Recommended Posts

Visko radi tako sto dok je auto hladan i vozi se recimo 15 min. ne ukljucuje se, a pocinje da radi i pre nego sto motor postigne temperaturu sa skalom na pola. Pri tom kad radi prati obrtaje motora, nema nikakav rezim izmedju vec ili ne radi ili vrti maksimalno, ne vezano za spoljnu temperaturu, isto radi i kada je bilo 40C i sada kada je oko 20C. Motor nikad nije presao polovinu i relativno brzo postigne radnu temperaturu.

Da li je ovaj visko za zamenu ili postoji neki drugi problem pre svega mislim na termostat?

Hvala.

Link to post
Share on other sites

Pri tom kad radi prati obrtaje motora, nema nikakav rezim izmedju vec ili ne radi ili vrti maksimalno, ne vezano za spoljnu temperaturu, isto radi i kada je bilo 40C i sada kada je oko 20C.

Kažeš da kad radi on prati obrtaje, a onda kažeš da ili ne radi ili radi maksimalno? Pa odluči se... :)

Elem, koliko znam, kao što kažeš visko ne bi trebalo da se uključuje sve dok se ne dostigne radna temperatura motora - ako se uključi ranije, ne valja termostat. Ako se uopšte ne uključi, ili ne valja termostat ili sam visko. I kao što vidiš, njegov rad nema nikakve direktne veze sa spoljnom temperaturom.

Kada radi, trebalo bi da prati opterećenje motora. Osim ako nije "zakucan", pa radi stalno na maksimumu.

Link to post
Share on other sites

Pa brate, kud ces veceg maksimuma kad zauji na 4000-5000 obrtaja :) Na leru se nikad necuje.

Mislim da po sadasnjim temperaturama visko uopste ne bi trebao da se cuje, a on radi po starom rezimu kao da je napolju 40C i kad jednom u toku voznje pocne da radi ne gasi se uopste tj. prati obrtaje motora.

Sta da menjam termostat ili visko?

Link to post
Share on other sites

Suština viska je da njegovu brzinu "kontroliše" temperatura, odnosno viskozitet ulja koje služi da prenese obrtni momenat sa motora na ventrilator. Ako nešto u njemu nije u redu, onda će ili da "proklizava" kao lamela i da slabo radi ili da bude zakucan.

Vidi u svakom slučaju i ovu temu

http://www.bmwclubserbia.com/forum/index.php?showtopic=11885

Link to post
Share on other sites

Suština viska je da njegovu brzinu "kontroliše" temperatura, odnosno viskozitet ulja koje služi da prenese obrtni momenat sa motora na ventrilator. Ako nešto u njemu nije u redu, onda će ili da "proklizava" kao lamela i da slabo radi ili da bude zakucan.

Vidi u svakom slučaju i ovu temu

http://www.bmwclubserbia.com/forum/index.php?showtopic=11885

Hvala za link.

Moze li kod viska da bude problem i taj da kad se motor malo zagreje on zaglavi i prati obrtaje motora? Pitam, jer sam uglavnom cuo da proklizava kada je pokvaren.

Recimo, letos na 40C, vozen auto zagrejan na radnu temperaturu sa aktiviranim viskom, stoji parkiran 6h, nakon toga odmah pri polasku se cuje urlanje viska tj. prati obrtaje motora, kao da je ostao zaglavljen...

Link to post
Share on other sites

Sumaher, sto ne vozis brate taj auto i da uzivas :) Visko se ne pali, visko "lepi" postepeno, imas bas, bas puno tema o tome, a normalno je sasvim da se zagrejao posle 15 minuta i da je zalepio pa vrti. I kada napolju bude bilo -12 isto ce ti zalepiti posle odredjenog vremena 10.15.20min nebitno tako je napravljen jbg. greje se motor.

Link to post
Share on other sites

Sumaher, sto ne vozis brate taj auto i da uzivas :) Visko se ne pali, visko "lepi" postepeno, imas bas, bas puno tema o tome, a normalno je sasvim da se zagrejao posle 15 minuta i da je zalepio pa vrti. I kada napolju bude bilo -12 isto ce ti zalepiti posle odredjenog vremena 10.15.20min nebitno tako je napravljen jbg. greje se motor.

max, da citas postove video bi da se ovaj visko ne lepi postepeno,nego ili oblece=ne radi, ili se zaglavi i koliko das gas toliko ti aviona slece pored kuce, a jos plus ako mislis da je normalno da se tako cuje na -12 onda nemam sta dalje da pisem :pleasantry: uzdravlje!

Link to post
Share on other sites

Da li aktivirani visko po principu koliko gasa toliko muzike :lol: oduzima nesto snage motoru,cini mi se da je malo tromiji sa hukanjem viska?

oduzme nesto malo,ne znam koji procenat,i ja sam primetio da mi je bio lenji auto,a za ovaj problem odes kod elektricara koji moze da meri temp motora laserski,i jednostavno vidis kada i na kojoj tem otvara termostat,ako je on ok onda je visko,na mom automobilu radi na ovaj sistem,cim upalim auto on zavrti kao lud(mislim visko),onda se posle par sekundi smiri i kad se ugreje motor on zavrti par sekundi kao lud,kad vozim po gradu onda cesce na otvorenom retko,temp je konstantno na pola

Link to post
Share on other sites

oduzme nesto malo,ne znam koji procenat,i ja sam primetio da mi je bio lenji auto,a za ovaj problem odes kod elektricara koji moze da meri temp motora laserski,i jednostavno vidis kada i na kojoj tem otvara termostat,ako je on ok onda je visko,na mom automobilu radi na ovaj sistem,cim upalim auto on zavrti kao lud(mislim visko),onda se posle par sekundi smiri i kad se ugreje motor on zavrti par sekundi kao lud,kad vozim po gradu onda cesce na otvorenom retko,temp je konstantno na pola

meni se nikad sam ne pali,kad je na leru takodje nikad,jedino radi uz pracenje dodavanja gasa,drugacije nikako,a opet nije zaglavljen jer se ujutru ne cuje uopste

desi mi se da sklala za temperaturu samo sto je presla plavu zonu,a napolju vrucina,upali visko

isto tako parkiram auto posle krace voznje,bez aktiviranog viska,motor hladan,posle kad krenem odma se aktivira visko iako je motor temperature malo iznad plavog

kako se zove ta spravica za merenje temperature?

Link to post
Share on other sites
  • 2 weeks later...

Posto je u autu pre sipanja antifriza bila voda, moze li da zbog kamenca u termostatu, on ne otvara skroz pa se motor vise greje a samim tim je potreban i rad viska. Prekontrolisao sam creva pre i posle termostata, nakon postizanja temperature oba su vrela. Temperatura nikad nije presla preko pola.

1. Kako da proverim da li termostat otvara skroz bez skidanja?

2. Ako se skine termostat, treba li ponovo igranje sa antifrizom i ozracivanjem :) ?

Link to post
Share on other sites

Previse se opterecujes.Ako ti je skala od temperature zakucana na pola,termostat ti je sigurno dobar.Ako ti bas smeta sto ti visko UJI,ti stavi NOV i "resio si problem"...

Ali ja tu nista nebih dirao,normalno je da se auto zagreje posle 15-20min voznje pogotovo ako se vozi po gradu kreni-stani,bolje sto vrti nego da proklizava stalno i da ne lepi nikad,e onda bi bio u problemu.

Link to post
Share on other sites