dozvoljeno naknadno zatamnjivanje stakla


Recommended Posts

DOZVOLJENO NAKNADNO ZATAMLJIVANJA AUTO STAKALA.

IZASLA JE PROMENA PRAVILNIKA KOJI SMO DUGO ČEKALI.

BROJ SLUŽBENOG GLASNIKA 040/2012

Vozač suvozač do 30%

Iza vozača (iza B stuba) NEOGRANIČENO

Stepen refleksije do 15%

Član 72.

(i) Vetrobran i sva stakla na motornom ili priključnom vozilu, osim prednjeg vetrobrana na motociklu i mopedu s dva ili tri točka i bez kabine vozača, lakom četvorociklu bez kabine vozača i četvorociklu koji nemaju kabinu vozača, moraju biti homologovani i ugrađeni u skladu sa odredbama jednoobraznih tehničkih uslova. Vetrobrani moraju biti slojeviti – laminirani, odnosno ne smeju biti od kaljenog (sa oznakom u znaku homologacije „TOUGHENED” ili „TEMPERED”) stakla ni kada se naknadno zamenjuju, osim za vozila čija najveća brzina ne prelazi 40 km/h.

(ii) Vetrobran se ne sme naknadno zatamnjivati. Bočna okna u ravni vozača mogu biti naknadno zatamnjena tako da ukupna vrednost prigušenja svetla ne prelazi 30%. Ostala stakla na vozilu mogu biti naknadno zatamnjena bez ograničenja ukupne vrednosti prigušenja svetla pri čemu na vozilu moraju biti ugrađena dva bočna retrovizora.

(iii) Stepen refleksije stakala na vozilu ne sme prelaziti 15% kako ne bi došlo do zaslepljivanja drugih učesnika u saobraćaju.

(iv) Odredba stava 2. ovog člana ne odnosi se na vozila državnih organa.

(v) Odredbe ovog člana ne odnose se na vozila koja su proizvedena, odnosno prvi put registrovana pre 01. aprila 1971. godine

Link to post
Share on other sites
  • Replies 169
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Kada je u SAT dosao onaj liki iz nekog instituta(ne znam tacno koga)sa onom spravicom za merenej zatamnjenosti stakla rekao je da ne postoji staklo koje 100 posto propusta svetlost,sva su vec malo prigusena!Tako da ako vec stavis i najmanju foliju tipa 15% vec probijas tu granicu od 30%!Govorim o staklim au ravni vozaca...meni je ta prica smesna...RECICU DA NE VERUJEM U TO,tako je bilo i pre kao sme da se zatamnjuje pa ja zatamni i oni se uvedu kontrolu pa sam morao da skinem!!!nekoliko puta me opominjali i zapretili kaznom....

Link to post
Share on other sites

Ma da, Glišo, biće tu još natezanja ...

Mada, ako je tekst tačan 30% važi za "bočna stakla u ravni vozača", što je samo blago toniranje ,

ali "Ostala stakla na vozilu mogu biti naknadno zatamnjena bez ograničenja ukupne vrednost".

Sada ako dobro shvatam, ostala su stakla iza stuba i zadnje staklo.

Link to post
Share on other sites

Tako je valjda se misli da zadnja sofersajna i zadnja stakla se mogu zatamniti neograniceno a prednja do 30 posto,mada ja sam i pre ovog resio da ih zatamnim sva osim soferke na 50 posto ,ne bih ga zatamnio na 100 posto i da je dozvoljeno jbg ako nocu nista ne vidim nije ni to resenje

Link to post
Share on other sites

Jedino da voziš takvom brzinom noću da ti ne treba pregled bočnog i zadnjeg stakla :P ;)

Ma da, i sa manjim procentom dobijaš i na izgledu, a i na funkciji.

Link to post
Share on other sites

Čekaj, zar bne postoje crne prozirne folije? Spolja niko ništa ne vidi, ne bije sunce unutra a ti iznutra vidiš sve normalno, kao da nema folije.

