Recommended Posts

U ponedeljak idem u servis BMW-a u Cacku da pregledjau nivo ulja u menjacu, da doliju ako treba pa ce mozda problem biti resen, ako nema dovoljno ulja onda je lose podmazivanje i hladjenje sto mozda pravi problem kada se zagreje sa prvom brzinom, nadam se da je samo to, trenutno nisam pri parama za redovan servis menjaca, ali svakako skorije cu i to uraditi.

Link to post
Share on other sites

Koliko puta zelis da ti kazu da MORA da se promeni ulje i filter?

To je osnovno, pa tek onda moze da se nastavi diskusija ovde.

Da ne pricam da je pozeljno da se dvaput promeni ulje kako bi se stvarno promenilo...

Lepo bi bilo kad bi sve moglo da se popravi za 20 evra, ali ne moze.

Link to post
Share on other sites

Nista vise brate menjaj samo to, nije ti uloga samo hladjenje, opisao sam ti detaljno na pocetku teme kako menjac pravi precizno tacan pritisak koji koriste ventili, kada nivo padne drasticno ili se zaprlja filter gubis pritisak i dolazi do problema slicnim tvojim. Menjaj pa pricamo dalje....

Link to post
Share on other sites

Nista vise brate menjaj samo to, nije ti uloga samo hladjenje, opisao sam ti detaljno na pocetku teme kako menjac pravi precizno tacan pritisak koji koriste ventili, kada nivo padne drasticno ili se zaprlja filter gubis pritisak i dolazi do problema slicnim tvojim. Menjaj pa pricamo dalje....

Sta je bolje iz licnog iskustva uzeti od dexron3 ulja - valvoline 590din, total 640din, castrol 770din?

Kako se ispusta ulje iz turbine?

hvala

Link to post
Share on other sites

za 5HP-18 ZF kaže

"According to BMW oil pan fill aperture label:

1. without oil pan fill aperture label

Automatic Transmission Fluid (ATF) according to lubricant class 11B

=> Refer to the following pages for approved commercial products

2. with oil pan fill aperture label (green plugs)

ZF Lifeguardfluid5 (ZF No. S671 090 170)

=> BMW Oil No. 8322 9407807

Warning: use of incorrect lubricant can cause transmission failure"

Lubricant class 11B

Automatic Transmission Fluid (ATF)

Continued ZF Getriebe GmbH / List of lubricants TE-ML 11, edition 01.10.2009

Manufacturer (11B) Trade name (11B)

ADDINOL LUBE OIL GMBH, LEUNA/D ADDINOL ATF D III

AGIP SCHMIERTECHNIK GMBH, WÃœRZBURG/D AGIP DEXRON III

ARAL AG, BOCHUM/D ARAL GETRIEBEÖL ATF LD

BP INTERNATIONAL, PANGBOURNE, READING/GB BP AUTRAN LTF

CASTROL INTERNATIONAL, PANGBOURNE READING/GB CASTROL TRANSMAX Z

DEUTSCHE PENTOSIN WERKE GMBH, WEDEL/D PENTOSIN ATF 1

DEUTSCHE PENTOSIN WERKE GMBH, WEDEL/D PENTOSIN ATF TYP 2 D

EXXON MOBIL CORPORATION, FAIRFAX, VIRGINIA/USA ESSO ATF D 21065

EXXON MOBIL CORPORATION, FAIRFAX, VIRGINIA/USA ESSO ATF LT 71141

EXXON MOBIL CORPORATION, FAIRFAX, VIRGINIA/USA MOBIL ATF D 21065

EXXON MOBIL CORPORATION, FAIRFAX, VIRGINIA/USA MOBIL ATF LT 71141

KOMPRESSOL-OEL VERKAUFS GMBH, KÖLN/D KOMPRESSOL-DEXRON SYNTH LTF

KUWAIT PETROLEUM R&T B.V., EUROPOORT RT/NL Q8 AUTO 15

MORRIS LUBRICANTS, SHREWSBURY/GB LIQUIMATIC SUPER ATF

OMV REFINING & MARKETING GMBH, WIEN/A OMV ATF III

ORLEN OIL SP. Z O.O., KRAKOW/PL HIPOL ATF III

PANOLIN AG, MADETSWIL/CH PANOLIN ATF DEXRON III

REPSOL YPF LUBRICANTES Y ESPECIALIDADES, MADRID/E REPSOL ATF 3

TOTAL LUBRIFIANTS S.A., PARIS/F FINAMATIC HP

TOTAL LUBRIFIANTS S.A., PARIS/F TOTAL FLUIDE AT 42

YACCO, ST PIERRE LES ELBEUF/F YACCO ATF III

ZELLER + GMELIN GMBH & CO., EISLINGEN/D DIVINOL FLUID III G

ZF GETRIEBE GMBH, SAARBRÃœCKEN/D ZF LIFEGUARDFLUID5

Link to post
Share on other sites

A izmedju tri navedena? Texaco je 900din a mora da se ceka...

poenta komentara je bila da: kad sam kupovao ulje za menjac za e39 530da, u ovlascenom servisu BMW Makkar(Makedonija) aka srpskog BMW Delta, dali su mi to ulje, oznaka koliko se secam je bila nesto kao 7045 i video sam pakovanje je bilo sa texaco-vom oznakom. mislim da je to dextron 3.

e sad za benzince mozda je neka druga oznaka, ali ipak ostaje fakt da je OEM ulje za menjace texaco isto kao sto je motorno ulje castrol.

Link to post
Share on other sites

Porucio sam Castrol Transmax Dex III u dogovoru sa majstorom za automatske menjace Miskom iz Cacka, mnogo je bolje da se sipa Castrol Transmax Z ali njegova cena je 1250 din. sto mi je trenutno previse, u svakom slucaju bolje ce biti i ovo ulje u odnosu na ono koje se vozi preko 50000km trenutno u kolima.

