Ventilator kabine ne radi


Recommended Posts

Pozdrav imam problem sa ventilatorom za ventilaciju kabine. Ventilator je uredno radiodo pre neki dan. Pokusao sam da ukljucim klimu, ali cirkulacije vazduha nije bilo.

Nasao sam ovo (http://forum.e46fanatics.com/showthread.php?t=418987) uputstvo i prisao ventilatoru, prvo sam pokusao rucno da ga pomerim da vidim da li je zaribao, posto se rucno pomerao bez problema, doveo sam 12v direktno na njega i ventilator radi.

Potom sam nasao ovo (http://www.bmw-driver.net/forum/showthread.php?t=3243) uputstvo i obavio zamenu blower fan resistor-a i pokusao ponovo, ali i dalje bez uspeha ventilator ne duva.

Sad mi vec ponestaje ideja pa me zanima, da li se neko od vas sreo sa ovakvim problemom?

Link to post
Share on other sites

kako da prepoznam koji rele sve sam rastavio, dali ima neki senzor koji uključuje ventilator na displeju pokazuje ali ventilatr ne duva, to se već dešavalo ali sam vadeći jež nešto pomerio i radilo je dve nedelje i opet neradi. hvala unpred

Link to post
Share on other sites

Imas i rele koji ti dovodi plus na jeza. Imas i konektor na motoru ventilatora koji moze da pravi problem. Moras uhvatiti momenat kad ne radi ventilator i izvrsiti sledeca merenja na jezu. Jez je prikopcan. Kad bi ventilator trebao da krene na kontaktima 2 i 4 treba da imas 12 volti (4 je masa). Na kontaktima 1 i 2 (vode prema motoru) treba da imas od par volti do 12V u zavisnosti koliko bi se brzo vrteo ventilator. Na kontakt 3 dolazi komanda sa kontrole grejanja i tu treba da imas neki napon (ne znam tacno koliko). Izmeri to pa ce slika biti malo jasnija. pozz

Probao sam prvo da imerim napone izmedju pinova kao sto je navedeno u ovom postu. Umesto 12v koliko pise da treba da bude izmedju kontakata 2 i 4 ima nesto iznad 8, dok izmedju 1 i 2 nije bilo napona. Proveru releja moram da olozim posto mi se izgleda akumulator ispraznio u medjuvremenu.

Link to post
Share on other sites

Dopunio se akumulator, pa sam odlucio da premerim napone ponovo. Izmedju pina 2 i 4 ima 12v, ali zato na pinovima 1 i 2 koji vode prema motoru nema napona. E sad posto imam dva jeza i sa oba se ponasa identicno, da li moze jos nesto da utice na napon izmedju ta dva pina?

Link to post
Share on other sites

pa možda je loš kontakt neznam, pokušavam nešto da uradim ali ništa nisam uradio a ceo dan izgubio ako neko ima neki savet neka kaže hvala

Link to post
Share on other sites

Omakao mi se lapsus u onom sto si citirao. Vod prema motoru je na kont 1 i 5.

http://wds.spaghetticoder.org/en/svg/sp/SP0000007386.svg?m=e46 evo iz wds-a. Kao sto rece casper, vrlo moguce da je popustio neki neki kontakt. Ventilator ti radi, menjao si jez, doijas struju na jez, klima pokazuje da je ukljucen ventilator. Probaj da nategnes kontakte na dzeku od jeza. Da bi proverio instaliciju, na dzeku na istalaciji, spoj kontakte 2 i 5 i spoj kontakte 1 i 4. Treba da vrti ventilator.

Link to post
Share on other sites

Hvala svima na pomoci. Nista videcu onda sutra da prespojim kontakte i da vidim da li tako radi ventilator. Ako slucajno tako ne bude radio ventilator, sta mi jos ostaje da pogledam?

Link to post
Share on other sites

Prespojio sam kontakte, ali ventilator nije vrteo, samo je malo zavarnicio kontakt kod prespajanja i izbio je osigurac 50. Sta mi je dalje ciniti?

Link to post
Share on other sites

Ako je otkacen jez ne bi smeo da izbije osigurac.

Slabo ide ovako, ti napises, neko ti odgovori za 12 sati i obrnuto. Da probamo malo detaljnijim opisom.

Provera instalacije do jeza: otkaci jez, stavi sijalicu 21W na kontakte 2 i 4. Ako sijalica sija dobro je a ako ne onda ne valja neki od osiguraca ili rele ventilatora (ili njihovi konektori).

Provera instalacije od jeza do motora: posto ti je bio izbio osigurac prvo instrumentom proveri otpor na kontaktima 1 i 5. treba da ti pokaze otpor motora. Ako pokaze 0 onda ti je nesto u kratkom spoju, Mozes prvo direktno na motoru proveriti otpor motora da bi znao koliko treba da imas na 1 i 5 (otkacis dzek sa motora). Ako ti na kontaktima 1 i 5 pokazuje otpor motora onda mozes tu dovesto 12V i treba da vrti ventilator.

