Recommended Posts

  • Replies 76
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • 1 month later...

Evo jos slika E21 323i kao i recepture kako se dolazi od 316 do 323i

kodmechkeke6.th.jpg

a ovo je receptura kroz koju sam ja prosao

Konverzija BMW 316 1.8-323i (E21)

Pocetak

  • Vadjenje motora M10, hladnjaka nosaca akumulatora, auspuha...
  • Demontaza prednjeg trapa (kompletnih stozera sa oprugama i diskovima)
  • Skidanje prednje traverzne
  • Vadjenje lima za izmestanje hladnjaka (napred)
  • Vadjenje menjaca, kardana, diferencijala, zadnjih viljuski sa dobosima i sajlama rucne kocnice
  • Vadjenje instrument table
  • Vadjenje elektro instalacije

Priprema prednjeg trapa

  • Ugradnja debljih stozera (323i sa amortizerima i glavcinama)
  • Ugradnja ventilirajucih diskova sa kocionim celjustima za iste
  • Ugradnja debljih opruga (323i)
  • Ugradnja deblje balans stangle (323i)
  • Ugradnja prednje traverzne (za sestaka)

Priprema zadnjeg trapa

  • Ugradnja viljuske sa diskovima (ukljucujuci kocione celjusti)
  • Zamena sajli rucne kocnice
  • Ugradnja deblje balans stangle
  • Zamena diferencijala
  • Ugradnja debljih zadnjih amortizera

Elektro instalacija

  • Zamena kompletne elektro instalacije
  • Ugradnja instrument table E21 323i
  • Ugradnja kompijutera u kasetni deo
  • Ugradnja bobine
  • Zamena plovka rezervoara

Nosaci-limarski radovi

  • Ugradnja nosaca protokomera (Fulmengemesser) i filtera vazduha
  • Ugradnja nosaca ekspanzione posude
  • Ugradnja nosaca pumpe goriva i filtera (spoljna pumpa)
  • Ugradnja nosaca akumulatora u gepeku
  • Ugradnja desne grede na kojoj su nosaci auspuha (specificnost E21 323i)

Dovod goriva

  • Ugradnja povratnog creva goriva

Spustanje motora

  • Posto je motor iz E30 323i neophona je ugradnja nosaca M20 E21 i ugradnja metalnog kartera (E21) - sestak

Transmisija

Ugradnja menjaca (kuplung set za M20) sa odgovarajucim kardanom

Izduvni sistem

  • Ugradnja kompletnog izduvnog sistema E21 323i (izduvna grana, srednji lonac sa 2 ulazai i izlaza + 2 zadnja lonca)

Potreban repro materijal

  • Ate ulje 1l
  • 12 l rashladne tecnosti
  • Prednje disk plocice
  • Zadnje disk plocice
  • Zadnji paknovi (za rucnu)
  • 4,5 l motornog ulja
  • 1,5 l ulja za menjac
  • 1.l ulja za diferencijal
  • Pozeljna zamena zupcastog kajsa i spanera
  • Pozeljna zamena dihtunga kartera zbog ciscenja istog
  • Zamena 6 sevecica
  • Filter za ulje
  • Filter za gorivo
  • Filter za vazduh (ulozak)
  • Po potrebi menjanje razvodne kape, ruke, ciscenje dizni

Zadnja faza

  • Uvodjenje prethodno carinjenog motora u saobracajnu dozvolu

Sta je sve potrebno za konverziju

Za ovu operaciju najbolje je imati 2 donatora E21 323i i E30 323i da bi se izbegla K-glava na motoru 2.3 ugradio savremeniji sistem ubrizgavanja i dobilo 150Ks umesto 143Ks u originalnom top modelu E21 323i

specifikacija ugradjenih delova je sledeca:

  • Motor M20 (L-Jetronic ubrizgavanje iz E30)
  • Protokomer
  • Kompijuter
  • Elektricna pumpa
  • Plovak
  • Kuplung set M20
  • Hladnjak M20 E21
  • Menjac
  • Kardan
  • Diferencijal
  • Prednja traverzna
  • Prednji stozeri sa oprugama i ventilirajucim diskovima i kocionim kljestima za iste
  • Federi i amortizeri
  • Balans stangle
  • Auspuh
  • Zadnje viljuske sa diskovima
  • Instrument tabla 323i
  • Nosaci motora, pumpe, akumulatora, ekspanzione posude, protokomera

Iz E30 se uzima samo motor sa agregatima (protokomer, kompijuter, pumpa goriva i deo elektro-instalacije)

Sve ostalo mora da bude od E21 (nesto od 320 a nesto mora da bude bas od 323i)

Link to post
Share on other sites

Sledeci projekat mi je pravljenje e21 320i od e21 318i.Auto ce imati motor m20 ali Motronic sa lamda sondom i katalizatorom,servom,diskovima pozadi,petostepenim "econo" menjacem..Auto je u prvoj boji (Saphirblau metallic).Stavljena je maska sa 4 fara,prednji BBS spojler,tonirana stakla....