Sutra menjam pa javljam da li je problem sa zujanjem resen...

Link to post
Share on other sites

Zamenio sam ulje i filter, sipano 6 litara ulja. Nije moglo da se ispusti potpuno vec da se za 10000km ponovo zameni kako bi se udeo novog ulja povecao...

I dalje je isti problem, vise ne zuji ali se nakon duze voznje po vrucini javlja isti problem pri kretanju tj. ne krece iz prve brzine.

Zna li neko orjentacionu cenu servisa ili zamene vandlera na 5HP18 menjacu?

Link to post
Share on other sites

A da proveris vakum creva i vakum pumpe vezane direktno za menjac.....Mnogi problemi vezano za menjac pocinju upravo od poroznih creva vakuma i neispravnih pumpi...Najeftiniji nacin je servis koji poseduje uredjaj za proveru vakuma ili sto bi se reklo peske vizelenom proverom ali to zahteva skidanje usisne grane i jos nekih delova motora.

Link to post
Share on other sites

Nikad ne moze ni da se ispusti skroz i stvarno zameni jednom zamenom, zato sam ti i napisao na prethodnoj strani da to treba bar dva puta da ucinis.

Promeni opet, na dobrom si putu da opravis auto samo zamenom ulja.

Link to post
Share on other sites

Nikad ne moze ni da se ispusti skroz i stvarno zameni jednom zamenom, zato sam ti i napisao na prethodnoj strani da to treba bar dva puta da ucinis.

Promeni opet, na dobrom si putu da opravis auto samo zamenom ulja.

Mislis da ovaj problem moze da se resi samo promenom ulja? Kada je napolju svezije uvek krece iz prve, cak i posle duze voznje...Misko iz Cacka je posumljao na vandler...dobra stvar u svemu tome je da idu hladniji dani :)

Link to post
Share on other sites

Da li uzrok problema ovog tipa moze biti greska u elektronici menjaca, neki senzor...? Kakvih problema moze da ima na sistemu za hladjenje menjaca?

Cim se zagreje nastaje problem jer krece iz druge a do tada odlicno povuce i iz prve brzine.

Link to post
Share on other sites

Ne verujem da je elektronika, druze moras malo da se zaprljas oko tvog auta a onda ti neko od nas moze pomoci. Kao prvo isprati creva od menjaca do malog hladnjaka ulja tog menjaca. Vidi sta je sa hladnjakom. Mada ja sam imao pasata 2.3 GTI star kao biblija automatik on nije ni imao hladnjak u opste pa je radio kao sat. E34 ima hladnjak za ulje menjaca u sklopu sa hladnjakom vode pa visko oduva i jedno i drugo. Znaci kola na kanal i nadji prvo hladnjak...moras malo sam da se iscimas jbg. Ne bi bilo lose da kad drugi put menjas ulje skines pre toga karter filter i nadji nekog da ti skine "valve body" iz menjaca, ako ti je filter bio prljav 99% su i ventili, to dobro ocisti, u karteru imas dva magneta koji skupljaju opiljke ako su puni to je razlog vise da su ventili prljavi. E sada to nije nista komplikovano ni tesko samo da neko hoce da ti odradi...a to mozes i sada da ne cekas zamenu ulja, istoci ulje i vrati ga posle.

Link to post
Share on other sites

Ne verujem da je elektronika, druze moras malo da se zaprljas oko tvog auta a onda ti neko od nas moze pomoci. Kao prvo isprati creva od menjaca do malog hladnjaka ulja tog menjaca. Vidi sta je sa hladnjakom. Mada ja sam imao pasata 2.3 GTI star kao biblija automatik on nije ni imao hladnjak u opste pa je radio kao sat. E34 ima hladnjak za ulje menjaca u sklopu sa hladnjakom vode pa visko oduva i jedno i drugo. Znaci kola na kanal i nadji prvo hladnjak...moras malo sam da se iscimas jbg. Ne bi bilo lose da kad drugi put menjas ulje skines pre toga karter filter i nadji nekog da ti skine "valve body" iz menjaca, ako ti je filter bio prljav 99% su i ventili, to dobro ocisti, u karteru imas dva magneta koji skupljaju opiljke ako su puni to je razlog vise da su ventili prljavi. E sada to nije nista komplikovano ni tesko samo da neko hoce da ti odradi...a to mozes i sada da ne cekas zamenu ulja, istoci ulje i vrati ga posle.

Kako da proverim da li je sve ok sa hladnjakom i crevima? Ulje i filter sam zamenio, ocistio magnete (filter i magneti vrlo malo su bili zaprljani, ni ulje nije bilo lose)...

Link to post
Share on other sites

Sa crevima si ok jer nemas gubitak ulja, i pravio bi ti baru ispod auta. Hladnjak vizuelno, da nije nabacao neko blato, sta znam zapusio od neceg kao i svaki drugi hladnjak...ocigledno imas problem sa pritiskom nekim ili vakuumom. Ajde probaj jos nesto, to kada ga osetis da krece iz druge brzine, ti stani izbaci ga u "N" malo istururaj ubaci u "D" pa probaj vidi da li ce krenuti iz prve. Moguce je i neki ventil da zaglavi ali ne znam zasto bi imalo veze sa temperaturom to... kada sipas ulje ubaci ga u rikverc brze povuce i pre se izmeri nivo mada ne verujem da sada to ima neke veze sa uljem. Ako ga ima dovoljno saltace. Mozda i pumpa za ulje tu zeza...

Link to post
Share on other sites