X5 3.0d potrosnja goriva prema Board computer-u


Recommended Posts

  • Replies 50
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

meni uvek sva auta, po kompjuteru, trose manje sa tempomatom.

inace, u lokalu 15-16 sa maksimalnom paznjom na potrosnju trosi moj auto.

ovih dana ga samo po gradu i vozim.

ne vozim u DS, nekako mi se cini da najmanje trosi kada je na steptronic, te ga tako i vozim.

tezak je i previse, apsolutno nije gradski auto, nisam ga za to ni uzeo ali eto malo da izmeracim neki dan posle toga se vracam na svoj gradski auto a ovaj ce biti samo za dalja putovanja.

ali, neka trosi i jos ovoliko, ide ko lud, u odnosu na moj e61 525iA on je jaci duplo.

besna masina maximalno.

Link to post
Share on other sites

Sa tempomatom trosi manje ako se odrzava brzina ali ako je u pitanju kreni-stani voznja, onda je potrosnja veca jer tempomat daje veci gas kako bi sto pre dostigao zadatu brzinu.

Link to post
Share on other sites

sa tempomatom, imam neki osecaj, da ga drzi na idealnom odnosno, taman na onoliko obrtaja odakle bi najbolje povukao u slucaju da treba da ubrzam naglo. Kod mene recimo, na 130km/h sa tempomatom, potrosnja je na 8l, a kad ja doziram gas, moze da bude i na ispod 6l.. probacu ovih dana da slikam ili snimim

Link to post
Share on other sites

moram da napisem i ovo...

ovih dana ga znaci ne gasim, od ujutru dok ne zaspem cak i jedem u njemu :)

isprobavam sve zivo, sto ima.

elem, danas kliknem na SPORT, dugme pored menjaca.

prvo sto sma osetio je tezi volan i tvrdji na neravnine.

znam da mi je potrosnja 15-16 i vidim da poce da se umanjuje.

ja resetujem komp, vozio bez naglih trzaja, ali pocesto sam znao da ga stisnem za dusu, i auto ide ispod 12.

ispraticu jos koji dan pa cu napisati.

Link to post
Share on other sites

hvala Pedja! :)

kada sam uzimao auto najmanje mi je na pamet padala potrosnja.

jedino, hocu da vidim da li je to normlano, ako nije da vidim u cemu je fora.

po statistici proizvodjaca, 11L/100KM u gradu a moj ide preko 15 pa me malo zbunilo, jer razlika je skoro 50%

a kod e61% je bila nebitna razlika po fabrickom proracunu i mojoj potrosnji.

Link to post
Share on other sites

motori sa turbinom manje trose kada se voze po principu "gas-patos" do zeljene brzine koje se zatim, jelte, odrzava, mirnom nogom, tempomatom...

Link to post
Share on other sites

sa tempomatom, imam neki osecaj, da ga drzi na idealnom odnosno, taman na onoliko obrtaja odakle bi najbolje povukao u slucaju da treba da ubrzam naglo. Kod mene recimo, na 130km/h sa tempomatom, potrosnja je na 8l, a kad ja doziram gas, moze da bude i na ispod 6l.. probacu ovih dana da slikam ili snimim

Tvoj je automatik, ja sam mislio na manual. Jbg, nisam vozio nista novije sa automatskim menjacem, a starijim modelima si preko gasa mogao da "pomognes" da prebace u visi stepen. Probaj da ga namincas na sto manju potrosnju pa ga onda pukni na tempomat. Bas me interesuje hoce ostati u istoj brzini ili ce da spusti u nizi stepen.

Link to post
Share on other sites
  • 3 weeks later...

Da li je jos neko imao iskustva sa ovim da vise ili manje trosi sa ukljucenim tempomatom?

Meni manje trosi kad ja doziram gas, na 80 km/h po bordu nije hteo na putu da ide ispod sa tempomatom 6.2l, a kad ja cackam gas nokticem od malog prstica na istoj brzini trosio je po bordu 4.9l :dance3:

I naravno u pitanju je saltac. Gradske voznje, 8.05l trosi u gram, vise puta proveravao, a na bordu pise 8.6l.

E da i da napomenem da ja bas lagano vozim uglavnom, penzionerski. U pitanju je e39 530d 193ks

Link to post
Share on other sites
  • 3 months later...
  • 1 year later...

a to kad pise 10.5l/km je u stvari 9.52 l/100km. Znaci kad se trudis da ga spustis, trosi ti vise.

kako li racunaju ovi sto nemaju bord. Mozda zato ima toliko tema "trosi kao tenk"...

Link to post
Share on other sites

A nisam to znao svaki dan nesto novo naucis ;)

znaci sto vise pokazuje manje trosi ?? jer bilo mi je cudno na otvorenom mi pokazuje 11,?? ili cak 12 ??

pa kontam sta mu je mora da sam ga previse pritiskao a nekad u gradu guzva haos on 9,4 inace je po gradu 10,5 . :)

Link to post
Share on other sites

@Mirsad

Da pokusam da razjasnim:

podesen ti je bord komp da prikazuje koliko km mozes preci sa jednom litrom (tako Ameri prikazuju potrosnju, tj. koliko milja prelaze sa 1 galonom goriva)

Da bi u ovom slicaju dobio potrosnju izrazenu kao litre/100 km treba 100 (km) podeliti sa 9,4 litre i dobijas potrosnju: 10,6 L/100 km

Ako uzmem u obzir da je meni bord komp u E46 320d uvek prikazivao 2 litre manju potrosnju od stvarne, jedino ti mogu preporuciti merenje ”od cepa do cepa”, pa digitron u ruke...

Pozdrav!

Link to post
Share on other sites

@Mirsad

Da pokusam da razjasnim:

podesen ti je bord komp da prikazuje koliko km mozes preci sa jednom litrom (tako Ameri prikazuju potrosnju, tj. koliko milja prelaze sa 1 galonom goriva)

Da bi u ovom slicaju dobio potrosnju izrazenu kao litre/100 km treba 100 (km) podeliti sa 9,4 litre i dobijas potrosnju: 10,6 L/100 km

Ako uzmem u obzir da je meni bord komp u E46 320d uvek prikazivao 2 litre manju potrosnju od stvarne, jedino ti mogu preporuciti merenje ”od cepa do cepa”, pa digitron u ruke...

Pozdrav!

Link to post
Share on other sites