Recommended Posts

E ovako, skoro sam kupio auto i krenuo sam lagano da ga sredjujem jer je bilo "sitnica" za koje se trebalo pobrinuti, sa vecinom sam izasao na kraj, ali jedna stvar je ostala... Naime, auto krene da bruji neprijatno uz male vibracije otprilike na 90km/h i ne prestaje do 130km/h, i ako slucajno popustim gas brujanje prestane, bruji samo kad ubrzava. Da napomenem da sam mislio da je u pitanju guma na kardanu, koja je uistinu bila jako losa i zamenio sam je, ali brujanje je ostalo... Molim za pomoc, savete, iskustva? Hvala unapred. Pozdrav

Link to post
Share on other sites

Najverovatnije da je zbog lose gume kardana propao i lezaj

http://bmwfans.info/parts/catalog/E46/Sedan/Europe/330d-M57/LHD/N/browse/drive_shaft/drive_shaft_cen_bearing_const_vel_joint/

Proveri i za svaki slucaj kakva je remenica na radilici, a ne bi bilo lose ni proveriti i zameniti ulje u menjacu i diferencijalu

Link to post
Share on other sites

Hvala na odgovoru. Ali proveravao sam lezaj kad smo menjali gumu kardana i izgledao je dobro, nije imao ni malo lufta. Takodje sam gledao i ulje u diferencijalu, ima ga dovoljno i deluje da nije lose... Ne verujem da je problem sa menjacem jer se brujanje cuje samo kad je auto pod gasom (opterecen), da je menjac culo bi se stalno valjda... Mislis da bih svakako trebao da zamenim ulje u diferencijalu? Svakako ne verujem da je ono ikada menjano, ali da li je to ono sto moze da mi izazove ovakav problem?

Link to post
Share on other sites

Ne bih rekao da je zamajac, možda pre da nisu u ravni oni pipci na korpi kvačila, doduše znam da i zamajac mora biti u balansu (čak i novi zamajac ima balans tegiće na sebi), onda bi po toj logici trebao da bruji u svakom stepenu prenosa na obrtajima koje postiže u 5-oj na npr 110 - 120km/h.

Ako je zamajac loš mehanički, trebalo bi da auto zatrese kada se startuje motor, a naročito kada se gasi.

Gremlini brate, proveri ti i nosače motora, a i gumice na balans štangli i optiku (ne mora da bude optika loša samo ako auto vuče u stranu). Čudno mi je da zamajac ne bude u balansu, a da bude mehanički ispravan tj. da upija vibracije i udare normalno i da ne stvara brujanje na istim obrtajima u različitim stepenima prenosa.

I loše gume znaju da *ebu, naročito kad se ugreju pa deformacija dođe do izražaja, a ti kada ubrzavaš - težina se prebacuje na zadnju osovinu što ne mora da znači da su samo zadnje loše, proveri sve četiri (na balans mašinu, pa gledaš da li neka malo "pleše" ili baca u stranu ili igra gore-dole na tragu). Onda opet, mož' biti i felna - pa je guma samo "prati". Što bi rekao Kiki: "To je jedno ludilo, sastavljeno od bezbroj ludila na jednom mestu!", ali polako, korak po korak i svaki problem se reši.

Naravno, sve pod pretpostavkom da je ostatak trapa OK i da su dobri izvodi iz letve volana.

Link to post
Share on other sites

Ne bih rekao da je zamajac, možda pre da nisu u ravni oni pipci na korpi kvačila, doduše znam da i zamajac mora biti u balansu (čak i novi zamajac ima balans tegiće na sebi), onda bi po toj logici trebao da bruji u svakom stepenu prenosa na obrtajima koje postiže u 5-oj na npr 110 - 120km/h.

Ako je zamajac loš mehanički, trebalo bi da auto zatrese kada se startuje motor, a naročito kada se gasi.

Gremlini brate, proveri ti i nosače motora, a i gumice na balans štangli i optiku (ne mora da bude optika loša samo ako auto vuče u stranu). Čudno mi je da zamajac ne bude u balansu, a da bude mehanički ispravan tj. da upija vibracije i udare normalno i da ne stvara brujanje na istim obrtajima u različitim stepenima prenosa.