Link to post
Share on other sites

Ne u toj meri kao da nema folije. Imaš folije da se spolja ne vidi ništa unutra, a iznutra vidiš napolje ali ne u toj meri kao da nema folije (naročito noću). Folije koje se koriste više za objekte, sa većim procentom refleksije su dobre protiv sunca, u auto industriji predstavljaju problem zbog zaslepljivanja drugih učesnika pa je zato limitirano zakonski na max. 15% refleksije.

Link to post
Share on other sites

ma vazno da su dozvolili da te ne cima svaka budala koja te zaustavi ,mislim da vise nece praviti probleme i da su 100 posto tamna ,malo je mesta po srbiji gde se moze utvrditi refleksija i propustljivost,izgleda da su se okanuli coravog posla ;)

Link to post
Share on other sites
  • 4 weeks later...

OVAKO IZGLEDA TRENUTNI VALIDAN DOKUMENAT IZDAT U AMSS TJ ATEST (koji inace kosta 2400din)

ivicaatest1.jpg

Uploaded with ImageShack.us

golf31.jpg

Uploaded with ImageShack.us

golf321.jpg

Uploaded with ImageShack.us

golf33.jpg

Uploaded with ImageShack.us

ZA DETALJE MOZETE SE OBRATITI:

http://cubescarstyling.blogspot.com/

Edited by Ljilja
Link to post
Share on other sites

Kako se sprečava da ja prođem atest sa skoro providnom folijom na bočnim staklima u ravni vozača (tako da ispunjava atest od 75% propusnosti) a naknadno stavim malo tamniju?

Link to post
Share on other sites

Pa da to ladno moze da se odradi.ALI,ako ocigledno preteras sa zatamnjivanjem naknadnim,mogu da te navataju negde da im bodes oci,a to verovatno ce da sacekuju negde u blizini AMS ili gde se vec izdaju ti atesti,pa onda kad ti pokazes atest,oni nepoveruju,onda te odvedu do AMS ili gde vec,ovi onda utvrde da je procenat veci od dozvoljenog i eto problema.Bar ja tako zamisljam situaciju.

Link to post
Share on other sites

Pa da to ladno moze da se odradi.ALI,ako ocigledno preteras sa zatamnjivanjem naknadnim,mogu da te navataju negde da im bodes oci,a to verovatno ce da sacekuju negde u blizini AMS ili gde se vec izdaju ti atesti,pa onda kad ti pokazes atest,oni nepoveruju,onda te odvedu do AMS ili gde vec,ovi onda utvrde da je procenat veci od dozvoljenog i eto problema.Bar ja tako zamisljam situaciju.

realno... mada vecina tih pandura su glupi, ne bi me cudilo da je onaj vic sa leonardom di kaprijom istinist slucaj.. hahahahahhahahaha

Link to post
Share on other sites

Realno, mislio sam naknadno 50%, to nije mnogo. Trenutno mi je 65% svuda zatamnjeno osim šoferke (Llumar ATC35). Dakle da skinem te 65%, stavim neke 10%, odem na atest, prođem atest, i stavim 50%, dakle providnije nego ostala stakla.

E baš će pandur da se cima ako već imaš atest, pogotovu što će ta prednja bočna stakla biti providnija nego zadnja, pa će i izgledati OK. A 50% je prilično providno na oko!

Link to post
Share on other sites

Recite mi gde se moze osim u Beogradu proveriti stepen zatamljenosti ,cisto sumnjam da ima u svakom ams

Link to post
Share on other sites

odi do najblizeg amss,ako oni nemaju aparat postoji komisija koja ga ima i oni dolaze recimo jedanput nedeljno pa mozes proveriti sta i kako.atest placaju samo oni koji ga dobiju sto znaci merenje kao merenje nekosta nista :)

Link to post
Share on other sites