pomoc oko ventilatora kabine


Recommended Posts

Pozdrav,problem je sledeci,pre neki dan sam ukljucio ventilator kabine i bio je mrtav,kupio sam reostat(jez)i namontirao,sve je radilo 10 minuta kako treba i potom dolazi do toga da ventilator polako sam smanjuje brzinu,odnosno da pocinje da radi sa prekidima,kao da uzdise,nedugo zatim se ugasi,posle 5 minuta i gasenja jedinice ventilator opet vrti ali isto 10 minuta i opet staje,na centralnoj jedinice sve radi,mislim na sve komande,inace u pitanju je digitalna klima a bmw je e36 320i,sta dalje da pogledam ili isprobam

Link to post
Share on other sites

Ako radi neko vreme pa se ugasi, znaci da se nesto zagreje pa stane [moguce da su se sjebale biksne ili lezaj ventilatora pa kad se zagreje, rasiri se i zablokira]. Probaj da zamenis jez, ako pravi i sa drugim problem, onda bih ti preporucio skidanje ventilatora..

Link to post
Share on other sites

ventilator malo bruju kad radi,ne mogu da opisem taj zvuk,kao da huci,ne znam da li moze biti problem do centralne jedinice klime tj one konzole u kabini mada ona sve pokazuje da je ok,mislim svi dugmici rade,probacu ventilator direktno da spojim,e sad,koliko dugo da ga drzim tako ukljucenog,mislim direktno

Link to post
Share on other sites

znam ja kako da dodjem do ventilatora,ali koliko da ga drzim povezanog direktno?da vidim da li je on problem,ili novi jez ili sama konzola tj upravljacka jedinica klime

Link to post
Share on other sites

koliko vidim ovaj sa slike je izvadio ventilator a da nije vadio mtor iz automobila,ovde mi majstor jedan kaze da ne moze da se izvadi dok se ne izvadi ceo motor ili cela instrument tabla,redni sestak je u pitanju

Link to post
Share on other sites

i meni je bilo cudno kad mi je rekao za vadjenje motora,da je zastava u pitanju ne bi me cudilo,ali da u bmw tako nesto naprave,to mi je bilo krajnje neozbiljno

Link to post
Share on other sites

Definitivno se nesto pregreva,radi tacno 10 min,kao da ima tajmer,onda stane i posle 5 min opet radi,da li postoji nacin da proverim centralnu jedinicu klime,da li je do nje problem ili da krenem od ventilatora

Link to post
Share on other sites

Ako ti je digitalna klima onda bi trebao da je kod tebe onaj jez sa bodljama i na konektoru imas 5 pinova.

Otkaci konektor sa jeza, Pinovi 1 i 5 su od motora a pinovi 2 i 4 dovod struje. Uzmi dva parceta zice i na konektoru(instalacije)spoj kontakte 2i 5 i kontakte 1 i 4. Tako si direktno vezao motor i treba stalno da vrti punu brzinu. Ako je to ok onda zakaci konektor na jeza. Treba ti instrument i izmeri napon na kontaktu 3. Tu treba da imas par volti kad treba da vrti ventilator, zavisi koliko je jedinica klime dala. Ako na kontaktu 3 ne dobijas napon onda ne valja jedinica klime. Ako je sve to ok onda drugi jez.

Link to post
Share on other sites

Da, u zavisnosti koju brzinu zadaje jedinica klime menja se napon na kontaktu 3. Mislim da kod tebe treba da bude od 0 do 5V.Mozes odmah i skinuti jedinicu klime i tu imas jedan mali ventilator i pored njega senzor temperature, Hoce na njega da se nahvata prasine pa ocisti i to.

Link to post
Share on other sites