I loše gume znaju da *ebu, naročito kad se ugreju pa deformacija dođe do izražaja, a ti kada ubrzavaš - težina se prebacuje na zadnju osovinu što ne mora da znači da su samo zadnje loše, proveri sve četiri (na balans mašinu, pa gledaš da li neka malo "pleše" ili baca u stranu ili igra gore-dole na tragu). Onda opet, mož' biti i felna - pa je guma samo "prati". Što bi rekao Kiki: "To je jedno ludilo, sastavljeno od bezbroj ludila na jednom mestu!", ali polako, korak po korak i svaki problem se reši.

Naravno, sve pod pretpostavkom da je ostatak trapa OK i da su dobri izvodi iz letve volana.

Hvala na ovako iscrpnom objasnjenju... Danas sam balansirao i felne i gume, jedna felna mi je bila dosta kriva,auto sad bolje ponasa, ali brujanje je jos uvek prisutno. Sutra cu da proverim optiku zadnjeg trapa, to mi zvuci kao nesto sto bi pravilo takav problem. Ostatak trapa jeste ok, imao sam problem sa prednjim trapom, tj sa silen blokovima viljuske i zamenio sam ih, takodje sam menjao silen blokove diferencijala i sve ostalo pregledao i izgledalo je ok... Javljam sta sam uradio sutra, nadam se da cu resiti i tako pomoci onima sa slicnim problemom, a u medjuvremenu sve ideje su dobrodosle...

Link to post
Share on other sites

To što ti se bolje ponaša zbog balansa, je samo što se vibracija tj.trešenja tiče, time nisi rešio brujanje.

Da li se brujanje skroz izgubi kada pustiš gas ?

Ako bruji, a totalno nestane nakon puštanja gasa onda nisu gume u pitanju. One stvaraju buku i jače se čuju kada daš gas (kod zadnje vuče), ali ako su već tako bučne i nakon puštanja gasa ćeš ih čuti u istom ili slabijem intenzitetu (u zavisnosti kakvu deformaciju imaju). Obično ljudi porede taj zvuk sa zvukom lošeg ležaja točka.

Ako ti brujanje nestane nakon puštanja gasa a nije izvor buke ispod haube, prvo kontroliši kardan i dif.

A ako je od napred, onda su momci već dali par smerova gde tražiti.

Link to post
Share on other sites

To to ti se bolje ponaa zbog balansa, je samo to se vibracija tj.treenja tiče, time nisi reio brujanje.

Da li se brujanje skroz izgubi kada pusti gas ?

Ako bruji, a totalno nestane nakon putanja gasa onda nisu gume u pitanju. One stvaraju buku i jače se čuju kada da gas (kod zadnje vuče), ali ako su već tako bučne i nakon putanja gasa će ih čuti u istom ili slabijem intenzitetu (u zavisnosti kakvu deformaciju imaju). Obično ljudi porede taj zvuk sa zvukom loeg leaja točka.

Ako ti brujanje nestane nakon putanja gasa a nije izvor buke ispod haube, prvo kontrolii kardan i dif.

A ako je od napred, onda su momci već dali par smerova gde traiti.

U pravu čovek, moe da mirii i na neki leaj i sl. Zna ono na autima sa prednjom vučom kad ti lo leaj, pa ga čuje u krivini (čuje se kada je opterećen ili rasterećen, nisam siguran, npr roleri na panerima od kajia ako su loiji čuju se kad su rasterećeni tj. kad je skinut kaji), treba samo dedukcijom zaključiti gde nastaje opterećenje leaja pri toj brzini, u tom stepenu prenosa i u tim obrtajima (ili rasterećenje, kaem ti ja - ludilo). Ali opet, subjektivni doivljaj je čudo, vidi sa jo nekim da se provoza da čuje drugo miljenje da li je sitna vibracija (vibracija sa kratkom amplitudom oscilacije) ili je ba brujanje.