Komanda: sa modula klime na kontakt 3dolazi komanda koja odredjuje kojom brzinom ce da se vrti ventilator. Na klimi podesi brzinu na srednje i meri napon na kontaktu 3 prema masi. treba da ima oko 5-6 volti. Ovaj deo je mozda bolje izmeriti sa utaknutim jezom.

Ako je to sve u redu onda je jez ili konektor na jezu.

Ajde pa se javi.

Link to post
Share on other sites

jesam otkačio i onda prespojio i izbio mi je osigurač 50 40a ali sam zaboravio da napomenem da mi je pre toga izbijao onaj od 5 a ali je prestao sad su svi ispravni ali ventilator neradi

Link to post
Share on other sites

Jos jednom hvala svima na pomoci. Malopre sam premerio napon izmedju kontakata 2 i 4, unimer je pokazao 12v, potom sam probao i sa sijalicom i sve uredno radi. Potom sam doveo 12v sa ispravljaca na kontakte 1 i 5 i ventilator je krenuo da duva. Izmerio sam i napon na kontaktu 3 i napon se krece od 3v-9v. Vratio sam jeza, ali ventilator ni da mrdne. Na kraju sam uzeo starog jeza kojeg sam bio zamenio i sve je proradilo.

Ne znam sta je bilo, posto ispadne da je sve bilo ispravno, a ventilator nije radio, no sad sve radi tako da necu da se zalim.

Link to post
Share on other sites

e sad dase posebno zahvalim vranjaninu na savetima jer bez njegove pomoći teško da bi nešto uradio, ako budeš ako budeš išao na ovu stranu obavezno se javi da svratiš na piće hvala ti još jednom.

Link to post
Share on other sites
  • 2 weeks later...

Pozdrav svima! :hi:

Ova tema mi je legla k'o budali samar... :pleasantry:

Imam identican problem sa mojim e46 2002god 318i...

Obzirom da sam prilicno "glup u ruke" interesuje me da li neko od prisutnih poznaje majstora u Beogradu koji umeda resi ovaj problem tako da ne unisti pola automobila dok radi? Znaci da: zna da uradi/poznaje BMW i bavio se njim, da je pedantan, da ne lomi zabice i gubi srafove, ne grebe tapacirung i plastike kako one u kabini tako i one ispod haube, da se ne vodi mislju "sta te briga sto je izgrebano, ne vidi se...samo teraj..." i sl...

Eh da... kad uzme da radi onda radi. Ne dolaze mu zgubidani iz kraja "samo da im nesto pogleda za minut", ne svraca mu rodbina da ga pozdravi na 5min i tako....

Znaci ne treba mi "majstor" koji ce da oko kola obilazi "kó kisa oko Kragujevca" vec majstor koji zna i hoce da radi.

Bio bih zahvalan da me neko ako takvog poznaje na njega i uputi.

Hvala u napred.

p.s.

jel mnogo trazim? :blush:

Link to post
Share on other sites

Dokle mislis da budes "glup u ruke"? ;)

Evo imas ovde jednu temu, doduse ja bih se bio zakleo da je problem u ventilatoru ali na kraju ostade neresena, kao i ova ovde

Mislim oba sad rade, ali i dalje ne znamo konkretan uzrok problema

http://www.bmwclubserbia.com/forum/index.php?showtopic=20810&st=0

http://forum.e46fanatics.com/showthread.php?t=418987

U ovoj gore temi imas detaljna uputstva, pa probaj sam da resis problem, ako ne uspes ili i dalje ne zelis da pokusas onda cemo to poslati kod majstora :)

Link to post
Share on other sites
  • 8 years later...

Pozdrav. Imam pitanje. 

-Klima i sve ostalo mi je radilo normalno na Autu. BMW E60 2.2i. Medjutim kad bi upalio klimu, trebalo mu je 5 minuta da počne da hladi, ne znam zašto. 
-Ali pojavio se problem sada u subotu. Krenem na put i upalim klimu i skontam da ništa ne duva. Nit klima, nit obična ventilacija, samo ćuti. Pokušavao sve i ništa. 
-U nedelju proverim osigurače i ispravni su bili, ali klima i dalje nije radila. 

-Medjutim u ponedeljak, tj danas, palim ujutro auto, i čim sam dao kontakt, odma je počela da duva ventilacija. Samo od sebe proradilo. Ne znam šta je u pitanju.  Ali problem je da grijanje radi prema šoferci, a kad okrenem prema kabini, samo hladi, bez obzira na temperaturu. 
-Da li iko možda nagadja? 
Čitao sam sve gore ali ovo mi je čudno da bude dva dana mrtva bez reagovanja i onda danas proradi, uz poremećaj grijanja i hladjenja. 

Link to post
Share on other sites