da li vec postoje veze, mislim da ne dupliras postojece veze. Neka ti to bude prvi korak.

sada pogledah onu semu sto si mi pre slao pa videh da relej k19 od kompresora klime stoji gde su i osiguraci pa cu pogledati da li kod mene na autu ima vec postojeca instalacija mada ne verujem jer mi je ovaj prethodni vlasnik rekao da ga je bas zacudilo da on nema vec razvucenu instalaciju za klimu ali pogledacu.. :mellow:

Link to post
Share on other sites
  • 2 weeks later...

III danas napokon provalih i gde ide ta crno siva sa zutim tackicama zica i povezah svu klimu i sada radi samo jos freon da se naspe.....al je bilo muke..ali resilo se :preved: :e30:

Link to post
Share on other sites

mio mi je ovo cuti.

Hvala svima na pomoci.da li neko zna za sta tacno sluzi 86 pin na motornom racunaru na koji dolazi ljubicasto siva zica sa kontrolnog modula klime?

i zna li neko koliko kosta punjenje klime?

Link to post
Share on other sites

Rekoh ti ja, ne znam secas li se. Tako ti on podigne ler gas preko pina 86 da se motor ne davi kada ukljucis klimu jer mu oduzima snagu.

ler gas max power dize preko pina 85 ili ti crno sive zice jer kada dobije masu na 85 pin on digne ler gas...

Link to post
Share on other sites

Na 85 dobija informaciju i pritisku. Da li treba sa promenom stanja na 85 da menja ler, ne znam. Na 86 dobija informaciju da je klima ukljucena. Mozda i obe uticu na ler.

Link to post
Share on other sites