Link to post
Share on other sites
DANKE !

auuuuuuuuuuuuuuuu video sam ga ja skoro u gradu usro sam se kada sam video zute farove spojler dole i chini mi se da chak ima i alpinine shtrafte sa strane

Link to post
Share on other sites

Taj auto je cisti sminkeraj,ima samo nalepnice Alpina...Unutra je motor 320 sa Solex 4A1,na jednom klipu je slaba kompresija...Ne bih seo u auto ciji je motor 2002 otvarao Zoran "Cergar" sa Dorcola!!!! Moj drugar ga je sa e30 318i m10 (k-glava) pocepao!!!

Link to post
Share on other sites

Dobro je da je bar neko javno rekao da to nije alpina,vec 320 solex4a1.

I moj auto izgleda identicno kao M ali NIJE!I nikad to nisam krio za razliku od drugih.

Titanica73 svaka ti cast na poznavanju materije.Pratio sam tvoje komentare u raznim polemikama i uvideo da ti retko ko a mozda i niko moze parirati.

Detalji i sitnice su tvoja specijalnost sto te cini posebnim! :lol:

SVAKA CAST!

Link to post
Share on other sites

Ta kvazi Alpina je 2002 bila sa riknutim klipom,auto je uvezen 2000 od strane lekara iz Sremske Mitrovice.Zoki Cergar je to zbudzio,trazili su veliku cifru...U medjuvremenu je riknuo automatski menjac....Kupuje ga Herr. Milija Mitrovic iz Sremcice,stavlja manuelni menjac od sestaka,kardan,komande...Diferencijal ostavlja od automatika pa i dan danas auto se dere sa 5000 obrtaja na nekih 120kmh jer zamislite ima 4 brzine! Mitrovic ga je spustao "brenerom" jer za sator nije potreban bezbedan auto a i trulezina se manje vidi kad je auto spusten.Najvaznije je bilo sto su kocione celjusti bile ofarbane a sto su blokirale i sto su plocice secene od Opela i Golfa ,to nema veze.Kupuje ga Marko koji nastavlja tradiciju svog mentora (sminkeraj i samo sminkeraj).Auto se spolja glanca a odozdo ima blata koje ima zaptivnu funkciju! Lepljenjem nalepnica na svim mogucim mestima Marko prevazilazi i Pozarevacke Cigane....Za 6,7 godina presao je nesto vise od 6000km (Da ga vozim od kupatila do dnevne sobe,svaki dan,presao bih vise).Auspusi su pravljeni u Guncatima,felne su kupljene na buvljaku (VIKING,on se tesi da je to eta beta koju je imala Alpina),Niklovani rubovi imaju takodje dobru kamuflaznu funkciju.Filter za ulje ne moze da se odvije je je pletenica izduv rucni rad.Auto se sminka redovno i kobita ima na njemu koliko hoces..Sad se navodno u njega stavlja motor m20 2.8 ali sa karburatorima jer je to recept Herr.Mitrovica koji bezi od Einspritz-a kao djavo od krsta!Ta njihova kofiguracija nece nikad biti stavljena u pogon ili ce trajati maksimalno 1000km!!!!

Link to post
Share on other sites

Ja sam iskreno pao na dupe kada sam video auto... I spolja i iznutra izgleda lepo. Mislio sam da je prava Alpina i da je solidan primerak, ali mi je drago sto cujem pravo stanje stvari. Btw. cemu mu sluzi onaj crveni prekidac u kabini??

Link to post
Share on other sites

Taj auto je sada dobar iako je sakriven nalepnicama.Mada se i dalje krije o kom je modelu rec 320 ili alpina.

Nalepnice su odradjene dobro (kod nas).Vlasnik je perfekcionista ali jedino sto zameram je ISKRENOST .

Proveo sam mnogo vremena sa njim i kao kvazi prijatelj bi bar trebao da znam istinu!

Titanica73 postujem tvoju iskrenost i zahvaljujem ti na informacijama koje su mi sada otvorile oci.

Toliko sam zeleo da saznam nesto vise o tom autu, koji mi se i dalje mnogo svidja.

Link to post
Share on other sites

Kod tog auta pise ALPINA na deklu ventila,ali je tu samo dekl Alpina koji pase kao i obican,unutra je sve standardno.Za Solex 4A1 JE NAPRAVLJENA KUTIJA KOJA LICI NA KUTIJU ZA KOLACE...sTAVLJEN JE K/N FILTER I KOSKA, ostalo je klasika....Auto je spolja cist,unutra takodje,ne svidja mi se sto su sajtne farbane u crno preko falca,leva polustranica je ocajna,hauba nezgodno cvrknuta,torpedni lim ispod sofersajbne je nabubrio,sofersajbna je iz Panceva,vidi se da je divca,truo je u donjem dalu zadnjih koseva gde su silen blokovi...Originalno od Alpine su volan,poklopac ventila (dekl),rucica menjaca i natpis na zadnjoj haubi.instrument tabla (ima digitalni sat a na cockpitu je analogni sat,dokaz da sat nije od njega) Na plocici u motornom prostoru stoji 320 A sto govori o poreklu (Automatic).Brojevi sasije i motora su isti sto ukazuje da je to stari tip 320 kao i kod tebe M Look!

Link to post
Share on other sites