Jednom sam ja sitno zahrkao na zadnjem seditu sa ortacima kad smo se vraćali iz Budimpete sa nekog moto show-a, a gari to je vozio se pola sata tripovao da mu se neto čuje u motoru, kad je skontao da se ja čujem, oterao me u qrac :lol: Subjektivni doivljaj jbg....

Link to post
Share on other sites

:lol2: :lol2:

Kakvo je to hrkanje bilo ... :lol: :lol:

Inače ležaj, isto kao i poluosovina lupaju pri opterećenju.

Nisam hteo da širim dalje, pre nego što locira mesto buke. Ako je ispod haube, onda ima da traži...

Mada, da se vratim, sada ja nešto kontam, kakav je to "moto show" bio, još u Budimpešti, a ti u povratku oduzet na zadnjem sedištu ;) :lol:

Link to post
Share on other sites

Bilo je veoma poučno :drinks: , :dance4: , :crazy: , :russian_ru:

Zezam se, rano smo krenuli, špartali ceo dan, posle svi otpali od umora. A u onu Budimpeštu kad dođeš, k'o u Krnjači, samo moraš negde da skrećeš levo...

Link to post
Share on other sites

Iako mi se svidja gde ste odlutali sa temom i cekam pitanje "Kakve su ribe u Budimpesti?", daj ipak da prvo resimo moj problem... :)

Brujanje se cuje od pozadi i potpuno prestaje kad pustim gas. Majstor jedan je gledao kardan kad je menjao hardijev zglob, ja sam cak i lezaj kupio, alimi ga je on vratio jer je ovaj na njemu navodno dobar i nema lufta (nadam se da ne gresi), takodje je isti majstor gledao diferencijal i kaze da ni on nema lufta. Pocinjem da gubim poverenje u njega... Sutra cu da proverim optiku zadnjeg trapa da bih iskljucio i to, i ako ne resim problem, idem kod drugog na ponovnu kontrolu diferencijala i kardana. Pozdrav

Link to post
Share on other sites

Zaneli smo se malo u stranu jbg. Ne znam druze sta bi jos moglo biti, sa cim sam imao iskustva, ja sam ti dao savet.

Ali kazi mi da li si do sada eliminisao vibracije i sad je ostalo samo brujanje, ili ima i vibracije i brujanja, s' tim da su vibracije manje?

Link to post
Share on other sites

Pa Ringo, ako se čuje pozadi sve ukazuje na kardan-diferencijal.

Možda bi bilo dobro da probaš da se konsultuješ sa još jednim majstorom.

(Do optike nije, optika može da ti pravi razne probleme ali ne prouzrokuje buku).

Link to post
Share on other sites

diff, kardan van balansa(proveri utege, nisam siguran za 330d ali mislim da ih i on ima)/uglovi kardana, nepravilno instaliran kardan, centralni lezaj ili preload pogresan, nosaci diffa, univerzalni zglobovi van speca (male tolerancije), osovine ili lezajevi... bilo koja od ovih stvari moze da bude razlog za tvoje simptome.

Kako je majstor proverio centralni lezaj?

Razlog zasto nisam naveo flexi disc ili nosace motora/menjaca ili zamajac/kvacilo jeste taj sto nemas problema/vibracija pri kretanju ili niskim brzinama, mada sve je moguce

Link to post
Share on other sites

Isti problem sam imao kad mi je menjač ostao bez ulja,treso je pozadi ali samo u 5. kad dajem gas...tako da eto pored navedenih i menjač može biti uzrok.

Link to post
Share on other sites

Nosace diferencijala sam menjao... A ne znam tacno kako je majstor proverio lezaj kardana, na neku foru bi trebalo da jeste konstatovao da nema lufta...

Link to post
Share on other sites
  • 3 months later...

Zamena zamajca resila problem. Nadam se da ce ovo nekom pomoci. Hvala svima svakako na pomoci.

Ladno zamajac... Hvala što si javio šta je bilo u pitanju (neko ne stavi više nijedan post u temi nakon što reši problem), baš je bila specifična situacija kod tebe, bio sam ubeđen da bi zamajac trebao biti poslednji na listi uzročnika...

Link to post
Share on other sites